Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2006., 14:03   #21
inače,ima ozbiljna tema na DZ obošnjačkom jeziku, koja seproširila i na ovu tematiku
Ris is offline  
Old 09.06.2006., 14:53   #22
Naravno da nisu. Slični jesu. Mene takve insinuacije isto vrijeđaju. Ali, naravno, nisam objektivan, ipak sam bombardiran od četnika. Ne shvaćam Hrvate koji govore da su to isti jezici, isti narodi. Ne shvaćam ni Srbe.
Zašto se opravdavaš u naslovu teme? Da si Srbin, možda bi se i trebao opravdavati, ovako, tko bi trebao biti isprovociran, osim jugonostalgičara?
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Old 09.06.2006., 14:53   #23
kakve veze ima to tko je od koga bombardiran da li su dva jezika skupa ili ne?
Ris is offline  
Old 09.06.2006., 14:54   #24
i ameri i englezi su se klali,
pa pričaju istim jezikom!
Ris is offline  
Old 09.06.2006., 14:55   #25
Quote:
Ri§ kaže:
i ameri i englezi su se klali,
pa pričaju istim jezikom!
oni pričaju, mi ne.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Old 09.06.2006., 15:16   #26
Quote:
Mršavi pas kaže:
Flo Masteru, na hrvatskom se kaže takođeR, a hrvatski se piše malim slovom. Ispričavam se ako se radi o nekoj stilskoj figuri.
Znam da se sa "r" govori u Dubroniku, no mislio sam da su obje rijeci ispravne.
Npr. u http://www.vecernji-list.hr/home/man...60945/index.do se kositi oboje.
Sto se tice "hrvatskog", OK je pisati malim slovima ukoliko se misli na prisvojni pridjev, no velikim slovom se pise ukoliko je reijec o imenu a to u ovom slucaju jeste.
Flo_Master is offline  
Old 09.06.2006., 15:30   #27
Quote:
late bloomer kaže:
Zašto se opravdavaš u naslovu teme? Da si Srbin, možda bi se i trebao opravdavati, ovako, tko bi trebao biti isprovociran, osim jugonostalgičara?
Ja sam jugonostalgičar, ali ne osjećam se isprovocirano zbog ove teme.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Old 09.06.2006., 15:32   #28
ajde da vidim kako to temu "okrećete" na književni touch ili ću premjestiti temu na svrsishodniji podforum
Elysium is offline  
Old 09.06.2006., 15:35   #29
Quote:
Ri§ kaže:
i ameri i englezi su se klali,
pa pričaju istim jezikom!
Quote:
late bloomer kaže:
oni pričaju, mi ne.
pa baš i ne...kao ni australci
jesu nastali od engleskog, ali isti nisu...inače ne bi bilo razlika kao npr.
apartment/flat
elevator/lift
itd...

još ćeš reći da i meksikanci pričaju španjolskim...a razlike postoje i to znatne
__________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
vlale is offline  
Old 09.06.2006., 15:40   #30
Quote:
vlale kaže:
pa baš i ne...kao ni australci
jesu nastali od engleskog, ali isti nisu...inače ne bi bilo razlika kao npr.
apartment/flat
elevator/lift
itd...

još ćeš reći da i meksikanci pričaju španjolskim...a razlike postoje i to znatne
dobro, to stoji. ali jezici su engleski i španjolski. naravno da su se s vremenom modificirali.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Old 09.06.2006., 15:45   #31
ajme izraza "insinuacije"... ospem se od vokabulara. rolleyes
ekipo, shvatite da pitanje -kao- nije politicka provokacija pa bi bilo dobro da se u ime konstruktivne rasprave ne provocira stvarima koje nemaju veze s pitanjem, je li. a sto je je, pitanje nije samo lingvisticke prirode jer je na hrvatski jezik silom utjecala i politika, najprije s hrvatskosrpsim jezikom, a poslije s inovacijama u devedesetima. i da u medjuvremenu ne zaboravimo korienski pravopis. politicke odluke ostavile su traga u oba jezika. a gledano cisto lingvisticki, bar iz moje perspektive, mislim da je to isti jezik s minimalnim odstupanjima koji se prostire u tri drzave. i to je to..
vilinska musica is offline  
Old 09.06.2006., 15:56   #32
Quote:
Flo_Master kaže:
Znam da se sa "r" govori u Dubroniku, no mislio sam da su obje rijeci ispravne.
Npr. u http://www.vecernji-list.hr/home/man...60945/index.do se kositi oboje.
Sto se tice "hrvatskog", OK je pisati malim slovima ukoliko se misli na prisvojni pridjev, no velikim slovom se pise ukoliko je reijec o imenu a to u ovom slucaju jeste.

znam da se r govori u duborovniku? e? r je konstitucionalni dio hrvatske abecede bejb
a sto se tice hrvatskog, pogle u pravopis i ne daj se vise sramotit - pise se MALIM slovom. np: ispravno: Jezik roda moga je hrvatski jezik. krivo: Jezik roda moga je Hrvatski jezik.
ne postoji termin prisvojni pridjev u hrvatskoj gramatici, u srpskoj mozda, ne znam. POSVOJNI PRIDJEV
imena jezika pisu se malim slovom.

vilinska musica is offline  
Old 09.06.2006., 16:00   #33
i btw, u vezi ovog clanka u vecernjem, ne b' se ja prevec pouzdavala u novine u pogledu pravopisnih pitanja. pogotovo se ne bih obrazovala na njihovom predlosku i koristila ih kao argument
pisu svakave pizdarije pa ko ziv ko mrtav.
vilinska musica is offline  
Old 09.06.2006., 23:54   #34
Quote:
vlale kaže:
pa baš i ne...kao ni australci
jesu nastali od engleskog, ali isti nisu...inače ne bi bilo razlika kao npr.
apartment/flat
elevator/lift
itd...

još ćeš reći da i meksikanci pričaju španjolskim...a razlike postoje i to znatne
Eto! Pa onda imamo rješenje! Ko što postoje "britanski engleski" i "američki engleski" tako Srbi govore "srbijanskim srpskim" a mi govorimo "hrvatskim srpskim"!
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Old 09.06.2006., 23:58   #35
Quote:
Flo_Master kaže:
Pitanje iza naslova je vise retoricko. Mislim da svatko imalo pametan i skolovan zna odgovor na to.
No, nazalost jedan dio ljudi tvrdi da je to isti jezik:

(Za pojasnjenje, Ri$ ovdje govori da su Hrvatski i Srpski isti jezik)
U svakom slučaju, ni u jednom se pridjevi na -ski, -čki, -ški ne pišu velikim slovom.


Dodatak, sad tek vidjeh i ovo:
Quote:
Flo_Master kaže:
Sto se tice "hrvatskog", OK je pisati malim slovima ukoliko se misli na prisvojni pridjev, no velikim slovom se pise ukoliko je reijec o imenu a to u ovom slucaju jeste.
niti u jednoj gramatici ili pravopisu koju imam doma ime jezika nije pisano velikim slovom (osim na početku rečenice, je li).
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Old 10.06.2006., 00:01   #36
Quote:
zoran k kaže:
Eto! Pa onda imamo rješenje! Ko što postoje "britanski engleski" i "američki engleski" tako Srbi govore "srbijanskim srpskim" a mi govorimo "hrvatskim srpskim"!
ti se, naravno, samo loše šališ.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Old 10.06.2006., 00:17   #37
A evo što pametniji od mene iznosi o hrvatskom i srpskom jeziku i s čime se mogu samo složiti:
http://stitch.blog.hr/arhiva-2005-05.2.html#269722
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Old 10.06.2006., 00:30   #38
Hrvatski se i srpski standardi baziraju na govorima dvaju manje-više susjednih sela. Utoliko je riječ o istom jeziku.

Danas su standardi odvojeni, razvijaju se u različitim pravcima i utoliko se radi o različitim jezicima.

Inače, zapanjili biste se koliko je bilježito srpskih riječi i tvorbi u hrvatskom jeziku uvedeno devedestih kako bi se hrvatski razlikovao od srpskog.

A Hrvatine koje ni vlastiti jezik ne znaju su već ionako svi primijetili.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 10.06.2006., 00:47   #39


ovaj topic sad mozemo preimenovati u hrvatski za dijasporu - jel imate jos kakvih pravopisnih nedoumica?
vilinska musica is offline  
Old 10.06.2006., 02:39   #40
Quote:
Flo_Master kaže:
Mislim da svatko imalo pametan i skolovan zna odgovor na to.
mislim da svatko imalo pametan i školovan zna da se u hrvatskom jeziku pridjevi na -ski, -ški, -čki, -ćki pišu malim slovom. čak i kada se odnose na jednu tako veliku Riječ kao što je to Hrvatska.
pogotovo mislim da bi ljudi koje vrijeđa da se jezik njihovog naroda proglašava istim kao što je jezik susjednog naroda morali, kad su već toliko osjetljivi na Jezik, naučiti isti. makar njegove osnove. one koje se uče u nižim razredima osnovne škole.

i otkad su to dnevne novine autoritet na koji se poziva kad je o pravopisu riječ?
alexxx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:16.