Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2015., 10:36   #401
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ja i dalje niš ne razumijem - je l ona tada dobila samo doznaku za bolovanje za 5. mjesec ili je tada ujedno i zatvoreno bolovanje?
Evo, sve se je rodici razjasnilo: Doznaku je dobila do 31.05. i počela je raditi od 01.06., s tim je bolovanje od nje same prekinuto. Javila se i doktoru opće prakse. I nema više papirologije. Ne treba nikakve završne doznake.
Leclark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 08:45   #402
Djelatnik je počeo s radom 10. 05.2015. 05.06. je završio jedan dan na bolovanju. Prema kolektivnom ugovoru uzima se prosjek zadnja 3 mjeseca koje on kod nas nema. U zadnjih 24 mjeseca ima 12 mjeseci radnog staža ali ne u komadu vec s prekidima kod drugih poslodavaca ali s prekidima. Na koji način ću napraviti obračun? Ako se uzima prosjek 12 mjeseci koje ima kod razlicitih poslodavaca gdje mogu dobito taj prosjek?
Anesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 11:28   #403
Dakle, radnik je bio na bolovanju 1 dan. Koja vrsta bolovanja?
Ako je bolovanje na teret poslodavca, onda mu obračunaj prema minimalnoj osnovici za obračun doprinosa, i ne kompliciraj si previše jer se radi o samo jednom danu.
Osim , ako vam u pravilniku ili kolektivnom ugovoru ne piše drugačije, naravno. Tada postupaš prema onome što tamo piše.

Ako je neko od bolovanja na teret HZZO-a onda će ti trebati R1 obrazac prethodnog poslodavca, to nek ti radnik donese.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 13:51   #404
Hvala na brzom odogovoru. Radi se o bolovanju na tete poslodavca. Moze objasnjenje kako ide taj obracun prema minimalnoj osnovici za obracun doprinosa? Ne znam jel potreban prosjecan br. sati? Ako treba koji je to broj?
Anesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 21:29   #405
Mislim da je minimalna osnovica za 2015 godinu 2.780,05 kuna (to si još izguglaj). Od toga prema fondu sati izračunaš osnovicu za taj jedan dan (8 sati).

Lipanj ima ako se ne varam 176 sati. Dakle 2.780,05 / 176 = satnica na minimalnu osnovicu za lipanj.
8 sati x ta minimalna satnica = bruto naknada plaće za bolovanje za taj jedan dan.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 20:19   #406
Question Ne kuzim kakva su to sad pravila?

Pozdrav svima!
Javlja se neka nedoumica na poslu. Bila sam na bolovanju od nedjelje do utorka, u srijedu sam dosla natrag na posao, a po rasporedu imam slobodni dan u cetvrtak. Receno mi je da moram raditi u cetvrtak jer "navodno" bolovanje ponistava slobodne dane? A da je bolovanje zavrsilo u nedjelju, onda bi imala pravo na slobodan dan u narednom tjednu? Kakva je to logika i gdje to pise u kojem clanku zakona? Kolega je dosao raditi u ponedjeljak sa svog slobodnog dana umjesto mene (a nije morao, ostali kolege nisu dosli sa svog slobodnog radit umjesto mene), pa su oni samo virtualno zamjenili raspored da je kao moj slobodni dan u ponedjeljak bio, a njegov u cetvrtak. Meni to ispada kao da su mi uzeli slobodan dan koji ja moram kolegi odraditi. Sto znaci da onda mogu pisat bolovanje samo za nedjelju i utorak, umjesto za pon, ned i utorak? Ne kuzim.. I sta ako sam ja na bolovanju 3 tjedna, onda naredna 3 tjedna nemam pravo na slobodni dan? Kakve su to gluposti?
napacena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 15:35   #407
Bok,
Da li mogu izostati sa posla i sljedeći dan otići kod doktora da mi otvori bolovanje?
Već je popodne i ne radi mi doktor,a sav sam prehlađen.(radim tvrtki koja se bavi hranom tj. mesom)
sta-dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 19:20   #408
Quote:
napacena kaže: Pogledaj post
pa su oni samo virtualno zamjenili raspored da je kao moj slobodni dan u ponedjeljak bio, a njegov u cetvrtak.
A svašta...
Sada kad su ti to već napravili, onda ti smiju obračunati samo 2 dana bolovanja, a ne 3 i to im reci i nek se izvoli tak obračunati - u protivnom, dužni su ti slobodan dan.

Quote:
I sta ako sam ja na bolovanju 3 tjedna, onda naredna 3 tjedna nemam pravo na slobodni dan? Kakve su to gluposti?
A kako bi ti koristila slobodan dan ako bi bila 3 tjedna na bolovanju?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 18:52   #409
trebam misljenje

Koliko je potrebno dana raditi da se prekine bolovanje da bih zapoceo drugo bolovanje?
Timothy HD is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 22:19   #410
Quote:
Timothy HD kaže: Pogledaj post
Koliko je potrebno dana raditi da se prekine bolovanje da bih zapoceo drugo bolovanje?
Ne kužim pitanje.
Ako si ozdravio i zaključio bolovanje ideš raditi.
Novo bolovanje otvara ti liječnik onda kad se slijedeći put razboliš. A kad ćeš se ti slijedeći put razboliti , tko to zna.

Na liječniku je da procjeni treba li za nešto otvoriti bolovanje ili ne. Ovisi o bolesti.

Ili bi ti nešto muljao s bolovanjem?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 22:25   #411
Quote:
Timothy HD kaže: Pogledaj post
Koliko je potrebno dana raditi da se prekine bolovanje da bih zapoceo drugo bolovanje?
1 dan,koliko ja znam. Konkretno,ako si na teret HZZO-a pa želiš opet malo na teret poslodavca,odradiš taj jedan dan i onda si,ali mislim pod drugom dijagnozom,daljih neznamkolko dana(koliko ti da opća praksa) na bolovanju na tert poslodavca...naravno,do 42 dana
alf12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 16:45   #412
Da li netko možda zna da li po zakonu je radnik dužan svaki puta kad produži bolovanje obavjestiti firmu koliko dana če biti na bolovanju.
Naprimjer...ako u istom mjesecu se produžuje zbog novih okolnosti bolovanje da li je radnik svakih par dana dužan javljati firmi koliko če dana biti (iako ni doktor to nezna)
Prijateljica je završila na bolovanju i obavjestila poslodavca i donjela izvješče o bolovanju i očekivanih 2 tj. bolovanja,pošto joj nije bilo dobro produžuje bolovanje te obavještava nadređenog da produžuje bolovanje.Da li mora po zakonu opet javiti koliko če biti na bolovanju.
Ako netko zna molila bi da nam pomogne.
sunce007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 08:08   #413
Ne mora. Al ako poslodavac posumnja u opravdanost takvog bolovanja, može zatražiti reviziju bolovanja od strane posebne komisije HZZO-a.
Neki poslodavci to traže, neki ne.
Dalje sve ovisi o izvještaju te komisije. Ako je bolovanje opravdano sve ok, ako je neopravdano, snosit će posljedice, of kors.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 21:26   #414
da pitam dakle na bolovanju sam 6 mjeseci i imao sam operaciju kičme te sam upučen na rehabilitaciju u Krapinske Toplice u trajanju od 21 dan akutno,da li ču po povratku iz toplica ako počnem raditi recimo par dana moći ići ponovno na bolovanje po istoj naknadi kao i prvih 6 mjeseci sa istom dijagnozom to pitam stoga jer imam posao koji je težak sa utovarom paleta od 1t ručno kao i istovar(kamion) te vožnja kamiona od 20 paleta po Hrvatskoj inače mi je i otišla kičma radi toga te sam bio tih 6 mjeseci na bolovanju a neurokirurg mi rekao da još 2 pršljena su mi načeta i da ne smio raditi tako teške poslove koje radim a ja nema šanse da nadjem drugi posao jedino mogu dobiti otkaz u firmi možda da mi da netko neki savjet što bi mi bilo najbolje napraviti inače nisam muljator i nikad do sada nisam bio na bolovanju sa 35 g.rada ali eto sad me snašla nevolja najbolje bi bilo da sam zdrav i da radim i nitko sretniji od mene jer ovako su mi primanja puno manja normalno a tu je kredit itd.ali što mogu
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 11:43   #415
S obzirom na situaciju pretpostavljam da imaš liječničku dokumetnaciju iz koje se vidi da se tvoja radna sposobnost promijenila i da više ne možeš obavljati poslove koje si obavljao do sada.

U takvim slučajevima tebi bi poslodavac, prama ZOR-u trebao pokušati naći neko drugo radno mjesto, i/ili ti pružiti priliku (to sad ovisi o tome gdje radiš, što radiš, i slično) da se kroz dodatno neko obrazovanje prekvalificraš za neko drugo radno mjesto.

Poslodavac te može poslati na dodatu procjenu radne sposobnosti, i ako se utvrdi da zaista ne možeš obavljati poslove onda ide ovo što sam gore napisala, ako je moguće.

Ako to nije moguće (a to ovisi o okolnostima i organizaciji posla u firmi) onda ti može dati osobno uvjetovani otkaz, ali u tom slučaju imaš i prava prema ZOR-u (otpremnina i slično).

Isto tako, malo je vjerovatno da ćeš moći bolovanje razvlačiti do besvjesti.... liječnik opće prakse isto tako ima kontrole HZZO-a i ako mu nađu da te drži na bolovanju bez opravdanog razloga (nema liječenja, nema terapije) može i on nagrabusiti. I to se u praksi događalo.

Ti sam najbolje znaš gdje radiš i kakva je situacija u firmi, tj. može li tvoj poslodavac tebi dati drugo radno mjesto ili ne. Al imaj na umu da s promjenom radnog mjesta ide i promjena ugovora o radu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 13:07   #416
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
S obzirom na situaciju pretpostavljam da imaš liječničku dokumetnaciju iz koje se vidi da se tvoja radna sposobnost promijenila i da više ne možeš obavljati poslove koje si obavljao do sada.

U takvim slučajevima tebi bi poslodavac, prama ZOR-u trebao pokušati naći neko drugo radno mjesto, i/ili ti pružiti priliku (to sad ovisi o tome gdje radiš, što radiš, i slično) da se kroz dodatno neko obrazovanje prekvalificraš za neko drugo radno mjesto.

Poslodavac te može poslati na dodatu procjenu radne sposobnosti, i ako se utvrdi da zaista ne možeš obavljati poslove onda ide ovo što sam gore napisala, ako je moguće.

Ako to nije moguće (a to ovisi o okolnostima i organizaciji posla u firmi) onda ti može dati osobno uvjetovani otkaz, ali u tom slučaju imaš i prava prema ZOR-u (otpremnina i slično).

Isto tako, malo je vjerovatno da ćeš moći bolovanje razvlačiti do besvjesti.... liječnik opće prakse isto tako ima kontrole HZZO-a i ako mu nađu da te drži na bolovanju bez opravdanog razloga (nema liječenja, nema terapije) može i on nagrabusiti. I to se u praksi događalo.

Ti sam najbolje znaš gdje radiš i kakva je situacija u firmi, tj. može li tvoj poslodavac tebi dati drugo radno mjesto ili ne. Al imaj na umu da s promjenom radnog mjesta ide i promjena ugovora o radu.
kolega mi isto u firmi imao problema sa srcem pa nije više mogao raditi posao koji je radio(vozač kao i ja)pa ga bacili na posao u skladište na minimalnu plaću(2500 kn.)ono što je najgore u toj priči je da sam kažnjen na kraju a to mi je sve priuštila firma i sad sam smeče gdje dobijem cipelu ok nego visina NAKNADE kad opet ideš na bolovanje po drugi put koliki period MORA PROĆI DA POČNEM PONOVNO DOBIVATI NAKNADU KAO PRVI PUTA??
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 13:25   #417
Naknada plaće za vrijeme bolovanja se računa kao prosjek zadnjih 6 plaća prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje.

Ako ti je bolovanje prekinuto, ako počinješ raditi..... možeš teoretski na bolovanje već nakon 1 dana, ali nećeš imati prosjek jer nemaš 6 plaća isplaćenih (jer si bio na bolovanju i dobivao naknadu plaće) . Naknada će ti biti puno manja. (ne znam sad napamet točno)
Pod pretpostavkom, da ti novo bolovanje ide sa nekom novom šifrom i da se ne nastavlja na staro.


Pogledaj si ZOR od čl. 37 pa dalje.
Ako poslodavac prekrši te odredbe zakona, imaš pravo uložiti pisani zahtjev poslodavcu za zaštitu svojih prava, a ako ti on ne odgovori ili ne poduzme apsolutno ništa , bez pol frke ga možeš prijaviti ili podnijeti tužbu.

Ponavljam ti u dobroj namjeri u vezi bolovanja, nemoj s tim muljati.
Tj. možeš al na svoju odgovornost.
Ako ti liječnik i odobri daljnje bolovanje, a ti nemaš terapije, nemaš liječenje, može se desiti da kontrola bolovanje ospori.
Kontrola može biti redovna (jer kontroliraju tu i tamo) ili može biti izvanredna (na zahtjev poslodavca).
Ako ideš na novo bolovanje, neka bude opravdano tj. idi na terapije, uzimaj lijekove, poštuj odluku liječnika.

Ako odeš na bolovanje, pa npr. zdimiš na more.... i kontrola to otkrije... neće ti biti bajno... HZZO te može u krajnjoj liniji tužiti i tražiti da im vratiš novce zbog nepoštivanja mišljenja liječnika o potrebnom liječenju.

Ako zaista misliš da će te poslodavac na bilo koji način oštetiti s obzirom na posljedice bolesti i na tvoju smanjenu radnu sposobnost imaš pravo na sudsku zaštitu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 14:57   #418
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Naknada plaće za vrijeme bolovanja se računa kao prosjek zadnjih 6 plaća prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje.

Ako ti je bolovanje prekinuto, ako počinješ raditi..... možeš teoretski na bolovanje već nakon 1 dana, ali nećeš imati prosjek jer nemaš 6 plaća isplaćenih (jer si bio na bolovanju i dobivao naknadu plaće) . Naknada će ti biti puno manja. (ne znam sad napamet točno)
Pod pretpostavkom, da ti novo bolovanje ide sa nekom novom šifrom i da se ne nastavlja na staro.


Pogledaj si ZOR od čl. 37 pa dalje.
Ako poslodavac prekrši te odredbe zakona, imaš pravo uložiti pisani zahtjev poslodavcu za zaštitu svojih prava, a ako ti on ne odgovori ili ne poduzme apsolutno ništa , bez pol frke ga možeš prijaviti ili podnijeti tužbu.

Ponavljam ti u dobroj namjeri u vezi bolovanja, nemoj s tim muljati.
Tj. možeš al na svoju odgovornost.
Ako ti liječnik i odobri daljnje bolovanje, a ti nemaš terapije, nemaš liječenje, može se desiti da kontrola bolovanje ospori.
Kontrola može biti redovna (jer kontroliraju tu i tamo) ili može biti izvanredna (na zahtjev poslodavca).
Ako ideš na novo bolovanje, neka bude opravdano tj. idi na terapije, uzimaj lijekove, poštuj odluku liječnika.

Ako odeš na bolovanje, pa npr. zdimiš na more.... i kontrola to otkrije... neće ti biti bajno... HZZO te može u krajnjoj liniji tužiti i tražiti da im vratiš novce zbog nepoštivanja mišljenja liječnika o potrebnom liječenju.

Ako zaista misliš da će te poslodavac na bilo koji način oštetiti s obzirom na posljedice bolesti i na tvoju smanjenu radnu sposobnost imaš pravo na sudsku zaštitu.
ma nisam mislio na bilo kakvo muljanje nego jednostavno me strah da mi se ne ponovi da mi ponovno ne otkaže kralježnica s obzirom na stanje kralježnice a bojim se pitati za drugo radno mjesto da mi se ne dogodi kao kolegi jer kod nas u firmi nema milosti a ići na sud mislim da i nema nekog smisla ipak je to preveliki koncern sa svojim pravnicima sad jedino ako što znači da sam drogovoljac domoviskog rata od 91.
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 15:52   #419
Gle, ono što ti u ovom trenutku možeš napraviti je da pripremiš dokumentaciju (liječničku naravno) koju imaš i iz koje se vidi da je tvoja radna sposobnost znatno smanjena i da više ne možeš raditi na starom radnom mjestu.
S tim dođi u firmu i razgovaraj. Vidi što se može napraviti.

Ako postoji način da se tebi promjeni radno mjesto sve ok, a ako ne postoj način, ako nema takvih slobodnih radnih mjesta onda vidi i procjeni što ćeš dalje.

Hoćeš li biti na bolovanju sve dok god tvoj liječnik opće prakse ne procjeni da je stvarno bilo dosta pa ti ukine bolovanje, a ti se snalazi kako god znaš i umiješ ili ćeš pokušati izpregovarati drugo radno mjesto i/ili poslovno uvjetovani otkaz sa svim pravima koje pri tome imaš, to je na tebi da procjeniš.

Ali moraš biti svjestan da ako ti je zaista zbog toga radna sposobnost smanjena, možda zaista nećeš biti potreban poslodavcu jer nema radno mjesto za tebe. Pripremi se da ti možda slijedi osobno uvjetovani otkaz, i ne daj da ti otkažu ugovor bez poštivanja svih tvojih prava u toj situaciji

Da si ti vlasnik firme, da li bi zapošljavao nekog tko ne može posao obavljati kako treba, da li bi mu isplaćivao jednaku plaću kao i onom radniku koji zaista radi i trudi se i nema nikakvih zdravstvenih ograničenja?

Naglašavam još jednom, najvažnije u cijeloj priči je liječnička dokumentacija. Ne ono što ti misliš, kako se ti osjećaš ili nešto bi ili nebi, nego ono što možeš dokazati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 18:24   #420
da,ok nema tu puno filizofije makar mislim s obzirom na godine (35)koje sam ostavio u firmi bi mogli i malo fleksibilnije gledati na moj slučaj no tu su sad novi mladi menađeri kod kojih nema milosti važan je samo profit a ljudi su brojevi na žalost onda mi u slučaju otkaza još preostaje ići u udrugu dragovoljaca ili ministarsvo obrane nemam više što izgubiti ok hvala na odgovoru
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.