Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2009., 18:21   #1
Antony Flew - ateist koji je postao teist

Bez sumnje, svaka osoba na ovoj planeti iole upoznata sa filosofijom i raznim filosofskim trendovima u svetu ne može a da nije čula za Antony Flewa (rođen 11. 2. 1923), jednog od najistaknutijeg ateistu iz druge polovine prošlog, pa i početka 21 veka.

U hrišćanskoj filosofiji uvek je bilo osoba koje su pokušavale dokazati Božje postojanje, a Flew je bio čovek koji se godinama borio da ospori svaki od ponuđenih argumenata koji bi išli u prilog Božjem postojanju. Imao je brojne debate širom sveta, predavao je na univerzitetima širom sveta, izdao je i bio editor brojnih knjiga, članaka, bio cenjen i poštovan kao jedan od najeminentnijih i vodećih ateista 20 veka.

Međutim, negde na početku 21 veka Flew se suočio s činjenicom da postoje neki argumenti koje on ne može da obori, a ti argumenti su dolazili sa naučnog polja. Ti argumenti su u stvari argumenti inteligentnog dizajna - položio je oružje kada je shvatio da ovako komplexan svet i svemir nije mogao nastati sam od sebe, nego je postojao inteligentan um koji ga je dizajnirao.

Ovakva odluka Flewa pala je kao bomba u intelektualnim krugovima širom sveta. Iako Flew nije prihvatio hrišćanstvo u klasičnom smislu, njegov pomak se ogledao u tome što je od tvrdog ateiste postao teista, osoba koja je verovala da iza svega stvorenog stoji inteligentan um. Jedan takav preokret učinio je da se debate o Flewovom obraćenju i dokazima za Božje postojanje prenesu u učionice brojnih univerziteta u svetu. Flew je bio čovek koji je koristio klasičnu metodologiju grčke filosofije (Platon, Sokrat) i kojom je godinama poučavao svoje studente - sledi dokaze kuda god te oni odveli. Kasnije je priznao kako sam često nije sledio tu metodologiju koju je svojim učenicima savetovao.

1. Novembra 2007 izdao je (kao ko-autor) knjigu There is a God: How the World's Most Notorious Atheist Changed his Mind.

Zanimljiv je ovaj citat iz The New York Times-a:

Flew’s fame has reached even to small-town Pennsylvania, where in 2005 Judge John E. Jones cited Flew in his landmark decision prohibiting the teaching of intelligent design in the town of Dover. Referring to a publication of the Dover School Board, Jones wrote that “the newsletter all but admits that I.D. is religious by quoting Anthony [sic] Flew, described as a ‘world famous atheist who now believes in intelligent design.’ ” (link)

Takođe je interesantno da je Flew negde krajem 2006 godine bio među mnogim potpisnicima pisma koje je upućeno britanskom premijeru Tony Blairu sa zahtevom da se inteligentni dizajn uvede u nauci kao deo obrazovnog sistema (odnosi se na Britaniju).

Sin metodističkog sveštenika, vodeći ateista, na kraju shvata kako ateizam nema odgovarajuća objašnjenja o postanku čoveka.

Da li ateizam zaista nema odgovore na elementarna pitanja, da li je ateizam u krizi? Da li ateizam sledi metodologiju "sledi dokaze kuda god te oni odveli?" Ili je ateizam svesno ignorisanje dokaza koji govore suprotno njegovim temeljnim postavkama? Da li je suština ateizma da se, kao Flew čitavog života, bori protiv argumenata u prilog Božjeg postojanja? Na kraju krajeva, da li je ateizam najveća zabluda svih vremena?

Vrlo provokativna pitanja se nameću, no cilj ove teme nije da se diskusija svede na provokacije, kao što je često to bivalo, nego na razmatranje proste logike koju su još davno koristili Platon i Sokrat - sledi dokaze kuda god te oni odveli, kao i na kritike određenih postavki ateizma.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:25   #2
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
sledi dokaze kuda god te oni odveli,
Činjenica je da se teisti love za svaku grančicu koju mogu al' ajd...

Koji su to dokazi? Ukratko, molim te.
__________________
Pentax K100d super
foto-wannabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:37   #3
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:40   #4
Quote:
foto-wannabe kaže: Pogledaj post
Činjenica je da se teisti love za svaku grančicu koju mogu al' ajd...

Koji su to dokazi? Ukratko, molim te.
Pa gle, ovo se može i na drugačiji način reći. Zar ne? Činjenica je da se teisti ne love za svaku grančicu, a sigurno ih vode izvesni dokazi. Ako je Flew mogao da skapira neke dokaze, zašto bi bio problem bilo kojoj osobi da shvati isto? Jedino ako ima predrasude zbog kojih ne želi da promeni mišljenje.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:41   #5
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
(SniP)
Ti si zaboravio da si moderator ili je ovakav način svojstven moderatorima? Mislim, bezveze. Ako ne možemo pričati, ok, nema problema.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.05.2009., 18:51   #6
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pa gle, ovo se može i na drugačiji način reći. Zar ne? Činjenica je da se teisti ne love za svaku grančicu, a sigurno ih vode izvesni dokazi. Ako je Flew mogao da skapira neke dokaze, zašto bi bio problem bilo kojoj osobi da shvati isto? Jedino ako ima predrasude zbog kojih ne želi da promeni mišljenje.
Ma grančica je taj 90-godišnjak koji se ukakao pred smrt pa "postao" vjernik.

Pitam još jednom, koje dokaze je vidio?
__________________
Pentax K100d super
foto-wannabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:58   #7
Quote:
foto-wannabe kaže: Pogledaj post
Ma grančica je taj 90-godišnjak koji se ukakao pred smrt pa "postao" vjernik.
Pa tada kada je postao teistom imao je nekih 81 godinu, ne znam koliko godina je potrebno da se postane vernikom, ali do tada je bio ateist, i to vodeći, dok ateistima nisu smetale njegove godine i sl. Sad odjednom su one problem. Mene samo interesuje isto što i tebe - zar je pitanje komplexnosti života, nastanak čoveka i sl., navelo Flewa da shvati kako ateizam nema odgovore na elementarna pitanja?

Quote:
Pitam još jednom, koje dokaze je vidio?
Stvarno ne znam, ali se bavio pitanjima nastanka čoveka, čitao je, nije sigurno preko noći došao do takvog zaključka. Ipak on nije ti ili ja, nego kada tako upućen čovek promeni mišljenje - stvarno može da bude jako interesantno. Možda možeš da proguglaš nešto o tome, ja sam čitao na netu ali nisam video koje je konkretne činjenice on izneo, samo znam da mu je pitanje komplexnog života pomoglo da promeni mišljenje.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:59   #8
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ti si zaboravio da si moderator ili je ovakav način svojstven moderatorima? Mislim, bezveze. Ako ne možemo pričati, ok, nema problema.
Netlore. Navikni se.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 19:05   #9
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Mene samo interesuje isto što i tebe - zar je pitanje komplexnosti života, nastanak čoveka i sl., navelo Flewa da shvati kako ateizam nema odgovore na elementarna pitanja?
Ateizam nema NIKAKVE odgovore, ali i ti to znaš. Ateizam ima odgovor na jedno jedino pitanje a to je : Vjeruješ li u boga?- Ne.
I to je sve.... Doduše i to je više nego religija, jer religija ne nudi niti jedan odgovor.


Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Stvarno ne znam, ali se bavio pitanjima nastanka čoveka, čitao je, nije sigurno preko noći došao do takvog zaključka. Ipak on nije ti ili ja, nego kada tako upućen čovek promeni mišljenje - stvarno može da bude jako interesantno. Možda možeš da proguglaš nešto o tome, ja sam čitao na netu ali nisam video koje je konkretne činjenice on izneo, samo znam da mu je pitanje komplexnog života pomoglo da promeni mišljenje.
OK, dakle nema odgovora, dokaza, teorije, realnih postavki.... to sam i mislio.
__________________
Pentax K100d super
foto-wannabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 19:47   #10
Jadan pod stare dane popušio kreacionističku propagandu. Žalosno.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 19:54   #11
Mda...nisu ni ateisti što su nekada bili.
stvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:12   #12
Quote:
Međutim, negde na početku 21 veka Flew se suočio s činjenicom da postoje neki argumenti koje on ne može da obori, a ti argumenti su dolazili sa naučnog polja. Ti argumenti su u stvari argumenti inteligentnog dizajna - položio je oružje kada je shvatio da ovako komplexan svet i svemir nije mogao nastati sam od sebe, nego je postojao inteligentan um koji ga je dizajnirao.
Quote:
Da li ateizam zaista nema odgovore na elementarna pitanja, da li je ateizam u krizi? Da li ateizam sledi metodologiju "sledi dokaze kuda god te oni odveli?" Ili je ateizam svesno ignorisanje dokaza koji govore suprotno njegovim temeljnim postavkama? Da li je suština ateizma da se, kao Flew čitavog života, bori protiv argumenata u prilog Božjeg postojanja? Na kraju krajeva, da li je ateizam najveća zabluda svih vremena?
Komično je NN kako se mnogi tuže na ateiste na ovom pdf-u, kako se i ti često tužiš, a opet pokrećeš temu vezanu uz ateizam, a isto tako očekuješ da ne dolazi do prepucavanje između teista i ateista. Ovo je tema koja će sigurno isprovocirati mnoge ateiste, u kojoj će sigurno mnogi teisti vrijeđati ateisti i ti umjesto da ne pokrećeš ovakve teme, jer znaš (valjda) kakve su posljedice, opet to radiš. Mislim, tužiš se na rasulo na Religiji, a sam ga stvaraš pokretanjem ovakve teme. Ono, jednostavno ne znam što želiš dokazati ili pitati ovom temom.

Tvoje "argumente" i mišljenje o ateizmu neću komentirati, no znaj, ovakvim izjavama vrijeđaš ateiste, navodiš ih da reagiraju i nemoj se ljutiti, a i čuditi kada reagiraju. Ili je ovo samo jedna tema kojoj želiš prikupiti što više postova u kojim se pljuje po teizmu pa da možeš postati na svojoj temi na PŽK?

Zadnje uređivanje Ja,Lucifer : 16.05.2009. at 20:20.
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 16.05.2009., 20:17   #13
Svaka čast Flewu, ali čovjek ima blizu stoljeća. A općenito ta preobraćenja, ili drastične promjene uvjerenja koja se događaju u kasnoj jeseni života ne nalazim uopće relevantnim pokazateljima ičega, možda jedino straha od smrti.
Mislim da to znaju svi i bez čitanja ovog posta.
__________________
...ma koji Bret Pit?
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:27   #14
Tema kao tema je vrlo klimava, jer imam osjećaj da bi se mogla pretvoriti u 'rat', gdje će se brojiti koliko je tko kome izbacio 'vojnika' iz stroja.
Ta svi znamo da ima i gomila svećenika koji su napustili službu i Crkvu(bilo koju) i priključili se suprotnom 'taboru'.

Da li je Flew postao 'vjernik' zbog poodmakle dobi i straha od smrti, ne bih se upuštao u takve kalkulacije.
Jer, neki bi opet mogli zaključiti da s godinama dolazi i mudrost...
stvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:40   #15
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Jadan pod stare dane popušio kreacionističku propagandu. Žalosno.
Quote:
hihotić kaže: Pogledaj post
Svaka čast Flewu, ali čovjek ima blizu stoljeća. A općenito ta preobraćenja, ili drastične promjene uvjerenja koja se događaju u kasnoj jeseni života ne nalazim uopće relevantnim pokazateljima ičega, možda jedino straha od smrti.
Mislim da to znaju svi i bez čitanja ovog posta.
A čuj, ne postoji znanstveni dokaz o obraćanju pod stare dane. Osim toga, jedan drugi, sada već pokojni, ništa manje poznati filosof ateista (nekad nije znao da li je agnostik ili ateista) je sa svojih 70-80 godina, i više, dosta pisao, čak i o svom neverovanju, pa se niko nije setio kazati kako je on mator za pisanje. Živio je 98 godina, a u 95 godini je, na pitanje "što bi ste rekli Bogu jednog dana, ako bi se ispostavilo da umrete i shvatite da Bog postoji" - odgovorio: "Kazao bih Mu: Bože, nisi mi dao dovoljno dokaza" Da, reč je o Betrandu Russelu.

Prema tome, ovo što si Ego naveo, i ti hihotić, uopšte nije nikakav dokaz, jer ne postoji dokaz o konvertovanju pod stare dane (bilo da je reč o strahu od smrti, bilo zbog čega drugoga).
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:42   #16
Quote:
stvorenje kaže: Pogledaj post
Jer, neki bi opet mogli zaključiti da s godinama dolazi i mudrost...
Alzheimer takodjer...
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:46   #17
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Alzheimer takodjer...
Radije biram Flewov put.
stvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:47   #18
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Komično je NN kako se mnogi tuže na ateiste na ovom pdf-u, kako se i ti često tužiš, a opet pokrećeš temu vezanu uz ateizam, a isto tako očekuješ da ne dolazi do prepucavanje između teista i ateista. Ovo je tema koja će sigurno isprovocirati mnoge ateiste, u kojoj će sigurno mnogi teisti vrijeđati ateisti i ti umjesto da ne pokrećeš ovakve teme, jer znaš (valjda) kakve su posljedice, opet to radiš. Mislim, tužiš se na rasulo na Religiji, a sam ga stvaraš pokretanjem ovakve teme. Ono, jednostavno ne znam što želiš dokazati ili pitati ovom temom.

Tvoje "argumente" i mišljenje o ateizmu neću komentirati, no znaj, ovakvim izjavama vrijeđaš ateiste, navodiš ih da reagiraju i nemoj se ljutiti, a i čuditi kada reagiraju. Ili je ovo samo jedna tema kojoj želiš prikupiti što više postova u kojim se pljuje po teizmu pa da možeš postati na svojoj temi na PŽK?
Pa mislim da si pogrešio smisao teme. Ne vidim razlog zašto bi se neko vređao i slično? Ako se to desi, to je samo znak da sam u pravu. Ako se ne može normalno pričati - ok, nema problema, nema šta da se iko vređa. Ni najmanje. Nije reč ni o kakvo ismevanju i bilo što slično. Neću sve stvari da komentarišem kako ih ne bi pogrešno shvatio, ostajemo u temi.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:48   #19
Još jednu stvar ne treba zaboraviti: Što mislite koliko bi američki fundamentalisti platili Dawkinsu da objavi da je postao vjernik? Bill Gates bi bio siromašak za njega
__________________
Pentax K100d super
foto-wannabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 20:49   #20
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Alzheimer takodjer...
Ok, ako je Flew bolovao od te bolesti, verovatno je i Russel, koji je živio duže od njega, čak 98 godina, a nikad nije konvertovao.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.