Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2009., 17:16   #1
Windows xp

Danas je u mom uredu bila inspekcija koja je otkrila da verzija windowsa nije originalna, te microsoft office isto nije originalan. Do sutra moram dostaviti print screen originalnih windowsa te officea. Uz njih moram priloziti i racun.

Mogu li instalirati windowse koje sam dobio uz drugo racunalo, nikad instalirane, s certifikatom i naljepnicom, uz koje nemam racun, te deinstalirati office i instalirati besplatan program open office, koji je open source a ima istu svrhu?

Kako mogu opravdati nedobivanje racuna za windows, buduci da sam ih dobio gratis s racunalom?
Moby_freak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 17:24   #2
Ne vidim zašto ne bi mogao.

Možeš nazvati i Microsoft Hrvatska 0800 300 300 i zamoliti tetu da ti aktivira proizvod. A mozes i presliku naljepnice i certifikata napraviti.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 17:28   #3
Ali oni me traze racun za windowse koji ja nemam.. kako sad da to izvedem? I mogu li onda samo deinstalirati office i instalirati open office?
Moby_freak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 19:42   #4
nista nije gratis...
zavisi kako si ih dobio... ako si ih kupovao npr laptop, s njime se znaju dobiti predinstalirani windowsi, te bi ti bilo zapravo dovoljno pokazati racun da si kupio laptop sa predinstaliranim windowsima.

ako si kupovao stolno racunalo, oni obicno ne dolaze sa windowsima, osim ako ti ih netko nije stavio na crnjaka gore, ili ako je bila neka akcija pa su oni dijelili windowse, ali to bi ti trebalo biti prilozeno u racunu.

znaci potrazi racun i vidi sta si dobio s njime. ako nemas nigdje windowsa spomenuto, te nisi dobio nikakav cd/kutiju sa serijskim brojem, tvoji windowsi nisu legalni, ali mozes reci inspekciji zato lijepo ime ducana i objasniti situaciju.

sto se tice office, naravno da ti mozes deinstalirati ms office i staviti gore open office, ali mislim da ce ti naplatiti kaznu bez obzira. osim ako ne uspijes od nekog nabaviti originalni office sa njegovim racunom (kazes da si ga kupio od te osobe npr.).
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 19:46   #5
Quote:
Moby_freak kaže: Pogledaj post
Kako mogu opravdati nedobivanje racuna za windows, buduci da sam ih dobio gratis s racunalom?
Onda bi na racuno od kompa trebao imati i stavku "windows xp operativni sustav".

Ostalo neznam, ali ak predes na besplatni software bar te nece moc stic iduce kazne (ak se ne izvuces iz ove). Ak te ipak krenu odrapiti probaj smanjit kaznu cinjenicom da koristis stare programe.

P.S. ak nije bed javi kak ce proc
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 21:25   #6
Koja je to točno inspekcija bila?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 11:44   #7
Quote:
Moby_freak kaže: Pogledaj post
Ali oni me traze racun za windowse koji ja nemam.. kako sad da to izvedem? I mogu li onda samo deinstalirati office i instalirati open office?
Ako si kupio komp sa windowsima onda to piše i na računu (i ne možeš ih instalirati na bilo koji komp nego na taj s kojim su kupljeni)...dali su ti šansu da kupiš to kaj si ilegalno koristio da ti ne moraju kaznu odrapiti, odi u dućan, kupi office (i windowse ako nemaš računa za njih) i odnesi im račune. Jeftinije će te izaći nego kazna.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 20:41   #8
pa pitaj frendove, rodbinu jel itko kupio windows i ako ima račun da ti samo posudi ili tak neš??
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 20:55   #9
@ coolinesay

Pa kako će ih pitat' kad mora imati račune striktno za te PC-eve. I to ha hu kad je kupljeno , gdje kako šta. Račun će taj bit' drugačiji , a da falsifikuje račun tad bi bio još više fucked up.

E vidiš to kako možeš opravdati, fino im kažeš od koga si kupio računar, kad gdje kako šta. Daš im račun od PC-a. I njih će tužiti ...

enivej,

www.bizspark.com

Regaj firmu besplatno dobićeš po 20 keyeva od svakog Microsoft produkta. I tako možeš legalno aktivirati XP. Inače BizSpark daje besplatne MS produkte školama i firmama ...
Jason is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 21:05   #10
Quote:
Jason kaže: Pogledaj post
@ coolinesay

Pa kako će ih pitat' kad mora imati račune striktno za te PC-eve. I to ha hu kad je kupljeno , gdje kako šta. Račun će taj bit' drugačiji , a da falsifikuje račun tad bi bio još više fucked up.

E vidiš to kako možeš opravdati, fino im kažeš od koga si kupio računar, kad gdje kako šta. Daš im račun od PC-a. I njih će tužiti ...
nije istina. ti kada kupis windowse mozes staviti taj windows na bilo koji pc. ali samo na jedan pc. mozes ga staviti i na drugi pc, ali samo onda kada si ga maknuo sa prvog.

sta bi onda bilo ti kupis novi pc, a imas licencu od windowsa od prije... pa neces valjda kupovati nove windowse, a recimo rasprodao si stari komp. ako imas licencu, onda vrijedi pod bilo kojim PC osim ako nisi tu licencu dobio pod posebnim uvjetima
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 21:22   #11
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
nije istina. ti kada kupis windowse mozes staviti taj windows na bilo koji pc. ali samo na jedan pc. mozes ga staviti i na drugi pc, ali samo onda kada si ga maknuo sa prvog.

sta bi onda bilo ti kupis novi pc, a imas licencu od windowsa od prije... pa neces valjda kupovati nove windowse, a recimo rasprodao si stari komp. ako imas licencu, onda vrijedi pod bilo kojim PC osim ako nisi tu licencu dobio pod posebnim uvjetima
Ovisi koja je verzija Windowsa kupljena. Ako je kupljena OEM verzija koja mora ići uz pc ili neki dio hardware-a onda je legalna samo uz to. Zbog tih ograničenja je jeftinija nego ostale, nisu to nikakvi posebni uvjeti. Funkcionalnost samog OS-a je potpuno ista.


Jedina opcija koja se može napraviti je kupiti licence za ovo što mu je nađeno nelegalno, ništa drugo mu ne može pomoći. Ni posuđivanje računa od drugih ni deinstalacija. U svakom od tih slučajeva će pokupiti kaznu. Kupi Windowse i Office i imaš dosta dobru šansu da ti neće ništa dodatno naplatiti na ime kazne. Ovisi kakav lik ti je bija u inspekciji.
dzad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 21:37   #12
a gle to su ti posebni uvjeti.
ali opet i to ti je sve diskutabilno. zamisli uzmes stolno racunalo sa windowsima (OEM). i sada nadogradis memoriju, pa nadogradis procesor, pa nadogradis disk, pa promijenis maticnu. jos uvijek ti je isti kompjuter, ali djelovi unutra nisu isti. sada da li OEM licenca vrijedi? uvijek se moze naci rupa u zakonu... ako dovoljno dugo trazis
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 22:07   #13
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
a gle to su ti posebni uvjeti.
ali opet i to ti je sve diskutabilno. zamisli uzmes stolno racunalo sa windowsima (OEM). i sada nadogradis memoriju, pa nadogradis procesor, pa nadogradis disk, pa promijenis maticnu. jos uvijek ti je isti kompjuter, ali djelovi unutra nisu isti. sada da li OEM licenca vrijedi? uvijek se moze naci rupa u zakonu... ako dovoljno dugo trazis

Točno je propisano do koje mjere je računalo u orginalnom stanju i do koje mjere licenca vridi. Točno u detalje ne znan, a i nedavno su to minjali nešto. Ima si do prije par miseci situacije da je bilo dovoljno kupiti miš koji je deklariran ka OEM proizvod i uz njega pravo kupiti OEM OS koji bi te izaša jeftinije. Da se to i danas tako kupiti, samo se više ne smatra legalnin. Shvaćan te što oćeš reći, ali tako i tako to nema veze jer likovi koji rade te inspekcije nisu nešto posebno obrazovani u smislu licenciranja softwarea. Pogotovo MS-ovog koji je tolko zapetljan da je to komedija. Ja san baš nedavno vidija zapisnik jednog od inspektora koji je tražija u roku 3 dana da se nabave računi za drivere od grafičke i matične ploče

Pa se ti s njima raspravljaj jel su ovi il oni Windowsi i koje je tvoje pravo. Njima je to jako jednostavno, doslovno otvore add/remove programs i što ih pukne za to traže račun.
dzad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 01:19   #14
Jedna stvar mi ovdje nije jasna. Oni nemaju pravo uopće pregledavati tvoj osobni PC bez sudskog naloga, nego samo one koji su u vlasništvu firme.

Dakle, ako se radi o firminom PC-u, firma plaća kazne, a ako se radi o tvom osobnom, zašto si im ga dao?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 07:43   #15
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
a gle to su ti posebni uvjeti.
ali opet i to ti je sve diskutabilno. zamisli uzmes stolno racunalo sa windowsima (OEM). i sada nadogradis memoriju, pa nadogradis procesor, pa nadogradis disk, pa promijenis maticnu. jos uvijek ti je isti kompjuter, ali djelovi unutra nisu isti. sada da li OEM licenca vrijedi? uvijek se moze naci rupa u zakonu... ako dovoljno dugo trazis
Nije isti komp nego je isto kućište. Komp su ti dijelovi koje si nabrojao. Uopće ne moraš imati kućište nego samo sve poštekano na matičnu i raditi će sasvim normalno. Ako ideš licencirati windowse s tim novim komponentama neće ti proći nego ih moraš zvati i malo se prepirati pa ti daju brojček. Neće ti proći jer se konfiguracija značajno promijenila. Ne znam sad do koje granice ide ali sam siguran da disk, memorija i grafička nikako ne utječu na licenciranje. Mislim da je samo matična ploča ograničenje. Nisam siguran kažem. Neka pljune 700 kn za OEM win i 400 kn za Office 2007 i riješio sve za 1100 kn.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 08:58   #16
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Nije isti komp nego je isto kućište. Komp su ti dijelovi koje si nabrojao. Uopće ne moraš imati kućište nego samo sve poštekano na matičnu i raditi će sasvim normalno. Ako ideš licencirati windowse s tim novim komponentama neće ti proći nego ih moraš zvati i malo se prepirati pa ti daju brojček. Neće ti proći jer se konfiguracija značajno promijenila. Ne znam sad do koje granice ide ali sam siguran da disk, memorija i grafička nikako ne utječu na licenciranje. Mislim da je samo matična ploča ograničenje. Nisam siguran kažem. Neka pljune 700 kn za OEM win i 400 kn za Office 2007 i riješio sve za 1100 kn.
za osobu koja je nadogradjivala komp, to je isti komp bez obzira sto su se dijelovi promijenili. on nije fizicki kupio drugo racunalo, pa da ima 2 slozena racunala doma, nego je jedan ojacavao, to te mjere gdje nema veze s prvim a ostale dijelove je rasprodao ili sta vec.

pa mislim ako uzmes neku marku auta (fico npr), promijenis mu masinu, suspenzije, kotace, vrstu goriva (plin npr), zar on prestaje biti fico? iako ima u sebi 250KS, ubrzanje 0-100 za 3.5s i ne znam sta vec, skoro u potpunosti se razlikuje osnovnog modela fice, ali on je jos uvijek fico.

zasto to onda ne bi bila stvar i sa racunalima? znaci meni ode maticna, a u medjuvremenu mi npr istekla garancija i izasli su jaci modeli maticnih na trzistu, ja bi zapravo zbog OEM licence trebao kupiti tu istu maticnu plocu, iako se vjerovatno prestala proizvoditi, te je tehnoloski zastarjela? zakoni uvijek imaju rupa, samo ih treba naci
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 09:56   #17
Možda se tome tko je kupio te dijelove čini da je to isti komp ali nije.

Niti je to više fićo. Mislim je, ALI, moraš napraviti atest za svaku promjenu a taj atest je kod XPja licenca. Malo karikirano naravno. A atest je skuuuup.

Ako promjeniš sve dijelove onda si kupio drugi komp. Ja na niti jednom kompu nemam bočne stranice. Je li to onda pola kompa?

Ako sve promjeniš i nazoveš Microsoft dobiti ćeš odjeb jer imaš OEM i to je licenca za samo taj komp i zato je puno jeftinija. Ali ako ih malo gnjaviš i praviš se glup onda dobiješ licencu. Ne treba ti nikakva rupa u zakonu. Provjereno nekoliko stotina puta
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 11:05   #18
istina nije isti komp, iako se cini.
ali recimo na primjeru mog starog kompa...
kada sam kupio racunalo prije skoro 8 godina, dobio sam ovu konfu:
AXP 1500+, nforce 420D (prva generacija nforce maticnih), integrirana graficka (nforce), 30GB HDD, te 128MB RAM.
danas konfa tog racunala izgleda ovako:
AXP 1500+ (OC na 1700+), nforce 420D, radeon 9250, 240GB HDD, 1280 RAM.

naravno u ocima zakona ovo je jos uvjek isto racunalo. i da sam dobio OEM uz racunalo, imao bi ga pravo koristiti. ali sta bi se desilo da se unutar 6 mjeseci do godinu dana nakon kupnje pokvarila maticna? nforce 2 su izasle tada, moje maticne nigdje nije bilo za uzeti, eventualno kod proizvodjaca za zamjenu. ali sto nakon isteka garancije? i tako recimo zamijenim maticnu plocu za noviju generaciju
i sada recimo imam konfiguraciju:
AXP 1500+ (OC na 1700+), nforce 2, radeon 9250, 240GB HDD, 1280 RAM.
sta da radim onda? bacim OEM koji imam i kupujem novu licencu? pa normalnom korisniku je ovo stari komp kojeg je on malo nadogradjivao, te mu se nesto pokvarilo pa je kupio novi dio.. a racunalni dijelovi se kvare...

jednostavno zakon ne valja... ne govorim sada o MS i da ti oni priznaju/ne priznaju.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 11:40   #19
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
istina nije isti komp, iako se cini.
ali recimo na primjeru mog starog kompa...
kada sam kupio racunalo prije skoro 8 godina, dobio sam ovu konfu:
AXP 1500+, nforce 420D (prva generacija nforce maticnih), integrirana graficka (nforce), 30GB HDD, te 128MB RAM.
danas konfa tog racunala izgleda ovako:
AXP 1500+ (OC na 1700+), nforce 420D, radeon 9250, 240GB HDD, 1280 RAM.

naravno u ocima zakona ovo je jos uvjek isto racunalo. i da sam dobio OEM uz racunalo, imao bi ga pravo koristiti. ali sta bi se desilo da se unutar 6 mjeseci do godinu dana nakon kupnje pokvarila maticna? nforce 2 su izasle tada, moje maticne nigdje nije bilo za uzeti, eventualno kod proizvodjaca za zamjenu. ali sto nakon isteka garancije? i tako recimo zamijenim maticnu plocu za noviju generaciju
i sada recimo imam konfiguraciju:
AXP 1500+ (OC na 1700+), nforce 2, radeon 9250, 240GB HDD, 1280 RAM.
sta da radim onda? bacim OEM koji imam i kupujem novu licencu? pa normalnom korisniku je ovo stari komp kojeg je on malo nadogradjivao, te mu se nesto pokvarilo pa je kupio novi dio.. a racunalni dijelovi se kvare...

jednostavno zakon ne valja... ne govorim sada o MS i da ti oni priznaju/ne priznaju.
pročitaj LUK (licenčni ugovor korisnika, engleski EULA) uz kupljeni software... OEM licence dopuštaju do 3 promjene osnovnih dijelova računala (MBO, procesor).

za sve preko toga moraš kupovati novi software.

ako kupuješ ono što Microsoft zove FPP (fully packaged product) nekad se zvalo retail, imaš pravo na dvije instalacije od kojih je jedna na stolnom a druga na prijenosnom računalu.

nažalost, takvo smo tržište na kojem trgovci prodaju OEM software i bez hardwarea koji je po pravilu nužno kupiti uz OEM.

Npr. ne postoji trgovina u RH u kojoj možeš kupiti Windows 7 FPP, samo OEM.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 12:13   #20
u firmi gdje delam isto su nam udarili kaznu i to paprenu , ako nemaš račun , odi u trgovinu gdje si kupio računalo i zatraži izvadak računa (moraju držati evidenciju o prodanim računalima ) i odnesi na inspektorat , ili nazovi M$ da biš kupio licencu od njih za taj office i windows i opet dobro ! Zato se prelazi na open source , em je jeftinije , a podršku nađeš u lokalnome hack klubu (dečki znaju svoje delo) i daš im naknadu za održavanje !
vidra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.