Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2005., 15:13   #21
Quote:
ZOsvald kaže:
Umjesto boca u plastične vrećice i zamrzivač.
e ovo je fakat najbolje, tak i mi radimo, nema jebade sa kvarenjem, uzmeš jednu-dvije po obroku i to je to
poirot is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 13:54   #22
ima li još koja tema o kuhanju paradajza?

imam dakle cca 5 kila paradajza kojeg bih skuhala. pasirku nemam a i želim da mi krajnji rezultat bude potpuno bez komadića, kao onaj iz tetrapaka. kako da to napravim?
blender imam. i štapni mikser.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 13:57   #23
U blender, pa procijediti?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 14:06   #24
Skuhaj, zblendaj, stavi u cjediljku i protisni žlicom.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 14:14   #25
koštice povadim prije, jel? moram li guliti?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 14:17   #26
Mislim da ce ti bolje iispasti ako ogulis. Bacis ih u vrucu vodu, pustis kratko i nakon toga koza ide vrlo lako dole.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 16:52   #27
Oguliti obavezno. Kostice kako hoces.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 19:11   #28
a mislila sam da možda ne moram guliti pošto ću u blender... :ljenčina:
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 19:22   #29
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
ima li još koja tema o kuhanju paradajza?

imam dakle cca 5 kila paradajza kojeg bih skuhala. pasirku nemam a i želim da mi krajnji rezultat bude potpuno bez komadića, kao onaj iz tetrapaka. kako da to napravim?
blender imam. i štapni mikser.
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
koštice povadim prije, jel? moram li guliti?
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
a mislila sam da možda ne moram guliti pošto ću u blender... :ljenčina:

Ne moraš guliti - štapni mikser team FTW

Ja radim ovak:
1. operem, izrežem zelene ili trule dijelove
2. kuham u loncu dok ne pusti svu vodu do te mjere da plivaju u vodi ili je voda do vrha
3. odlijem vodu, a ostatak smjese s blenderom usitnim maksimalno
4. u usitnjenu smjesu dodam začine - sol, šećer, bosiljak, origano, kumin, klinčić... (ne treba ništa osim soli, dakle po želji, a količina po ukusu)
5. kuham dok se ne zapjeni, maknem pjenu
6. dok je još smjesa između vruće i tople kroz cjedilo procjeđujem u drugu posudu i protiskujem šefljom
7. još pol sata dovedem do vrenja, maknem pjenu ako je ima, točim u sterilizirane posude, začepljene okrenem na par minuta naopačke, pa onda vratim. nakon kajs e ohladi ide u šupu.

Na ovaj način radim već par godina, a tako pripremljeni paradajz sos stoji i dulje od godinu dana bez ikakvih problema.

Tko želi dodatno začiniti u točke 1-2 dodati i čili papričicu (e), ili luk ako želi kečap i sl.

Problema s komadićima nema jer mikser jako ustini sve, čak i kožu pa ju ja nikada ne gulim, zajedno s košticama ostane na cjedilu. Tu i tamo se moooožda ponekad provuče sitni zanemarivi tanki komadičak kože. Možda, uglavnom ne ako je dobro cjedilo.

Ovakav paradajz dugo stoji jer nema komadića, ne treba ga pretjerano začiniti, gust je i kad ga ubaciš u jelo ne treba ga dugo kuhati.

Taman radim sos, imam puni lonac na štednjaku pa posliknem ak se sjetim kad dođem doma.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 22:07   #30
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
ima li još koja tema o kuhanju paradajza?

imam dakle cca 5 kila paradajza kojeg bih skuhala. pasirku nemam a i želim da mi krajnji rezultat bude potpuno bez komadića, kao onaj iz tetrapaka. kako da to napravim?
blender imam. i štapni mikser.
S obzirom na to da si amaterka, bit ću tako ljubazan pa te uputiti na osnove: blanširaj paradajz (hiti ga na kratko u kipuću vodu), a onda ga oguli i izreži sve zeleno. Nije tu pasirka bitna, bitno je da staviš soli i dugo kuhaš paradajz na tihoj vatri - dok se ne raskuha.
Naravno, bit će bolje ako ga sitnije narežeš. To ti je otprilike ko šalša, a koštice te ne trebaju zabrinjavat, jer su fine i nema razloga da ih odvajaš.
Kožicu se ne isplati dezintegrirati u stroju jer to traje jebenih sto godina, a rezultati su često razočaravajući.

I još jedna, najbitnija stvar: ako nije domaći paradajz, daj ga svinjama...

E da: ne zaboravi da začine možeš dodavati naknadno, kad budeš kuhala.
Meni je, primjerice, dopizdio celer na pici...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 10:48   #31
@Angry Bird

Vidim da bi ti jedan ostavio kožice, a drugi koštice. Ne slušaj ih jer ćeš, kad to budeš našla u jelu, samo biti još više angry.

Blanširaj ih, oderi im kožu, baci sjemenke i vodu, nareži na komadiće, dinstaj pola sata na malo maslinovog ulja, dodaj začine koje voliš na rajčici, (ja preferiram svježi bosiljak i timijan) i udri štapnim. Raduciraj do željene gustoće. Ako ne misliš potrošiti u mjesec dana, smrzni.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:02   #32
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
@Angry Bird

Vidim da bi ti jedan ostavio kožice, a drugi koštice. Ne slušaj ih jer ćeš, kad to budeš našla u jelu, samo biti još više angry.

Blanširaj ih, oderi im kožu, baci sjemenke i vodu, nareži na komadiće, dinstaj pola sata na malo maslinovog ulja, dodaj začine koje voliš na rajčici, (ja preferiram svježi bosiljak i timijan) i udri štapnim. Raduciraj do željene gustoće. Ako ne misliš potrošiti u mjesec dana, smrzni.
Uz dobro cjedilo neće joj ni ovako kako sam napisao ostati komadići kože i koštice. već je napisala da je lijena pa zato dajem pojednostavljenu opciju, i ja sam u toj kategoriji
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:16   #33
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Uz dobro cjedilo neće joj ni ovako kako sam napisao ostati komadići kože i koštice. već je napisala da je lijena pa zato dajem pojednostavljenu opciju, i ja sam u toj kategoriji
Cijeđenjem ti nikada neće ispasti kao kad oguliš kožu.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:39   #34
sva sreća pa ih još nisam skuhala
koštice bih svakako bacila, ne volim to u jelu, a oke bacit ću i kožu. kako da ju najjednostavnije ogulim a da ne opečem prste?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:53   #35
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Cijeđenjem ti nikada neće ispasti kao kad oguliš kožu.
Hoće. evo baš sam neki dan usporedbe radi probao na oba načina. Nema razlike u okusu, štoviše, bolji mi je ako ne odstran jume već samo procijedim. Jedino što napravim prije kuhanja, operem i odstranim dijelove paradajza koji su oštećene i, truli, zeleni. I ispadne super.

Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
sva sreća pa ih još nisam skuhala
koštice bih svakako bacila, ne volim to u jelu, a oke bacit ću i kožu. kako da ju najjednostavnije ogulim a da ne opečem prste?
Blanširaj pet min u vrućoj vodi, nakon toga ih ubaci u hladnu vodu, pričekaj par minuta i guli.

Neke sorte kad su skroz zrele se doduše daju dobro oguliti i bez blanširanja, pa probaj i to.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 14:24   #36
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
kako da ju najjednostavnije ogulim a da ne opečem prste?
Zareži nožem X na donjoj strani (suprotno od peteljke), blanširaj 2-3 min u vreloj vodi, izvadi ih i premjesti u hladnu. Oderi ih za 5-6 min kad su mlaki.
Čas posla.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 19:09   #37
Malo da zatrolam...

Svi vi malo komplicirate..
Rajčicu ne treba uopće kuhati, dovoljno je skuhati bocu 45' - 1h
i to nakon što smo u nju ubacili nasjeckanu rajčicu. Ja je samo raskomadam na 4 dijela ako nije pre velika i natiskam u tegle. Na dno ide malo soli i vrh bosiljka.

Finoća tako konzervirane rajčice je mjerljiva jedino sa sušenom rajčicom na suncu (što je ujedno najstariji poznati način konzerviranja rajčice).

Kakvo spremanje u škrinje? Struja nam za konzerviranje uopće ne treba. Nepotrebno si zatrpavamo škrinje i na kraju sezone shvatimo da nemamo dovoljno mjesta. Tada čovjek posegne za novom, većom škrinjom, što je potpuno nepotrebno i ekološki pogrešno ponašanje.

Skidanje koštica i guljenje samo kompliciraju posao. Sve se riješi štapnim mikserom kome je to potrebno. Eto, malo da doprinesem da se rajčica ne mora nužno kuhati. Time se samo ubija njen fini okus.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 23:39   #38
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Malo da zatrolam...

Svi vi malo komplicirate..
Rajčicu ne treba uopće kuhati, dovoljno je skuhati bocu 45' - 1h
i to nakon što smo u nju ubacili nasjeckanu rajčicu. Ja je samo raskomadam na 4 dijela ako nije pre velika i natiskam u tegle. Na dno ide malo soli i vrh bosiljka.

Finoća tako konzervirane rajčice je mjerljiva jedino sa sušenom rajčicom na suncu (što je ujedno najstariji poznati način konzerviranja rajčice).

Kakvo spremanje u škrinje? Struja nam za konzerviranje uopće ne treba. Nepotrebno si zatrpavamo škrinje i na kraju sezone shvatimo da nemamo dovoljno mjesta. Tada čovjek posegne za novom, većom škrinjom, što je potpuno nepotrebno i ekološki pogrešno ponašanje.

Skidanje koštica i guljenje samo kompliciraju posao. Sve se riješi štapnim mikserom kome je to potrebno. Eto, malo da doprinesem da se rajčica ne mora nužno kuhati. Time se samo ubija njen fini okus.
E pa ja se ne slažem. Zamrzavam svoje čeri paradajziće u velikim vrećama (njih ne gulim), a dovoljno im je desetak minuta da se raskuhaju na masnoći jebeno su dobri.

A velike obavezno gulim.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:45.