Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2013., 16:25   #1081
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Dmitry, sve to ovisi u kolikoj su mjeri ti roditelji otrovni i u kolikoj mjeri unistavaju emocionalno svoje dijete (bili toga svjesni ili ne).
Naravno, moje misljenje vrijedi za onu mjeru pri kojoj su sve druge opcije propale.

Quote:
Covjek i kad ima 60 godina, necije je dijete i to dijete u njemu ce uvijek emocionalno biti vezano za oca i majku, osjecati emocionalnu potrebu za njima, a to nije tako lako iskorjeniti.
Ovisi o slucaju, ne mora uvijek biti tako.

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ne kužim kako je interes osobe da prekine odnose?Ne radi se više o osobama koje moge podpasti pod nekakav roditeljski utjecaj...govorimo o odraslimn osobama koje su odselile i koje imaju svoj život...njima roditelji više ne mogu štetiti.(moj prvi post odnosio se na beskrajnumoru koja kolko sam shvatio živi odvojeno od roditelja)....5 minuta razgovora ne znači da roditelji ponovo postaju aktivan dio života
Mislim da podcjenjujes utjecaj takvih roditelja. Uostalom, to ovisi od osobe do osobe. Pogledaj njezin post i reci mi mislis li da njezini roditelji ne utjecu na njezin zivot:

Quote:
beskrajnamora kaže: Pogledaj post
Ja sam odrasla, samostalna osoba i nisam u stanju nazvati svoje roditelje i čestitati im Božić.

Jednostavno osjećam otpor prema tome jer znam da ću čuti stvari tipa: aaa, jesi se sjetila nazvati, aaa ti ovakva i onakva kćeri ili agresivnu mržnju i da ne da ne....

Uglavnom to uspijem izignorirati, ali nekako i ja imam sve tanje živce. Netko će reći pa nemoj ih nazvati, razmišljam i o tome, ali nekako mi ih žao. Sami su i stari i sve su gori i gori, zloća će se uskoro moći flaširati...

Loše je kad čovjek tako loše sije da čak i ja koja sam vrlo people pleaser osoba imam otpor prema tome da ih nazovem...
Ja bih rekao da se utjecaj roditelja i dalje itekako vidi. Ne bi oni opet postali dio njezina zivota, oni to i dalje jesu. Iz njezinog posta bih rekao da taj odnos ima negativan utjecaj na nju i ne vidim razloga zasto bi ga ona odrzavala.


btw. imas dobar potpis
__________________
I'm not crazy, my reality is just different than yours.

Zadnje uređivanje Dmitry Reznikov : 25.12.2013. at 16:37.
Dmitry Reznikov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 16:27   #1082
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
3-Verbalni zlostavljači:bilo da otvoreno zlostavljaju svoju djecu,bilo profinjeno sarkastično,te demoraliziraju svoju djecu stalnim posramljivanjem ,duboko im uništavajući njihovo samopouzdanje.
Ovo su meni radili/rade. Sa posljedicama ću se nositi do kraja života, a tek ove godine sam ovo svijestila uopće i uhvatila se nekako u koštac s tim po principu da oni to rade jer sami imaju probleme i nisu zdravi.

Živim za ideju da ću se ipak jednog dana uspjeti maknuti od njih.

I zato sam totalno osjetljiva na to kad mi netko drugi to radi i odmah ga izbacujem iz okoline ili se mičem iz nje - ako mogu, naravno (posao i slično daje malo slobode oko toga, ali partnerima i prijateljima, poznanicima ne dozvoljavam da se tako prema meni odnose i mičem se od takvih)
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 16:41   #1083
Quote:
Dmitry Reznikov kaže: Pogledaj post
Mislim da podcjenjujes utjecaj takvih roditelja. Uostalom, to ovisi od osobe do osobe.

btw. imas dobar potpis

Možda podcjenjujem,znam da postoje svakakvi roditelji ali mislim da čovjek ne bi u sebi trebao gajiti gorčinu.Znam da ima ljudi koji zbog "otrovnih" roditelja imaju teških problema u životu,velikh trauma itd...ali možda je bolje pokušati razumjeti i oprostiti im jer će se osoba možda bolje osječati kada zna da nije ona ta koja je prekinula svaki kontakt(pa ne nazove čak i za Božić)...možda će se osječati drugačije,možda ne bolje ali svakako može osjetetiti da ne gaji gorčinu...
Napominjem govorim o odraslim osobama koje su se odvojile i samosatlno žive.

btw.tek sad sam primjetio da imamo isti potpis
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 16:46   #1084
Quote:
Dmitry Reznikov kaže: Pogledaj post
Pogledaj njezin post i reci mi mislis li da njezini roditelji ne utjecu na njezin zivot:


btw. imas dobar potpis
prve riječi u njezinom postu jesu: Ja sam odrasla i samostalna osoba
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 16:48   #1085
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
prve riječi u njezinom postu jesu: Ja sam odrasla i samostalna osoba
Pa ako je neko odrasla i samostalna osoba, ne znaci da nije emocionalno vezan za svoje roditelje.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 16:51   #1086
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Možda podcjenjujem,znam da postoje svakakvi roditelji ali mislim da čovjek ne bi u sebi trebao gajiti gorčinu.
Ok, slazemo se oko cilja samo sto nam se metode donekle razlikuju. Da se ponovim, ja sam svoje misljenje izrazio iskljucivo za situaciju u kojoj obje strane negativno utjecu na ovu drugu. Naravno, prije toga osoba treba sama sa sobom (a i sa roditeljima ako je potrebno) rascistiti taj odnos i izbaciti sve iz sebe.

Quote:
Znam da ima ljudi koji zbog "otrovnih" roditelja imaju teških problema u životu,velikh trauma itd...ali možda je bolje pokušati razumjeti i oprostiti im jer će se osoba možda bolje osječati kada zna da nije ona ta koja je prekinula svaki kontakt(pa ne nazove čak i za Božić)...možda će se osječati drugačije,možda ne bolje ali svakako može osjetetiti da ne gaji gorčinu...
Kao sto rekoh, ovisi o specificnom slucaju.

Quote:
prve riječi u njezinom postu jesu: Ja sam odrasla i samostalna osoba
To sto ona tvrdi da je odrasla i samostalna osoba ne znaci da je odrasla i samostalna osoba. + ovo sto je Cinnamon Girl rekla.
__________________
I'm not crazy, my reality is just different than yours.
Dmitry Reznikov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 16:56   #1087
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Pa ako je neko odrasla i samostalna osoba, ne znaci da nije emocionalno vezan za svoje roditelje.
to nisam ni rekao.
Naglasio sam njene prve riječi da bih pojasnio daje ona osoba koja ni na koji način ne ovisi o roditeljima..niti materijalno niti na bilo koji drugi način.Odrasla je i samostalna.
Što se tiče emocija..pa upravo to bi i trebao biti razlog da ih nazove za Božić i ne prekine potpuno odnose...ali i ne samo radi toga.Mislim da pored emocija(ako postoje,neznamo detalje o konkretnom slučaju) treba nazvati i čisto "reda" radi,
radi nekakve ljudskosti....I na kraju sebe radi jer ako nazove znači da ne gaji gorčinu u sebi i da je sposobna potpuno se "odvojiti" od utjecaja
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 17:13   #1088
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
I na kraju sebe radi jer ako nazove znači da ne gaji gorčinu u sebi i da je sposobna potpuno se "odvojiti" od utjecaja
Ne, to apsolutno ne znaci ni da u sebi ne gaji gorcinu, ni da je sposobna odvojiti se od utjecaja.

Ne mislim da se treba bilo sto raditi reda radi, jer ce to roditelji pogresno protumaciti. Misliti da je sve ok.

Ja prije mislim da bi trebala nazvati i reci: "Zelim vam cestitati Bozic i cijenila bih ako ne biste zapoceli sa otrovnim strelicama tipa sjetila-si-se-nazvati…" Mislim da se na taj nacin mnogo dalje stigne. Ne vjerujem da to roditelji rade da bi joj napakostili, ali vjerojatno nemaju pojma da je to njoj trigger za neka druga osjecanja i da se lose od toga osjeca.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 17:36   #1089
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Ne, to apsolutno ne znaci ni da u sebi ne gaji gorcinu, ni da je sposobna odvojiti se od utjecaja.

Ne mislim da se treba bilo sto raditi reda radi, jer ce to roditelji pogresno protumaciti. Misliti da je sve ok.

Ja prije mislim da bi trebala nazvati i reci: "Zelim vam cestitati Bozic i cijenila bih ako ne biste zapoceli sa otrovnim strelicama tipa sjetila-si-se-nazvati…" Mislim da se na taj nacin mnogo dalje stigne. Ne vjerujem da to roditelji rade da bi joj napakostili, ali vjerojatno nemaju pojma da je to njoj trigger za neka druga osjecanja i da se lose od toga osjeca.
Ako ima bilo kakav trigger za osječanja i sječanja na loše stvari i da će se od tog triggera loše osječati onda znači da se niti nije riješila "utjecaja".
Zašto bi ona morala postavljati bilo kakav uvijet prilkom razgovora?Koji to smisao ima?Preodgojiti roditelje ili ih naučiti nečemu?
Kakve veze ima na koji će način roditelji nešto tumačiti?Kako tumače tišinu i ne zvonjavu telefona?
Znam da postoje mnoge situacije kada ih se jednostavno ne može nazvati zbog raznoraznih "triggera"...ja sam samo spomenuo kako bi bilo bolje,idealnije po mom mišljenju.Ako je sposobna odvojiti se od "utjecaja" i ne gajiti gorčinu onda nema razloga da ih ne nazove...
Ja mislim da im samo treba čestitat božić i to je sve.Ako oni počnu sipati otrovne strelice i bla bla bla..."U jedno uho unutra a kroz drugoi van"...spustit slušalicu i vratit se svom životu.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:10   #1090
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Zašto bi ona morala postavljati bilo kakav uvijet prilkom razgovora?
Ko je pominjao bilo kakve uvjete?

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
.Ako oni počnu sipati otrovne strelice i bla bla bla..."U jedno uho unutra a kroz drugoi van"...spustit slušalicu i vratit se svom životu.
Ocigledno da nije na tom stupnju dok joj i od same pomisli na to bude muka?
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:17   #1091
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post

Ja prije mislim da bi trebala nazvati i reci: "Zelim vam cestitati Bozic i cijenila bih ako ne biste zapoceli sa otrovnim strelicama tipa sjetila-si-se-nazvati…" Mislim da se na taj nacin mnogo dalje stigne. Ne vjerujem da to roditelji rade da bi joj napakostili, ali vjerojatno nemaju pojma da je to njoj trigger za neka druga osjecanja i da se lose od toga osjeca.
Kakva je to otrovna strelica "sjetila si se nazvat". Ljudi bi htjeli da ih cesce nazove i to kazu kako kazu i ne vidim problem u tome da im odgovori: a mogli ste se i vi sjetiti nazvati.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:17   #1092
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Ko je pominjao bilo kakve uvjete?



Ocigledno da nije na tom stupnju dok joj i od same pomisli na to bude muka?
Mislio sam na primjer tvog razgovora sa roditeljima...kada počneš sa "sretan vam božić i cjenila bi ako bi ovako i onako itd"...nisu direktno uvjeti ali impliciraju.
A ovo drugo..da...slažem se ako je muka onda nije to lako...al eto dvoumi se pa joj treba ohrabrenje a sa moje strane ohrabrenje bi bilo - nazovi ih
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:21   #1093
Moja je poanta bila da oni ne mogu citati njoj misli. Ako joj smeta sto govore: "Sjetila si se nazvat", onda nek im kaze: "Smeta mi/boli me/nervira me/nije mi dobro od tog sto kad god nazovem, vi velite tako podbadacki dobro da sam se sjetila nazvat".
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:24   #1094
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Kakva je to otrovna strelica "sjetila si se nazvat". Ljudi bi htjeli da ih cesce nazove i to kazu kako kazu
Mogli bi joj reci i: "Divno sto si nazvala, voljeli bismo da nas zoves malo cesce". To niti je otrovno, niti je strelica.

Ljudi su cesto veoma bezobrazni, netakticni i pakosni, svjesno ili nesvjesno.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:27   #1095
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Moja je poanta bila da oni ne mogu citati njoj misli. Ako joj smeta sto govore: "Sjetila si se nazvat", onda nek im kaze: "Smeta mi/boli me/nervira me/nije mi dobro od tog sto kad god nazovem, vi velite tako podbadacki dobro da sam se sjetila nazvat".
Ljudi govore svašta,ponekad ono što trebaju a ponekad ono što i ne trebaju.
Mislim da ponekad nešto treba prešutiti.Spustit će se slušalica a u zraku će ostat dobra volja koja je pokazana pozivom a onda nek druga strana razmišlja o čemu god hoče, bitno je da nema povoda za optuživanje
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:34   #1096
Quote:
Dmitry Reznikov kaže: Pogledaj post
Ja mislim upravo suprotno. Ako osoba smatra da su njezini roditelji "otrovni", mislim da je u najboljem interesu te osobe prekinuti kontakt sa tim dijelom svog zivota i nastaviti dalje, a mislim da nije moguce nastaviti ako su takvi roditelji i dalje aktivni dio zivota te osobe (koliko god taj dio bio malen i cak ako se ne radi o fizickoj prisutnosti). No, kako se kaze, to je samo moje misljenje.
Ja bih se složila s tobom Dimitry i mislim da si, iako nisam puno napisala o svemu, razumio situaciju. Na žalost, oni jesu takvi kakvi jesu i ja jesam odrasla osoba, ali njihov utjecaj na moj život je još uvijek pretjeran u smislu da kao voda, uvijek pronađu pukotinu u meni i način da me povrijede. Nekad mi se čini da je to jedini smisao njihova postojanja, a s obzirom da se ja u posljednje vrijeme pokušavam izboriti za sebe, njih jako ljuti gubitak kontrolom nadamnom. Činjenica da nisam skrušeno došla na ručak za Božić sad je u njima sigurno izazvala takav bijes da sam stvarno zaključuila da nema smisla da se ja tome izložim telefonskim pozivom.

Svidja mi se kako ti razmišljaš i što razmišljaš o dobrobiti svog djeteta. Da ja imam jedno dijete na svijjetu pa mislim da bih ga ipak nazvala za Božić pa da je i najgore na svijetu. Zar vi ne bi? Ili mislite da je skroz ok da ih ne zanima njihovo jedino dijete koje imaju?
beskrajnamora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:36   #1097
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ljudi govore svašta,ponekad ono što trebaju a ponekad ono što i ne trebaju.
Mislim da ponekad nešto treba prešutiti.Spustit će se slušalica a u zraku će ostat dobra volja koja je pokazana pozivom a onda nek druga strana razmišlja o čemu god hoče, bitno je da nema povoda za optuživanje
Telefonski poziv bi bio prilika i povod za optuživanje. Nedavno sam otišla do njih i znaš što je bio povod zašto sam najgora kćer na svijetu? To što sam lijena krmača koja se nije mogla ustati u sedam i u devet ujutro u nedjelju biti kod njih, nego sam došla tek u 11. Tako da ti tvoji stavovi su u teoriji super, ali u praksi se nisi susrela s čim sam se ja susrela tako da mislim da me ne možeš razumjeti. Iako pokušavaš i to cijenim. Al ne ide ti
beskrajnamora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:36   #1098
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Mogli bi joj reci i: "Divno sto si nazvala, voljeli bismo da nas zoves malo cesce". To niti je otrovno, niti je strelica.

Ljudi su cesto veoma bezobrazni, netakticni i pakosni, svjesno ili nesvjesno.
Pa da, ti ljudi su netakticni, ali curka je s druge strane mimoza za koju treba posebno paziti kako ce joj reci ono kaj im je na srcu. S nekim bahatim deranom bi vjerojatno prije nasli zajednicki jezik, a vjerojatno bi im i odnos bio bolji.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:39   #1099
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Mogli bi joj reci i: "Divno sto si nazvala, voljeli bismo da nas zoves malo cesce". To niti je otrovno, niti je strelica.

Ljudi su cesto veoma bezobrazni, netakticni i pakosni, svjesno ili nesvjesno.
Svjesno draga moja, svjesno. Samo da kažem da oni mene NIKAD NE ZOVU, ali recimo neke njezine nećake ipak from time to time zvrcnu i pitaju za zdravlje Divna mama, puna ljubavi, zar ne?

Kad sam ju pitala zašto to radi, ona je rekla zato što su ti njezini nećaci super i divni i uspješni i lijepi i pametni a nisu kao ja Jedino što ju ti njezini nećaci izbjegavaju u velikom luku i ne sjećam se da sam ikoga u zadnjih 5 godina vidjela ili čula da ju je posjetio ili došao na kavu

Soks, jel tebe tvoja mama i tata kad nazovu?

Zadnje uređivanje beskrajnamora : 25.12.2013. at 18:49.
beskrajnamora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 18:44   #1100
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Moja je poanta bila da oni ne mogu citati njoj misli. Ako joj smeta sto govore: "Sjetila si se nazvat", onda nek im kaze: "Smeta mi/boli me/nervira me/nije mi dobro od tog sto kad god nazovem, vi velite tako podbadacki dobro da sam se sjetila nazvat".
Nije problem "čitanja misli". Dosta jasno sam ja artikulirala neke stvari i dosta jasno sam rekla da bih i ja voljela da oni mene nazovu i da budu dobri prema meni. Takav savjet bi i ja dala nekome, ali to je sve već isprobano. Nije problem u lošoj komunikciji.

No, ono što je iz ove rasprave dobro izašlo je to da sam ja raščistila sa sobom da ih neću zvati. Nema smisla da si stvorim još jednu traumu i još jednu ranu na duši, stvarno ne mogu više, ugroženo je već i moje zdravlje.

Jedini razlog zašto bi ih htjela nazvati je to da im dam do znanja da nisu sami i prepušteni sami sebi i da ću im uvijek pomoći kad to stvarno bude trebalo. Ali i to sam već prošla, za takve riječi sam uvijekd dobivala protunapad i dane i dane mog plača. Ne bih hvala
beskrajnamora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.