Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2007., 23:56   #1
Djeluje li, i kojim mehanizmima, bogatstvo jezika na kvalitetu percepcije i spoznaje?

Postoji li, u kontekstu postavljenog pitanja, razlika medju pripadnicima razlichitih govornih podruchja?
__________________
E jebiga Skeptice, sam si rekao da je pozeljno svacije misljenje.
Covjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 00:08   #2
hm...zajednički nam je svima krik , no njegovom smo mu artikulacijom uspjeli dati značenje koje nam je svima prepoznatljivo i u tom smislu rekla bih da nema prevelikih razlika u sporazumijevanju među pripadnicima različitih govornih područja. Odnosno, naša nam sposobnost ekspresije krika daje mogućnost da se razumijemo bez obzira na jezik kojim govorimo. Da....

Bogatstvo jezika u smislu stvaranja riječi koje bi označavale svaku pojedinačnu pojavnost, obogatile bi kvalitetu komunikacije pod uvjetom da takav jezik nema sinonime. Također, bogatstvo jezika, koje omogućuje kvalitetniju spoznaju, podrazumijeva da onaj tko koristi riječi koje označavaju određene pojmove zaista i zna na što se pojam odnosi.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 00:11   #3
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
hm...zajednički nam je svima krik , no njegovom smo mu artikulacijom uspjeli dati značenje koje nam je svima prepoznatljivo i u tom smislu rekla bih da nema prevelikih razlika u sporazumijevanju među pripadnicima različitih govornih područja. Odnosno, naša nam sposobnost ekspresije krika daje mogućnost da se razumijemo bez obzira na jezik kojim govorimo. Da....

Bogatstvo jezika u smislu stvaranja riječi koje bi označavale svaku pojedinačnu pojavnost, obogatile bi kvalitetu komunikacije pod uvjetom da takav jezik nema sinonime. Također, bogatstvo jezika, koje omogućuje kvalitetniju spoznaju, podrazumijeva da onaj tko koristi riječi koje označavaju određene pojmove zaista i zna na što se pojam odnosi.

Nisi mi nishta napisala o percepciji, a i ona je ukljuchena u pitanje.
__________________
E jebiga Skeptice, sam si rekao da je pozeljno svacije misljenje.
Covjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 00:37   #4
Quote:
Covjek kaže: Pogledaj post
Nisi mi nishta napisala o percepciji, a i ona je ukljuchena u pitanje.
Diki je napisala:
"Bogatstvo jezika u smislu stvaranja riječi koje bi označavale svaku pojedinačnu pojavnost,..."
Eto, ja bih rekao da je odgovorila.
monsignor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 04:21   #5
Quote:
monsignor kaže: Pogledaj post
Diki je napisala:
"Bogatstvo jezika u smislu stvaranja riječi koje bi označavale svaku pojedinačnu pojavnost,..."
Eto, ja bih rekao da je odgovorila.
Nije rijech o komunikaciji medju jedinkama ili grupama jedinki vec o kvaliteti percepcije svake pojedinachne jedinke.

Uredu:

Da li stvaranje rijechi za oznachavanje svake pojedinachne pojavnosti djeluje na kvalitetu ( da konkretiziram ) osjetilne percepcije. Ako da, kojim mehanizmima?

Diki je napisala shto je ona mislila. A shto ti mislish? Ne o meni naravno , nego o temi?
__________________
E jebiga Skeptice, sam si rekao da je pozeljno svacije misljenje.
Covjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 07:49   #6
Rijeci su suvisne.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:21   #7
Quote:
Covjek kaže: Pogledaj post
Nije rijech o komunikaciji medju jedinkama ili grupama jedinki vec o kvaliteti percepcije svake pojedinachne jedinke.

Uredu:

Da li stvaranje rijechi za oznachavanje svake pojedinachne pojavnosti djeluje na kvalitetu ( da konkretiziram ) osjetilne percepcije. Ako da, kojim mehanizmima?

Diki je napisala shto je ona mislila. A shto ti mislish? Ne o meni naravno , nego o temi?
Osjetilna percepcija je izrazito subjektivna kategorija.Kazu istrazivaci da svaki covjek na svoj nacin osjeca.To vrijedi za sva osjetila.
Ipak i osjetila se mogu uvjezbavati.I to dugotrajnim i predanim radom.
U takvom ucenju demonstrator - ucitelj priblizava prepoznavanje odredjenog osjeta tako da ga opise slikovito i da mu ime.
Primjer su npr. stvaraoci mirisa, enolozi i sl.
Uobicajeno covjek ne primjecuje nijanse u svojim osjetilima dok mu netko na to ne obrati paznju uz tocan naziv onoga sto treba osjetiti.
Prije nego sto pocne bilo kakva degustacija, potrebno je prvo nauciti prepoznavati i razlikovati osnovne pojmove,(mirise, okuse), zatim kombinacije koje mogu "progutati" osnovne.

Dakle, kojim mehanizmom rijeci koje oznacavaju svaku pojedinacnu pojavnost djeluju na kvalitetu osjetilne percepcije?

Mehanizam je znanje, prepoznavanje, analiza i sinteza naucenog.
monsignor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 16:09   #8
Utjece toliko sto, ako neko ima vece bogatstvo vokabulara, moze ti lakse i tocnije objasniti ono sto misli, s uvjetom da i ti znas te rijeci koje on koristi. Onaj sa 'tanjim' vokabularom malo ce se vise namuciti u objasnjavanju, a i malo ce duze to trajati...
 
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 16:17   #9
bila je slična tema, ovdje. možda pomogne.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 16:43   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
bila je slična tema, ovdje. možda pomogne.
pa da, kako ce im neko objasnit da je 1 + 1 = 2 kad im niko ne moze objasnit niti sta 1 znaci, cak niti sta puno ili malo znaci. Ne mogu oni zamislit kolicinu zato sta niti neznaju sta je kolicina, a zato sto neznaju, nece nikad ni naucit..
ne vjerujem da je to cisto zbog (ne)inteligencije, nego jednostavno neznaju, preapstraktno im je, nije im upisano u BIOS
 
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 20:12   #11
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
bila je slična tema, ovdje. možda pomogne.
Vrlo zanimljivo, i vrlo normalno.Vjerujem da im je dobro.Samo da im neki pilot ne izbaci bocicu coca-cole.To bi ih unistilo.
monsignor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 00:48   #12
Quote:
Covjek kaže: Pogledaj post
Postoji li, u kontekstu postavljenog pitanja, razlika medju pripadnicima razlichitih govornih podruchja?
baš je pisalo na net.hr kako su britanski znanstvenici dokazali kako rusi uočavaju više nijansi plave boje nego ostali narodi, a imaju pun ku... riječi za plavu boju...jer razlikuju više nijansi...

dakle oni su time dokazali da jezik utječe na percepciju...piše ne net.hr od prije par dana...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 19:43   #13
Quote:
Covjek kaže: Pogledaj post
Postoji li, u kontekstu postavljenog pitanja, razlika medju pripadnicima razlichitih govornih podruchja?
ne , pošto su riječi ionako nedovoljne za mnoge stvari
edit: i dovoljne
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 21:03   #14
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
baš je pisalo na net.hr kako su britanski znanstvenici dokazali kako rusi uočavaju više nijansi plave boje nego ostali narodi, a imaju pun ku... riječi za plavu boju...jer razlikuju više nijansi...

dakle oni su time dokazali da jezik utječe na percepciju...piše ne net.hr od prije par dana...
link

istraživanje na uzorku od 50 ljudi

izrazito snažan dokaz
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 22:55   #15
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
link

istraživanje na uzorku od 50 ljudi

izrazito snažan dokaz
hm, to bi se nekako dalo svrstati u "junk science", zar ne?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 00:32   #16
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
baš je pisalo na net.hr kako su britanski znanstvenici dokazali kako rusi uočavaju više nijansi plave boje nego ostali narodi, a imaju pun ku... riječi za plavu boju...jer razlikuju više nijansi...

dakle oni su time dokazali da jezik utječe na percepciju...piše ne net.hr od prije par dana...
Kod Rusa je to bitno zbog smrzavanja. Obzirom na to koliko je netko poplavio moraju odlučit hoće li mu dat votku, deku i votku, odrezat nogu i dat mu votku, popit malo votke za dušu mu...
freudrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:47   #17
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
link

istraživanje na uzorku od 50 ljudi

izrazito snažan dokaz
promaklo mi je to uzorak od 50 ljudi..čitam recimo svaku drugu riječ..tako nešto...brže je...
al opet je znanstveni rad na uzorku od 50 ljudi...nije isus krist došo s neba i bacio 10 božjih zapovjedi, niti je george bush došo na partiju golfa sa jelenom rozgom..
već su britanci napravili znanstveno istraživanje na uzorku od 50 ljudi...a zašto nisu na 4 milijuna rusa to napravili? e vidiš očito znaju teoriju statistike...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:51   #18
Eskimi imaju oko 250 riječi za snijeg.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:18   #19
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Eskimi imaju oko 250 riječi za snijeg.
u slavoniji ima dosta sličnih, ali opet različitih naziva za baturicu.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.