Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2016., 10:50   #1761
Dajem od 500 do 1000 kuna. Zavisi koliko sam dobra s mladencima i koliko imam novaca na raspolaganju u tom trenu. U slučaju da sam kuma onda bih dala minimalno 200 eura i još bi kupila neki poklončić. No ako je netko nezaposlen, ima malu plaću, u penziji je, još je student i slično... naravno da neće dati tolike novce.
Trail is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 01:04   #1762
Quote:
bejo kaže: Pogledaj post
Osobno nemam problema s tim da netko radi veliku svadbu i računa na poklone drugih i da će se od toga pokriti već imam problem kad čujem priče od frendica da se netko ženio, radio luksuznu ili ogromnu svadbu i onda kasnije kuka da nije dobio dovoljno love.

Znam neke parove koji su imali jako skupe svadbe, ali znam i da su mogli računati na to da će dobiti dovoljno love - jer se jednostavno kreću u krugovima dobrostojećih osoba.
I ne vidim zašto ne bi potrošili puno love kad znaju da će i dobiti puno, a nije da će sutra biti kruha gladni čak i ako ne dobiju dovoljno

Gluplji mi je bivši susjed koji je radio najjeftiniju proslavu, ali je pozvao 500 ljudi - došlo je cca 200 i dvorana je zjapila prazna jer je on računao da će većina doći.
Pozvao je i mene, a nikad nismo bili frendovi i nismo se vidjeli barem posljednjih 5-6 godina. Naravno da nisam išla.
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
evo ja sam bacio racunicu, i bez obitelji koju zapravo imam zvat 10tak ljudi, imam frendova cca 40 s kojima sam blizak (redoviti kontakt svaki dan preko whatsupa, ponedjeljkom nogomet, vikendom tekma, koji koncert ili cuga) znaci to je s pratnjom cca 70 ljudi frendova i pratnji
nek i zena ima prijateljice, a nedo bog rodbinu, lako to dode na 100+ ljudi

mislim bilo bi glupo ne zvati ljude s kojima si stalno,kaj ne ?

Potpis na ova dva posta!


Vi ostali moralizatori mi idete na živce lagano Zvučite kao da ste ljubomorni što ljudi rade veće/velike svadbe i pritom računaju na poklone gostiju... Najbolje da svi imaju svadbe od 4 ljudi pa je trošak minimalan, pih!

Ne ulazim u to da ima blesavih parova koji rade svadbu popriiiiiiilično iznad svojih mogućnosti i očekivanja od gostiju, a onda kukaju (takve ne žalim), ali fakat ne vidim ništa loše da uštediš dio za svadbu i očekuješ da će ti gosti pokriti (ohhh koja omiljena riječ ovdje hihi) bar ostatak, ako ne i sve. O poklanjanju poklona bolje neću komentirati jer nikome u današnje vrijeme ne trebaju 3 ista zepter lonca, pernata posteljina i slika koja se ne uklapa u tvoj stil ili izgled dnevnog boravka. U redu voucheri (nama su bili super, putovanja se rado sjećamo), ali brate mili, što imaš birati poklon kad je pitanje hoćeš potrefiti ukus (ok ako baš znaš točnu stvar, ali ako ne znaš, please don't)?

Isto tako prestanite se iščuđavati da netko 40 prijatelja. Ako ih ti nemaš toliko, ne znači da netko drugi ne može imati toliko. Neki ljudi su druželjubviji od drugih i to ne znači da su im prijateljstva površna.
aliceocean is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 19:53   #1763
Dam koliko u tom trenutku imam, a ionako na vjenčanja idem samo bliskim ljudima, ne zbog para već zato jer mislim da nemam šta radit na vjenčaju ljudima s kojima sam čisto ok. Isto tako ni na vlastito vjenčanje ne zovem nikoga osim najbliže rodbine i prijatelja. Za prijatelje sam sastavila listu poklona (razumnih cifra naravno), kuma će mi kupit buket. Od njih nikada ne bih mogla uzimati kuverte. Posebno jer hvalimteboze imamo dovoljno novaca. Rodbini ćemo isto napomenuti da nam novac ne treba, ali vjerojatno će svejedno dati- no meni ne pada na pamet zapisivati kasnije koliko je ko dao.

Svako radi kako hoće, meni savjest ne bi dala mira da od mojih prijatelja uzimam novac u papirnatom obliku, pa čak ni na vjenčanju. Puno draže mi je dobiti čase za viski koje i sama nikad ne bih kupila jer imam druge prioritete. Ali mi imamo sreću da su nam riješeni i problem stanovanja i posao tako da ne osuđujem ljude koji očekuju i traže novac dokle god pozivnica nije u obliku uplatnice.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 17:52   #1764
Dajem koliko sam u tom trenutku u mogućnosti. Ako sma zaposlena onda odvajam nekoliko mjeseci, pa prilažem 1000 kn.

Dva puta sam bila kuma - jednom sam bila studentica i tada nisam imala prihoda pa sam kupila poklon zajedno s mojim roditeljima, a koristi ga i dan danas i jako joj se svidio, tako da nisam pogriješila.

Drugi put sam bila zaposlena i odvajala sam mjesecima unaprijed da skupim malo veći iznos, nadodali su opet i moji roditelji (nisu bili na vjenčanju) tako da se skupio pristojan iznos.

Ni od svojih kuma, a ni od ostalih gostiju na svom vjenčanju nemam očekivanja - koliko budu mogli i htjeli će nam poklonit...ne razbijam glavu s tim.
__________________
Dream until your dreams come true!
Ninuška18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 22:14   #1765
Jedna sam od onih osoba koja voli vjenčanja i sve vezano uz njih. Veselim se s ljudima i zabavljam se, nemam primjedbi na hranu, dekoraciju, raspored sjedenja, o tome kako su stolice niske, navlaka za stolicu preslikska i ostale slične nebuloze koje čujem na samim vjenčanjima od ostalih gostiju.

Ne kupujem posebno haljine, cipele i popratne dodatke za vjenčanja uglavnom kombiniram ono što imam u svom ormaru, većinom se sama šminkam i sredim kosu. Mogu reći da sam zahvalan gost.

Uglavnom ono što me šokiralo i zbog čega uopće pišem ovaj post je to što sam čula nakon posljednjeg vjenčanja kako smo muž i ja dali premali iznos za poklon s obzirom na to da "oboje radimo u dobroj firmi i nemamo djece, a zna se od čega se svadba plaća!" Bila sam totalno razočarana kad sam to čula, šokirana! Muž i ja obično damo 100 eura ili 1000 kn i kupimo neki poklon da mladencima nešto ostane za uspomenu.

Ne znam što da kažem..i mi smo se nedavno ženili, znam koliko je strka oko organizacije i svega, ali s druge strane mi smo vjenčanje radili u skladu sa svojim mogućnostima i u "najgorem slučaju" smo znali da će sve biti ok i da nakon vjenčanja možemo biti mirni.

Ne znam što da kažem iskreno, jesmo trebali ulaziti u minus zbog poklona (kojeg Hvala Bogu nemamo), pa di ovaj svijet ide?
Dalmatinkazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 23:16   #1766
Naravno, ako nije ostalo bar 12 mjesečnih rata za novu mećku, i to nakon što platiš sve troškove vjenčanja i ukrasiš boravak led lampicama, onda ko da nisi radio svadbu
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 10:52   #1767
Quote:
Dalmatinkazg kaže: Pogledaj post
Uglavnom ono što me šokiralo i zbog čega uopće pišem ovaj post je to što sam čula nakon posljednjeg vjenčanja kako smo muž i ja dali premali iznos za poklon s obzirom na to da "oboje radimo u dobroj firmi i nemamo djece, a zna se od čega se svadba plaća!" Bila sam totalno razočarana kad sam to čula, šokirana! Muž i ja obično damo 100 eura ili 1000 kn i kupimo neki poklon da mladencima nešto ostane za uspomenu.

Ne znam što da kažem iskreno, jesmo trebali ulaziti u minus zbog poklona (kojeg Hvala Bogu nemamo), pa di ovaj svijet ide?
jako ružno, a na žalost i jako čest komentar.

ne brini, nisi dala malo.
i naravno da nisi trebala s mužem ulazit u minus da bi pokrila nečije mušice.

postajem alergična na one kojima je inače domet, kad se plaća iz vlastitog džepa, otić van i počastit se zagrebačkim, al na vjenčanju se treba posluživat kavijar da se vidi raskoš i računat da će to netko drugi pokrit.
rastužuje me da ljudi ne gledaju na dar kao dar, već na vjenčanje kao izvor zarade i pri tome se ne ustručavaju zavirivat u tuđe novčanike.

ok, hoćeš veliko vjenčanje. želiš raskošnu vjenčanicu jer o tome sanjaš od djetinjstva, i sve popratno što ide uz to, ajde, razumijem iako to nije moj đir, al budi fer i nadaj se da se pokriješ bez obzira koliko tko dao.
dal radiš vjenčanje da se pokažeš, da zaradiš il zato da se tebi dragi ljudi zajedno s tobom provesele?
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 13:52   #1768
Strašno je uopće što ljudi organiziraju vjenčanje sa 1000 eura u džepu i očekuju sve pokriti s novcem koji dobiju + da im još ostane za opremiti cijeli stan. Kako je ružna rastrošnost, tako je ružno i kad mladenci pozovu 200+ ljudi, odaberu prostor sa stravično lošom hranom i pićem i vidljivo štede na svakoj jebenoj sitnici samo zato da im ostane što više para. Meni bi bilo nevjerojatno stresno raditi vjenčanje van budžeta koji imamo, pa da se moram tresti kasnije kako ću išta pokriti.

Malograđanske komentare o tome da je 50 eura po osobi malo jer ljudi imaju super posao je bolje izignorirati.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 12:45   #1769
Kako ljudima uopće nije neugodno tako nešto reći??
Sovica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 13:17   #1770
Quote:
spacelab4 kaže: Pogledaj post
koliko dajete novca (kao poklon) kada idete prijatelju na svadbu ?
Oko 700-1000 kn samo za mene.
A za moju svadbu ne očekujem ništa jer očekujem da se neću udati.
Himalajka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 16:22   #1771
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
postajem alergična na one kojima je inače domet, kad se plaća iz vlastitog džepa, otić van i počastit se zagrebačkim, al na vjenčanju se treba posluživat kavijar da se vidi raskoš i računat da će to netko drugi pokrit.
Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
Kako je ružna rastrošnost, tako je ružno i kad mladenci pozovu 200+ ljudi, odaberu prostor sa stravično lošom hranom i pićem i vidljivo štede na svakoj jebenoj sitnici samo zato da im ostane što više para.
Dakle što je onda ispravno?
Ispada da ništa i da će uvijek netko gunđati i prigovarati taman da se na trepavice postaviš.

Inače, ne znam baš puno ljudi koji bez jebemti mogu iskeširati 10 000 € za jednu noć slavlja, a da ne očekuju da će im gosti to vratiti.
Da nije običaj poklanjati u svatovima, garantiram da ih nitko ne bi ni radio. Barem ne one za preko 50 ljudi, kamoli za +300.

Što se tiče teme: do sada rodbini nisam ništa poklanjao (nisam imao prilike, nego sam to starcima ostavio), a prijateljima poklonim 1000 kn jer obično uvijek idem s pratnjom, dakle 500 kn po stolici. Za Slavoniju je to sasvim dovoljno da pokrijem svoj trošak kao gosta i da mladenci zbog mene ne budu u minusu pa čak i da im ostane koja stotka za budući život.
Shodno tome, pošto sam se već odlučio na koncept velikih svatova, očekujem onda i od prijatelja da mi toliko vrate.

I sad u skoro vrijeme mi slijedi zanimljiva situacija: prvo ja idem u svatove kod jednog frenda pa onda on za 2 tjedna ide kod mene. Kontam si da bi se lako mogla dogoditi situacija da samo promijeni kuverte i vrati meni tisućicu koju sam ja njemu dao

Ali eto, to je koncept hrvatskih svatova
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 16:51   #1772
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Dakle što je onda ispravno?
Ispada da ništa i da će uvijek netko gunđati i prigovarati taman da se na trepavice postaviš.
meni osobno bi bilo ispravno da se radi u skladu sa mogućnostima.

Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Inače, ne znam baš puno ljudi koji bez jebemti mogu iskeširati 10 000 € za jednu noć slavlja, a da ne očekuju da će im gosti to vratiti.
ne, ne očekuju svi mladenci da će im gosti platit svadbu.
neki u to ulaze štedeći bez ikakvih očekivanja od gostiju, neopterećeni dal će pokrit svadbu, nekima ju roditelji financiraju...

Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Da nije običaj poklanjati u svatovima, garantiram da ih nitko ne bi ni radio. Barem ne one za preko 50 ljudi, kamoli za +300.
da, običaj je poklanjat, al vjerujem da bi ih pojedinci radili i bez tog običaja.

Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
... pošto sam se već odlučio na koncept velikih svatova, očekujem onda i od prijatelja da mi toliko vrate.
čim ti očekuješ nešto, bojim se da bi se mogao razočarat.

Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
I sad u skoro vrijeme mi slijedi zanimljiva situacija: prvo ja idem u svatove kod jednog frenda pa onda on za 2 tjedna ide kod mene. Kontam si da bi se lako mogla dogoditi situacija da samo promijeni kuverte i vrati meni tisućicu koju sam ja njemu dao
kako ćeš reagirat ako on tebi pokloni manje nego ti njemu?
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:16   #1773
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
meni osobno bi bilo ispravno da se radi u skladu sa mogućnostima.
Slažem se, ali onda bi tipični hrvatski svatovi kakve danas poznajemo "izumrli".


Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
ne, ne očekuju svi mladenci da će im gosti platit svadbu.
neki u to ulaze štedeći bez ikakvih očekivanja od gostiju, neopterećeni dal će pokrit svadbu, nekima ju roditelji financiraju...
Može biti, ali ja jednostavno na takve još onda nisam naletio, a da rade ogromnu svadbu. A što se tiče roditelja, to mi je jednako bezvezno kao i očekivati da će ti gosti pokriti troškove i ne vidim u tome nikakvu razliku.


Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
da, običaj je poklanjat, al vjerujem da bi ih pojedinci radili i bez tog običaja.
Opet velim, ja takve još nisam upoznao niti čuo za njih. Dakle da ne bude zabune, govorim o onima koji rade velike svadbe i koji troše na desetke tisuća eura za jednu noć. Takvi uvijek očekuju da im gosti pokriju troškove. I ne samo to, nego i da im još ostane sa strane.



Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
čim ti očekuješ nešto, bojim se da bi se mogao razočarat.
Znam, svjestan sam i toga.


Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
kako ćeš reagirat ako on tebi pokloni manje nego ti njemu?
Znam da se to neće dogoditi jer je frend dosta sličan meni, a ja znam da si tako šta ne bih nikad dopustio. Da ispadnem pička zbog par stotina kuna.
S druge strane, ako se nekim čudom tako što i dogodi, znati ću da je frend u gadnim financijskim problemima i sigurno mu to neću zamjeriti.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 16:06   #1774
Brick Top, evo moj budući suprug je uštedio 12k eura (sam samcat, bez ikakve pomoći roditelja, 28ipo godina, nije pomorac ) za našu svadbu, majka će jedino mene "opremiti" i platiti nam cvijeće jer na tome inzistira.

110 ljudi, stolica 35 eura + noćenje s doručkom za sve goste + svi ostali troškovi koji idu uz svadbu. Ne očekujemo ni da ćemo vratiti novac, a kamoli zaraditi (iako je budući suprug iz Hercegovine ).

Može se. Ali je lakše da ti svadbu isfinancira netko drugi Mogu reći da je osjećaj neprocjenjiv kad znaš da možeš sve sam pokriti i raspolagati kako god želiš vlastitim novcem.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 16:20   #1775
Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
110 ljudi, stolica 35 eura + noćenje s doručkom za sve goste + svi ostali troškovi koji idu uz svadbu. Ne očekujemo ni da ćemo vratiti novac, a kamoli zaraditi (iako je budući suprug iz Hercegovine ).
Ok, ali isto tako sumnjam da ne očekujete da ćete se barem malo pokriti, odnosno sumnjam da bi za jednu feštu iskeširali 12000e, osim ako niste milijunaši.

Ispričavam se unaprijed ako se varam.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 16:34   #1776
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Ok, ali isto tako sumnjam da ne očekujete da ćete se barem malo pokriti, odnosno sumnjam da bi za jednu feštu iskeširali 12000e, osim ako niste milijunaši.

Ispričavam se unaprijed ako se varam.
Nismo milijunaši, ali recimo da smo imali sreće u životu. Nećemo se "pokriti" već ćemo dobiti poklone koji se u ovakvoj prigodi dobivaju Bit će nešto novca, nešto stvari koje smo zaželjeli da nam se poklone.

U mojim očima barem, jedna stvar je dobiti poklone, a potpuno druga je organizirati vjenčanje računajući na tuđe novce koji tek trebaju stići na kraju svadbe.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 08:27   #1777
Quote:
Dalmatinkazg kaže: Pogledaj post
...
Ja bi mrtav hladan rekao: Pa koji kurac radite svadbu, ako nemate pare za platit.

Na neki daljnji komentar bi bez problema rekao i da ja očekujem dobit na lotu, pa nikako.

Gle, iskreno, vjerojatno imam osobno veće prihode nego vas dvoje, pa mi iznos ovisi tko je u pitanju. Jebe mi se što će drugi misliti.

Naime, rođak mi se ženio, ženu i njega obožavam, i iako su iz bogate obitelji, osjećao sam se voljan dati veći iznos. Nakon brata mi je rodbinski najbliži, a još dodatno mi je, pa recimo, nakon 2 najbolja prijatelja, on najbolji.

Planirao sam dati 5000 eura, no kako je djed bio uporan da on mora dati najviše, pošto je djed i prvi je unuk koji se ženi, i šta ja znam što je sve ispričao, dao sam 3000. Zapravo sam poslije imao problem pojašnjavati zašto sam dao toliko puno i da nisam trebao, itd... ma reko, jebite se, još malo će klinac doći, eto, računajte da sam vam uredio sobu za klinca i bračno putovanje.

Nakon cca mjesec dana smo cura i ja imali vjenčanje kod neke njene prijateljice, a nisu nešto bliske, pa sam dao 100 eura. Ne vidim problem, da me bilo tko pita ili komentira, zaboli me. Moj problem koliko ću dati, svoje pare sam zaradio, dat ću koliko želim, a ionako je to osoba koju nisam ni upoznao do tog vjenčanja.

Tako da, eto, ide malo i u temu, darujem koliko mi je netko bitan, a uzvrat uopće ne očekujem, jer mi je to nebitno. Svoju svadbu, ako je ikad bude, financirat ću sam, a što dobijemo od ljudi, dobijemo.

Što se tiče kvalitete vjenčanja, svatko neka radi sebi po guštu, iskreno mi to nije bitno, na vjenčanje se idem zabaviti s ljudima koji slave taj dan i to je to. Što se mene tiče, mogu poslužiti pomfrit i jaja 3x zaredom i to je to, zaboli me, samo da ne moram naručivati pizzu i da imam pokoju pivu za popit.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 11:11   #1778
Moje pitanje možda nije baš za ovu temu, ali realno ne znam gdje bi ga stavio

Frend me zvao na svadbu, i što se svadba više približava ja bi sve manje išao, iako sam na prvu rekao da dolazim. Sada ne znam , da mu otvoreno kažem, gle neću doći radi toga i toga, ti se možeš ljutiti ili ne, ali to je tako, ili da jednostavno taj dan javim da mi nije dobro , i ostanem doma. U oba slučaja bi mu dao poklon, 100 €, što mislim da bi bilo dosta da pokrije trošak mene i moje stolice.
Earth Bender is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 11:47   #1779
Svakako ranije javi, kako bi on mogao otkazati tvoje mjesto.

Sent from my XT1068 using Tapatalk
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 20:53   #1780
Quote:
Earth Bender kaže: Pogledaj post
Moje pitanje možda nije baš za ovu temu, ali realno ne znam gdje bi ga stavio

Frend me zvao na svadbu, i što se svadba više približava ja bi sve manje išao, iako sam na prvu rekao da dolazim. Sada ne znam , da mu otvoreno kažem, gle neću doći radi toga i toga, ti se možeš ljutiti ili ne, ali to je tako, ili da jednostavno taj dan javim da mi nije dobro , i ostanem doma. U oba slučaja bi mu dao poklon, 100 €, što mislim da bi bilo dosta da pokrije trošak mene i moje stolice.
mislim da zaista nije u redu namjerno na taj dan javiti da nećeš doći..radije javi prije, pa makar izmislio razlog.
meni da netko kaže da neće doć, nebi ni tražila opravdanje. Ako je netko tako odlučio, šta bi ja trebala
crvenaruža is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.