Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2014., 00:22   #4241
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Mama (50) ima jake bolove u leđima i konstantno je iscrpljena (cak i kad otiđe do ducana, sva se iscrpi kao da je radila osam sati). Doktorica ju je poslala na razne pretrage, od kojih je rezultat krvi:
Sedimentacija eritrocita 41
Leukociti 12.4
Zeljezo 5.9
AST 34
Kolesterol 5.7
LDL kolesterol 4.0
I sada ono radi cega pisem ovo, pa molim da nam pojasnite.
Naime, TELErtg. Toraksa u 2smjera kaze ovo:
Toraks simetrican, kifoza i def. spondiloza Th kraljeznice, obicno polozeni hemiositi, fc sinusi slobodni.
Uredna prozirnost plucnih polja, ne vide se infiltrati niti povecani limfonodi.
Hilusi normalne velicine i raspleta, hilobazalno endoperibronhalna FIBROZA.
Srce kompenzira miokarda, normalne velicine.

Dakle, moze li mi netko, molim vas, samo rastumaciti nalaz. Bit cu vam jako zahvalan.
Znam da nije po pravilima, ali bih i dalje jako htio cuti nekoga kompetentnoga ako moze objasniti dio sa fibrozom. Seoska lijecnica kaze da je nalaz uredan, ali meni ta rijec nikako ne izgleda uredno...
Jos jednom, unaprijed hvala.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 14:42   #4242
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Znam da nije po pravilima, ali bih i dalje jako htio cuti nekoga kompetentnoga ako moze objasniti dio sa fibrozom. Seoska lijecnica kaze da je nalaz uredan, ali meni ta rijec nikako ne izgleda uredno...
Jos jednom, unaprijed hvala.
ta riječ? misliš na fibrozu? evo, dok se ne javi neko ko se stvarno razumi ... laik sam, ali koliko znam, fibroza je nekakvo zadebljanje tkiva i, koliko god mu se vjerojatno niko ne veseli, stvarno ne mora značit nešto loše.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 16:21   #4243
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
ta riječ? misliš na fibrozu? evo, dok se ne javi neko ko se stvarno razumi ... laik sam, ali koliko znam, fibroza je nekakvo zadebljanje tkiva i, koliko god mu se vjerojatno niko ne veseli, stvarno ne mora značit nešto loše.
Hvala na misljenju.
Ja se isto nadam da nije nesto JAKO opasno. Gledao sam na netu, i vidim da je fibroza opisana kao pucanje tkiva (pluca ili jetre), i da joj nema lijeka (osim mozda kortikosteroida, ali to ovisi od konkretnog slucaja). I jos mama ima dijagnosticiran bronhitis, sto me dodatno zabrinjava.
A seoska lijecnica... Pa, recimo samo da je jako nepouzdana, i da cak ne zna dati niti prave uputnice (npr. da jednu, a za mamografiju trebaju divje, kao i za snimanje kraljeznice, pa onda doktori polude jer ova salje ljude bez ispravnih uputnica...). Zato bih jako htio cuti bas misljenje nekog "dezurnog lijecnika". Ironicno, ali imam vise povjerenja u ljude s foruma, nego u lijecnicu opce prakse...
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 17:07   #4244
pozdrav danas sam vadila krv... zato sto sam imala problema sa stomakom (proljev)

doktor kaze da su nalazi dobri...
kod kuce pogledam nalaz i sve ok, sve je na sredini ali GTT mi je 36 H
jel je to ok? to je nesto sa jetrom?
inace ne pusim i ne jedem masno...
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 20:39   #4245
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
Bok
U urinokulturi izolirano > 10 na 5 ešerihije. Bez ikakvih simptoma, inače (osim nesto povisene amilaze u urinu, ne znam jel to povezano).
Opisano odgovara asimptomatskoj bakteriuriji koja se ne liječi osim u posebnim slučajevima a to su trudnice, osobe koje idu na neke zahvate iz područja urologije i ginekologije, osobe s transplantiranim bubrezima.

Dakle, nikakvo liječenje nije bilo potrebno.

Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Znam da nije po pravilima, ali bih i dalje jako htio cuti nekoga kompetentnoga ako moze objasniti dio sa fibrozom. Seoska lijecnica kaze da je nalaz uredan, ali meni ta rijec nikako ne izgleda uredno...
Jos jednom, unaprijed hvala.
Mogli bismo reći da je to svojevrsni ožiljak koji je vjerojatno posljedica neke ranije preboljele upale. Ništa posebno i mislim da nije povezano s tegobama koje Vaša majka sada ima.

Zbog povišene sedimentacije i tegoba koje opisujete u Vaše majke potrebno je napraviti daljnju obradu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 21:22   #4246
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Bili smo s djetetom kod alergologa, upućeni smo na parazitološki pregled stolice za dijete i braću mu, svi su nalazi negativni.

Možete li mi, molim Vas, dati Vaše mišljenje u kom smjeru bismo još trebali obratiti pažnju.
Dijete i dalje zaostaje u rastu, visinom i težinom je ispod grafikona rasta za svoju dob.
Uskoro imamo zakazan i termin kod endokrinologa.

(nalaz klorida u znooju koji smo radili nedavno je unutar referentnih vrijednosti)
Osim parazitološke analize stolice je li alergolog/imunolog preporučio još kakve pretrage obrade eozinofilije?

Quote:
SpOokey kaže: Pogledaj post
Večer svima

Radila sam krvne nalaze na candidu, i nalazi su mi:
Candida IgG 36,94
Candida IgM 28,31
Nije mi jasno što to znaci da je nemam jer je u okviru referetnih intervala ili?

Hvala
Zašto ste radili navedenu pretragu? Kandidu imamo svi.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 21:24   #4247
Quote:
coconutmilk kaže: Pogledaj post
pozdrav danas sam vadila krv... zato sto sam imala problema sa stomakom (proljev)

doktor kaze da su nalazi dobri...
kod kuce pogledam nalaz i sve ok, sve je na sredini ali GTT mi je 36 H
jel je to ok? to je nesto sa jetrom?
inace ne pusim i ne jedem masno...
Sve je OK, uredan nalaz, ne treba se hvatati za jednu jedinicu kod ove pretrage.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 21:54   #4248
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Osim parazitološke analize stolice je li alergolog/imunolog preporučio još kakve pretrage obrade eozinofilije?
.
Ne.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 22:27   #4249
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Sve je OK, uredan nalaz, ne treba se hvatati za jednu jedinicu kod ove pretrage.
hvala, htjela sam napisati da ne pijem a ne da ne pusim ugl. hvala
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 10:31   #4250
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Opisano odgovara asimptomatskoj bakteriuriji koja se ne liječi osim u posebnim slučajevima a to su trudnice, osobe koje idu na neke zahvate iz područja urologije i ginekologije, osobe s transplantiranim bubrezima.

Dakle, nikakvo liječenje nije bilo potrebno..
Auch.
A ja već na pola kure atb. Sutra bih trebala započeti s Nolicinom...pretpostavljam da se onda ešerihija liječi i u slučaju planiranja trudnoće? Nešto sam o tome natuknula svom doktoru, s obzirom da me uhvatila želja
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 11:13   #4251
Ne, liječi se samo u trudnoći. Nadalje, i da se "očistite" sada od te nesretne E. coli i zatrudnite za, primjerice, tri mjeseca, tko Vam garantira da tada nalaz urinokulture opet neće pokazati >10*5 E. coli? Ne mogu se i ne želim se upletati u terapiju koju je propisao Vaš liječnik, koji Vas je pregledao i koji Vas poznaje, Vašu anamnezu i povijest bolesti itd., tako da mogu samo teoretizirati ovako preko foruma, ali mogu savjetovati da porazgovarate s njim i neka obrazloži zašto se odlučio na terapiju, što očekuje od iste, zašto je slao na urinokulturu itd. itd. Ovo sve, naravno, vrijedi za asimptomatsku bakteriuriju. Možda on ipak vjeruje da je kod Vas posrijedi simptomatska, iz nekog razloga...
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 11:16   #4252
Ok. Onda 2 pitanja molim:

1. Kad sam već usred kure, pretpostavljam da moram do kraja?
2. Ako kontrolna UK pokaže isto, mogu bez problema odbiti atb?
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 11:25   #4253
Prije svega, nije jasno zašto ste učinili uinokulturu ako nije bilo nikakvih smetnji pri mokrenju. Nadalje, nije jasno zašto je liječnik odabrao 2 antibiotika, i to svaki u trajanju od 10 dana, bez prekida? To je ukupno 20 dana antibiotika, što nije ni po kakvim smjernicama, čak i da imate upalu mokraćnog mjehura. Dva antibiotika zaredom?!
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 12:04   #4254
Hm, ovako. Jednom godišnje radim kks, šećer, enzime i sl, a u sklopu pretraga labos traži i urin. Između ostalog, pokazuje povišene leukocite i eritrocite i mnogo bakterija. Tu je i ta nesretna amilaza. Kod podizanja nalaza, spominjem doktoru i neobičan vonj urina u zadnje vrijeme. On je uvjeren da je neka ginekoloska bakt, ali me ipak šalje na Uk. I eto, ešerihija. Iako prvi put čujem da se ona ne liječi, moja frendica je završila npr na intravenoznim atb u bolnici, otišlo joj na bubrege :ne zna :

S druge strane, moj dr fakat ne daje atb olako, ali i meni je cudno da moram piti 2 vrste 20 dana. Sad stvarno ne znam kaj da radim

Sutra imam ginekologa, možda da ga pitam za mišljenje?
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 13:19   #4255
ovako, prijateljica mi je isla na testiranje na hiv, hep b i hep c u privatnu kliniku i masno je to platila. nalazi su pokazali da je negativna ne sve troje. dan prije toga je otisla na transfuziologiju da da krv. nakon sedam dana su je nazvali sa transfuziologije da joj kazu da joj je pronadjen odredjeni mali marker koji ukazuje na prisustvo necega sto bi mogao da bude hepatitis b. te je otisla na ponovnu provjeru krvi, jer su joj tako rekli i sada ceka nalaze. Da li je moguce da je pozitivna ako joj je test pokazao da je negativna?
MelanieHamilton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 14:22   #4256
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
Hm, ovako. Jednom godišnje radim kks, šećer, enzime i sl, a u sklopu pretraga labos traži i urin. Između ostalog, pokazuje povišene leukocite i eritrocite i mnogo bakterija. Tu je i ta nesretna amilaza. Kod podizanja nalaza, spominjem doktoru i neobičan vonj urina u zadnje vrijeme. On je uvjeren da je neka ginekoloska bakt, ali me ipak šalje na Uk. I eto, ešerihija. Iako prvi put čujem da se ona ne liječi, moja frendica je završila npr na intravenoznim atb u bolnici, otišlo joj na bubrege :ne zna :

S druge strane, moj dr fakat ne daje atb olako, ali i meni je cudno da moram piti 2 vrste 20 dana. Sad stvarno ne znam kaj da radim

Sutra imam ginekologa, možda da ga pitam za mišljenje?
Eto, "uzimanjem anamneze" (pod navodnike jer ipak se ovo ne može nazvati anamnezom) ipak se vidi da su neke tegobe bile prisutne, a bilo je i krvi u urinu. Sada je već uistinu pitanje je li to prava asimptomatska bakteriurija ili je ipak praćena simptomima jer ste ipak primijetili da je nešto drukčije od uobičajenog.

No, niti u tom slučaju nema opravdanja za dva različita antibiotika i svakako ne u periodu od 20 dana jer se toliko ne liječi ni upala bubrega (pijelonefritis).

Inače, postoje smjernice za liječenje infekcija mokraćnog sustava pa se i sami možete uvjeriti kada se što, čime i koliko dugo preporučuje liječiti; nije da sam ja to izmislio.

Povišene amilaze u urinu i prisutnost E. coli u urinu mislim da nisu povezani. Koliko su povišene te amilaze?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 14:24   #4257
Quote:
MelanieHamilton kaže: Pogledaj post
ovako, prijateljica mi je isla na testiranje na hiv, hep b i hep c u privatnu kliniku i masno je to platila. nalazi su pokazali da je negativna ne sve troje. dan prije toga je otisla na transfuziologiju da da krv. nakon sedam dana su je nazvali sa transfuziologije da joj kazu da joj je pronadjen odredjeni mali marker koji ukazuje na prisustvo necega sto bi mogao da bude hepatitis b. te je otisla na ponovnu provjeru krvi, jer su joj tako rekli i sada ceka nalaze. Da li je moguce da je pozitivna ako joj je test pokazao da je negativna?
Niti jedan od testova nije 100% osjetljiv niti specifičan, dakle, mogući su lažno negativni ili lažno pozitivni rezultati.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 14:34   #4258
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Eto, "uzimanjem anamneze" (pod navodnike jer ipak se ovo ne može nazvati anamnezom) ipak se vidi da su neke tegobe bile prisutne, a bilo je i krvi u urinu. Sada je već uistinu pitanje je li to prava asimptomatska bakteriurija ili je ipak praćena simptomima jer ste ipak primijetili da je nešto drukčije od uobičajenog.

No, niti u tom slučaju nema opravdanja za dva različita antibiotika i svakako ne u periodu od 20 dana jer se toliko ne liječi ni upala bubrega (pijelonefritis).

Inače, postoje smjernice za liječenje infekcija mokraćnog sustava pa se i sami možete uvjeriti kada se što, čime i koliko dugo preporučuje liječiti; nije da sam ja to izmislio.

Povišene amilaze u urinu i prisutnost E. coli u urinu mislim da nisu povezani. Koliko su povišene te amilaze?
O kriste, pa ja uopce nisam povezala da su poviseni eritrociti krv u urinu :fejspalm:
Primjetila sam nešto tamniju boju, ali sam to povezala s tim da dosta malo tekućine pijem u zadnje vrijeme.
Amilaza (U) je cca 600 (oko 400 je gornja granica). Kao hipohondar s pokrićem, vec sam umislila da imam rak gusterace, ali veli dr da se ne bi on sad zabrinjavao oko toga. Mislim, pa ni ne mora se zabrinjavati, dovoljno je da se ja brinem...

Ništa, nazvat ću ga sutra i provjeriti za Nolicin!

Edit: sad sam bacila pogled na smjernice. Mislim da cu napisati mail dr. Škerk, ipak sam dvaput ležala kod nje na odjelu (nevezano za ur. inf.)

Edit 2: sad sam se sjetila, s obzirom da sam 7stovremeno imala problema s gornjim dišnim putevima, sinusima & co, dr je rekao da će Efox pomoći i za to. Možda to objašnjava prepisanu terapiju.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 14:34   #4259
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Ne.
Ovako: ja bih najprije još jednom prvo ponovio krvnu sliku, a ako se i dalje nađe eozinofilija, trebalo bi učiniti diferencijalnu krvnu sliku mikroskopski/razmaz periferne krvi te, ako se ponovno potvrdi eozinofilija, trebalo bi napraviti širu obradu.

Treba provjeriti uzima li dijete kakve lijekove, ima li kakvih probavnih smetnji, dišnih smetnji, napraviti detaljan pregled da se vidi ima li kakvih odstupanja u statusu osim visine i težine za dob.

Zatim: Se, CRP, testovi jetrene i bubrežne funkcije, urin, elektroforeza serumskih proteina, određivanje IgG, IgE, IgM, IgA, serologija na tkivne parazite, a po potrebi i Rtg s/p, UZV trbuha, EKG i druge pretrage, ovisno o nalazima prethodnih i kliničkog pregleda.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 15:00   #4260
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
O kriste, pa ja uopce nisam povezala da su poviseni eritrociti krv u urinu :fejspalm:
Vjerojatno se radi o mikrohematuriji.
Quote:
Amilaza (U) je cca 600 (oko 400 je gornja granica). Kao hipohondar s pokrićem, vec sam umislila da imam rak gusterace, ali veli dr da se ne bi on sad zabrinjavao oko toga. Mislim, pa ni ne mora se zabrinjavati, dovoljno je da se ja brinem...


Slažem se da taj nalaz povišene amilaze nije baš uvjerljiv i nije za zabrinutost. Inače, to ne mora biti povezano s gušteračom; može biti i posljedica neke upale u probavnoj cijevi (tzv. crijevne amilaze), npr. uslijed gastritisa, duodenitisa, kod poremećaja žučnog sustava...
Quote:
Edit: sad sam bacila pogled na smjernice. Mislim da cu napisati mail dr. Škerk, ipak sam dvaput ležala kod nje na odjelu (nevezano za ur. inf.)

Quote:
Edit 2: sad sam se sjetila, s obzirom da sam 7stovremeno imala problema s gornjim dišnim putevima, sinusima & co, dr je rekao da će Efox pomoći i za to. Možda to objašnjava prepisanu terapiju.
Da, razumijem još za Efox, ali moja je primjedba, ako tako mogu reći, bila više u pravcu zašto nakon Efoxa ide Nolicin.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:31.