Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2017., 22:48   #1
Strah od vožnje

Nisam našla temu na zadnje dvije stranice pa otvaram novu.

Vožnja me užasava. Položila sam vozački prije 11 godina (pustili su me iz sažaljenja) i nakon toga sam vozila 2-3 puta s tim da sam jednom morala zvati frenda da dođe preparkirati auto koji je čudno visio s rinzola. Drugi put je žena hodala ispred auta i odjednom nestala, A ja sam mislila da dam je nekim čudom pregazila. Zapravo je pala u šah i još sam morala ići na sud kao svjedok

Da skratim, nakon 11 godina sam odlučila kupiti auto i voziti. Prošla sam jako puno ispita, prezentacija, govora, sastanaka... Nikad nisam imala veću tremu nego kad sam morala sjesti u auto.

Čak sam imala razdoblje u kojem sam se osjećala prilično hrabro i onda sam krenula na posao autom. Sama Uspjeo mi je auto otkliziti na uzbrdici na auto nekog živčanog tipa koji mi je rekao da sam glupa koza.

Sad sam izgubila to malo entuzijazma što sam imala i opet se užasavam činjenice što sutra moram sjesti u auto.

Ima li netko slično iskustvo (po mogućnosti s pozitivnim ishodom )? Kako pobijediti paničan strah od vožnje?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:52   #2
Pridruzujem se pitanju. Nisam retardirana, ali mislim da voznjom necu ovladati nikad. polozila prije 8 godina, toliko nisam vozila. Uvjerila sam samu sebe da to nije nesto sto mogu i sto bih trebala raditi.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 00:24   #3
Ja vozim već preko 35 godina u kontinuitetu, ali bojala sam se pojedinih aspekata vožnje, bar dok ih nisam isprobala. Jednom sam frendici povjerila da se ne bih usudila voziti po serpentinama, npr. na Sljeme. Na što mi je ona rekla da idući dan idemo mojim autom na Sljeme. Pa sam onda uvidjela da to nije tako teško kako mi se činilo, čak mi je bilo zabavno. I to toliko da sam počela trubiti autu ispred sebe, Mercedesu s BiH registracijom (nas dvije smo bile u mom prastarom yugiću) jer mi je išao presporo.
Onda sam bila u smrtnom strahu od vožnje po autocesti, tim više što sam prije toga uglavnom bila ograničena na vožnju po gradu. No i to sam relativno brzo svladala, pa sada na ravnijim dijelovima volim "potegnuti" i preko 130 km/h.

Ipak, prije jedno mjesec dana sam se našla u glupoj situaciji, da sam iz nekoliko razloga bila toliko uzrujana da nisam bila u stanju iz slijepe ulice izvesti auto par metara u rikverc. Frajer koji je to gledao, psujući i mene i onoga koji mi je dao vozačku, dojurio je do moga auta i skoro me silom izbacio van da on to obavi umjesto mene.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 00:35   #4
Da se smije voziti maksimalno 20/h i da se ukinu trube u autima onda bih vozio
pokušavam na guglu naći neku životinju koja ima najsporije reflekse ikad da se usporedim s njom, ako nađete javite.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 08:02   #5
Imas neke traume iz djetinjstva u vezi voznje. U pitanju je neki sudar, ili su ti stalno govorili da nisi za voznju itd. Moras se sjetiti i shvatiti o cemu se radi. Kada te traume rijesis neces imati problema sa voznjom.
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Pridruzujem se pitanju. Nisam retardirana, ali mislim da voznjom necu ovladati nikad. polozila prije 8 godina, toliko nisam vozila. Uvjerila sam samu sebe da to nije nesto sto mogu i sto bih trebala raditi.
Isti slucaj.

Ovisi o vama dali cete zabiti glavu u pijesak ili rijesavati problem. Znamo sta hrvati vole, pijesak.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 08:10   #6
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
Imas neke traume iz djetinjstva u vezi voznje. U pitanju je neki sudar, ili su ti stalno govorili da nisi za voznju itd. Moras se sjetiti i shvatiti o cemu se radi. Kada te traume rijesis neces imati problema sa voznjom.
Isti slucaj.
postoji sansa da bude jos gore .. mala ali postoji

Quote:
Ovisi o vama dali cete zabiti glavu u pijesak ili rijesavati problem. Znamo sta hrvati vole, pijesak.
.. a svjetski prvaci su u je8anju u mozak

Zadnje uređivanje F.A.Q : 15.06.2017. at 08:40.
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 08:11   #7
Molim obavijestite nas kada sjedate u auto da se mozemo maknuti s ceste. 😁

Mene je strah vozaca koje je strah voznje.😨

Ako vas je strah, radije se nemojte upustati u to, jer ne upravljate samo svojim vec i tudjim zivotima.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 13:01   #8
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post

Ako vas je strah, radije se nemojte upustati u to, jer ne upravljate samo svojim vec i tudjim zivotima.
Bas to.
Svatko moze dobiti vozacku al biti dobar vozac nije svatko. Potrebne su dobre psihomotoricke sposobnosti.
Negdje vam steka. Bolje da ne ugrozavate sebe i druge.
Kupiti auto nakon mnogo godina nevoznje i imati jos i strah od voznje je sorry ali po mom smrtni grijeh.
Takvi vozaci u nama izazivaju uznemirenost i zbog losih vozaca ima jako puno nesreci.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 13:59   #9
Quote:
space_xd kaže: Pogledaj post
Bas to.
Svatko moze dobiti vozacku al biti dobar vozac nije svatko. Potrebne su dobre psihomotoricke sposobnosti.
Negdje vam steka. Bolje da ne ugrozavate sebe i druge.
Kupiti auto nakon mnogo godina nevoznje i imati jos i strah od voznje je sorry ali po mom smrtni grijeh.
Takvi vozaci u nama izazivaju uznemirenost i zbog losih vozaca ima jako puno nesreci.
Ja sam mislila da statistički najveći broj nesreća izazivaju vozači koji voze pijani ili voze prebrzo.

Mea culpa.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 14:14   #10
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Ja sam mislila da statistički najveći broj nesreća izazivaju vozači koji voze pijani ili voze prebrzo.

Mea culpa.
I vi spadate u skupinu rizicnih vozaca isto kao i prebrza voznja i alkohol.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 14:22   #11
Quote:
space_xd kaže: Pogledaj post
I vi spadate u skupinu rizicnih vozaca isto kao i prebrza voznja i alkohol.
Imaš statistike?

Jer, eto, ne vjerujem da sam jednako opasna na cesti kao kreten koji je pijan sjeo u auto ili zaključio da ograničenje brzine za njega ne vrijedi.

Bez statistika ostajemo samo na mišljenju. U kojem se razilazimo.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 16:19   #12
Quote:
space_xd kaže: Pogledaj post
I vi spadate u skupinu rizicnih vozaca isto kao i prebrza voznja i alkohol.
O tome bi se dalo raspravljati na dugo i na široko. Moje iskustvo govori da osoba koja je iznadprosječan vozač može voziti brzo i uglavnom neće skriviti prometnu nesreću jer ima potrebnu vještinu osjećaj za promet oko sebe, no svejedno će doći do sudara jer su drugi vozači možda prosječni ili ispod toga pa će prekršiti neki prometni propis, oduzeti drugom vozaču prednost, presporo reagirati i slično. Kad se nesreća dogodi i glava otpadne sa ramena nije uopće važno tko je bio kriv...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 20:44   #13
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Molim obavijestite nas kada sjedate u auto da se mozemo maknuti s ceste. 😁

Mene je strah vozaca koje je strah voznje.😨

Ako vas je strah, radije se nemojte upustati u to, jer ne upravljate samo svojim vec i tudjim zivotima.
Potpisujem molbu.

U današnje vrijeme kada su i taksiji puno povoljniji i s razvijenijim gradskim prijevozom, izazvati kaos u prometu jer, eto, svi moraju moći i znati voziti ...
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 08:32   #14
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Ima li netko slično iskustvo (po mogućnosti s pozitivnim ishodom )? Kako pobijediti paničan strah od vožnje?
Ha ha ... nemam
Položila prije 15 god., bez problema, nešto malo vozila na početku, isto bez straha, ali onda više nisam imala prilike.
Kad sam prije 2 godine ponovno pokušala, tehnika mi je bila OK, ali promet oko mene me izluđivao. Imala sam osjećaj da ću ili ja nekog pogoditi, ili netko mene. Možda da živim u manjem mjestu s manje prometa i manje živčanim ljudima, možda tog straha ne bi bilo. Ali vožnja po Zagrebu je po meni čisti horor

Tako da sam za sad odustala od vožnje. Snalazim se na druge načine...
I tješim da bar malo pomažem smanjenju gužve i zagađenju prirode ...
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 14:29   #15
Tvoj uvodni post me nasmijao Oprosti, znam da ti nije smiješno, ali ovakav splet okolnosti je neprocjenjiv

Strah je iracionalan, praksom i iskustvom bi se s vremenom smanjio. Čega te najviše strah?
calea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:03   #16
Quote:
calea kaže: Pogledaj post
Tvoj uvodni post me nasmijao Oprosti, znam da ti nije smiješno, ali ovakav splet okolnosti je neprocjenjiv

Strah je iracionalan, praksom i iskustvom bi se s vremenom smanjio. Čega te najviše strah?
Ma i meni je smiješno. Strah me da će mi neki pijani luđak od nekuda izletiti i ubiti me. Ili da će mi netko izletiti pred auto i neću stići reagirati.

Rješavam se straha puževim korakom, ali ne pomaže mi ekipa sa stavom da ja ne bih trebala na cestu jer se bojim.

Ovaj što mi je rekao da sam koza je napravio minimalno dva prekršaja .

Nije mi jasan taj nedostatak tolerancije kod ljudi. Da, znam da netko vozi već xy godina i živcira ga što mi se gasi auto ili što se baš neću manijakalno ubacivati u traku ili voziti 80 ako je ograničenje 60, ali svi su oni bili početnici i nitko se nije rodio sa znanjem vožnje.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:09   #17
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Ma i meni je smiješno. Strah me da će mi neki pijani luđak od nekuda izletiti i ubiti me. Ili da će mi netko izletiti pred auto i neću stići reagirati.

Rješavam se straha puževim korakom, ali ne pomaže mi ekipa sa stavom da ja ne bih trebala na cestu jer se bojim.

Ovaj što mi je rekao da sam koza je napravio minimalno dva prekršaja .

Nije mi jasan taj nedostatak tolerancije kod ljudi. Da, znam da netko vozi već xy godina i živcira ga što mi se gasi auto ili što se baš neću manijakalno ubacivati u traku ili voziti 80 ako je ograničenje 60, ali svi su oni bili početnici i nitko se nije rodio sa znanjem vožnje.
Hodaš po cesti jel tak? Znaš jako dobro da se na rinzolu može auto ili čak i tramvaj zabiti u tebe u nekoj frik nesreći. Hell, može te i pijanac povuć, možeš past i okinut glavom u beton. Svjesna si i sama da takvim razmišljanjima nema mjesta općenito, a kamoli za volanom

Strah se može prevladati ako se suočiš s njim. I ok, ne moraš odmah ić prestrojavat se na tri trake u najvećoj gužvetini niti očekivati da ćeš odreagirati na sve ikad, ali nitko od nas nije sjeo za volan i bio odmah vrhunski vozač. Jel tak?

E sad, to kaj ti je ovaj rekao da si glupa koza, to ćeš jednostavno morati prihvatiti, jer ćeš se s tim u prometu dosta sretati Bila kriva ili ne Ponekad ćeš biti i glupo žensko i glupača i sjetiti će ti se majke ili nekoga od rodbine i tak. To su ti sve čari vožnje. Kad jednom izbalansiraš mjenjač, papučice, sve retrovizore i putanju kojom želiš ići, dobacit ćeš i ti njima da su glupe koze

E: E da, što se tolerancije tiče, toga je općenito sve manje, tak da popizdio lik na tebe u autu ili u dućanu, svejedno je. Ak ga udariš s kolicima u Konzumu, isto će ti reć da si glupa koza.
calea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:28   #18
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Ma i meni je smiješno. Strah me da će mi neki pijani luđak od nekuda izletiti i ubiti me. Ili da će mi netko izletiti pred auto i neću stići reagirati.

Rješavam se straha puževim korakom, ali ne pomaže mi ekipa sa stavom da ja ne bih trebala na cestu jer se bojim.

Ovaj što mi je rekao da sam koza je napravio minimalno dva prekršaja .

Nije mi jasan taj nedostatak tolerancije kod ljudi. Da, znam da netko vozi već xy godina i živcira ga što mi se gasi auto ili što se baš neću manijakalno ubacivati u traku ili voziti 80 ako je ograničenje 60, ali svi su oni bili početnici i nitko se nije rodio sa znanjem vožnje.
Éowyn, jesi li možda razmotrila mogućnost da u auto-školi uplatiš dodatnih 5 ili 10 sati vožnje da stekneš malo više sigurnosti nakon toliko godina ne-voženja? Mislim da ta mogućnost postoji.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:36   #19
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Éowyn, jesi li možda razmotrila mogućnost da u auto-školi uplatiš dodatnih 5 ili 10 sati vožnje da stekneš malo više sigurnosti nakon toliko godina ne-voženja? Mislim da ta mogućnost postoji.
Jesam, jesam, bez brige. I vježbam vožnju s iskusnim vozačima dodatno. Sad ću za vikend vježbati kretanje na uzbrdici.

Nisam s tim imala problema do sad, ali nisam baš bila u situaciji da je netko iza mene manijakalno trubio i nije držao razmak ni 5 cm.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:29   #20
Ja sam mišljenja da je strah dobar i poželjan u dobroj mjeri kod vožnje. Ne znam za neki drugi način da ljudi ostanu svjesni svojih postupaka i ne utonu u tu nekakvu polu apatiju. Najgora kombinacija je biti bez straha i vještine za volanom, što vidim svakodnevno puno puta (ja takve zovem vikend vozači). Mislim da je zajednička crta dobrih vozača to da uvijek sumnjaju u svoje sposobnosti.

Prije godinu dana me zvala sestrina frendica sva uplakana. Rekla je da su je blokirali nekakvi kamioni na parkingu u blizini i ne zna kako izaći. Tek je položila i kupila auto. Dođem ja tamo, a žena je stala na onaj parking za velika vozila. Od naprijed i nazad nekoliko metara prostora i sa strane po metar. Ali eto, uhvatila ju panika i nije znala u rikverc ravno izaći, a svud oko nje golema vozila. Ona je meni to opisala kao da je zapela u sobi sa zrcalima i traži izlaz. Mislim da je to dobra analogija. U međuvremenu je stekla samopouzdanje i čisto ok sada vozi.

Moj je savjet jednostavno voziti. Klišej jbga. Treba povesti nekoga strpljivoga sa sobom. Pomaže taj osjećaj da imate nekoga uza sebe da preuzme za svaki slučaj. Sada će ljeto, Zagreb će biti prazan. Drugi dio problema je sama dinamika prometa. To je jednostavno nešto na što se treba naviknuti. Bahati, pijani, neposobni vozači su tu uvijek u susjednoj traci. Na to uvijek računajte. Postaje lakše s vremenom. Razviti ćete šesto čulo za takve stvari. Namirisat ćete opasnost na kilometar.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:15.