Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2010., 11:39   #81
Primijetila sam i ja da mi učenje iz gramatike na eng neće puno pomoći...Ekrem Čaušević, izdanje od 1996, dobit ću je za koji dan

Nego ti si bila rekla da si učila na filozofskom?
Ja sam gledala i u onoj njihovoj školi stranih jezika nema turskog....
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 20:37   #82
ma nije skola stranih jezika nego studij - katedra za turkologiju...! diplomirani turkolog!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 14:20   #83
Ahaaaa...e super , reci mi onda kak se čita ono G sa crticom iznad....npr kako ćeš pročitati oğul...imam neke cd-e ali ja to g uopće ne čujem, meni to zvuči kao oul...malo duže o

Inače došla sam konačno od gramatike i sad pokušavam zapamtiti onu tablicu za vokalnu harmoniju
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 18:06   #84
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Primijetila sam i ja da mi učenje iz gramatike na eng neće puno pomoći...Ekrem Čaušević, izdanje od 1996, dobit ću je za koji dan

Nego ti si bila rekla da si učila na filozofskom?
Ja sam gledala i u onoj njihovoj školi stranih jezika nema turskog....
ja bih još dodao na savjet od balbocegi da ne bi bilo loše da ponoviš gradivo hrvatske gramatike iz osnovne škole (subjekt predikat priloška oznaka objekt... vrste riječi analiza rečenice - složene rečenice i sl.) bez toga je ova inače vrhunska gramatika teško razumljiva
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 09:29   #85
Naravno, iako barem dio na kojem sam ja, su ti pojmovi već objašnjeni u uvodu svakog poglavlja
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 14:19   #86
e da..kako sam to mogla zaboraviti - definitivno bez znanja hrv. gramatike nemozes nista. ali to je tak pri ucenju svakog stranog jezika.

ğ / Ğ ti se čita upravo tako kao si i napisala. yumuşak Ğ se čita poput nijemog H u njemackom, tj. ne izgovara se nego produzuje vokal ispred sebe.
oğul =ooul,
yağmur=yaamur
kagıt=kaaıt (samo je ovdje i ovo pocetno k smeksano...no do toga ces kasnije doc)...
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 18:31   #87
Imam doma i Gramatiku i Riječnik za učenje turskog. Ide mi polagano ali barem ide s obzirom na slobodno vrijeme koje imam...
Kak sam krenula, za mjesec dana bum znala sve o glasovima ovim, onim, samoglasnicima, i sl.... a nikaj o imenicama, glagolima i sl... Kad se Gramatika dijeli na te neke cjeline... Molim savjet, dal da nastavim tak postupno stranicu po stranicu ili da malo učim naglaske, malo imenice, malo skočim na glagole????
Matahari is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 10:11   #88
Dobro pitanje i mene to zanima, tj čemu da se najviše posvetim barem ispočetka...inače ja sam našla na netu 100 lekcija za učenja turskog, koja te otprilike dovedu do A2 stupnja....a cilj mi je jednog dana krenuti sa Čitankom od E.Čauševića

U gramatici sam i ja na tome i ne mrdam dok ne naučim sve bitno o glasovima i ne počnem sanjati onu tablicu vokalne harmonije...

@matahari-da li možda imaš kakvu radnu bilježnicu?
Ja sam zvala posvuda ali nisam ništa uspjela naći, navodno imaju neku sa filozofskom, ali je izdanje iz '46 godine što mi mislim neće puno pomoći (vokabular i čišćenje turskog jezika od stranih riječi) a i ne mogu je pronaći tak da....

Zadnje uređivanje V element : 04.11.2010. at 10:17.
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 10:34   #89
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje i mene to zanima, tj čemu da se najviše posvetim barem ispočetka...inače ja sam našla na netu 100 lekcija za učenja turskog, koja te otprilike dovedu do A2 stupnja....a cilj mi je jednog dana krenuti sa Čitankom od E.Čauševića

U gramatici sam i ja na tome i ne mrdam dok ne naučim sve bitno o glasovima i ne počnem sanjati onu tablicu vokalne harmonije...

@matahari-da li možda imaš kakvu radnu bilježnicu?
Ja sam zvala posvuda ali nisam ništa uspjela naći, navodno imaju neku sa filozofskom, ali je izdanje iz '46 godine što mi mislim neće puno pomoći (vokabular i čišćenje turskog jezika od stranih riječi) a i ne mogu je pronaći tak da....
Može link na tih 100 lekcija?
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 11:12   #90
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Može link na tih 100 lekcija?
http://www.goethe-verlag.com/book2/BS/BSTR/BSTR000.HTM

Ne znam jel se smiju stavljati linkovi?
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 13:07   #91
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
http://www.goethe-verlag.com/book2/BS/BSTR/BSTR000.HTM

Ne znam jel se smiju stavljati linkovi?
Joj

Jesi probala doći do Đinđićeve knjige?
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 14:01   #92
Ne, koja je to knjiga?

Ja ti imam samo gramatiku od Ekrem Čaušević
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 01:33   #93
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje i mene to zanima, tj čemu da se najviše posvetim barem ispočetka...inače ja sam našla na netu 100 lekcija za učenja turskog, koja te otprilike dovedu do A2 stupnja....a cilj mi je jednog dana krenuti sa Čitankom od E.Čauševića

U gramatici sam i ja na tome i ne mrdam dok ne naučim sve bitno o glasovima i ne počnem sanjati onu tablicu vokalne harmonije...

@matahari-da li možda imaš kakvu radnu bilježnicu?
Ja sam zvala posvuda ali nisam ništa uspjela naći, navodno imaju neku sa filozofskom, ali je izdanje iz '46 godine što mi mislim neće puno pomoći (vokabular i čišćenje turskog jezika od stranih riječi) a i ne mogu je pronaći tak da....
postoji nesto kao radna biljeznica; autor je janski, na njemackom je i odlicna je, ali se ne mogu sjetiti koje je izdanje, i di sam je bila nabavila...mozda na faxu na turkologiji.

sto se tice glasova i vokalne harmonije...krivi pristup. nemas koristi od strebanja toga bez razumijevanja. a razumijeti mozes samo kad pocnes aktivno koristiti jezik. znaj da postoji vokalna harmonija...no kreni dalje - pocni uciti ono skolski - osobne zamjenice, deklinaciju, genitivne veze prvu i drugu, prezent, perfekt, futur,...pa prema slozijim vremenima i formama...tek kad pocnes uciti ove stvari, pisuci, citajuci i govoreci - sjest ce ti vok.harmonija...
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 09:48   #94
E hvala, takvi savjeti puno znače, danas krećem onda malo dalje
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 10:43   #95
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Ne, koja je to knjiga?

Ja ti imam samo gramatiku od Ekrem Čaušević
Slavoljub Đinđić, Gramatika turskog jezika. Imaš ju u knjižnici Medveščak u Zagrebu.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 13:02   #96
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
postoji nesto kao radna biljeznica; autor je janski, na njemackom je i odlicna je, ali se ne mogu sjetiti koje je izdanje, i di sam je bila nabavila...mozda na faxu na turkologiji.
Tnx, ali zar ne bi trebala dobro znati njemački? Ja sam ga učila i služim se njemačkim ali definitivno ne toliko dobro...

Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Slavoljub Đinđić, Gramatika turskog jezika. Imaš ju u knjižnici Medveščak u Zagrebu.
Malo sam proguglala, to je izdanje Beograd 1979...iako pretpostavljam da se gramatika ne mijenja toliko puno, vokabular mislim da da, pročitala sam da studenti u Turskoj teško čitaju novine stare 30 godina ...uostalom prof Čauševiće je pročelnik Katedre za turkologiju na FFZG pa radije se njega držim
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 23:55   #97
Pozdrav!

Zna li itko od ekipe koje dobro mjesto (školu, tečaj, online program itd.) za učenje turskog?

Inače sam iz Dubrovnika, a studiram u Zadru.

btw - Što mislite o ovome što sam našao na internetu - ima li tko kakva iskustva s time, mišljenja? link: livemocha.com
blekky7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 03:48   #98
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Tnx, ali zar ne bi trebala dobro znati njemački? Ja sam ga učila i služim se njemačkim ali definitivno ne toliko dobro...



Malo sam proguglala, to je izdanje Beograd 1979...iako pretpostavljam da se gramatika ne mijenja toliko puno, vokabular mislim da da, pročitala sam da studenti u Turskoj teško čitaju novine stare 30 godina ...uostalom prof Čauševiće je pročelnik Katedre za turkologiju na FFZG pa radije se njega držim
Za praktično učenje ta je Đinđićeva knjiga bolja jer sadrži lekcije sa smislenim tekstovima, a vokabular se ni izbliza nije mijenjao toliko da bi to bilo zastarjelo
Čauševićeva gramatika je vrhunska, ali ne može se jezik naučiti čitanjem gramatike nego se dobrim znanjem osnova gramatike materinjeg jezika lako uspoređuju i shvaćaju pojave u stranom jeziku i tu ona pomaže...
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 09:26   #99
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Za praktično učenje ta je Đinđićeva knjiga bolja jer sadrži lekcije sa smislenim tekstovima, a vokabular se ni izbliza nije mijenjao toliko da bi to bilo zastarjelo
Čauševićeva gramatika je vrhunska, ali ne može se jezik naučiti čitanjem gramatike nego se dobrim znanjem osnova gramatike materinjeg jezika lako uspoređuju i shvaćaju pojave u stranom jeziku i tu ona pomaže...
naravno ali ja mislim kosristiti ČitankU od Čauševića, ima je za kupiti pa...
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 21:22   #100
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Slavoljub Đinđić, Gramatika turskog jezika. Imaš ju u knjižnici Medveščak u Zagrebu.
Nije Gramatika nego Udžbenik TJ
times12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:47.