Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2003., 06:45   #21
Quote:
tilla kaže:
imam info da se radi za cifru od 7000kn. nije sad luda razlika, ali covjeka nakon svega veseli.
Nažalost cifra će biti ipak oko 12.000,00.
Elektra dere tarifu ovisno o jačini potrebne struje, što opet ovisi o kvadraturi kuće,a i još mi trebaju dva stupa.
 
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 09:00   #22
Re: Re: Cijena građevinske dozvole u Zagrebu

[QUOTE]tilla kaže:
[B]
Quote:
zvm kaže:
Trošak na koji se misli kad se govori o građevinskoj dozvoli službeno se zove komunalni doprinos. Evo citata sa službene gradske stranice:

a ja te pozivam da odes informativno u arhitektonski biro i da pitas koliko kosta glavni projekt bez kojeg ne mozes uplatiti komunalni doprinos. vecina ljudi gl. projekt zove gradjevinskom.
uplata komunalnog doprinosa je puno niza od cijene gl. projekta.
uplatom komunalnog doprinosa se dobija uporabna dozvola.
Izvor je www.cheming.hr :

- projektna dokumentacija ( arhitektonski i građevni projekti i projekti instalacija ) za ishođenje građevinske dozvole ( cca 10,00 €/m2 )

Meni to ne izgleda vise od komunalnog doprinosa. Koji je u u SESTOJ zoni cca 12 €/m2(cca 5 €/m3).
Prijatelj mi upravo zavrsava kucu. Ne sjecam se da mu je trosak projekta bio veci od troska za komunalni doprinos. Mozda grijesim.
Bilo kako bilo, slazem se da ni trosak projekta nije zanemariv i treba ga ukljuciti u "cijenu građevinske dozvole".
zvm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 16:18   #23
istina, 10 eura je sluzbeno ali uvijek se nekako izvuce vise. ovisi koliko posla ima za zadanu lokaciju.

i ja radim neke adaptacije, tako da san upoznata s cijenama iz prve ruke.

moram priznati da prvi put cujem da je komunalni doprinos bio nizi cijenom od gl. projekta (a i arhitekti izlaze u susret pa malo smanje kvadraturu), sto ne znaci da ne moze biti tako.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 09:21   #24
Quote:
tilla kaže:
moram priznati da prvi put cujem da je komunalni doprinos bio nizi cijenom od gl. projekta (a i arhitekti izlaze u susret pa malo smanje kvadraturu), sto ne znaci da ne moze biti tako.
Pa, nije!
Ja upravo tvrdim da komunalni doprinos ima visu cijenu od glavnog projekta. I da je najveci pojedinacni "nevidljivi" trosak.
U predzadnjem postu si napisala:
Quote:
tilla kaže:
uplata komunalnog doprinosa je puno niza od cijene gl. projekta.
..pa mi sad nije jasno sto tvrdis!?

Po meni, oba troska treba uzeti u obzir i to je "cijena gradjevinske dozvole".
zvm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 12:52   #25
pa krivo san napisala. tribala san napisati da prvi put cujem da je komunalni visi od gl. projekta. zeznuh se, samo to.

i dalje tvrdim da je gl. projekt cijenom visi od komunalnog doprinosa, a negdje na pocetku san i nabrojala zbog cega i zbog cega se moze dobiti jeftinije.

svakako da sve se mora uzeti u obzir u cijenu gradjevinske jer se ljudi nemalo iznenade koliko se na kraju sve skupi za platit.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 20:35   #26
građevinska dozvola

Gdje mogu naći koji dokumenti su mi potrebni za građevinsku dozvolu i lokacijsku dozvolu?
dado1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 09:26   #27
Za lokacijsku - kaktastarski ured. Za grasđevinsku su meni rekli da će mi sve reći projektant - on kao to mora znati.
poslid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2004., 17:51   #28
Dobro su ti rekli, građevinsku dozvolu ne možeš dobit bez(među ostalim) glavnog projekta, a to ti može napravit samo proj. biro, odnosno ovlašteni projektanti. Oni će ti sve napravit, objasnit, naplatit i to je to.
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 19:31   #29
gradjevinska dozvola... pitanje?

ovako, na zemlji mi se nalazi kucica od 47 kvadrata registrirana kao kuca zao odmor. sad bi ja na toj zemlji za cca par godina gradio kucu za stanovanje od cca 120 kvadrata povrsine etaze. sad me zanima koji je najjeftiniji nacin za dobit valjanu gradjevinsku dozvolu? jel mogu preformulirat dozvolu postojece gradjevine da joj se samo dopise razlika u kvadratima i namjena pa da se doplati razlika ili moram bas vadit novu dozvolu? nesto sam nacuo da se moze nesto zmuljat kroz adaptaciju, al razlika izmedju 47 i cca 120 kvadrata pod izlikom adaptacije i nije bas za popusit...

preporucite mi nesto da prodjem sto jefitinije a legalno (ne bi htio da mi je dodju zrusit nakon sto se uselim)...

hvala
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 20:04   #30
Može se, naravno. Nešto slično smo mi napravili. Tijek radnji je otprilike ovakav: prvo odeš u odgovarajući birokratski brlog u svojoj županiji i izraziš želju. Oni će reći "može" ili "ne može". Ako ne može, onda je lako - ili ništa ne radiš, ili radiš bespravno. Ako može, slijediš njihove upute. Dovedeš na grunt arhitektu kojem objasniš što hoćeš (postojećem skinuti krov, izbiti staru stolariju i staviti novu na drugim mjestima, dograditi uokolo sa sjevera i zapada i još dignuti potkrovlje na poluetaži, npr.). Dok on to crta, ti riješiš ostale zahtjeve (prethodne suglasnosti od komunalca, elektre, bla bla) i - kad sve skupiš - odeš opet u brlog s brdom papira te dobiješ lokacijsku dozvolu. Pa skupiš još ponešto, onaj crtež se uobliči u glavni projekt, sve skupa se stavi u veeeeliku hrpu papira i opet ode u brlog. Ako je sve OK, dobiješ građevnu dozvolu i - nakon što postane izvršna - možeš graditi.

Istina, tako je bilo 1999. Trebalo nam je doslovno punih 9 mjeseci da to napravimo, korak po korak, bez odugovlačenja s naše strane. Ali, što su ti birokratski crvi u stanju raditi, toga nigdje nema. Strašno nešto ... stoga, skupi strpljenje, brdo love i kreni. Nama je uspjelo
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 01:59   #31
Postupak je isti kao za građevnu dozvolu kad se radi iznova s tim da glavni projekt koji je potreban za građ. dozvolu treba sadržavat i prikaz postojećeg stanja (prema prethodnoj građ. dozvoli). Dakle ako je postojeća građevina izvedena nešto drukčije u odnosu na postojeću dozvolu i to se prikazuje pod novo stanje. Tu se nema šta muljat jer prilikom izdavanja nove dozvole staru vade iz arhive i uspoređuju s prikazanim postojećim stanjem. Komunalije se naplaćuju na novo stanje i to je to otprilike. Može se otići sam pogledat ili ako se nema vremena u neki projektni biro i oni će izvidit jel uopće tamo nešto možeš nadograđivat i gradit.

Nema nikakvih preformuliranja ni dopisivanja ni pod razno.
Cijeli postupak ide iznova sa kompletnom novom projektnom dokumentacijom. Za građ. dozvolu to je glavni projekt. On sadrži arhitektonski i građ. dio, projekt hidroinstalacija i projekt elektroinstalacija.
To je to.
Ušteda je samo ukoliko postigneš dobru cijenu za projektiranje i poslije građenje. Nikakvog drugog načina osim gore navedenog nema ako želiš legalan objekt.
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 22:15   #32
a jel znate kako bi ja otprilike mogao izracunati koliko bi me dosla dozvola? ima kakav cjenik, ovisno o stajaznam, kvadraturi, kubikazi bla bla....?
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 08:21   #33
Sama dozvola nije skupa. Više te košta živaca nego novaca. Potrošiš na, recimo, mjernika, gruntovni izvadak i kopije katastarskog plana (biljezi), dobivanje različitih suglasnosti od već navedenih davatelja komunalnih usluga (tada - 1999. - je to bilo oko 200 kn), relativno masno platiš arhitektu, ali ono što su nas najviše odrapili je bila uplata prema Aktu o komunalnom doprinosu pri Upravnom odjelu grada. Taj dokument, odn. iznos uplate se računa prema kvadraturi kuće i njenom položaju (dio grada, budući da doprinos nije svugdje jednak). Možda ima i još neki parametar - ne bih znao.

Uglavnom, za naših 150-ak kvadrata stambene površine ispalo je nešto više od 15.000 kn. Moglo se platiti odjednom (uz 10% popusta) ili na 12 rata (prva u iznosu od 40% ukupne svote).

Sve je to OK ... ali, ono što me ždere bile su uplate kojima ne vidjeh smisla. Recimo, donijeli smo cash (tih 14.000, otprilike) i još 70 kn "pristojbe". Ma koje vražje pristojbe?!?
Pa pita dotični pristav II. vrste zvanja (a ti znaj što se iza toga krije) dal' je projektirano sklonište. Nije? tipk-tipk po digitronu - e, plati još 4500 kn! A, projektirano je ... (nakon čega slijedi razočaran pogled i dubok uzdah s njegove strane. A i moje). Koliko sam čuo, sklonište više nije uvjet.
Pa kad smo kompletirali čitavu dokumentaciju (navest ću je malo kasnije), trebalo je platiti još 168 kn za upravnu pristojbu u korist državnog proračuna.
Mislim, stvarno poticajno, nema što. Do faze u kojoj zapikneš prvu lopatu u zemlju ostaneš bez par tisuća eura. Užas!

Dakle, trebalo je skupiti:
- 3 primjerka glavnog projekta
- akt o plaćenoj naknadi promjene namjene poljoprivrednog u građevinsko zemljište (budući da smo kuću (do)gradili na klijet u vinogradu)
- akt o komunalnom doprinosu
- suglasnosti od Komunalca, Elektre i Civilne zaštite
- izvadak iz zemljišne knjige
- kopiju katastarskog plana
- programsku skicu (ovo mi je misterij ... imaju tri (3) glavna projekta, a treba im još i skica?!? Pa tko tu koga ...?).

Nakon što smo predali papirologiju i platili što je trebalo, 40 dana je prošlo prije nego što smo dobili građevnu dozvolu, te još dva tjedna prije nego što je dobila i klauzulu izvršnosti (žig na kojem piše da je građevna dozvola izvršna). Tu može proći i više vremena ako, recimo, susjedi ne daju svoju suglasnost tvojim namjerama. Ako su u pravu (recimo, hoćeš kuću na međi), mogu te dobro zeznuti i onemogućiti takvu gradnju. Ako nisu u pravu nego iz čistih dobrosusjedskih odnosa zajebavaju, ne mogu ti ništa ali potroše još nešto vremena dok se spor ne riješi.

Eto.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 14:55   #34
Ove cifre i procedura od littlefoota su ti otprilike ovakvi i danas. Komunalni doprinos se za razliku od onda sada plaća po metru kubnom objekta. Plaća se po tarifi koju određuje lokalna samouprava i po novom zakonu će navodno bit uvjet za izdavanje građ. dozvole, što do sada nije bio slučaj. Izrada projekta u proj. birou ti je od cca 10 eura po metru kvadratnom na gore. Elektroprivredi plaćaš nešto ispod 2000 kn po predviđenom kilovatu priključka. Skloništa nisu više obavezna. Usluge geodeta su poprilično poskupile zadnje vrijeme, tako da će i njegove usluge mogu izać nekoliko tisuća kuna.
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 07:39   #35
Quote:
što do sada nije bio slučaj
Ne znam za Rijeku (mada, logično bi bilo da je na nivou države isto, zar ne?), ali ja građevnu (u Koprivnici) nisam mogao dobiti ni u ludilu, a da ne platim komunalni doprinos.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 08:34   #36
Kod nas to do sad nije bio slučaj.
Doduše nije se moglo izbjeć plaćanje jer bi završio na sudu i ganjali bi te dok ne platiš, ali nije bio uvjet za izdavanje to da je plaćeno. Dakle mogla se dobit dozvola i pravomoćnost bez dokaza o uplati. Ali na kraju su isto svi morali platit. U biti nije neka velika promjena. Plaćalo se prije, sad će se platit koji dan ranije i to je to.
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 10:24   #37
Dakle, prije prije, a sad ranije
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 09:36   #38
Quote:
Plaćalo se prije, sad će se platit koji dan ranije i to je to.
Malo sam nepismeno ovo sročio
Dakle komunalni se je plaćao obavezno i prije donošenja novog zakona, ali je sada stvar u tomu da će se morat platit nekoliko dana ranije u odnosu na postupak po starom zakonu, odnosno prije samog izdavanja građ. dozvole
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 09:49   #39
Razumio sam, nije u tome stvar. Jedino, ispalo je štosno
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 21:33   #40
Kako se plaća građevinska dozvola u HR

Prije nekoliko minuta sam razgovarao sa Hr i brat mi reče da su građevinske dozvole poskupjele i da se sad nešto drugačije obračunava i da je sad skuplje nego prije.
Nisam u HR i neznam točno, ali mnogo sam puta čuo na TV i čitao da se ide na pojeftinjenje i da se već nešto uradilo na tom planu, ali izgleda da je to samo mrtvo slovo na papiru ili mi je brat pogrešno informiran..
I koliko može koštati dozvola za kuću od jedno 180 kvadrata prizemnica bez podruma.. Naravno otprilike i koliko je priključak vode, struje i kanalizacije.
Jer onako kako govore pa to je crnje nego prije što je bilo i za mene koji sam u CH je previše a kamo li za one u HR koji zarađuju 4000 kuna.
A opet sa druge strane ljudi grade na sve strane.
Postavlja se pitanje, kako grade i kako plaćaju sve te komunalije, jer bez vode i struje nemože nitko.
Bio bih zahvalan da mi netko ukratko objasni ovih par stvari i ako ima neki link na netu na tu temu..
Nadam se da nije toliko crno..
Hvala unaprijed.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.