Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: Mrze li Hrvati drveće?
Da, Hrvati mrze drveće i svjedok sam tome. 64 55.17%
Ne, Hrvati ne mrze drveće, nije istina. 52 44.83%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2017., 12:42   #41
Hrvati mrze drveće

Fotografija iz centra Vukovara, jučer.



Hrvati mrze drveće.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 13:26   #42
Prije ne znaju nego sto mrze.... taman sad fino mogu objesit velika jaja....

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 14:45   #43
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post


Ne da misle nego su u pravu; pogledajte samo ovaj strašan prizor iz Travnog:



Što čovjek da pomisli kad ujutro izađe zapalit' na vlastiti balkon ili lođđiju? Da se našao u šumi umjesto u urbanu prostoru, eto što! Da bi zločinstvo spram narodno-arhitektonskih afiniteta bilo još gore, ispod ovih krošanja se nalazi parkiralište! Zamislite koliko je parkirnih mjesta izgubljeno time što se cijela livada nije potaracala nego su između blokova parkinga ostavljene zelene površine te je posađeno drveće! Dokle će hrvatski puk trpiti ostatke nenarodnog jugokomuniščkog urbanog planiranja u svojoj sredini? Živijo hrvacki urbanizam devedesetih!
S obzirom da se spominje Travno u N. ZG treba spomenuti površinu iza mamutice gdje su nekoć bili vrtovi stanara koji su prije 3-4 godine preorani a velika većina drveća posječena. Tamo se nalazilo puno voćaka i ostalog drveća kojeg više nema a Bandić je obećavao novi park (i fontanu ). Do dana današnjeg nije ništa napravljeno. Zapravo je, podignut je spomenik nekom ukrajinskom književniku na sjevernoj strani.

Također, na istočnoj strani kvarta (Sarajevska) gdje je veliki Konzum su nekoć bili vrtovi i drveće, izgradnjom konzuma i uređenjem prometnice danas na toj lokaciji možeš izbrojat drveće na prste jedne ruke. Prije je tamo bilo barem 15-20 visokih stabala (platane, topole?).

Što se tiče samog parka Travno prije desetak godina na sjevernoj strani uz šetnicu je posađen drvored dok je na južnoj strani parka dosta lošija situacija uz pokoje stablo.

No ima i par pozitivnih primjera gdje sam vidio da su stanari sami sadili nova stabla. Danas sam uočio dva nova kojih prije nije bilo.

Nedaleko od Travnog nalazi se Bundek koji je pravi primjer devastacije. Prije gotovo 15 godina kad se rekonstruirao Bundek posjekli su valjda 70-80% stabala, nekoć je to bila gusta šuma koja se protezala skroz do mosta Mladosti prema istoku.
Po meni trebali su samo odstraniti bolesna i suha stabla, maknuti smeće, glomazni otpad i urediti stazu oko jezera uz koji WC a ne iz Bundeka raditi mini Jarun. Izgled samog jezera su totalno promijenili.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 16:24   #44
Nemojmo zaboravit da se prošle godine krčilo i ovo područje koje je već izraslo u mladu šumu a ne šikaru kako navode

http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/ci...bundek-1105305
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:15   #45
Da ne bude sve tako crno u Dugavama su u parku na potezu od škole prema vatrogasnom domu zasadili drvored od, ako sam dobro izbrojao, 68 stabala. Usput napravili i sprave za vježbanje".

Meni se primjerice jako sviđa park mladenaca u Sigetu koji je prava mala šuma, i ja bi od dobrog dijela parkova po ZG napravio takve male šume.
Zašto ne isto napravit od parka Travno, parka u Dugavama, parka na Savici a ne usranu tartan stazu, itd...?
Što više Maksimira i parkova mladenaca po gradu to bolje.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 18:26   #46
Moram priznat da je u Karlovcu malo drugačija situacija. Kod nas također nadležne službe mrze drveće, ali građani su dosta osjetljivi na to. Među istaknutijim akcijama je bila za spas platana u Nazorovoj http://kaportal.rtl.hr/gradanska-str...e-se-peticija/
Ista je pokazala i da je većina opravdanja službi vjerojatno čisto sranje, jer kad im se u 6 ujutro pojavila grupa ljudi pred bagerima i kad je 1000 ljudi potpisalo peticiju da se ne ruše platane onda je odjednom pronađen način da se sačuvaju. Prije toga su bile mudrolije da je nemoguće zbog hrpe debilnih razloga.

Mislim da je bila slična akcija i u Zadru nedavno, isto se baš o platanama radilo, valjda sam zato i zapazio u medijima, iako nije bilo baš posebno dobro praćeno.

Tako da mislim da nije toliko da obični ljudi mrze drveće, barem ne u svakoj sredini, ali nadležne službe svakako da.

EDIT: evo našao za Zadar link: http://www.kalelargainfo.hr/protiv-p...salo-peticiju/ iako nisam uspio nać što se kasnije dogodilo i jesu li ih spasili
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 15:06   #47
Mislim da većina ovog naroda ne voli drveće i zelenilo.
Osobno,u vrtu imam četiri odrasla stabla.
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 17:55   #48
U mojem gradu (Kutina) briga komunalnog poduzeća prema drveću je također jako loša.

Slabo se potsađuje novo, ruši se bezveze, orezuje se tako da se stablo unakazi do samog debla. Ono što se i posadi uslijed nebrige se obično ni ne primi pa se osuši ili vandali potrgaju i tako, a sadi se neplanski i bezveze.

Najočitiji primjer je Nazorova ulica. Tamo je postojao drvored breza i crvenolisnih šljiva posađen još u doba Jugoslavije, ne znam kada rekao bih po starosti stabala negdje krajem 70-ih.
Tijekom godina kako je drveće raslo stalnim nestručnim orezivanjem puno breza je propalo pa su ih porušili. Navodno i zbog smetnje žicama. Danas su ostale još samo dvije u tako lošem stanju da je pitanje kad će se osušiti.

Zanimljiva stvar je da je danas ta ista ulica praktički ostala bez drveća jer niti jedno novo nisu posadili. Ništa! A vidim da to nikome ni ne smeta osim valjda meni.

Posljednja stvar koja me jako rastužila je bilo rušenje jedne predivne brekinje
Idioti su ju naime srušili zbog izgradnje pločnika u ulici koja je slijepa! Za time stvarno nije bilo nikakve potrebe. Kad sam to vidio da tog divnog stabla više nema i da je na njenom mjestu asfalt nepotrebnog pločnika jer njime ionako nitko neće hodati budući da ulica ima 8 kuća i slijepa je, doslovno sam gledao u nevjerici i baš mi je bilo žao.
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 19:36   #49
Orezivanje? Standard u našim gradovima i mjestima:



Hrvati mrze drveće.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 16:00   #50
Mrze! Hvala na temi, vec sam mislila da nam kao naciji pridajem bespotrebno jos jednu losu naviku
Sad sam sigurna da ju imamo.
Mjesto mog djetinjstva bilo je usoreno s drvoredima na obje strane ulice. Park kestena pokraj zgrade opcine. Danas kada udjem u roditeljsku ulicu, stoji na sredini samo jedan jedincati orah! Jad i bijeda. Kuce gore na suncu, fasade su ofucane. Golet i beton. A park kestena posjekli su i napravili - kamenjar
Na trgu u mom rodnom gradu, ostalo je samo jedno drvo, posjekli su stare lipe i sve poplocali, iako je to siri dio pjesacke zone.
A kod nas, prije dvije godine, kada smo uredjivali dvoriste nove kuce u susjedi su nas zamolili da ne posadimo tu lipu i javor koje smo pripremili.
Mojoj svekrvi su susjedi prigovorili zbog lisca oraha koje je od kuce udaljen ccca 15m
Hrvatska hortikultura u Yugi bila je nemjerljivo bolja. I na javnim i na privatnim povrsinama. A sada imamo mali milijun komunalnih poduzeca.
__________________
"Glupost u suštini nije defekt intelekta, nego ljudskosti" D.B.
tagoresky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 23:10   #51
Kak se to mrzi drvo?!?

Ono...vidiš drvo i zapjenjen vadiš motorku?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 00:16   #52
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Kak se to mrzi drvo?!?

Ono...vidiš drvo i zapjenjen vadiš motorku?
Pa, u principu, da.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 11:07   #53
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Fotografija iz centra Vukovara, jučer.



Hrvati mrze drveće.
Ovo nije uništavanje drveta, skoro će iz ovoga izbiti mladice. Ovako se stablo 'pomlađuje'.
Stablu je bitnija kora od grana jer se njome hrani - uništi koru, uništio si stablo.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 17:04   #54
Mislim da Hrvati ne mrze drveće i da mi ne uništavamo okoliš poput nekih drugih zemalja i naroda. Ali, ima ljudi koji mrze drveće. Ono što meni najviše smeta je kad netko plakat (a kako su nedavno bili lokalni izbori to sam još i više primjetio, naročito od jednog kandidata) zalijepi na drvo.
Tomo1972 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 19:30   #55
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ovo nije uništavanje drveta, skoro će iz ovoga izbiti mladice. Ovako se stablo 'pomlađuje'.
Stablu je bitnija kora od grana jer se njome hrani - uništi koru, uništio si stablo.
To je uništavanje drveta. Točka.

Evo ti jedna lijepa prezentacija koja ti laički objašnjava zašto:

http://www.treesaregood.com/portals/...ppingHurts.pdf

Ili misliš da je ovo normalno:



?

Misliš da drvo postigne takav habitus u prirodi i da to nije uopće šok za stablo?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 09:51   #56
Bandićevi barbari devastirali su još jednu zelenu površinu

Dogodila se još jedna velika i teška devastacija zagrebačkih zelenih površina
tokom ljeta, dok smo bili na godišnjim odmorima.

Ovoga se puta radi o velikoj zelenoj površini između Vončinine, Voćarske ceste i Voćarskog naselja. Ona je prije bila prilično lijepa iako se dosta neredovito uređivala. Naime, najčešće se tokom godine ne bi ništa niti radilo osim što bi se pokosila trava na središnjoj livadi, dok je uz ogradu te zelene površine godinama bujala šikara. Nepromišljena reakcija na to je sada međutim dovela do bezobzirne devastacije. Jer zahtjev nekih stanovnika Voćarskog naselja da se ta šikara malo sredi, ljudima iz odgovornih gradskih službi je najlakše bilo ispuniti bezumnim krčenjem.

Moram reći da po mom mišljenju čak niti svu šikaru ne treba ukloniti baš svu, jer pruža dragocjeno stanište mnogim zanimljivim pticama (a sada će, bojim se, tu moći biti samo vrane). Ali OK, pustimo šikaru - najgore je da su bezobzirno sasječene mnoge divlje voćke (zapravo podivljali potomci iz nekadašnjih voćnjaka po kojima su cesta i naselje i dobili ime). Uglavnom plave i žute okrugle šljive, te nešto jabučica, sve ukusno.

Uz ogradu koja dijeli zelenu površinu od pločnika Voćarske ceste ostavljeno je samo nekoliko stabala, izgleda zato što su bila relativno visoka - a čini mi se da je baš neka od njih trebalo posjeći, jer mi se čini da se radi o opasnoj invazivnoj vrsti, kineskom pajasenu. U svakom slučaju, nema više ugodnog hlada kojeg su popodne na pločnik bacale niže, ali gusto zbijene voćkice. A u proljeće je cvjetanje tih voćkica bilo ono što bi Voćarsku cestu činilo, na oko tjedan dana, valjda najljepšom ulicom u Zagrebu.

Kako da se odupremo ovakvom divljaštvu?
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 12:59   #57
Prošao sam dijelom Voćarska-Vončinina i ja ne znam koji je bio smisao toga

Posijekli voćke, lipe, javore, a ostavili cijeli drvored pajasenova uz ogradu i tamo po sredini prema naselju kao soliterna stabla :klap:

Pa jel itko ima mozga od tih koji to rade, taj pajasen čim ga se takne pušta do 20m uokolo mladice, na tisuće njih, to će biti strašno.
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 14:45   #58
Primjetio sam da je jako puno mladih stabala po Zagrebu osušeno. Reako bih odokativno oko 30% mladih stabala zasađenih u zadnje 2-3 godine je osušeno.
Koji je razlog tome, nestručno sađenje?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 15:11   #59
VIDEO U Zadru posječen drvored star 40 godina, građani organizirali "sprovod"
http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...od/999182.aspx

Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:20   #60
Ne mrze ga toliko "obični" Hrvati koliko Hrvati uhljebi po državnim poduzećima koja se bave čistoćom i uređenjem gradova. Njima jako smetaju jer je lakše održavati beton nego biljke.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.