Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 11:53   #41
o tome pričam, imalo bi se svašta nešto , a onda bi se kasnije sa strahom prebrojavalo novce... onda nemoj ni raditi.
Via0071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 11:58   #42
Jednom sam imala slucaj.....
Dobila sm pozivnicu od neke rodjakinje 50. koljeno. Nikada se u zivotu nismo vidle ili upoznale. Lijepo sam ja nju nazvala i otkazala svoj dolazak. Ona mi je jos nekaj trubila kao bas joj je zao, i da zeli taj dan proslavit sa dragim ljudima...bla bla bla. Uglavnom kad je ona spustila slusalicu ( nije spustila pravo) sam samo jos cula kako je nekome viknula: Nista od velike love iz Njemacke. Ma bravo!
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:25   #43
kod nas je ovakav slučaj- poznanicima ili onako nekim prijateljima sa kojiima baš i nismo tako bliski dajemo 100 eura, pravim prijateljima i rođacima 300eura a dok mi je dragi bio vjenčani kum dao je 1000eura. Eto, smatramo da svatko daje koliko može dati tako da ja ne bih zamjerila nikome da netko dade i 200KUNA ako ne može dati više, bitno da je od srca... Mi Hvala Bogu zasad možemo pa eto, pomognemo prijateljima koliko možemo jer znamo da je svakome na početku dobro došla financijska pomoć. Ja sam recimo sad za svadbu od dosta mojih prijateljica dobila razne pokrivače, posteljine, plahte i tako neke stvari al meni je to vrijedno više nego neki novci jer znam da je to dano od srca i da stvarno ne moraju svi dati onoliko koliko mi dajemo. eto .... toliko od mene
__________________
sve što sam ikad tražila našla sam u tebi... 19.09.2009.....
27dresses is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:28   #44
Quote:
Neno2 kaže: Pogledaj post
Da okrenem pilu naopako, da li ste ikada imali osječaj da vas zovu na svadbu samo radi tih 100€, 1000 Kn, ili koliko se več pregorite?
khm, da, nažalost
i nemam više predobro mišljenje o takvima ljudima niti želju za druženjem.

nedavno na dve svadbe; prva je bila takva da se vidilo da se na svemu škrtarilo, od prostora koji je bio hladan i prljav, do dekoracija kojih nije bilo, do vina koje je bilo otrov, itd.

a druga; pozvala se samo obitelj a ne i prijatelji jer oni ne bi pokrivali stolicu i samim time bi mladenci imali veći trošak. a zna se da obitelj daje najviše u principu. i da, cvijeće je bilo umjetno, duo koji je svirao samo do dva kao i restoran koji je bio zakupljen do dva samo da bi se sve skupa što manje platilo.

nakon toga se fakat osjećaš nekako bez veze, iskorišteno

nadam se da ne misli netko kako mislim da ljudi trebaju samo radit fensi šmenski svadbe, jer ne, naravno. ali nešto "normalno", bar da nije tolko očito...
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:29   #45
koma. . bili smo pozvani na vjenčanje, ionako smo mislili dati novac kao uvijek, ali vrhunac je bio to što je mladenkina majka zivkala goste uokolo i govorila im da ispod 100 ojrića po osobi kao poklon ne dolazi u obzir . na kraju su dobili strahovito puno praznih kuverti- pretpostavljam baš zbog toga.
Via0071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:31   #46
Moji frendovi su stvarno imali lijepo vjencanje, ali skromno...odnosno nisu trosili novce na gluposti...nisu imali nikakve explozije, svjetlosne efekte, nekakve kerefeke...da bi na kraju prilikom darivanja shvatili da su dobili par praznih kuverti..a u jednoj su dobili komad novina...sramota

Takodjer, frendici koja ne zivi u Hrvatskoj, ali je imala tu svadbu poklonila sam sliku Zagreba, da se svaki dan moze sjetiti svojeg grada i svojih prijatelja u njemu
__________________
Jedan je život..iskoristi ga..
Mischa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:32   #47
27 dresses potpis. neka svatko da u skladu s mogućnostima,a i meni bi draži bio poklon tipa slike, posteljine, nakita kao što neki dobiju ili slično, pogotovo od strane obitelji, jer bi mi to bila lijepa uspomena.
Via0071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:06   #48
Quote:
Blackie kaže: Pogledaj post
ovako ja i solis:

prijateljima 300 €


Ajmo se prvo sprijateljiti, pa bi ja se ženio svaki drugi tjedan. Dodatna mjesečna plaća od 600eura bi mi dobro došla
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:19   #49
Ja sam dok sam bila sama bila redovno pozivana na sve moguce i nemoguce prilike u kojima je trebalo dati novac. Sad je vec toga manje. Bila sam recimo kuma na krizmi djevojci koju sam vidjela 2 puta u zivotu i sl. U to vrijeme sam recimo mogla vise novaca potrositi nego sada pa me to nije toliko smetalo, iako sam se nekada osjecala stvarno kao da me zovu zato sto cu doci sama i kupiti dobar poklon ili dati dosta novaca.
No, moj odgovor na pitanje je : kako kada. Dakle, kada sam mogla davala sam vise, sada dajem manje. Ne zelim radi necijeg vjencanja biti u minusu godinu dana. Isto tako ne ocekujem niti da ljudi radi mene moraju biti na kruhu i vodi mjesec dana samo da se pokazu da mogu dati vise novaca ili radi nekoga reda. Ja sam uglavnom svima poklanjala slike akademskih slikara. Imala sam jako dobru vezu za nabaviti takve slike iz prve ruke. To je bilo jako, jako povoljno i mislim da su svi bili zadovoljni. Sada, da li sam ja skrta ili snalazljiva, ne znam. Meni je to lijep poklon za sva vremena. Najboljoj prijateljici sam kupila set nakita jer sam bila kuma i platila ga 6000 kn, ona me pitala na veceri sto sam kupila njenom muzu. E pa sad, da li sam pogrijesila?

Mi smo uglavnom oko svoga vjencanja vecinu stvari dogovorili iako jos nemamo datum. Novac smo skupili i iskljucivo iz tog novca ce biti svadba. Nikakvi krediti ne dolaze u obzir radi tog jednog jedinog dana u zivotu. Sve je to lijepo i krasno i dekoracija i vatromet i limunzine, ali prvu bracnu noc ne zelim uzimati praxitene jer nemam dosta para za platiti restoran ili muziku.
Imat cemo skromno vjencanje, ali sam sigurna da na njemu nece nicega nikome faliti. Zamislili smo 30-tak ljudi, iskljucivo roditelji, braca i prijatelji. Iako nasi prijatelji nisu imucni, jako ih volimo. Kada bih zeljela zaraditi tocno znam koga bih zvala i bilo bi 200 ljudi na vjencanju i to bi sve bilo super da ne moram i ja biti tamo...
Dakle, ako netko ima za posteljinu neka nam kupi posteljinu, ako ima 100 eura neka da 100 eura.Ako nemaju nista neka samo dodju. Mi smo ih odlucili pocastiti i tako ce i biti, bez obzira o njihovim mogucnostima. Inace imamo kompletno uredjen stan tako da nam ne treba nista a kucu, ali ako i dobijem 20 mixera nema veze.
Mislim da ste shvatili sto sam mislia reci. Ljudi rade vjencanja van svojih mogucnosti pa misle da im je netko dao malo.....
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:22   #50
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post


Ajmo se prvo sprijateljiti, pa bi ja se ženio svaki drugi tjedan. Dodatna mjesečna plaća od 600eura bi mi dobro došla
Blackie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:31   #51
kad sam sama 100E(ako je bas netko dalek 500kn). obitelji izmedju 300 i 500. kod kumstva oko 700E.
kad bi se ove cifre koje se u Hr daju, davale u Njemackoj, Nijemci bi pali u nesvist. u NJEMACKOJ od tetke, strica dobijes 100E, a od prijatelja i radnih kolega puno manje
__________________
Što je bilo, bilo je, a nikad nece biti što bilo nije
loretalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:48   #52
Quote:
think.pink34 kaže: Pogledaj post
Ljudi rade vjencanja van svojih mogucnosti pa misle da im je netko dao malo.....
Via0071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 14:08   #53
Quote:
loretalu kaže: Pogledaj post
kad sam sama 100E(ako je bas netko dalek 500kn). obitelji izmedju 300 i 500. kod kumstva oko 700E.
kad bi se ove cifre koje se u Hr daju, davale u Njemackoj, Nijemci bi pali u nesvist. u NJEMACKOJ od tetke, strica dobijes 100E, a od prijatelja i radnih kolega puno manje
Ne znam odakle ti te informacije, ali jednostavno nije istina kaj pises. Ima sigurno takvih, ali ne bih rekla da je to normala u Njemackoj.
S druge strane se u Njemackoj ne slave bas toliko veliki svatovi, ali zato ti koji nisu pozvani posalju u cestitki uvijek neku svotu od 20 - 50 ojreka.
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 14:30   #54
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Ne znam odakle ti te informacije, ali jednostavno nije istina kaj pises. Ima sigurno takvih, ali ne bih rekla da je to normala u Njemackoj.
S druge strane se u Njemackoj ne slave bas toliko veliki svatovi, ali zato ti koji nisu pozvani posalju u cestitki uvijek neku svotu od 20 - 50 ojreka.
em tu zivim, em imam rodbine i prijatelja Nijemaca i znam koliko daju kad idu u svatove. tu su vjenjcanja manja i drugacijeg kalibra nego u Hr to stima, ali su i svote daleko manje. moj sef je svom necaku dao 100E kad je isao na svadbu, a istu tu svotu su dale i njegove sestre, tetke. kolega s posla i njegova zena uvijek daju 50 E kad idu prijateljima na svadbu. Kad se u firmama skuplja za nekog kolegu/icu koji se zeni, ne daje se vise od 10E. mislim, nemam sta lagat...tu gdje mi zivimo je tako
__________________
Što je bilo, bilo je, a nikad nece biti što bilo nije
loretalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:40   #55
Pa naravno da su manja vjencanja i da rijetko bus vidla vjencanje vece od 50-60 ljudi, zato nisu ni obicaji takvi kao kod nas dolje: fotograf koji cijelu vjecer slika, snimatelj koji snima, bend koji pravi stimung itd..
A kaj se darova tice, svote i jesu i nisu manje, generalizirati nemres.

Najveca razlika je u tome: U Hrvatskoj da svatko tko ide u svatove a u Njemackoj daju oni sa kojima imas kontakt, nevezano uz poziv, kuzis?
Npr. moja firma nije bila pozvana, ali sam dobila poklon u vrijednosti od 500 ojreka ( nas je sve ukupno 7 ljudi sa mnom).
Susjedi nisu bili pozvani, ali smo dobili par poklona (kuverte sa novcima, cvijece, vino itd.). Njegova firma isto nije bila pozvana, ali su i njegovi decki kupili....
Za takve obicaje npr. u HR jos nisam cula.
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:43   #56
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Pa naravno da su manja vjencanja i da rijetko bus vidla vjencanje vece od 50-60 ljudi, zato nisu ni obicaji takvi kao kod nas dolje: fotograf koji cijelu vjecer slika, snimatelj koji snima, bend koji pravi stimung itd..
A kaj se darova tice, svote i jesu i nisu manje, generalizirati nemres.

Najveca razlika je u tome: U Hrvatskoj da svatko tko ide u svatove a u Njemackoj daju oni sa kojima imas kontakt, nevezano uz poziv, kuzis?
Npr. moja firma nije bila pozvana, ali sam dobila poklon u vrijednosti od 500 ojreka ( nas je sve ukupno 7 ljudi sa mnom).
Susjedi nisu bili pozvani, ali smo dobili par poklona (kuverte sa novcima, cvijece, vino itd.). Njegova firma isto nije bila pozvana, ali su i njegovi decki kupili....
Za takve obicaje npr. u HR jos nisam cula
.
to se zove kultura. mi smo daleko od toga. ovi koje nisi zvao , ne da ti neće donit vino, nego će te olajavat po kvartu.
Blackie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:49   #57
ja sam i u hr dobila poklon od nekih ljudi koji nisu bili pozvani tako da to nije obicaj samo u de. moja prija u Hr je takodjer od kolega iz firme dobila pokolon, a nisu svi bili pozvani... a sta se tice firme tu De, njih 17 je skupilo tocno 112E+cestitka naravno. tako je otprilike dobio i muz. za rodjendane kupimo po 2-3E, za vjencanje malo vise i to je to.
__________________
Što je bilo, bilo je, a nikad nece biti što bilo nije
loretalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:56   #58
Quote:
Blackie kaže: Pogledaj post
to se zove kultura. mi smo daleko od toga. ovi koje nisi zvao , ne da ti neće donit vino, nego će te olajavat po kvartu.
bome nas nitko nije olajavao. vec su se svi nudili treba li nam pomoc...iako nisu bili pozvani. njih 10-ak se skupilo i sredilo cilu ulicu tjedan dana prije, a na sam dan pira je susid regulira promet, a da ga niko nije zamolio. i da, rijec je o Hrvatima
__________________
Što je bilo, bilo je, a nikad nece biti što bilo nije
loretalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:01   #59
Quote:
loretalu kaže: Pogledaj post
bome nas nitko nije olajavao. vec su se svi nudili treba li nam pomoc...iako nisu bili pozvani. njih 10-ak se skupilo i sredilo cilu ulicu tjedan dana prije, a na sam dan pira je susid regulira promet, a da ga niko nije zamolio. i da, rijec je o Hrvatima
to se zovu susjedi. ovi moji su, čast iznimkama, užas. imam susjedu koja sveko malo donese mojima tortu. jer se sjetila. a imam i onih koji jedva čekaju da kupimo novi auto da ga mogu ogrebat ključem.


dosta off-a................
Blackie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:03   #60
Da cujemo nase cure koje bas zive u Hrvatskoj da li je zbilja obicaj da gosti koji nisu pozvani donesu poklon. Koliko sam ja kuzila nije.
Jel je obicaj da oni koji nisu mogli doci u svatove ipak nekaj donesu i cestitaju? I to isto nije normala dolje.
Ispravite me ako se varam......

I nama su par ljudi dolje koji nisu bili pozvani donjeli neku sitnicu, ali ja mislim da je to vise radi toga kaj nas dugo nisu vidli.
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.