Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2014., 11:09   #81
Quote:
Latiosa kaže: Pogledaj post
plača se
negdje je 50 kuna po osobi, neki su mnogo skuplji
Ok, nije to neka lova i zbilja ne bi smjelo biti razlog zakaj se neko ne bi vjenčao u crkvi al mi fakat nikaj nismo platili za taj tečaj možda ovisi od župe do župe ili su to kasnije uveli s Linićem i fiskalizacijom
Quote:
Tyaa kaže: Pogledaj post
To sam i ja pitala Nemreš bolivit kakva sve pitanja postavlja, samo mi nije jasno zašto ti roditelji uopće odgovaraju na takvo uplitanje u intimu. Priča je istinita, da se o meni osobno radi, sjela bi mu za vrat s prijavama sve do pape, dok ga nebi izbacila iz kvarta.
Vjerujem da ima svega.
Moja najbolja frendica bila je u građanskom braku par godina, rastala se i kasnije se udala za lika koji je isto bio rastavljen, imao je građanski brak.
Kad su se htjeli vjenčati u crkvi, prošli su ne tečaj, nego katarzu s dolaženjima svaki dan i svakakvim pitanjima o tim prethodnim brakovima u kojima nije bilo ni djece, niti su bili u crkvi. Ja sam joj rekla da nisu trebali ni govoriti o tome, kad to crkva ionako ne priznaje, al oni su sve u detalje opisivali te brakove, zakaj su se rastali itd da nema šanse da se ti brakovi obnove i slične gluposti, uglavnom- uspjeli su se vjenčati u crkvi istog dana kad su krstili drugo dijete.

Zadnje uređivanje -honey- : 22.01.2014. at 11:16.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 09:00   #82
Premješteno s druge teme. M.

Quote:
kosee kaže: Pogledaj post
Ajde obitelj, ali kad mi kolega kojeg sam srela dva puta na hodniku kaže da vjenčanje kod matičara nije 'pravo vjenčanje', ne znam što bih mu rekla
Reci mu da je glup
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -

Zadnje uređivanje Mayo : 23.04.2014. at 09:25.
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 14:29   #83
Quote:
Mayo kaže: Pogledaj post
Reci mu da je glup
Dobro je i rekao da je jedino potpuno i pravo vjenčanje bez matičara, dakle u crkvi. Pustite te sladunjave stvari koje ste svi vi ovdje vidjeli na filmovima i u nekim bajkama pa se sad to sve skupa kopira. No, da bi se shvatilo zašto je jedino pravo i ispravno vjenčanje u crkvi, čovjeku je potrebno razvijati i živjeti svoju vjeru. No, svatko se ženi onako kako njemu odgovara.
Supruga i ja smo imali vjenčanje u njezinoj crkvi, potom smo s ukupno 50 uzvanika išli u jedan zagorski restoran koji razvija seoski turizam, imali smo lokalni bend i odlično se zabavili. Dakako, nama je najvažniji čin vjenčanja (smatram da bi i svakom trebao biti) bilo izgovaranje riječi DA i obećavanje vjernosti zauvijek i bez obzira na sve i to u crkvi, a ona fešta što je bila nakon toga, to je bilo sporedno, i upravo zato smo napravili malo vjenčanje jer da smo radili veće vjenčanje, ne bi bilo radi nas, već radi ljudi koji niti neće doći na sam čin vjenčanja u crkvu, već kojima je samo stalo do fešte, da nahrane i napoje svoje trbuhe i da poslije pričaju kako im je bilo super na fešti, a o samom činu vjenčanja ni a.
jurica_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 15:02   #84
Quote:
jurica_m kaže: Pogledaj post
Dobro je i rekao da je jedino potpuno i pravo vjenčanje bez matičara, dakle u crkvi. Pustite te sladunjave stvari koje ste svi vi ovdje vidjeli na filmovima i u nekim bajkama pa se sad to sve skupa kopira. No, da bi se shvatilo zašto je jedino pravo i ispravno vjenčanje u crkvi, čovjeku je potrebno razvijati i živjeti svoju vjeru. No, svatko se ženi onako kako njemu odgovara.

Ti znaš da postoje ateisti? I da se do prije nekoliko godina vjenčanje u crkvi samo po sebi nije priznavalo, već je bilo potrebno uz crkvu obaviti i vjenčanje kod matičara?
Rachellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 15:26   #85
Quote:
jurica_m kaže: Pogledaj post
Dobro je i rekao da je jedino potpuno i pravo vjenčanje bez matičara, dakle u crkvi. Pustite te sladunjave stvari koje ste svi vi ovdje vidjeli na filmovima i u nekim bajkama pa se sad to sve skupa kopira.
Ne vjerujem da netko u 21. stoljeću može ovako nešto izvaliti i pritom biti ozbiljan pa ću pretpostaviti da trolaš i izostaviti svoj komentar na tvoju nebuloznu izjavu
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 18:24   #86
Quote:
Rachellina kaže: Pogledaj post
Ti znaš da postoje ateisti? I da se do prije nekoliko godina vjenčanje u crkvi samo po sebi nije priznavalo, već je bilo potrebno uz crkvu obaviti i vjenčanje kod matičara?
Zahvaljujući komunističkoj vlasti koja je propagirala antikršćanske vrijednosti, prvo se moralo ići k matičaru. Da, upoznat sam s tim. Ja nisam nigdje spomenuo nikakave ateiste niti nikomu ne namećem svoje stavove. Svatko se nek ženi kako želi. Meni je samo zanimljivo kako svi ti ljudi smatraju da je vjenčanje kod matičara najvažnija stvar, a u isto vrijeme u osnovnoškolskim godinama su primili sakramente poput krizme iliti potvrde. Tada su smatrati to pod obaveznim primiti, mitili se svećenicima, hodali po vjeronaucima i sve ostalo, da bi sad smatrali vjenčanje kod matičara, uz najljepši pogled na more ili planine, u najbjeljoj haljini sa već ne znam koliko djece prije braka (ili u ne znam kojem mjesecu trudnoće) najbitnijom stvari na svijetu. To su ti različiti pogledi. Samo kažem svoj stav. I ne morate me smatrati zatucanim. Da, ja jesam vjernik, i hvala Bogu na tome. I moja supruga je vjernica također, i mi smo napravili vjenčanje kakvo ima smisla po nama. Radite i vi kako želite. Na forumu smo pa raspravljamo. Ali, ljudi, dosta vas je primilo sakramente poput krštenja, ispovijedi, potvrde, da biste sada se ženili kod matičara i jedva dočekali Crkvi okrenuti leđa. Tu moja rasprava prestaje.
jurica_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 19:09   #87
Rasprava ti nema veze sa zdravom pameti. Izvalio si to sto si izvalio u prvoj recenici, da je "jedino potpuno i pravo vjencanje bez maticara, dakle u crkvi", jos si ubacio i komuniste, okretanje ledja crkvi, pogled na more, vjencanje s djecom ili u trudnoci... Svasta si nabacao i za mene, a vjerujem i mnoge druge na ovom podpodforumu, jednostavno nema smisla s tobom se raspravljati dalje.
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 21:48   #88
Quote:
jurica_m kaže: Pogledaj post
Zahvaljujući komunističkoj vlasti koja je propagirala antikršćanske vrijednosti, prvo se moralo ići k matičaru. Da, upoznat sam s tim. Ja nisam nigdje spomenuo nikakave ateiste niti nikomu ne namećem svoje stavove. Svatko se nek ženi kako želi. Meni je samo zanimljivo kako svi ti ljudi smatraju da je vjenčanje kod matičara najvažnija stvar, a u isto vrijeme u osnovnoškolskim godinama su primili sakramente poput krizme iliti potvrde. Tada su smatrati to pod obaveznim primiti, mitili se svećenicima, hodali po vjeronaucima i sve ostalo, da bi sad smatrali vjenčanje kod matičara, uz najljepši pogled na more ili planine, u najbjeljoj haljini sa već ne znam koliko djece prije braka (ili u ne znam kojem mjesecu trudnoće) najbitnijom stvari na svijetu. To su ti različiti pogledi. Samo kažem svoj stav. I ne morate me smatrati zatucanim. Da, ja jesam vjernik, i hvala Bogu na tome. I moja supruga je vjernica također, i mi smo napravili vjenčanje kakvo ima smisla po nama. Radite i vi kako želite. Na forumu smo pa raspravljamo. Ali, ljudi, dosta vas je primilo sakramente poput krštenja, ispovijedi, potvrde, da biste sada se ženili kod matičara i jedva dočekali Crkvi okrenuti leđa. Tu moja rasprava prestaje.
Vezano za boldano to nije vezano za komunisticku ili ne znam kakvu vlast, nego za te famozne Vatikanske ugovore koji se provlace po medijima, a malo tko zna sto je to uopce. Npr u Austriji je jos uvijek dominantna rimokatolicka religija, ali kao drzava nemaju potpisane Vatikanske ugovore kao npr RH i ljudi se htjeli ne htjeli MORAJU vjencati kod maticara jer crkveno vjencanje nema nikakvu vrijednost u ocima drzave.

A sad druga stvar - meni kao vjerniku vjencanje kod maticara ne predstavlja a ma bas nista - cisto potpisivanje ugovora. Najbitnije i najvrijednije taj dan ce mi biti obred vjencanja pod misom, ali to sam JA i ne pada mi na pamet reci nasem buducem kumu da njegovo vjencanje nije "potpuno i pravo" zato sto je bilo samo kod maticara. Zar nije puno iskrenije ako ljudima vjera ne znaci nista da se vjencaju kod maticara nego da to rade u crkvi "zato jer je lijepo" a veze nemaju s vjerskim pogledom na brak.... Na kraju krajeva pa tko sam ja da nekome sudim uopce kakvo mu je vjencanje, brak ili nesto peto - mene na vjeronauku i u Crkvi nisu ucili da osudjujem i omalovazavam ljude drugacijih uvjerenja od mojih...
*Aria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 08:32   #89
Pa evo recimo ja nisam primila nikakve sakramente nikad. Moj budući ima sakramente ali nije bio godinama u crkvi. Razmatrali smo vjenčanje u crkvi, no meni kao ateistu bi taj cijeli obred bio prazno izgovaranje nekakvih rečenica jer za mene obećanje pred Bogom ne znači ništa. I on se složio jer ni njemu to ne znači ništa i sakramente je radio zbog roditelja koji su ga na taj način odgajali. To ti je tzv Tuđmanovo naslijeđe, ako ćemo biti bezobrazni.

Uglavnom, sasvim mi je jasno da je vjernicima vjenčanje u crkvi nešto posebno i uzvišeno, da je to primanje sakramenta vjenčanja i da im se potpisivanje ugovora kod matičara čini prazno i suhoparno no isto tako bi trebali shvatiti da moje vjenčanje neće postati 'pravo' ako ga sklopim pred Bogom u kojeg ne vjerujem. Ako ću baš tjerati mak na konak onda mislim da bi trebali cijeniti što nisam bogohulna i ne odlazim lagati u crkvu da ću odgajati djecu u duhu vjere i slično.

Općenito slušajući reakcije ovih dana se počinjem pitati gdje je nestalo ono 'šuti ako nemaš ništa lijepo za reći', gdje je nestalo ono 'čestitam, drago mi je zbog vas'. Žalosno.
kosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 08:36   #90
jurica, inače i ti si se ženio kod matičara samo što niste morali obavljati poseban obred nego je vaš crkveni obred priznat. Ovo što navodiš pod 'vjenčanje samo u crkvi' zapravo ne postoji.
kosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 09:07   #91
Ma dajte, nemojte se ni obazirati na ove komentare, po njemu ispada da su samo katolička vjenčanja prava. Ne znam kako onda ostali nekatolički svijet živi u svojim "nepravim" brakovima. Ovo o čemu on priča je stvar osobnog doživljaja i ničeg više.

It is very simple: vjenčanje za vas vrijedi točno onoliko koliko za vas vrijedi, na koji god način sklopljeno, ni više ni manje

@kosee
Općenito slušajući reakcije ovih dana se počinjem pitati gdje je nestalo ono 'šuti ako nemaš ništa lijepo za reći', gdje je nestalo ono 'čestitam, drago mi je zbog vas'. Žalosno

Takva osoba danas sebe naziva "iskrenom" - i zlobni komentari se mogu tako preobraziti u nešto pozitivno, samo što takvi ljudi, jadni, ne shvaćaju da ne živi cijeli svijet od njihove iskrenosti... treba biti iskren i reći što misliš tamo di treba, a ne po forumu di svi skrivamo imena ko zmija noge.
marlene13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 09:50   #92
Quote:
jurica_m kaže: Pogledaj post
da bi se shvatilo zašto je jedino pravo i ispravno vjenčanje u crkvi, čovjeku je potrebno razvijati i živjeti svoju vjeru. No, svatko se ženi onako kako njemu odgovara.
primili sakramente poput krizme iliti potvrde...da bi sad smatrali vjenčanje kod matičara, sa već ne znam koliko djece prije braka (ili u ne znam kojem mjesecu trudnoće) najbitnijom stvari na svijetu. Da, ja jesam vjernik, i hvala Bogu na tome. dosta vas je primilo sakramente poput krštenja, ispovijedi, potvrde, da biste sada se ženili kod matičara
Možda bi ti kao vjernik malo više trebao "razvijati" tu vjeru pa ne suditi da ti ne sude i ne gledat u oku braće svoje trnove, znaš
Quote:
marlene13 kaže: Pogledaj post
Takva osoba danas sebe naziva "iskrenom" - i zlobni komentari se mogu tako preobraziti u nešto pozitivno, samo što takvi ljudi, jadni, ne shvaćaju da ne živi cijeli svijet od njihove iskrenosti... treba biti iskren i reći što misliš tamo di treba, a ne po forumu di svi skrivamo imena ko zmija noge.
Ne mislim ja da se tu radi o iskrenosti, nego o neukosti, neupućenosti. Btw da ga danas sutra ostavi žena, kad bi nakon toga našao neku idealnu osobu ne bi se s njom mogao vjenčati u crkvi nego samo kod matičara (kao milijuni drugih kršćana na planetu) i pitanje je jel bi tada gledao na svoj novi brak kao na nekaj nebitno a da ne velim na djecu koja bi u crkvenom smislu bila vanbračna kao i ona nerođena koju je posprdno spomenuo u postu. Bude mi neugodno kad se takve osobe predstavljaju kao vjernici koji žive svoju vjeru.

Zadnje uređivanje -honey- : 23.04.2014. at 10:02.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 11:40   #93
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Ne mislim ja da se tu radi o iskrenosti, nego o neukosti, neupućenosti. Btw da ga danas sutra ostavi žena, kad bi nakon toga našao neku idealnu osobu ne bi se s njom mogao vjenčati u crkvi nego samo kod matičara (kao milijuni drugih kršćana na planetu) i pitanje je jel bi tada gledao na svoj novi brak kao na nekaj nebitno a da ne velim na djecu koja bi u crkvenom smislu bila vanbračna kao i ona nerođena koju je posprdno spomenuo u postu. Bude mi neugodno kad se takve osobe predstavljaju kao vjernici koji žive svoju vjeru.
Zapravo sam općenito komentirala zlobne upise di si mnogi uzimaju za pravo gaditi i omalovažavati sve što im nije po volji. Što se dotičnog tiče vrlo vjerojatno si u pravu, a uz to bih dodala i zatucanost kao jednu od vrlina.

Srela sam jako puno ljudi koji ozbiljno vjeruju u to da će im prisutstvo u crkvi spasiti dušu, a u isto vrijeme ti isti ljudi nisu sposobni zadržati nijednog prijatelja, štoviše, otvoreno mrze sve što je drugačije.

Uz sve to što su zatucani i neuki, ja ih smatram i jako opasnima.

Opet govorim općenito, ne znam dovoljno o osobi koja je uzburkala ove vode da mogu i za njega ovo reći, ali gore opisanih jedinki ima više no što mislite.
marlene13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 13:07   #94
Quote:
marlene13 kaže: Pogledaj post
Zapravo sam općenito komentirala zlobne upise di si mnogi uzimaju za pravo gaditi i omalovažavati sve što im nije po volji. Što se dotičnog tiče vrlo vjerojatno si u pravu, a uz to bih dodala i zatucanost kao jednu od vrlina.

Srela sam jako puno ljudi koji ozbiljno vjeruju u to da će im prisutstvo u crkvi spasiti dušu, a u isto vrijeme ti isti ljudi nisu sposobni zadržati nijednog prijatelja, štoviše, otvoreno mrze sve što je drugačije.

Uz sve to što su zatucani i neuki, ja ih smatram i jako opasnima.
Ja bi prije rekla da su takvi komentari licemjerni al isto kao kaj sam njemu napisala tako i sad velim- ko sam ja da ikome sudim, (a i on bi trebao znati da nije grešnik za osudu, nego grijeh, samo navodno više nije na temi pa pišem bez veze iako bi voljela da mi objasni ono kaj smo komentirali)
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 15:41   #95
Bez crkve ?

Ima li smista pristati na vjenčanje u crkvi samo radi obitelji ?
oboje smo odgajani u katoličkom duhu, ali se ne smatramo katolicima.

kakva su vaša iskustva, savjeti i sl ?


pozdrav
Munja Dbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 15:43   #96
Quote:
Munja Dbk kaže: Pogledaj post
Ima li smista pristati na vjenčanje u crkvi samo radi obitelji ?
oboje smo odgajani u katoličkom duhu, ali se ne smatramo katolicima.

kakva su vaša iskustva, savjeti i sl ?


pozdrav
Pa ak želiš zadovoljavanje ambicija vaše familije možete to odraditi mada bilo bi dobro da ih odmah u startu odjebete i budete svoji. Ne vjenčaju se oni nego vas dvoje.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 15:59   #97
Ma kakav. Nema smisla. Odj... ih

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
asistentica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 19:23   #98
Quote:
Munja Dbk kaže: Pogledaj post
Ima li smista pristati na vjenčanje u crkvi samo radi obitelji ?
oboje smo odgajani u katoličkom duhu, ali se ne smatramo katolicima.

kakva su vaša iskustva, savjeti i sl ?


pozdrav
Postavljajući ovo pitanje vjerujem da si mogla već pretpostaviti kakve ćeš odgovore dobiti. Iskustva će biti od onih koji su pristali samo zato što im je bilo lakše do onih koji su rekli da će napraviti po svom i odlučili se ne vjenčati u crkvi. Za savjet će ti većina reći da odj... sve i napraviš po svome.

Ali, ja vjerujem da si to već sve znala.
Ne može ti nitko dati dobar savjet (ja prva) jer ne znam ništa o tebi, tvojoj obitelji, tvom partneru, vašim željama, obiteljskim odnosima i ostalom.

Ti i tvoj partner znate najbolje sami za sebe što želite i što možete napraviti.
Sama trebaš preuzeti odgovornost za svoje postupke i napraviti što želiš.
bejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 10:21   #99
Ako si ti spremna na nošenje sa kritikama, onda...
Ja sam svoje pripremala i prije. Tata se teško nosio s time da me neće voditi do oltara no s vremenom se pomirio i na kraju prihvatio to najnormalnije.
Niti ja niti muž nismo nikakvi vjernici i to smo oboje tako odlučili već odavno.
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.