Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 13:13   #2381
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
iz pričuve se može plaćati sve što se suvlasnici dogovore, pa čak i pranje prozora sa vanjske strane zgrade...
jednostavno, održiš sastanak, prikupiš suglasnost za pranje prozora, povećaš pričuva i financijski plan i to je to.....
dakle, kad pričam sa suvlasnicima, prvo ih pitam gdje su vaše želje, čestitke i pozdravi u financijskom planu odnosno tko će to platiti.... i većina odustane od pranja prozora...ipak je lakše da ih sami operu...
btw...svaka zprojekt zgrade je autorsko djelo i kako takva je zaštićena zakonom.. promjena djelomične stolarije naružuje zgradu i može biti podložna tužbi....
Jel aludiras na to da bi ovih 30 stanara koji jos imaju staru drvenu stolariju koja ne dihta i pusta na sve strane, mogli tuziti ovih 22 koju su stavili bijelu PVC stolariju sa IZO staklima i roletama i koja je energetski ucnkovitija nekoliko puta u odnosu na postojecu staru stolariju.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:17   #2382
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Lijepo, vi koji ste to napravili sami bi trebali platiti kaznu (kao što ovi što su bespravno sagradili kuću plaćaju rušenje kuće, ista stvar), i onda plati stolariju kao i svi ostali u zgradi!
Dobro da nisi napisao da nas 22 platimo stolariju ovim preostalim 30.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:33   #2383
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Jel aludiras na to da bi ovih 30 stanara koji jos imaju staru drvenu stolariju koja ne dihta i pusta na sve strane, mogli tuziti ovih 22 koju su stavili bijelu PVC stolariju sa IZO staklima i roletama i koja je energetski ucnkovitija nekoliko puta u odnosu na postojecu staru stolariju.
Ovo je sve. Možda, pa im odmah platite da im ne propušta na sve strane.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:34   #2384
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Dobro da nisi napisao da nas 22 platimo stolariju ovim preostalim 30.
Zakon treba poštivati i zakon bi trebao biti isti za sve. Sjećam se jednog slučaja iz Petrinje (još u Jugi) gdje je čovjek u samom centru Petrinje isto ofarbao fasadu jer je bila zapuštena (ali je ofarbao u neku boju koja se njemu sviđa) i platio kaznu i ponovno farbanje u onu boju koja mora biti (jer je zgrada izvorno bila u toj boji). Ti si stavljanjem stolarije promjenio izgled zgrade, jedino ako si imao dozvolu da to napraviš, onda u redu, inače si prekršio zakon.
Znači svi se dogovorite i svi mjenjate stolariju, a ne tko kako hoće i tko se kako sjeti (kao što se radi).

Baš me zanima ako ima netko iz neke druge zemlje (Njemačka, Austrija, Francuska, Irska) pa neka on kaže kako je stanje tamo.
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:38   #2385
Ne vidim problem u mijenjanju stolarije, mi smo npr. prvi promijenili u našoj zgradi. Zašto bi ja morala imati propuh u spavaćoj jer ostalima ne smeta?
Ono što bi mi smetalo je definitivno da se netko sjeti ofarbati mi zgradu u breskvu, milku, nastavi niz...
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:51   #2386
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Ovo je sve. Možda, pa im odmah platite da im ne propušta na sve strane.
Pa nemojte se onda ni vi buniti ako ja želim da se meni stolarija plati iz pričuve (na što imam pravo, jer pričuvu i plaćam). A to što ste vi napravili o svom trošku, a nisam ja kriv što niste znali/proučili zakon, pa sad e ja sam platio, pa plati i ti. Zašto bih ja platio iz svoj džepa nešto što imam pravo da se plati iz pričuve?
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 14:18   #2387
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Pa nemojte se onda ni vi buniti ako ja želim da se meni stolarija plati iz pričuve (na što imam pravo, jer pričuvu i plaćam). A to što ste vi napravili o svom trošku, a nisam ja kriv što niste znali/proučili zakon, pa sad e ja sam platio, pa plati i ti. Zašto bih ja platio iz svoj džepa nešto što imam pravo da se plati iz pričuve?
Ma mozete preko pricuve ali ne na racun onih koji su vec promjenili stolariju, cifra-kredit koji cete dignuti kako bi mogli promjeniti stolariju stavite na ziro racun zgrade i iz tog iznosa platite zamjenu stolarije ali ratu otplate podjelite na one suvlasnike kod kojih ce se stolarija mijenjati i za taj iznos dignite pricuvu tim suvlasnicima, i nema problema, ako cete dobiti povrat subvencije za toliko ce se smanjiti rata kredita ali i dodatni iznos pricuve onima koji su promjenili stolariju.
Oni koji su prije promjenili sami stolariju i dalje ce placati isti iznos pricuve kao i dosad.
Cist racun, duga ljubav, kompromis medju suvlasnicima.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 14:54   #2388
Pisem bevzveze cisto da si olaksam

Dakle zivim u zgradi, ajmo rec kuci. Dva su vlasnika, mi i jos jedna zena u 70ima koja nije na toj lokaciji nego iznajmljuje. Pricuva ne postoji.

Zgrada nije etazirana, sve skupa ima oko 200m2 stambenog prostora, tavan i dvoriste. Mi posjedujemo 1/3 dok druga vlasnica ima 2/3.

Od nedavno sam na toj lokaciji, cca god dana. Dvoriste prašuma, komplet zapusteno. Na njemu je nekoc bila neka ostava od cigli koja je srusena i sve je razbacano po povrsini od cca 250m2. Kako je sve bilo brutalno zaraslo, nista od tih cigli/stakla/zeljeza se nije niti vidjelo.

Zgrada nema fasadu osim na procelju prema cesti. Stubiste je u katastrofa stanju, zbuka otpada, miris vlage.

I sad ja nadobudan otiso na razgovor sa drugom vlasnicom. Reko ajmo...

- Sredit dvoriste, napravit parking, nema mjesta u ulici. Neće.
- Sredit stubište, pokrpat zidove, prefarbat itd, stavit pvc prozore jer se drveni doslovno raspadaju. Neće.
- Stavit fasadu stiropor. Neće. Stavit žbuku samo da lici na nesto. Neće.

Ponudio sam da financiranje bude 50/50, da preuzmem vise troska nego sto bi realno trebao za svaku od ovih stvari. Neće.

ALI hoće, etažirat. OK...nismo to napravili jos.

E sad u međuvremenu ja sam sredio prašumu, kupio motorku, sve pokosio, uredio. Očistio teren od cigli, smeca, stakla, zeljeza...trebalo mi je tjednima. Mjesecima. Bacio sam xx vreca sute i odvezo ih na deponij itd.

Napravio sam iskop na 1/3 zemljista i posuo sljunak, napravio parking kakav takav.

I sad nakon god dana od naseg prvog razgovora ja nju zovem. Nasa ulica se renovira, stavljaju novi asfalt, pa reko ajd da iskoristim priliku da mi potegnu u dvoriste di sam pripremio sljunak (cakumpak). Pitam ja nju jel joj to ok (znaci sve o mojem trosku, nisam ju ni lipe trazio), kaze ona dobro ali sto je sa etaziranjem. Ja kazem pa ja jesam za etaziranje ali ovo se sada desava i treba sada reagirati.

Kaze ona da ona nista ne dopusta dok se ne etazira, a da onda mozemo razgovarati. I ucjenjuje me sa time. Ja njoj kazem da realno etaziranje nije hitno jer svi normalno zivimo i bez toga, ali da za kvalitetu zivota i opcenito za nasu nekretninu su bitnije sve ove druge vec navedene stvari, ona meni odbrusi da ja nisam za suradnju da se samnom ne moze, i poklopi mi slusalicu.

Dakle nakon svega sto sam joj ponudio i sto sam spreman vecinu stvari i sam raditi, a ne samo platiti i to joj nebi ni racuno, dobio sam da JA nisam za suradnju.

Evo ne znam dal ce mi bit lakse ali toliko me to frustrira...ako netko ima izbor, idite i budite svoj na svome, ovo suvlasnistvo je najgora moguca opcija.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 16:15   #2389
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ma mozete preko pricuve ali ne na racun onih koji su vec promjenili stolariju, cifra-kredit koji cete dignuti kako bi mogli promjeniti stolariju stavite na ziro racun zgrade i iz tog iznosa platite zamjenu stolarije ali ratu otplate podjelite na one suvlasnike kod kojih ce se stolarija mijenjati i za taj iznos dignite pricuvu tim suvlasnicima, i nema problema, ako cete dobiti povrat subvencije za toliko ce se smanjiti rata kredita ali i dodatni iznos pricuve onima koji su promjenili stolariju.
Oni koji su prije promjenili sami stolariju i dalje ce placati isti iznos pricuve kao i dosad.
Cist racun, duga ljubav, kompromis medju suvlasnicima.
A bi li rekao ovima što žive u potkrovlju da oni dignu kredit i sami srede krov? Mislim ti ne živiš vjerojatno u potkrovlju, zašto bi ti plaćao za njih? Tebi ne prokišnjava, nego njima.
A što sam ja kriv što se ti nisi htio raspitati imaš li pravo na promjenu stolarije iz pričuve? Što ti se nije dalo to raspitivati ili si iz tko zna kojih razloga to napravio? Plaćam pričuvu i imam neka prava na osnovu tog. Stvar principa.
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 17:26   #2390
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
A bi li rekao ovima što žive u potkrovlju da oni dignu kredit i sami srede krov? Mislim ti ne živiš vjerojatno u potkrovlju, zašto bi ti plaćao za njih? Tebi ne prokišnjava, nego njima.
A što sam ja kriv što se ti nisi htio raspitati imaš li pravo na promjenu stolarije iz pričuve? Što ti se nije dalo to raspitivati ili si iz tko zna kojih razloga to napravio? Plaćam pričuvu i imam neka prava na osnovu tog. Stvar principa.
Niko nije ni postavljao problem sredjivanja krova (kod nas je terasa) sredili smo je na teret pricuve prije par godina, krov-terasa je zajednicki dio zgrade, ali nemozes ti od mene ocekivati da ja placam povecanu pricuvu za nekoga ko zeli promjeniti svoju staru drvenu stolariju (uz dizanje kredita) na teret pricuve a ja koji vec imam promjenjenu stolariju da za njega placam povecanu pricuvu i otplacujem njegov kredit i po tebi je to pravedno.
Oni koji zele promjeniti stolariju neka si dignu kredit i povecaju iznos pricuve kako bi mogli otplacivati svoj kredit za stolariju.
Ja cu i dalje uplacivati pricuvu koju sam dosad uplacivao za redovito odrzavanje zgrade, ne radi se samo o meni u zadnjih cca 6 godina dvadesetdvoje suvlasnika je promjenilo samo stolariju, a trideset nije.
Znaci po tebi je pravedno da ovih 30 dignu kredit, zamjene stolariju a onda svih 52 suvlasnika kroz povecanu pricuvu otplacuju njihov kredit.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 17:32   #2391
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Niko nije ni postavljao problem sredjivanja krova (kod nas je terasa) sredili smo je na teret pricuve prije par godina, krov-terasa je zajednicki dio zgrade, ali nemozes ti od mene ocekivati da ja placam povecanu pricuvu za nekoga ko zeli promjeniti svoju staru drvenu stolariju (uz dizanje kredita) na teret pricuve a ja koji vec imam promjenjenu stolariju da za njega placam povecanu pricuvu i otplacujem njegov kredit i po tebi je to pravedno.
Oni koji zele promjeniti stolariju neka si dignu kredit i povecaju iznos pricuve kako bi mogli otplacivati svoj kredit za stolariju.
Ja cu i dalje uplacivati pricuvu koju sam dosad uplacivao za redovito odrzavanje zgrade, ne radi se samo o meni u zadnjih cca 6 godina dvadesetdvoje suvlasnika je promjenilo samo stolariju, a trideset nije.
Znaci po tebi je pravedno da ovih 30 dignu kredit, zamjene stolariju a onda svih 52 suvlasnika kroz povecanu pricuvu otplacuju njihov kredit.
Koji kredit? Pa jesam li ja tebe tjerao da sam plaćaš stolariju, što se tebi nije dalo provjeravati imaš li pravo na to iz pričuve? Živim tu dovoljno dugo da sam uplatio u pričuvu dovoljno novaca za stolariju, a i još ću živjeti i uplaćivati. Ne tražim ja tebe da ti meni platiš stolariju. Tražim ono što imam pravo kao onaj koji plaća pričuvu...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 17:53   #2392
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Koji kredit? Pa jesam li ja tebe tjerao da sam plaćaš stolariju, što se tebi nije dalo provjeravati imaš li pravo na to iz pričuve? Živim tu dovoljno dugo da sam uplatio u pričuvu dovoljno novaca za stolariju, a i još ću živjeti i uplaćivati. Ne tražim ja tebe da ti meni platiš stolariju. Tražim ono što imam pravo kao onaj koji plaća pričuvu...
Pa niko ti ne brani da promjenis stolariju kroz pricuvu ali ne za moj dio pricuve, nega samo za tvoj dio pricuve i dio pricuve svih onih koji ce htjeti promjeniti stolariju.

Ove brojke sam izmislio samo za primjer, a odkuda ti mislis platiti cca 2.800.000,00 kn kako bi u tvojoj zgradi sa 140 stanova promjenili stolariju, jel trenutno imate toliko na ziro racunu zgrade ili cete kao zgrada morati dignuti kredit na cca 10 godina uz xy kamatu pa ce ispasti s kamatom 3.800.00,00 kn, koju onda treba mjesecno vracati-otplacivati banci najmanje cca 30 do 40.000,00 kn., dali toliko uspijete mjesecno skupiti iz sadasnje pricuve ili ce istu trebati podignuti kako bi se kredit vracao.
Nemozes svu pricuvu davati banci za otplatu kredita, zgrada mora imati novaca na ziro racunu za redovno tekuce odrzavanje zgrade.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 23:55   #2393
@Cilim, jes da nije pravedno, ali pravo i pravda/pravica često i gotovo u pravilu ne idu skupa, ruku pod ruku, jbg.
Misim da pričuva po m2 mora biti za sve jednaka pa tako i u slučaju dizanja krede il kaj već, u suvlasništvu i svim suvlasničkim obavezama su il svi il niko, kaj se troška tiče, a vizavi zajedničkog računa kod upravitelja.
Nisam ziher, možda i griješim, al trenutno smatram da je tak (iako kroz maglu pamtim i slučaj naknadne ugradnje lifta u zgradu di svi nisu bili za pa ovi koji jesu su digli kredu, al nezz kak je to onda išlo s (parcijalnim) povećanjem pričuve.. Sam znam da onda ovi s prizemlja i općenito koji nisu hteli lift, nisu posle dobili ni ključeve za korištenje ).

@Astral07
Kaj se zamaraš s babuskarom, sam ti deni asfalt kad su ti ovi već tu i posle se pravi toša prema ovoj da ne znaš ko je to na svoju ruku odradil i bok.
Pa da baš vidimo jel bu pačaglu koja tam ni ne živi išla to općekorisno poboljšanje rušit i vraćat u prvobitno, lošije stanje.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 11:13   #2394
Pristajem da kad im se ugradi nova stolarija neka mi nedaju kvaku od njihove stolarije da ih ja nemogu otvarati i OK , suludo je da 40% stanara (koji vec imaju ugradjenu PVC stolariju) placa kroz pricuvu ostalim 60% stanara njihovu stolariju .
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 18.11.2017. at 12:19.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 13:31   #2395
Mi smo mijenjali prozore iz pričuve i Cilim je ovdje u pravu.

Lijepo vam sve piše u Zakonu o vlasništvu glede poslova izvanredne uprave (u što spada promjena stolarije) - ako nema 100% suglasnosti, može se ipak ići dalje u poslove ako većina suvasnika tako odluči, ali tada sami snose troškove poboljšice nekretnine. Tako sam ja otplatio putem pričuve točno koliko su koštali prozori za moj stan, ničiji drugi. Oni koji nisu mijenjali prozore nisu ništa više plaćali za pričuvu.

U suprotnom, možemo zamisliti situaciju gdje bi se u zgradi s 5 stanova pojavila 3 muljatora kao quadral koji bi opteretili ostalu dvojicu kreditom od 100.000 kuna jer se njima "mijenjaju prozori iz pričuve na zajednički trošak".
sethdot is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 15:04   #2396
Quote:
sethdot kaže: Pogledaj post
Mi smo mijenjali prozore iz pričuve i Cilim je ovdje u pravu.

Lijepo vam sve piše u Zakonu o vlasništvu glede poslova izvanredne uprave (u što spada promjena stolarije) - ako nema 100% suglasnosti, može se ipak ići dalje u poslove ako većina suvasnika tako odluči, ali tada sami snose troškove poboljšice nekretnine. Tako sam ja otplatio putem pričuve točno koliko su koštali prozori za moj stan, ničiji drugi. Oni koji nisu mijenjali prozore nisu ništa više plaćali za pričuvu.

U suprotnom, možemo zamisliti situaciju gdje bi se u zgradi s 5 stanova pojavila 3 muljatora kao quadral koji bi opteretili ostalu dvojicu kreditom od 100.000 kuna jer se njima "mijenjaju prozori iz pričuve na zajednički trošak".
Nisam ja kriv što ti ne znaš svoja prava koja imaš... Što ste lijeni proučiti svoja prava ili se želite kurčiti tko je kao vi... Zašto se ne bi povukli nekakvi novci iz EU fondova (ako se može), zna se koliko je otprilike vijek trajanja stolarije... Treba vidjeti koje su mogućnosti, pa da se onda nešto napravi...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 16:00   #2397
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Nisam ja kriv što ti ne znaš svoja prava koja imaš... Što ste lijeni proučiti svoja prava ili se želite kurčiti tko je kao vi... Zašto se ne bi povukli nekakvi novci iz EU fondova (ako se može), zna se koliko je otprilike vijek trajanja stolarije... Treba vidjeti koje su mogućnosti, pa da se onda nešto napravi...
Ma ponavljam ti ponovo nemam nista protiv tih prava koje stalno navodis ( cak cete i bolje proci ako dobijete povrat subvencije u odnosu na one koji su sami mjenjali stolariju) ali nemoj na trosak onih koji to ne zele (ili vec imaju promjenjenu PVC stolariju ili to nemogu financijski podnjeti (mala penzija ili placa ili se inate pa nece)), kredit koji cete morati dignuti (jel sigurno toliko novaca nemate sad na ziro racunu zgrade) neka taj kredit kroz povecanu pricuvu otplacuju oni koji su i u toj akciji stolariju promjenili.

Rekao si da sad placate ispod 3 kn po m2 pricuvu, ajdemo racunati da je 3 kn ispada da na temelju ukupne kvadrature zgrade 10.216,7 m2 ukupno mjesecno prikupite (ako svi redovno placaju) 30.650 kn.
Otpriliko toliko ako dignete kredit na 10 godina i zamjenite stolariju u svih 140 stanova mjesecno morate vracati kredit, znaci da bi pricuvu morali dignuti barem za jos toliko, znaci na cca 6 kn po m2, kako bi imali sredstva na pricuvi i za tekuce odrzavanje zgrade.
10.216,7 m2 x 6 kn = 61.240,20 kn
Ako cete dobiti povrat subvencije onda mozda mozete ici i na 5 kn za pricuvu, ali samo oni koji su stolariju promjenili kroz kredit.

Oni koji stolariju ne promjene ostat ce na pricuvi od 3 kn po m2
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 17:03   #2398
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Nisam ja kriv što ti ne znaš svoja prava koja imaš... Što ste lijeni proučiti svoja prava ili se želite kurčiti tko je kao vi... Zašto se ne bi povukli nekakvi novci iz EU fondova (ako se može), zna se koliko je otprilike vijek trajanja stolarije... Treba vidjeti koje su mogućnosti, pa da se onda nešto napravi...
Pa gukni onda konačno, što si točno proučio, o kojim propisima se radi i na što bi se ti pozvao?
sethdot is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 18:02   #2399
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
... Zašto se ne bi povukli nekakvi novci iz EU fondova (ako se može), ... Treba vidjeti koje su mogućnosti, pa da se onda nešto napravi...
https://www.vecernji.hr/zagreb/dva-l...e-kako-1055230

Ako se na doticnom linku pogleda kako je to napravila zgrada na br.1 i kako se sprema istovjetna zgrada na br.4, onda je iz teksta vidljivo sljedece:

"2,7 milijuna kuna trošak obnove – zgrada br. 1
- Na neboderu je postavljena termofasada i izolacija poda, a prozore su stanari zamijenili na kredit kod izvođača radova."

Sto znaci da je fasada izradjena na konto pricuve, a PVC stolariju je zamjenilo njih 62 suvlasnika na kredit kod izvodjaca radova, sto znaci da preostalih 6 suvlasnika u tim troskovima nisu sudjelovali.
Ako racunam prosjecno po stanu za PVC stolariju 20.000,00 kn, onda je taj trosak iznosio cca 1.240.000,00 kn, a za fasadu je dodatno utroseno 1.460.000,00 kn na kredit uz povrat iz pricuve.
Kako su stolariju mjenjali prije 2013.god. pretpostavka je da za to nisu dobili povrat subvencije. A pitanje je dali su subvenciju dobili i za novu fasadu, da jesu to bi i pisalo.

Kod zgrade br.4 vidljivo je da se za 68 stanova trosak fasade i stolarije krece oko 3.000.000,00 kn i da se muce oko toga koliko ce im iznositi u tom slucaju odvajanje za pricuvu, te da racunaj na cca 40% povrata subvencije.

"– Zasad imamo ponude uz koje bi pričuva skočila na 700 kuna, što si ne možemo priuštiti pa tražimo da nam mjesečna rata po stanu bude do 500 kuna. Čim se nagodimo s bankama, krećemo u realizaciju, nadamo se na proljeće – kazala je ..."
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 19:45   #2400
Quote:
sethdot kaže: Pogledaj post
Pa gukni onda konačno, što si točno proučio, o kojim propisima se radi i na što bi se ti pozvao?
Na ovo:

Članak 3.

Ako suvlasnici zgrade međuvlasničkim ugovorom ne urede drukčije, zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade smatraju se:

- nosiva konstrukcija zgrade (temelji, nosivi zidovi, stupovi, međukatna konstrukcija, krovna konstrukcija i sl.),
- pokrov,
- prohodne i neprohodne zajedničke terase,
- pročelja zgrade uključivo prozori i vrata,
- elementi zaštite od vanjskih utjecaja na zajedničkim dijelovima zgrade (kapci, žaluzine, grilje i sl.),

- krovna i ostala limarija na zajedničkim dijelovima zgrade,
- dimnjaci i ventilacijski kanali, hidranti, protupožarni sustavi i instalacije uključujući i protupožarne aparate u zajedničkim dijelovima zgrada,
- zajednička stubišta uključujući i ogradu stubišta,
- požarni prilazi, ljestve i stepeništa,
- dizala u zajedničkim dijelovima zgrade s instalacijama i uređajima koji omogućavaju njihovu redovitu uporabu,
- instalacije za dovod plina i električne energije do brojila stana ili drugog posebnog dijela zgrade,
- instalacije kanalizacije, glavni vertikalni i horizontalni vodovi i temeljne instalacije uključivo reviziona okna,
- vodovodne instalacije od glavnog vodomjera za zgradu do odvajanja instalacije za pojedini stan ili drugi posebni dio zgrade odnosno do vodomjera u stanu ili drugom posebnom dijelu zgrade,
- sanitarni uređaji i instalacije vodovoda i kanalizacije u zajedničkim dijelovima zgrade,
- električne instalacije stubišne rasvjete i drugih trošila u zajedničkim dijelovima zgrade, glavna razvodna ploča s uklopnim satom, električne instalacije za stanove i posebne dijelove zgrade do brojila za stan ili drugi posebni dio zgrade,
- nužna i panik rasvjeta,
- zajedničke instalacije centralnog grijanja i centralne pripreme tople vode do radijatorskog ventila odnosno ventila trošila u stanu ili drugom posebnom dijelu zgrade,
- radijatori i druga grijaća tijela u zajedničkom dijelu zgrade,
- telefonske instalacije do mjesta razdvajanja u stan ili drugi posebni dio zgrade,
- zajedničke televizijske ili radio antenske instalacije uključujući i kabelske i satelitske instalacije s pojačalom i svim drugim zajedničkim uređajima koji omogućuju redoviti prijam, do mjesta razdvajanja u stan ili drugi posebni dio zgrade,
- instalacije i uređaji za zvonce, električne brave i interni govorni uređaj od ulaza u zgradu do stana ili drugog posebnog dijela zgrade odnosno do mjesta odvajanja instalacije za pojedini stan ili drugi posebni dio zgrade,
- zajednička kotlovnica i toplinska podstanica,
- zajednička hidroforska postrojenja i bunari za vodu, prepumpne stanice za otpadnu vodu i pumpne stanice za vodu, električni agregati, aku baterije i drugi uređaji za rasvjetu, pokretanje dizala i sl.,
- gromobranske instalacije,
- kanali za smeće,
- septičke jame.

Članak 4.

Sredstva zajedničke pričuve koriste se za održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade u graditeljskom i funkcionalnom stanju i to:

- ličenje i bojanje zidova, stropova, vanjske i unutarnje stolarije i tapetarski radovi,
- ličenje bravarije, radijatora, drugih grijaćih tijela i drugih odgovarajućih elemenata u zgradi,
- premazivanje zidova i stropova vapnom,
- premazivanje dimnjaka,
- zamjena pokrova
- keramičarski i drugi radovi na završnim oblogama podova i zidova,
- zamjena podnih obloga i premazivanje podova,
- popravak pročelja,
- zamjena i popravak stolarije uključujući i elemente zaštite od vanjskih utjecaja (kapci, žaluzine, grilje i sl.),

- popravak pokrova i ravnog krova,
- održavanje rasvjete i drugih električnih uređaja (zamjena žarulja, prekidača, utičnica, zvonca, svjetiljki, internog govornog uređaja i sl.) kao i održavanje vanjske rasvjete koja pripada zgradi,
- zamjena i popravak brava i drugih elemenata koji pripadaju zgradi,
- održavanje nasada, staza, opreme i drugih elemenata na zemljištu koji pripadaju zgradi (ograde, sprave za igru djece, okviri za čišćenje tepiha, klupe i sl.),
- redoviti servisi na uređajima za grijanje i pripremu tople vode (kotlovnica i toplinska podstanica i dr.),
- redoviti servisi dizala,
- redoviti servisi protupožarne instalacije i protupožarnih aparata u zgradi,
- redoviti servisi agregata za rasvjetu, hidroforskih postrojenja i prepumpnih stanica za otpadnu vodu i pumpnih stanica za vodu,
- redoviti servisi na antenskim uređajima, uređajima za prijam televizijskog programa uključujući i uređaje za kabelsku i satelitsku TV,
- redoviti servisi na instalacijama vodovoda, kanalizacije, elektrike, plina i dr.
- redoviti servisi ostalih aparata i uređaja u zgradi prema naputku proizvođača,
- čišćenje dimnjaka i dimovodnih kanala (dimnjačarske usluge),
- dezinsekcija i deratizacija zajedničkih prostora zgrade i posebnih dijelova zgrade kada se obavlja u cijeloj zgradi u cilju trajnog otklanjanja štetočina i gamadi,
- čišćenje kanala za smeće,
- čišćenje septičkih jama,
- čišćenje odvodnih rešetaka, vodovodnih grla i oluka.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...6_64_1002.html
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:52.