Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2023., 08:30   #1
Utjecaj braka/partnerstva na financije

Zadnjih godina povremeno nailazim na članke o takozvanom "couple privilege", odnosno o tome kako je neto vrijednost parova bitno veća od one single osobe.
Primjerice single muškarac i single žena imaju svaki po 50 000 dolara, no u paru je njihova vrijednost oko 200 000.
Navodno se u inflaciji, te s vremenom ta razlika popela na još i više, do 9 puta.


Koji su po vama sve razlozi za to, osim očitih (jedna renta i sl)?
Mislite li da je u RH situacija kao u USA? Tih 4-9 puta mi zvuči kao golema razlika.
Jeste li sami u braku/vezi primijetili povećanje standarda?
Svjetionicarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 10:12   #2
Kako ne. Trošak stana isti, malo više struje i vode. Ne kupuje se duplo više hrane, možda 70 % više. Možda nema potrebe za dva automobila.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 10:24   #3
i k tome ne moras kuhati, spremati i cistiti, nego to zena sve obavi
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 10:50   #4
Quote:
Svjetionicarka kaže: Pogledaj post
Zadnjih godina povremeno nailazim na članke o takozvanom "couple privilege".

Koji su po vama sve razlozi za to, osim očitih (jedna renta i sl)?
Mislite li da je u RH situacija kao u USA? Tih 4-9 puta mi zvuči kao golema razlika.
Couple "privilege"... Nesto sto je dostupno svakome, a svatko moze stupiti u vezu/brak/zajednicu, ne moze biti privilegija.

A zasto postoji financijska razlika ima puno razloga, jedan si i sam navela podijelu troskova.

Zatim imas veci pool vjestina i vise vremena van radnog mjesta kojeg zajedno posjedujete. Tako mozete obaviti vise usluga koje si samac mora outsourcati jer ili nema tih vjestina ili mu je to odbojno (kuhanje, peglanje, odrzavanje/popravak auta, bijele tehnike, elektronickih uredjaja i dr.).

Zatim imate zajedno veci krug prijateljstava i poznanstava sto pomaze u svim segmentima od trazenja boljeg posla, pokretanja istog, trazenja dobrih i povoljnih ponudjaca usluga itd.

Takodjer se parovi medjusobno podupiru, jedan partner napreduje, drugi za to vrijeme stoji na mjestu. Kada jedan ode stepenicu vise malo uspori na poslu i preuzme vise brige oko njihove zajednice, za to vrijeme drugi partner moze napredovati. Zajedno se mozete stisnuti na jednoj placi dok drugi partner ne nadje posao koji mu odgovara.

Zajedno imate bolju kreditnu sposobnost, tj. bolje kamate, pogotovo na stambene kredite

Imas i razne druge dobrobiti koje mi trenutno ne padaju na pamet, ali utjecu na tu razliku.

Osim toga stupanje u brak ili dugotrajne zajednice, pogotovo u US, korelira sa primanjima/obrazovanjem.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.