Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2011., 15:41   #1001
Pitanje za Zikomid,

Prošle godine sam izgubila pravo na studiranje i ostala bez zdravstvenog osiguranja, možda me se sjećate. Sad sam ponovno upisala redoviti studij pa me zanima što mi je sad činiti. Mogu li se odmah ići prijaviti ili čekati 1. 10. kad počinje akademska godina. Hvala
1mikula is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 20:02   #1002
Quote:
HelloShitty kaže: Pogledaj post
Je li tu rijec o tome da imam pravo na tri uputnice godisnje? I to, pretpostavljam, za istu specijalizaciju? Nijedna druga varijanta mi nema smisla, otkud znam od cega cu bolovati za desetak godina... A uputnice "ispucao" u mladosti.
Da, radi se o godišnjem standardu, nevezanom za djelatnost za koju se traži recept/uputnica. Ponavljam, radi se o standardu, neki će osiguranik brže "potrošiti" standard, a neki uopće neće ni doći do liječnika, pa liječnik može izdati uputnice koje je "uštedio" na onome tko ne dolazi do njega.

Npr. ja sam ove godine potrošila standard recepata, ali ću trebati još recepata i dobiti ću ih jer imam pravo na njih.

Quote:
1mikula kaže: Pogledaj post
Pitanje za Zikomid,

Prošle godine sam izgubila pravo na studiranje i ostala bez zdravstvenog osiguranja, možda me se sjećate. Sad sam ponovno upisala redoviti studij pa me zanima što mi je sad činiti. Mogu li se odmah ići prijaviti ili čekati 1. 10. kad počinje akademska godina. Hvala
Ako ti faks može izdati potvrdu da si redovni student ili imaš ovjereni indeks, možeš odmah na HZZO napraviti prijavu. Bez toga ne.

Sjećam se, to je bilo ono retrogradno rješenje o prestanku prava na studiranje?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 20:31   #1003
Jesam, to sam ja.


Dobila sam potvrdu da sam redoviti student, u svrhu reguluranja zdravstvenog osiguranja. Indeks još nije gotov. Nadam se da me neće tražiti da platim ovo vrijeme koje sam bila bez osiguranja. Ići ću sutra odmah da to riješim
1mikula is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 23:54   #1004
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Da, radi se o godišnjem standardu, nevezanom za djelatnost za koju se traži recept/uputnica. Ponavljam, radi se o standardu, neki će osiguranik brže "potrošiti" standard, a neki uopće neće ni doći do liječnika, pa liječnik može izdati uputnice koje je "uštedio" na onome tko ne dolazi do njega.

Npr. ja sam ove godine potrošila standard recepata, ali ću trebati još recepata i dobiti ću ih jer imam pravo na njih.
A, tako... Onda sam i ja potrosio standard uputnica (sve skupa mislim da su bile bas tri ove godine).
Samo me buni to sto je meni doktorica govorila o pravu na "dva misljenja", tj. dala bi mi uputnicu za nesto drugo, ali ne i ORL. A ta "misljenja" su bila: "mislim da ti ne mogu pomoci jer to ne znam raditi pa idi drugome". Samo sto to, jasno, ne napisu u nalazu pa ostajem sam protiv vjetrenjaca... I tako... Napravih anketu medju ORL specijalistima o tome sto tko zna raditi i to na racun HZZO-a... Neprocjenjivo!
Mijenjam doktoricu cim joj istekne mandat.

Jos jednom hvala i pozdrav!
HelloShitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 22:58   #1005
Ako ti faks može izdati potvrdu da si redovni student ili imaš ovjereni indeks, možeš odmah na HZZO napraviti prijavu. Bez toga ne.

Sjećam se, to je bilo ono retrogradno rješenje o prestanku prava na studiranje?[/QUOTE]

Bila sam danas, i rekla mi je žena na šalteru da dođem 1.10. jer tek tada počinje godina. I usput, neću morati ništa platiti.
1mikula is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 22:26   #1006
Imam pitanje, pretpostavljam da je na isto već odgovoreno, ali molim da mi pomognete.
nemam zdravstveno, trebala bih se osigurati preko supruga i sve bi to uredno funkcioniralo, ali se mi ne vodimo da zivimo na istoj adresi, da li je moguce ikako bez toga, imam vjencani i sve, ali zbog nesredenih odnosa u obitelji ne mogu se prebaciti na njegovu adresu
Flower soul is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 15:45   #1007
molim vas odgovor hitno je!!!!!
Izvandredni sam student i nemam zdravstveno vec godinu dana, da li imam pravo na zdravstveno i kako ga mogu napraviti
zmaja91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 12:02   #1008
Quote:
zmaja91 kaže: Pogledaj post
molim vas odgovor hitno je!!!!!
Izvandredni sam student i nemam zdravstveno vec godinu dana, da li imam pravo na zdravstveno i kako ga mogu napraviti
a nemogu virovat taman ovo i mene muči.
nek odgovori ako neko zna nešto više po ovon novon zakonu, ja san čita od početka temu al to je sve vezano za stari zakon.
zna li neko više o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju ili neki sličan termin.
fala unaprid
đulijano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 19:20   #1009
Quote:
Flower soul kaže: Pogledaj post
Imam pitanje, pretpostavljam da je na isto već odgovoreno, ali molim da mi pomognete.
nemam zdravstveno, trebala bih se osigurati preko supruga i sve bi to uredno funkcioniralo, ali se mi ne vodimo da zivimo na istoj adresi, da li je moguce ikako bez toga, imam vjencani i sve, ali zbog nesredenih odnosa u obitelji ne mogu se prebaciti na njegovu adresu
Ne trebate mijenjati prebivalište, ali trebate prijaviti boravište na Policiji. Znači ili prebivališna ili boravišna adresa kod supružnika trebaju biti iste da bi bili osigurani preko supruga.

Quote:
zmaja91 kaže: Pogledaj post
molim vas odgovor hitno je!!!!!
Izvandredni sam student i nemam zdravstveno vec godinu dana, da li imam pravo na zdravstveno i kako ga mogu napraviti
Svatko ima pravo na zdr.osiguranje, samo se razlikuje da li imate pravo na besplatno ili osiguranje uz plaćanje. Izvanredni student ne može biti osiguran kao član obitelji niti preko fakulteta, znači ili možete plaćati do stjecanja nove osnove osiguranja ili osigurati se preko radnog odnosa.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 13:52   #1010
Poštovani poznavaoci relacija, prava i običaja u HZZOu - molim Vas za pomoć;

Da kratko opišem svoj slučaj; prije godinu dana sam dobro nastradao - propao sam kroz truli pod svoje starine u Mrkoplju i doslovno devastirao desnu (radnu) ruku;
- napuknuće lakta
- un prijelom palčane kosti
- vanjski prijelom ulne koja mi je pritom oštetila artetiju i počupala ulanris.
Operiran sam ali je nakon 6 mjeseci zaključeno da nije uspjelo krpanje živca (nervus ulnaris) - 4. i 5. prst su ostali zgrčeni i istopljena je muskulatura šake te imam magloviti osjet na pola 4. i u malom prstu te na donjem djelu dlana.
U 5. mjesecu sam bio na drugom zahvatu prespajanja ulnarisa - skinuli su mi jedan osjetilni živac sa podkoljenice i od njega napravili premosnicu za ulnaris.

Prošlo je gotovo 3 mjeseca od tog zahavata a stanje mi je gore nego prije - osim gore navedenih simptoma sad uopće nemam osjeta koji je prije bio makar kroz maglu. Neurokirurg tvrdi da je takav zahvat trebalo odmah napraviti kad sam se polomio (a ne stavljati neke silokonske spojnice u tjelo) ali i da treba proć najmanje 6 mjeseci dok se nešto ne počne događat sa tim mojim živcem (ako se to uopće dogodi).
Inače imam grubu snagu u šaci ali sam zakraćen za finu motoriku; npr rukovanje odvijačem, vađenje novčanica iz novčanika...

Svo vrijeme sam na bolovanju i dobivam 80% plaće. Kod zadnjeg posjeta doktoru OM rečeno mi je da KONTROLORKA BOLOVANJA traži da me firma pošalje kod firminog doktora medicine rada na pregled i mišljenje u smislu promjene radnog mjesta. To će poslje moja doktorica obradit i poslat na invalidsku komisiju....


Moja pitanja su sljedeća; kako može kontrola bolovanja išta zahtijevat a nije upoznata sa trenutnim stanjem koje u ovom trenutku najgore do sada? I šta znači ta promjena radnog mjesta u smislu činjenice da radim u maloj doo firmi i nemam osim svog radnog mjesta druge pozicije? Dr. opće je spomenula dizanje telefona - a šta će cura što sad diže telefone dobit otkaz da bi mogli mene tamo posjest? još ću dobit otkaz!!!
Zanima me kako izgleda hijerarhija HZZO - odnosno tko je iznad kontolorke i kome se mogu žalit na njene postupke i na koji način?

I još nešto; kad sam se već ovako udesio - što mogu na račun toga izvući od zdravstvenog sustava?
Unaprijed hvala svima na savjetima.
Pozdrav iz RI
ROGY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 13:37   #1011
Nakon 18 mjeseci neprekidnog bolovanja (ista dg) naknada plaće iznosi 50% zadnje isplaćene plaće. Kontrolor bolovanja ukoliko sam liječnik opće prakse to ne učini treba upozoriti na postupak procjene radne sposobnosti.
Ako se radi o Mrkoplju, obratite se voditelju ispostave Delnice ili u Područni ured Rijeka.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 18:38   #1012
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Nakon 18 mjeseci neprekidnog bolovanja (ista dg) naknada plaće iznosi 50% zadnje isplaćene plaće. Kontrolor bolovanja ukoliko sam liječnik opće prakse to ne učini treba upozoriti na postupak procjene radne sposobnosti.
Ako se radi o Mrkoplju, obratite se voditelju ispostave Delnice ili u Područni ured Rijeka.
Zahvaljujem na odgovoru mada nisam saznao puno novoga.
Inače živim u Rijeci. U Mrkoplju mi je starina od roditelja. Postoji li neka osoba ili institucija koja bi me savjetovala kako se postaviti prema HZZOu da izvučem najviše za sebe??
Hvala!

Zadnje uređivanje ROGY : 07.08.2011. at 18:39. Reason: gramatička pogreška
ROGY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 18:54   #1013
A što želite izvući?
Pa upućuje Vas se na procjenu radne sposobnosti da ne padnete na 50% naknade plaće, tj. bolovanja. Ostalo je stvar preraspodjele posla u poduzeću gdje radite, nitko ne može prisiliti poslodavca da Vas rasporedi na neko drugo radno mjesto, npr. odgovaranje na telefon.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 19:26   #1014
zdrastveno osiguranje

imam pitanje! ja i supruga smo nedavno vjencani u opcini!supruga je jos od prije izgubila pravo na zdrastveno,nije se na vrijeme prijavila na hzzo! jel ima ona pravo preko mene dobiti zdrastveno osiguranje??
ja imam zdrastveno preko hzzo , jer mi je od nedavno istekao ugovor o radu!
hvala unaprijed!
jedan83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 19:57   #1015
Ima pravo. Treba vam tiskanica 3, vjenčani list, njezina radna knjižica i osobna iskaznica.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 13:22   #1016
Imam 17 godina, i osigurana sam preko tate, treba li mi bilo kakva potvrada o tome kada idem doktoru? ili je dovoljno to što mi na zdravstvenoj iskaznici piše datum rođenja? Danas sam pri vađenju krvi morala platiti 40 kn, pa neznam zbog cega je to? Hvala unaprijed na odgovoru...
angeliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 14:40   #1017
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ima pravo. Treba vam tiskanica 3, vjenčani list, njezina radna knjižica i osobna iskaznica.
ok! puno hvala
jedan83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 19:34   #1018
Quote:
angeliz kaže: Pogledaj post
Imam 17 godina, i osigurana sam preko tate, treba li mi bilo kakva potvrada o tome kada idem doktoru? ili je dovoljno to što mi na zdravstvenoj iskaznici piše datum rođenja? Danas sam pri vađenju krvi morala platiti 40 kn, pa neznam zbog cega je to? Hvala unaprijed na odgovoru...
Da li si vadila krv u privatnoj ustanovi?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 23:08   #1019
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Da li si vadila krv u privatnoj ustanovi?
ne, u ordinaciji koja radi preko hzzo.. neznam da li trebam napraviti dopusnko ili nesto? mislila sam da maloljetne osobe imaju besplatno sve...
angeliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 00:07   #1020
mene samo zanima odkad hzzo ima pravilo da i zdravstvene iskaznice koje su istekle vrijede do daljnjeg???
naime, dala sam otkaz, dobila odjavu i nakon 10 dana otišla se na burzu prijavit ko tražitelj zaposlenja i na hzzo prijavit se za zdravstveno
e sad meni nije jasno zašto nisam trebala ispunit nikakvu prijavu niti sam ikakv papir dobila a iskaznica mi je istekla prije mjesec dana??
a nova će doćit najranije za godinu dana
ništ mi nije jasno
__________________
Najsigurniji način da ne postaneš vrlo nesretan jest taj da ne zahtijevaš da budeš vrlo sretan.
poop is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.