Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2010., 20:07   #1
Arrow Odvlaživači (isušivači) zraka

Pozdrav forumaši! Imam puno problema s kondenz.vlage u stanu-po zidovima,alu zatvorima,prozorskim staklima...Skoro svako proljeće prebojavam stan(ugl.dijelove zidova koje usljed vlage napadnu gljivice).Probao sam razne fungicide,skupe sprejeve,tekućine...Po stanu svuda sam stavljao one ceresit kutijice s kristalima(koji se istope rekordno brzo,nisu ni jeftine).Umoran od svega odlučio sam kupiti odvlaživač zraka,ali ne kužim koji,jer su po karakteristikama slični,ali po cijeni baš i ne;npr:TTK 50 s-cca 1900 kn-a relativno je mali,SINCLAIR CFO-20e-cca 1600 kn,a paradoksalno- dosta je jači od TTK,zatim ARTEL EA 16m,koji je sličan kao ovaj SINCLAIR-ali je (neznam zašto) skuplji-cca 2100kn košta(valjda je bolji?!?),a za moj stančić od 53 m kvadratna taman ovaj ARTEL-navode da je za 60 kvadratnih m. po kapacitetu odvlaživanja.Molim vašu pomoć ako netko pozna ovu tematiku. HVALA!!!
Bon Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 10:56   #2
Imao sam proteklih nekoliko godina iste probleme. Probao svašta , na kraju uvjek završilo varikinom i prebojavanjem zidova. Uglavnom kako se radi o kondenzacijskoj vlagi kupili smo odvlaživač i za sada je odlično. Zadnjih mjesec dana samo kiša a vlage po zidovima i prozorima - nula (a još smo i veš sušili u stanu).

Stan mi je veličine cca 70m2 i uzeo sam Sinclair-12 odvlaživač (1500 kn) pa mislim da ni tebi ne treba jači. Sinclair sam uzeo zato što ima spremnik od 6 litara - meni u danu isuši prosječno 3-4 litre vode a ako se suši veš preko noći bude i skoro pun. Vodio sam se i potrošnjom struje jer 12ica troši 200 W a 20ka 400W . Dobro to vjerovatno nije velika razlika jer on kad dosegne željeni nivo relativne vlage (kod mene je to 60%) - isključuje se.

Subjektivni dojmovi - zrak u stanu je ugodniji , čini mi se nekako "zdraviji" a neugodni mirisi su nestali.

Uglavnom kupuj tu stvar bez razmišljanja ako ti je vlaga problem, jedino gledaj da je spremnik vode što veći (TTK50 čini mi se da ima samo 2l) jer kroz noć ti pokupi bez problema 3 litre.
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 11:10   #3
Puno ti hvala na pomoći, madsav!
Bon Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 11:45   #4
Quote:
Bon Scott kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumaši! Imam puno problema s kondenz.vlage u stanu-po zidovima,alu zatvorima,prozorskim staklima...Skoro svako proljeće prebojavam stan(ugl.dijelove zidova koje usljed vlage napadnu gljivice).Probao sam razne fungicide,skupe sprejeve,tekućine...Po stanu svuda sam stavljao one ceresit kutijice s kristalima(koji se istope rekordno brzo,nisu ni jeftine).Umoran od svega odlučio sam kupiti odvlaživač zraka,ali ne kužim koji,jer su po karakteristikama slični,ali po cijeni baš i ne;npr:TTK 50 s-cca 1900 kn-a relativno je mali,SINCLAIR CFO-20e-cca 1600 kn,a paradoksalno- dosta je jači od TTK,zatim ARTEL EA 16m,koji je sličan kao ovaj SINCLAIR-ali je (neznam zašto) skuplji-cca 2100kn košta(valjda je bolji?!?),a za moj stančić od 53 m kvadratna taman ovaj ARTEL-navode da je za 60 kvadratnih m. po kapacitetu odvlaživanja.Molim vašu pomoć ako netko pozna ovu tematiku. HVALA!!!
Kod vas se radi o pojavi vlage usred nedovoljno prozračivanja stana. Naime vi koliko sam shvatio imate alu prozore koji dihtaju 100% i tako ne dozvoljavaju izmjene zraka. Alu/pvc prozori su izvrsni što se tiće smanjena termičkih gubitaka i smanjenja vanjske buke, međutim kod njih morate poštivati naćelo prozraćivanja stana.
To radite barem 3 puta dnevno po 4-5 minuta (ako sušite veš u stanu takav postupak uredite koji puta više). Prozračivanje vršite tako da širom otvorite prozore i nakon 4-5 minuta ih zatvorite. Sa time čete izvršiti izmjenu sobnog vlažnog zraka sa vanjskim koji ima manju količinu vlage. Takvim prozračivanjem samo ste izvršili izmjenu zraka a da niste ohladili stan.
Vlaga (sušenje veša, kuhanje,kupanje, isparavanje ljudske kože,....) koja se nalazi u stanu uvijek se skuplja na površinama (prozori, kutevi u prostorijama,...) čija je temp. niža od temp. rosišta (pogledati Molliereov dijagram). Znaći kako bi spriječili daljnje kondenziranje vlage, dotičnu treba ukloniti (prozračivanje) iz stana i isto tako ne dopustiti da temp. na površinama (zidovi-potreno ih je izolirati; prozori-spustiti rolete i zavjese kada vani padne mrak) padnu ispod temp. rosišta.
Pljesanj i gljivice stvaraju se kada prašina dođe u kontakt sa vlažnim površinama (kutevi prostorija) gdje nema cirkulacije zraka. Da vam se to nebi dogodilo potrebno je namještaj odmaknuti od zida barem 2 cm.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 12:16   #5
mfcc,hvala na korisnim savjetima,kombinirat ću i ovo i odvlaživač,da bude što djelotvornije.
Bon Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 12:37   #6
Ja imam drvene prozore, prozračivanje stana u nikakvim kombinacijama nije pomagalo - kad je vani vlažnost isto velika (južina). Ormari su bili maknuti i 10 cm od zida

Ovisi malo i o samoj mikrolokaciji stana - ne bi sada u detalje ali neobično je to što sam u ovom stanu 10-11 godina i do prije 7 godina je bilo sve u redu. Zadnje 3-4 godine katastrofa. Čini se kao da su zidovi i podovi "zasićeni" vlagom i više ne "diše" dovoljno.

Sada sa odvlaživačem je super, imali smo kišu i "jugo" 3-4 tjedna u komadu , bez ikakve kondenzacije i za sad nikakvih naznaka "gljivama".
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 12:39   #7
madsav, možeš reći gdje si kupio odvlaživač? (može i na pm, ako je to reklamiranje, ali ne vidim zašto bi bilo)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 12:42   #8
da li funkcioniraju oni mali jeftini odvlaživaći, tipa STOP VLAZI? Ne daje mi se baš preko 1000 kn za nešto što ne znam da li funkcionira?
__________________
27.01.2011 Mišica
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 13:11   #9
@kemik .Tih aparata ima u svim većim trgovinama bijele tehnike. S obzirom da sinclaira baš nema u trgovinama mailom sam kontaktirao zastupništvo u ZG , a oni su me uputili na meni najbližeg distributera - eto mislim da nije reklama.

@simba . Potrošio sam na te pasivne odvlaživače 200-300 kn bez rezultata, to ti u mjesec dana možda skupi 1 litru vode, a sa ovim dnevno izlijem 2-3 litre
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 09:20   #10
sad si me zbedirao...jel ti barem to riješilo problem koji si imao? (gljivice ili što?)
__________________
27.01.2011 Mišica
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 15:28   #11
najbolje je kupiti pokretni klima uređaj s funkcijom odvlaživanja, jer su puno jači kompresori i više vlage izvuku
prošle godine kupio ga u jednom dućanu uz 50% popusta za 700 kn....
izvlači 20 litara vode u 24 sata...ljeti me hladi, a ako treba zimi grije..uglavnom najbolja opcija,
naravno postupio sam po savjetu jednog prodavača i uštedio lovu...
još kad stavim veš u sobu i uključim ga..za sat, dva je veš suh...super šljaka..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 00:55   #12
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
najbolje je kupiti pokretni klima uređaj s funkcijom odvlaživanja, jer su puno jači kompresori i više vlage izvuku
prošle godine kupio ga u jednom dućanu uz 50% popusta za 700 kn....
izvlači 20 litara vode u 24 sata...ljeti me hladi, a ako treba zimi grije..uglavnom najbolja opcija,
naravno postupio sam po savjetu jednog prodavača i uštedio lovu...
još kad stavim veš u sobu i uključim ga..za sat, dva je veš suh...super šljaka..
Pa da je to bas najbolja opcija i nije, koliko para toliko i muzike kao i kod svega ostalog u zivotu, ko ima love uzme Daikinov inverter Ururu Sarara FTXR koji pored zadane temperature jos i automatski odrzava najugodniju koncetraciju vlage u cijelom stanu uz filtraciju dima, prasine i peludi pa uzivaj koliko ti srce hoce. Nema potrebe niti za prozracivanjem stana, kao sto je spominjao prethodno kolega mfcc,a ne brines niti za grijanje/hladjenje.

Zadnje uređivanje Nassau : 29.11.2010. at 01:04.
Nassau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 16:20   #13
Quote:
Nassau kaže: Pogledaj post
ko ima love uzme Daikinov inverter Ururu Sarara FTXR
nudiš rješenje od cca 10.000,00 kn bez ugradnje?

baš me zanima koje je rješenje jeftinije i praktičnije... osim toga mobilna klima može se prenositi iz sobe u sobu tako da prozračuje više prostorija u odnosu na tvoje rješenje...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:00   #14
@simba , za sad se plijesan još nije pojavila a ne bi niti trebala ,redovito pratim vrijednost relativne vlažnosti zraka i ona je u normali.

Što se tiče mobilne klime izgleda isto ok ali ipak mi se čini da je
- puno veći uređaj, zauzima više prostora
- puno bučniji
- puno više struje troši

OK je ako ti treba za osušiti veš sat-dva ali ovaj moj zna po cijeli dan i noć raditi kad treba, a za sušenje veša ću kupiti sušilicu. Zidnu klimu već imam ali ona u modu odvlaživanja hladi što zimi nije baš ugodno
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 23:00   #15
Ciao,

i mi imamo iste probleme pa me zanima, možda ćete misliti da je pitanje glupo ali mi se nešto mota po glavi, da li su ti odvlaživači zdravi za konstantnu upotrebu? Ne znam točno na kojem principu rade, što koriste? Nama je stan nekih 70 kvadrata i prepun klinaca.
odin_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 09:04   #16
Odvlaživači i sl. pomagala samo otklanjaju posljedice, trebalo bi poraditi na pronalaženju razloga tolike prevelike vlažnosti u stambenom prostoru i rješenju uzroka......spore crne plijesni su opasne za zdravlje, pogotovo za djecu. Pisalo se o ovom problemu na starim topicima, obično je problem PVC ili slična nepropusna stolarija u loše grijanim, loše ventiliranim i loše izoliranim prostorima.......
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 12:06   #17
Quote:
madsav kaže: Pogledaj post
Ja imam drvene prozore, prozračivanje stana u nikakvim kombinacijama nije pomagalo - kad je vani vlažnost isto velika (južina). Ormari su bili maknuti i 10 cm od zida

Ovisi malo i o samoj mikrolokaciji stana - ne bi sada u detalje ali neobično je to što sam u ovom stanu 10-11 godina i do prije 7 godina je bilo sve u redu. Zadnje 3-4 godine katastrofa. Čini se kao da su zidovi i podovi "zasićeni" vlagom i više ne "diše" dovoljno.

Sada sa odvlaživačem je super, imali smo kišu i "jugo" 3-4 tjedna u komadu , bez ikakve kondenzacije i za sad nikakvih naznaka "gljivama".
Madsav - još od prošle godine ozbiljno razmišljam o kupnji odvlaživača jer uz ovu konstantnu kišu i južinu nema šanse provjetravati, a da vlaga u kući bude manja od 70% jer i kad otvorim prozore, opet mi ulazi vlažni zrak. Uglavnom, kuća je orijentirana na sjever, zimi nemam puno sunca, i jednostavno ubija me stalno paziti da mi se slučajno ne zavuče vlaga negdje. Klima isto tako hladi kad je stavim na "mod" odvlaživanja što mi ne koristi puno jer se njome i grijem. Reci mi koliko je bučan taj uređaj i da li rashlađuje zrak?
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 12:40   #18
Evo i ene zanima gdje nabaviti taj uređaj za isušivanje?

Neki pričaju o mobilnim klimama koje hlade, griju i isušuju (ne da hlade dok isušuju) i da su cijenom pristupačne za prostor od cca 70 m2.

I stvarno na kojem principu to radi kad "izvuče" 2-3 litre tekućine preko noći?
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 17:22   #19
Quote:
Tinkili kaže: Pogledaj post
Madsav - još od prošle godine ozbiljno razmišljam o kupnji odvlaživača jer uz ovu konstantnu kišu i južinu nema šanse provjetravati, a da vlaga u kući bude manja od 70% jer i kad otvorim prozore, opet mi ulazi vlažni zrak. Uglavnom, kuća je orijentirana na sjever, zimi nemam puno sunca, i jednostavno ubija me stalno paziti da mi se slučajno ne zavuče vlaga negdje. Klima isto tako hladi kad je stavim na "mod" odvlaživanja što mi ne koristi puno jer se njome i grijem. Reci mi koliko je bučan taj uređaj i da li rashlađuje zrak?
Potpuno ista situacija, kod mene je još i prizemlje u pitanju. Isto se grijem klimom , razmišljam da nije i u tome problem, pa gledam da promjenim i grijanje kroz neko vrijeme. Ali 7 godina je sve bilo ok.

Uređaj, laički, radi kao i klima, samo su unutarnja i vanjska jedinica u jednom kućištu. Dakle ima kompresor, ventilator i dva izmjenjivača topline - jedan hladan koji kondenzira vlagu i jedan topal, samo je to sve skupa puno manje i manje troši struje. Temperaturno niti hladi niti grije, točnije nešto malo topliji zrak izlazi iz njega ali zanemarivo.

Što se buke tiče , subjektivno kao frižider+buka ventilatora, uglavnom proizvođač daje taj podatak pa usporedi s nečim poznatim.

Nakon određenog vremena korištenja imam dojam kao da i samo prozračivanje ima veći efekt nego prije.
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 17:42   #20
Quote:
madsav kaže: Pogledaj post
Potpuno ista situacija, kod mene je još i prizemlje u pitanju. Isto se grijem klimom , razmišljam da nije i u tome problem, pa gledam da promjenim i grijanje kroz neko vrijeme. Ali 7 godina je sve bilo ok.

Uređaj, laički, radi kao i klima, samo su unutarnja i vanjska jedinica u jednom kućištu. Dakle ima kompresor, ventilator i dva izmjenjivača topline - jedan hladan koji kondenzira vlagu i jedan topal, samo je to sve skupa puno manje i manje troši struje. Temperaturno niti hladi niti grije, točnije nešto malo topliji zrak izlazi iz njega ali zanemarivo.

Što se buke tiče , subjektivno kao frižider+buka ventilatora, uglavnom proizvođač daje taj podatak pa usporedi s nečim poznatim.

Nakon određenog vremena korištenja imam dojam kao da i samo prozračivanje ima veći efekt nego prije.
Hvala ti puno
da i ja se razmišljam odakle ovoliko vlage odjednom, ali zadnjih godina kad krene kiša padati u studenom, ne prestaje do ožujka, a na buru sam zaboravila. Isto kao i ti sam u prizemlju i razmišljala sam se da umjesto klime možda ugradim viking/lipovica radijatore na struju, ali ta investicija bi me poprilično došla, a s klimom u dnevnom, konvektorom (po potrebi u spavaćoj) i uljnim u dječjoj nam je sasvim toplo i ugodno, osim što mi smeta taj višak vlage oko nas. (Nemam crne zidove, koristim sušilicu, koristim napu, ali jednostavno, osjetim vlagu, kad je vani jako hladno u jutro budu vlažni prozori, nanjušim je u nekim hladnim kutovima sobe).
Kad uključim odvlaživanje - super, kao kad bura zapuše, ali što mi vrijedi kad se onda smrzavam u stanu.

Ovo rješenje mi se čini kao vrlo dobro - zapravo puno jeftinije od investicije u nove radijatore, a ako ne buči i ako ne rashlađuje zrak, tad prva liga, uvjerio si me u kupnju
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.