Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2010., 14:40   #1
Thumbs up Rodiljni dopust & naknada

Pozdrav svima!
Zanima me jedna informacija (možda ima već negdje ta tema, ako ima slobodno me preusmjerite tamo...Naime, znam da je do prije nekog vremena žena trebala biti zaposlene (samo) tri mjeseca da bi stekla pravo na porodiljnu naknadu (ako se ne varam) . Nedavno sam načula da "po novom" žena treba biti zaposlena godinu i pol da bi uopće stekla pravo na isto. Dakle, ako ja radim (na istom mjestu) godinu dana i želim otići na porodiljni to ne mogu, odnosno, ne mogu dobivati naknadu ??! Il ne? Ne znam...pitam !
Unaprijed hvala
Leelu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 17:46   #2
Najbolje bi bilo kad bi ti poslodavac potpisao Ugovor na neodređeno, to njemu ništa ne znači, ni povećani niti smanjeni trošak u poslovanju. Tada nemaš nikakvih briga, dobivaš cjelokupan iznos plaće do poroda, a nakon poroda prvih 6 mjeseci, a drugih 6 mjeseci se naknada smanjuje.

A ako ipak ostaneš zaposlena na određeno, tada bi trebala imati godinu dana neprekidnog radnog staža (od trenutka kad želiš na bolovanje pa unatrag godinu dana) ili najmanje 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine. Tada imaš pravo na naknadu plaće od HZZO-a za vrijeme bolovanja i porodiljnog dopusta. Samo ne znam da li u visini sadašnje plaće ili to smanjuju.

Ako sam nešto slučajno netočno odgovorila, ili nisam u toku neka me ispravi onaj tko zna više o tome.
Nadam se da sam ti pomogla.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 17:05   #3
Tako je za primanje naknade u trudnoći moraš imati neprekidan staž od 12 mj., ili 18 mj. sa prekidima.

Ne moraš biti vezana ugovorom na neodređeno, ali bilo bi dobro da sa poslodavcem vidiš mogućnost ako zatrudniš da ti produži ugovor, jer on za tebe nema nikakva davanja (sve plaća država od dana kada si na komplikacijama do PD-a).

Na komplikacijama naknadu ti plaćaju po prosjećnoj satnici unatrag 6 mj.,kada si na PD-u prvih 6 mj. dobivaš kao i plaću,a drugih 6 mj. 2660,00 ili 1663,00 ako ti je plaća niža od 2660,00.

Ako ti je plaća veća od 4300,00 (dok si na komp. ) dobivaš samo 4257,68 (limitirani iznos), a ako je niža dobivaš po satnici s time da ti naknada varira iz mjeseca u mjesec zato što ti svaki mjesec nema jednaki broj radnih sati.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 23:16   #4
Hvala vam na informacijama!
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?
Leelu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 19:36   #5
Quote:
Leelu kaže: Pogledaj post
Hvala vam na informacijama!
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?
Ako nemaš ispunjen uvjet osiguranja od 12 (18) mjeseci imaš pravo na naknadu koja iznosi 50% proračunske osnovice, mislim da je to negdje oko 1600kn.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 09:20   #6
Quote:
Leelu kaže: Pogledaj post
Hvala vam na informacijama!
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?
Nije bitno da li si prije ugovora na neodređeno imala ugovor na određeno, bitno ti je samo da ti staž nije prekidan, što znači da si bila prijavljena bez prekida 12 mj.,a 18 mj. ako si imala prekid od 1 ili više dana.

Naknada ti se tada obračunava tako da ti poslodavac izračuna prosjek satnice unatrag 6 mj. i tako ćeš dobivati, ako ti je plaća veća od 4300,00 svaki mjesec do početka PD-a ćeš dobivati 4257,68 (komp.),a nakon toga 6 mj. ćeš dobivati kao punu plaću, a drugih 6 mj. 2660,00.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 11:16   #7
Da se pridruzim sa svojim pitanjem. Moja situacija je slijedeća :

Bila sam u radnom odnosu od 01.02.2008. do 01.05.2009. – znači godinu i 3 mjeseca ( 15 mjeseci)

Nakon toga imam prekid od godinu dana zbog faksa . No ponovo sam počela raditi 01.05.2010. i u međuvremenu sam ostala sam trudna . Planiram ići na porodiljni u prosincu. Sveukupno kada ću ići na porodiljni ću imati 22 mjeseca radnog staža, od toga 7 mjeseci kontinuirano i prije toga 15 mjeseci . Moje je pitanje na koju visinu naknade imam pravo, da li na onu minimalnu onih 1600kn ili cu ipak dobivat svoju plaću ? Hvala puno na odgovoru i nadam se da sam jasno uspjela opisati situaciju
Ninchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 11:21   #8
Quote:
Ivanita5 kaže: Pogledaj post
A ako ipak ostaneš zaposlena na određeno, tada bi trebala imati godinu dana neprekidnog radnog staža (od trenutka kad želiš na bolovanje pa unatrag godinu dana) ili najmanje 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine. Tada imaš pravo na naknadu plaće od HZZO-a za vrijeme bolovanja i porodiljnog dopusta. Samo ne znam da li u visini sadašnje plaće ili to smanjuju.
Ja bi svoje pitanje na ovo nadovezala.
Naime, ugovor dobivam na dva-tri mj. i nema naznake da će biti na neodređeno. Imam 21mj. neprekinutog radnog staža.
Što ako mi za vrijeme bolovanja (komplikacija u trudnoći) istekne ugovor i poslodavac mi ga ne produži? Imam li tada pravo na naknadu za komplikacije u trudnoći ili samo na porodiljnu naknadu za nezaposlene?
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 12:34   #9
imala bih pitanje,
Dobila sam tiskanicu 3, na kojoj trebam ispuniti zahtjev za dobivanje rodiljne mj naknade.
Nezaposlena sam. Vodim se izvan sustava rada.
To mi je prva bebica.

Nije mi jasan dio na tiskanici gdje se navodi predmet
1.zahtjev za korištenje prava na rodiljnu brigu o novorođenom djetetu
2.zahtjev za korištenje prava na roditeljsku brigu o novorođenom djetetu,

ispod toga se navodi rodiljna briga o novorođenom djetetu u trajanju do 6mj djetetovog života.
i roditeljska briga o novorođenom djetetu do navršene godine dana života , za prvo i drugo rođeno dijete.

sada mi nije jasno, da li ovdje ostvarujem pravo dobivanja mj naknade do 6 mj djetetovog života ili do godine dana djetetovog života?

Hvala na informaciji.
legalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 10:52   #10
Quote:
legalis kaže: Pogledaj post
imala bih pitanje,
Dobila sam tiskanicu 3, na kojoj trebam ispuniti zahtjev za dobivanje rodiljne mj naknade.
Nezaposlena sam. Vodim se izvan sustava rada.
To mi je prva bebica.

Nije mi jasan dio na tiskanici gdje se navodi predmet
1.zahtjev za korištenje prava na rodiljnu brigu o novorođenom djetetu
2.zahtjev za korištenje prava na roditeljsku brigu o novorođenom djetetu,

ispod toga se navodi rodiljna briga o novorođenom djetetu u trajanju do 6mj djetetovog života.
i roditeljska briga o novorođenom djetetu do navršene godine dana života , za prvo i drugo rođeno dijete.

sada mi nije jasno, da li ovdje ostvarujem pravo dobivanja mj naknade do 6 mj djetetovog života ili do godine dana djetetovog života?

Hvala na informaciji.
Mi smo to ostavili prazno,ispunila teta na šalteru,i dobili godinu dana naknade,tak da nemaš brige
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 16:57   #11
moras imati ispunjen staz osiguranja, dakle moras imati 12, odnosno 18 mjeseci staza osiguranja.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 08:56   #12
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
moras imati ispunjen staz osiguranja, dakle moras imati 12, odnosno 18 mjeseci staza osiguranja.
NE!
istu dezinformaciju sam ja procitala pa sam sad u banani.
to za 12/18 mj vrijedi za komplikacije, a za porodiljnu naknadu mora se imati 12 mj neprekidnog staza osiguranjA! nikakvih 18 mjeseci...
mislim, daj boze da me netko uvjeri u suprotno, ali nisam optimist, jer nitko nije spoemnuo NOVI zakon od 1.1.2009.

osim ako... se u kontinuirani "staz osiguranja" uracunava ono vrijeme kad primas naknadu s biroa!!!??? kod mene je to trajalo nekih 20 dana (inace se ima pravo na to valjda 3 mjeseca...) i odmah potom sam ponovno zaposlena.

zikomid please pomagaj!

Zadnje uređivanje pinkis : 13.11.2010. at 09:39.
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 12:52   #13
Quote:
pinkis kaže: Pogledaj post
NE!
istu dezinformaciju sam ja procitala pa sam sad u banani.
to za 12/18 mj vrijedi za komplikacije, a za porodiljnu naknadu mora se imati 12 mj neprekidnog staza osiguranjA! nikakvih 18 mjeseci...
mislim, daj boze da me netko uvjeri u suprotno, ali nisam optimist, jer nitko nije spoemnuo NOVI zakon od 1.1.2009.

osim ako... se u kontinuirani "staz osiguranja" uracunava ono vrijeme kad primas naknadu s biroa!!!??? kod mene je to trajalo nekih 20 dana (inace se ima pravo na to valjda 3 mjeseca...) i odmah potom sam ponovno zaposlena.

zikomid please pomagaj!
Čl. 6. stavak 4. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/2008)
«Staž osiguranja je staž koji je fizička osoba ostvarila na temelju svog samostalnog ili nesamostalnog rada, te na temelju naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznoga zdravstvenog osiguranja.» Znači staž osiguranja podrazumijeva rad u poduzeću ili obrtu (nesamostalni rad) ili rad kao npr. vlasnik obrta – obveznik uplate doprinosa (samostalni rad) i vrijeme provedeno na bolovanju (naknada plaće) za vrijeme tog rada ili po prekidu rada (kad HZZO upisuje radni staž u radnu knjižicu).

Ovo je točno: za stupanje na rodiljni dopust treba imati 12 mjeseci staža osiguranja, vidite na www.hzzo-net.hr Shema - rodiljne i roditeljske potpore (tablica u xls formatu).
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 13:11   #14
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Čl. 6. stavak 4. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/2008)
«Staž osiguranja je staž koji je fizička osoba ostvarila na temelju svog samostalnog ili nesamostalnog rada, te na temelju naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznoga zdravstvenog osiguranja.» Znači staž osiguranja podrazumijeva rad u poduzeću ili obrtu (nesamostalni rad) ili rad kao npr. vlasnik obrta – obveznik uplate doprinosa (samostalni rad) i vrijeme provedeno na bolovanju (naknada plaće) za vrijeme tog rada ili po prekidu rada (kad HZZO upisuje radni staž u radnu knjižicu).

Ovo je točno: za stupanje na rodiljni dopust treba imati 12 mjeseci staža osiguranja, vidite na www.hzzo-net.hr Shema - rodiljne i roditeljske potpore (tablica u xls formatu).
znaci ovo s biroa se racuna samo ako je vezano uz bolovanje?
moj slucaj, uobicajena naknada po prestanku radnog odnosa ne racuna se kao nastavak staza osiguranja?
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 13:53   #15
Quote:
pinkis kaže: Pogledaj post
znaci ovo s biroa se racuna samo ako je vezano uz bolovanje?
moj slucaj, uobicajena naknada po prestanku radnog odnosa ne racuna se kao nastavak staza osiguranja?
Jednostavnije, staž osiguranja je onaj staž koji se upisuje u radnu knjižicu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:27   #16
Da, porodiljna bi bila 1663 kn, a ako ideš prije toga na komplikacije, one su ti 831,00 kn ako nemaš taj uvjet sa stažom.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 23:09   #17
pozz! imam pitanje: radila sam u državnoj firmi na određeno i čim sam ostala trudna mi nisu produžili ugovor, mjesec dana sam bila na zavodu za zapošljavanje i onda sam rodila i javila im da me zbrišu iz evidencije i prijavila se na zdravstveno i dobivala sam lovu mjesečno za koju sam mislila da dobivam preko socijala, no isplaćivao mi je zavod za zapošljavanje i sad ja njima moram taj dug vraćati, ali su mi rekli da, pošto mi je to trebalo socijalno isplaćivati oni meni duguju taj novac i kad ja to sve vratim zavodu za zapošljavanje meni će socijalno to isplatiti, no sad kad sam ja vratila taj svoj dug, oni kažu da mi ništa ne moraju dati i sad meni više ništa nije jasno, to znači da sam ja onda tih par mjeseci što mi je zavod isplaćivao bila nigdje, odnosno nitko mi nije ništa isplatio, tko će meni sad tu lovu vratiti?????
mayadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:03   #18
Pozdrav,
zna li tko kako bi mi se računao prosjek plaće ako sa porodiljnog odem na bolovanje (komplikacije u trudnoći)? Puno hvala!
ZovitemeŽuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 12:44   #19
Quote:
ZovitemeŽuta kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
zna li tko kako bi mi se računao prosjek plaće ako sa porodiljnog odem na bolovanje (komplikacije u trudnoći)? Puno hvala!
Minimalac, 831,50 kn, jer niste dobivali plaću, a porodiljna naknada (niti bilo koja vrsta bolovanja) ne ulazi u obračun bolovanja.
Znači, poslodavac bi predao u HZZO obrazac Potvrda o plaći bez ikakvih podataka o plaći (jer ste bili na teret HZZO), samo bi bili upisani radni sati.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 13:20   #20
Znaci ako sam nezaposlena imam pravo na 1663 kn godinu dana i to ako sam prijavljena na burzi min. 12 mjeseci ili to nema veze sa burzom?
ebelinn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.