Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Da li idete na ispovest
Nikada 19 52.78%
Redje od jednom godisnje 8 22.22%
Bar cetiri puta godisnje 3 8.33%
Cesto, kad god osetim potrebu 6 16.67%
Glasovatelji: 36. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2003., 16:19   #21
Tacno tako, i eto..ja onda primam taj greh na sebe i zivim sa njim. Ali se sa druge strane trudim da ta ljubav bude iskrena, sa dobrim namerama, i nadam se da iako nije ozvanicena brakom, dobija od Boga podrsku. E sad, po mojoj veri, samo vencana ljubav ima Boziji blagoslov, i ja moram onda da budem spremna na to da ga u ovakvoj vezi necu imati...ali, imam ljubav, a gde je ljubav tu je i Bog, zar ne?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 17:12   #22
Smile

Quote:
Minam kaže:
Naravno da nije, sam je Isus rekao da treba da se poveravamo jedni drugima, jer ce nam to pomoci.
Ali je rekao i: "Čuvajte se ljudi..."!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 18:02   #23
Quote:
Minam kaže:
Ne radi se tu o oprostaju. Ne oprasta svestenik vec Bog, ako hoce. Zasto idemo kod svestenika? Pa ovako, iz vise razloga.
Prvo svestenik je poverljiva osoba, koja ne sme da nase tajne oda dalje. Ako to ucini, veliki mu greh pada na dusu, a Bog ce to znati.
Drugo, svaki svestenik je pomalo i psiholog, a ispovest je starija od poseta psihologu, pa recimo da nam on pomaze da lecimo svoje psihicke probleme.
Jer nema svako novaca ni prilike da ode kod strucnog psihologa, ali kod svestenika moze svako, i svakome ce se pomoci.
Sto se oprostaja tice , to nije svestenikov zadatak. On je tu samo da nas saslusa i da zajedno sa nama zamoli Boga da primi nase kajanje...a da li ce to biti primljeno, niko ne zna, do samog Boga.
I u Bibliji pise da treba svoje probleme da pricamo jedni drugima, i da se poveravamo, kako bi nam bilo lakse.
Jos pitanja?
S ovim se slažem u potpunosti.
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 18:07   #24
Re: Re: Re: Da li se ispovedite?

Quote:
Minam kaže:


Oni kojima u veri ne stoji da se ispovedaju, naravno da ne zameram, jer su razliciti putevi do istog. U islamu sigurno postoje druge stvari koje nekome olaksavaju dusu, i pravoslavlju je to na primer bas ispovest.
S ovim ne,jer je jedini pravi put preko Krista.
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 21:01   #25
Quote:
Minam kaže:
Ne radi se tu o oprostaju. Ne oprasta svestenik vec Bog, ako hoce. Zasto idemo kod svestenika? Pa ovako, iz vise razloga.
Prvo svestenik je poverljiva osoba, koja ne sme da nase tajne oda dalje. Ako to ucini, veliki mu greh pada na dusu, a Bog ce to znati.
Drugo, svaki svestenik je pomalo i psiholog, a ispovest je starija od poseta psihologu, pa recimo da nam on pomaze da lecimo svoje psihicke probleme.
Jer nema svako novaca ni prilike da ode kod strucnog psihologa, ali kod svestenika moze svako, i svakome ce se pomoci.
Sto se oprostaja tice , to nije svestenikov zadatak. On je tu samo da nas saslusa i da zajedno sa nama zamoli Boga da primi nase kajanje...a da li ce to biti primljeno, niko ne zna, do samog Boga.
I u Bibliji pise da treba svoje probleme da pricamo jedni drugima, i da se poveravamo, kako bi nam bilo lakse.
Jos pitanja?
Pa isto tako se mozes povjeriti i svojoj mami ta te muci ili najboljoj prijateljici. Mozes joj reci i sta si zgrijesila, a i ne moras. Ako je prava prijateljica sutice, tako i mama.
Zasto sam ja onda cula tj gledala da ode frajer svesteniku, ispovijedi mu se, ovaj mu kaze reci 10 puta ave marija i grijesi ti oprosteni? What was that about?
Pitanja ce biti jos
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 21:07   #26
Quote:
Minatallah kaže:
Pa isto tako se mozes povjeriti i svojoj mami ta te muci ili najboljoj prijateljici. Mozes joj reci i sta si zgrijesila, a i ne moras. Ako je prava prijateljica sutice, tako i mama.

Pa mozes, nema problema. Ko kaze da ne mozes. Samo sto je nekome zgodnije da sapne tajnu prijateljici, a nekome da ode svesteniku.
Quote:
Zasto sam ja onda cula tj gledala da ode frajer svesteniku, ispovijedi mu se, ovaj mu kaze reci 10 puta ave marija i grijesi ti oprosteni? What was that about?
Pitanja ce biti jos
To je pogresno. Taj svestenik laze i nije me strah da to kazem. Jer svestenik NE MOZE da oprasta grehe, samo Bog to moze. I sto tako svestenik moze da nam preporuci post, ili neke molitve ili bilo sta sto misli da moze da nam pomogne, ali 10 Bogorodice Djevo ne resava problem.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 23:15   #27
Quote:
Minam kaže:
To je pogresno. Taj svestenik laze i nije me strah da to kazem. Jer svestenik NE MOZE da oprasta grehe, samo Bog to moze. I sto tako svestenik moze da nam preporuci post, ili neke molitve ili bilo sta sto misli da moze da nam pomogne, ali 10 Bogorodice Djevo ne resava problem.
Mislim, da nije lagao svećenik, nego "frajer".

Ispovjed ide Bogu i uz uz iskreno kajanje, a svećenik je samo onaj koji "sasluša" i preporuči molitve čisto radi našeg olakšanja.

Činjenica je da su crkve koje su zadržale ispovijed imale i imaju najmanje vjernika s psihološkim problemima.

Nije čudo da u protestanstkoj sredini najviše posla imaju psihoterapeuti.

Protestanti su, naime, odbacili osobnu i tajnu ispovijed, ali im se vratila u drugačijem obliku.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 23:21   #28
Eh, da ipak kažem i za sebe.
Nikad se nisam ispovjedala niti neću.

Naime, ne priznajem grijeh koji mi crkva obavezno pripisuje.
Morala bih nešto mijenjati u svom izvanjskom životu, a to mi ne pada na pamet. Iako se suštinski držim te zapovjedi.

Tako, nema priznanja grijeha , pa ni kajanja, a ni oprosta. Po crkvenom učenju.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 23:30   #29
Quote:
Blaise kaže:
Da, svecenik daje oprost, ne oprasta.
"Kome oprostite grijehe, oprosteni su im, kome zadrzite, zadrzani su im." Da ne trazim sad, tako otprilike.
Oni imaju pravo dat (ili nedat) oprost.
U nekim se prilikama daje djelomican, a u nekim potpun oprost, sto jos uvijek ne znaci da se ne treba ispovijedit.
Minam kaze da sveceniku se samo ispovijedas i da on nemoze ti oprostiti. Sto se s tim u potpunosti i slazem, jer svecenik je samo covjek kao i mi. Nema Boziju funkciju.
Sada Blaise kaze da svecenik moze oprostiti tj da daje oprost. Kako to svestenik moze dati oprost?
"Kome oprostite grijehe, oprosteni su im, kome zadrzite, zadrzani su im."
E ako sam pogrijesila prema svesteniku, pitacu ga da mi oprosti jedino u tom slucaju. Ali ako pogrijesite prema nekome drugom, kako vam to svestenik moze oprostiti Blaise? Nije on Bog.
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 23:33   #30
Quote:
Simona kaže:

Naime, ne priznajem grijeh koji mi crkva obavezno pripisuje.
Morala bih nešto mijenjati u svom izvanjskom životu, a to mi ne pada na pamet. Iako se suštinski držim te zapovjedi.
Sta konkretno mislis pod ovim da ti crkva pripisuje?
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 23:59   #31
Quote:
Minatallah kaže:
"Kome oprostite grijehe, oprosteni su im, kome zadrzite, zadrzani su im."
To je svojevremeno (ljudski i crkveno) zlorabljeno i zato su se protestani vratili navodno na izvorno "kršćanstvo"...

A znači baš to: neki su grijesi oprostivi a neki nisu. Bog je propisao zapovjedi, kršenje kojih se ponekad može oprostiti, jer su recimo napravljeni nenamjerno ili nešto slično.

Recimo i zato jer običan čovjek sam za sebe ne može procijeniti stupanj, "mjeru" grijeha. Zato treba netko nepristran, recimo za procjenu situacije kad i zašto se grijeh dogodio.

Kao ono...da se griješnika kamenuje, a Isus je jednoj griješnici
oprostio, jer se pokajala. Po "starom" zakonu ona bi bila kamenovana i gotova priča.

Na kraju, Bog je zadnji sudac, a ovo je ljudima samo olakšica iliti milost, da i dalje ne griješe.
Prvu milost su dobili apostoli i baš zato što su bili obični, griješni, ljudi, ali su povjerovali u tu milost..i koji su primljeno mogli i prenijeti na druge.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:02   #32
Quote:
Minatallah kaže:
Sta konkretno mislis pod ovim da ti crkva pripisuje?
Simona, nisi mi odgovorila na ovo pitanje.
Slazem se da Bog oprasta grijehe ako hoce i njemu pripada sav sud, a ne svesteniku
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:05   #33
Quote:
Minatallah kaže:
Sta konkretno mislis pod ovim da ti crkva pripisuje?
To ti je slično ovome:
Po Kuranu, nema prepreka da se udaš za kršćanina, ali postoji fetva koja ti to kao ženskom stvoru zabranjuje. Točka.

Sad zamisli prekršaj te fetve u zemljama sa šerijatom ili u nekoj zapadnoj zemlji.

Jel' jasnije?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:11   #34
Quote:
Minatallah kaže:
Simona, nisi mi odgovorila na ovo pitanje.
Slazem se da Bog oprasta grijehe ako hoce i njemu pripada sav sud, a ne svesteniku
Ha, uzalud tebi objašnjavati. Svećenik jest nastavak apostola, a Isus ih je ovlastio.

Muhamed nije dobio to ovlaštenje, ali imami ipak presuđuju i kamenuju.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:18   #35
Quote:
Minatallah kaže:
Minam kaze da sveceniku se samo ispovijedas i da on nemoze ti oprostiti. Sto se s tim u potpunosti i slazem, jer svecenik je samo covjek kao i mi. Nema Boziju funkciju.
Sada Blaise kaze da svecenik moze oprostiti tj da daje oprost. Kako to svestenik moze dati oprost?
"Kome oprostite grijehe, oprosteni su im, kome zadrzite, zadrzani su im."
E ako sam pogrijesila prema svesteniku, pitacu ga da mi oprosti jedino u tom slucaju. Ali ako pogrijesite prema nekome drugom, kako vam to svestenik moze oprostiti Blaise? Nije on Bog.
Joj, pa takva je vjera, takvo je ucenje crkve. Ne moras ti to prihvatit. I nitko ne ocekuje da prihvatis kad vidis da i mi imamo s tim problema. Nemoj misliti da nisam svjesna da ti sad dajem daljnjeg materijala za kritiku, pisem iskreno, koliko znam i kako osjecam.
Navela sam tamo citat da je sveceniku dano pravo da ispovjednika razrijesi grijeha. A postoje i prilike kad se dobiva potpuni ili djelomicni oprost (sto ne znaci da se ne treba ispovijediti), postoji savrseno i nesavrseno pokajanje, teski i laki grijeh.
Nije da ti ne mogu napisat ili prepisat sve o tome i udavit te do bola.
Glupo mi je to, radi se o sasvim drugoj stvari.

Svecenik ima pravo da ti otpusti ili zadrzi grijeh, takvo je ucenje crkve, ali naravno da oprostit moze samo Bog.
U molitvama koje prethode ispovijedi, prilikom ispovijedi i nakon toga, ispovjednik moli Boga da mu oprosti grijehe, a ne svecenika.
Svecenik je samo "posrednik", bitni dijelovi ispovijedi su PRIZNANJE, pokajanje i odluka da neces vise grijesiti. U tom sakramentu svecenik "pomaze" da se ostvare ti bitni elementi. Naime, bitno je priznati. Cisto psiholosti, bitno je priznati da si pogrijesio, teze nego sto se misli. Znam mnoge koji su pronasli divne izgovore da izbjegnu upravo to - priznanje. Ne samo u crkvi, nego i inace - u svakodnevnom zivotu.
Simona ti je nesto o tome rekla. Mnogi to odbacuju (i u crkvi i u zivotu) jer je tako lakse.

Btw - navela sam kako sam ja razrijesila nekoliko zivotnih pitanja.
U sumi.
Ali, razrijesila sam ih i na druge nacine.

Ja razumijem o cemu govori Simona. I Minam.
Crkva kaze da je nesto grijeh, a kako moze ljubav biti grijeh?
Iskrena, duboka, prava ljubav i postovanje, a ja u grijehu?
Kako da kazem da mrzim svoj grijeh kad ga volim vise od sebe?
I kome pravo da to nazove grijehom? Po kojim kriterijima?
Zbog neke glupe formalnosti? Ne objasnjavam tebi, nego provociram ostale i sebe, naravno.


Onda imas jos jedan aspekt, RKC je dosta toga promijenila s II vatikanskim saborom, a to u praksi nikad nije zazivjelo.
Sad govore da treba III da osmisle kako u praksu provest II.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:25   #36
Quote:
Minatallah kaže:
Sada Blaise kaze da svecenik moze oprostiti tj da daje oprost. Kako to svestenik moze dati oprost?"Kome oprostite grijehe, oprosteni su im, kome zadrzite, zadrzani su im."
Svestenik moze da ti sa svoje ljudske strane oprosti samo ono sto si njemu licno ucinila nazalost. Jer kad nekom coveku skrivis, skrivila si i njemu i Bogu. Dakle, Bog je rekao, ako ti taj covek kojem si skrivila oprosti (iskreno) oprasta ti i Bog.
Recimo, veoma uvredis nekoga. Onda moras prvo da odes kod te osobe i da trazis oprostaj. Ako ti osoba oprosti, onda ti je oprosteno.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:27   #37
Quote:
"Kome oprostite grijehe, oprosteni su im, kome zadrzite, zadrzani su im." [/B]
Steta sto je ovaj stih pogresno shvacen i zloupotrebljen, jer se misli na to da mozemo da oprostimo samo ono sto je nama licno zlo ucinjeno.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:33   #38
Quote:
Blaise kaže:

Simona ti je nesto o tome rekla. Mnogi to odbacuju (i u crkvi i u zivotu) jer je tako lakse.
.....
Sad govore da treba III da osmisle kako u praksu provest II.
Ah, II vatikanski koncil je bio u vrijeme hladnog rata i Sovjetskog saveza.
Sad je druga priča... i više nikom ne pada na pamet provodite "iznuđene" odluke.

Ja nisam ništa ni mogla odbaciti. Činjenica je da bih morala promijeniti bitnu stvar iz prošlosti, da bih bila punopravni član.
Ono, pristup svim sakramentima.

A to mi ne pada na pamet, jer one iz te prošlosti ne mogu i ne želim mijenjati, jer nije smisao sakramenata kršiti, recimo, vjernost bračnom partneru.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:33   #39
Quote:
Blaise kaže:
Navela sam tamo citat da je sveceniku dano pravo da ispovjednika razrijesi grijeha. A postoje i prilike kad se dobiva potpuni ili djelomicni oprost (sto ne znaci da se ne treba ispovijediti), postoji savrseno i nesavrseno pokajanje, teski i laki grijeh. Svecenik ima pravo da ti otpusti ili zadrzi grijeh, takvo je ucenje crkve, ali naravno da oprostit moze samo Bog.

Trik i jeste u tome sto mi do kraja zivota ne znamo sta nam je oprosteno a sta ne.
Draga Blaise, bez ljutnje ali moram da napomenem da se po ovome razlikuju pravoslavlje i katolicizam. Kod nas svestenik nema moc da oprosti, pa ni delimicno. On je samo nas pomocnik.

Quote:
Crkva kaze da je nesto grijeh, a kako moze ljubav biti grijeh?Iskrena, duboka, prava ljubav i postovanje, a ja u grijehu?Kako da kazem da mrzim svoj grijeh kad ga volim vise od sebe?I kome pravo da to nazove grijehom? Po kojim kriterijima?
Zbog neke glupe formalnosti? Ne objasnjavam tebi, nego provociram ostale i sebe, naravno.
Ljubav nije greh i tacka.Jer je ljubav nedostatak mrznje, i bilo kog loseg osecanja, ona je savrsena. Naravno, brak je preporuciv kao zastita ljudi od svega i svacega, ali bistra glavica moze da se snadje i pre braka, i da zivi jedan cist i srecan zivot mio Bogu.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:08   #40
Quote:
Minam kaže:
[B]Draga Blaise, bez ljutnje ali moram da napomenem da se po ovome razlikuju pravoslavlje i katolicizam. Kod nas svestenik nema moc da oprosti, pa ni delimicno. On je samo nas pomocnik.
Zasto bih se ljutila?
Prihvacam da je to razlika izmedju pravoslavne i RKC.
Ako i je razlika, meni je to OK, ne propitkujem razlike ovdje, vec dileme koje mozda imamo ipak zajednicke.


Btw, citat nije namijenjen nama (mi smo duzni UVIJEK oprastati), vec apostolima. Isus je to rekao apostolima.
Danas to pravo imaju svecenici. Govorim o RKC, ne odredjujem se sad prema tome, iako sam gore napisala par osobnih stvari.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.