Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2011., 15:24   #201
Quote:
marijapo kaže: Pogledaj post
Da, jasno mi je to donekle. Al ovo mi je treća trudnoća i trebala bi na porodiljni tri godine ako se nevaram.
A šta se može desit ako se firma pogasi dok sam ja na porodiljnom, hoću mi se prekinut bolovanje il se može nastavit na neki način....
Da, imaš pravo na porodiljni u trajanju od 3 godine (tj. po novom rodiljni 6 mj, i ostatak roditeljski dopust 2,5 god.). E sad, što se naknada tiče, ako napraviš reviziju nakon što ostvariš 12 mj. neprekidnog staža, dobivat ćeš za preostalo vrijeme naknadu po prosjeku plaće, ali samo dok beba ne napuni 6 mjeseci. Nakon toga primaš maksimalno 2660kn (od 7. mj. do godine dana života bebe), a za cijelu 2. i 3. god. porodiljnog primaš 1663kn.

Ako se firma zatvori dok si na porodiljnom, javljaš se na HZZO i dobivaš i dalje porodiljnu naknadu kao majka izvan sustava rada, 1663kn, a isto tako ti priznaju i staž za sve to vrijeme.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 22:12   #202
imam pitanjece
dali se danas najvise isplati ici na komplikacije ili tek poslije na porodiljni? pokusavam ostat trudna, i zeljela bi se cim prije informirat! da bar bude cim prije plusic

e sad, sveukupni radni staz mi je 5 godina.. u zadnje 3 godine imam stalno zaposlenje, a ostale 2 godine su bile s prekidima (ne vise od 6 mj.) netto placa mi je cirka 2500-2600, kad se dodaju putni troskovi itd.. dode i do 3000kn..
ako odem na komplikacije do koliko mjeseci se prima puna placa, ja sam cula dok ne rodim dok netko kaze do prvih 6 mjeseci trudnoce pa se smanjuje znaci kako bi islo u mom slucaju ako odem na komplikacije?
a koji bi bio slucaj s porodiljnim da radim dok mogu? ajd odgovorite mi, jer ne kazu mi svi isto!!! hvala
hela84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 01:26   #203
Ti bi na komplikacijama primala punu plaću (bez putnog troška), isto kao i prvih 6 mjeseci rodiljnog dopusta.
Da ti je plaća veća od 4250 kn, na komplikacijama bi primala 4250 kn, to je maksimum koji se isplaćuje, a prvih 6 mjeseci punu plaću, kolika god je.
Drugih 6 mjeseci naknada može biti od 1660 do najviše 2660 kn. E sad, kako se točno to određuje za drugih 6 mj., neznam, samo znam da je 1660 kn najniža, a 2660 kn najviša naknada koju možeš dobiti.
kewica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 13:37   #204
Drage forumašice,
evo moje priče

1. MM i ja radimo na bebi
2. Zaposlena sam na određeno vrijeme do 31.01.2012. godine
3. Radni staž mi trenutno iznosi 1 godina i 8 mjeseci ( neprekinuto )
4. Plaća mi iznosi cca 4.800,00 kn neto ( bez putnih troškova )
5. Po isteku ugovora u trenutnoj službi sa 31.01.2012. odmah namjeravam ( u slučaju da uspijem ostati trudna ) 01.02.2012. godine sklopiti novi radni odnos sa novim poslodavcem sa istom osnovicom i visinom plaće - radi se o očevoj firmi, akle, fiktivno prijavlljivanje..

Budući da ću trudnoću morati čuvati obzirom na moje zdravstvene tegobe ( znači odmah ću ići na KOMPLIKACIJE ) zanima me:

1. Koliki iznos naknade ću dobivati za vrijeme komplikacija?
2. Koliko nakon poroda prvih 6 mjeseci?
3. Budući da imam "dogovoreno" s novim poslodavcem sklopiti ugovor po isteku sadašnjeg ugovora kako se nebi vodila kao nezaposlena osoba, dali npr smijem biti na koomplikacijama npr 3. mjeseca trudnoće kod starog poslodavca, prekinuti komplikacije na par dana kako bi se ponovo mogla zaposliti kod novog poslodavca, i onda nakon par dana "rada" kod novog poslodavca opet otvoriti komplikacije? DAli se neprekinuti staž za ostaviranje porodiljne naknade u prosjkeu plaće od 12 mjeseci smatra kod istog poslodavca ili je samo bitno da staž niej prekinut??
Jako bi mi pomogle odgovorom, osobito na situaciju pod brojem 3. Dali će i naknada za vrijeme komplikacija ostati ista u novom radnom odnosu ako ću imati istu plaću ili kod tog novog poslodavca također trebam imati neki radni staž kako bi se obračunala naknada ( prosjek )
Uh, nešto sam zabrljala ovu priču..

Zadnje uređivanje Ramones! : 09.08.2011. at 14:11.
Ramones! is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 17:15   #205
dragi ljudi trebam pomoć¨! moje dijete sutra puni 6 mjeseci, a ja sam sinoć ( u petak pred produženi vikend :-/) shvatila da od ludnice, godišnjih itd nisam produžila porodiljni za drugih 6 mjeseci, a na njemu namjeravam biti. nakon što sam se par sati istulila pronašla sam na stranicama Trebam informaciju kako je zahtjev moguće podnjeti i retrogradno, ali nema nikakvih informaciija. dal se još nekome ovo dogodilo i mogu li predati zahtjev makar će mi dijete u utorak, prvi radni dan, imati 6 mj i 2 dana! inače imala sam sam preko 15 g neprekinutog staža prije ove trudnoće i bila sam na čuvanju, ako to nešto znači. prežalosna sam i ne kužim kako mi se desio ovakav propust...zato upomoć...tko ima kakvu informaciju nek podijeli s umornom mamom kojoj je mozak negdje na paši...
muceki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 23:17   #206
Quote:
Ramones! kaže: Pogledaj post
Drage forumašice,
evo moje priče

1. MM i ja radimo na bebi
2. Zaposlena sam na određeno vrijeme do 31.01.2012. godine
3. Radni staž mi trenutno iznosi 1 godina i 8 mjeseci ( neprekinuto )
4. Plaća mi iznosi cca 4.800,00 kn neto ( bez putnih troškova )
5. Po isteku ugovora u trenutnoj službi sa 31.01.2012. odmah namjeravam ( u slučaju da uspijem ostati trudna ) 01.02.2012. godine sklopiti novi radni odnos sa novim poslodavcem sa istom osnovicom i visinom plaće - radi se o očevoj firmi, akle, fiktivno prijavlljivanje..

Budući da ću trudnoću morati čuvati obzirom na moje zdravstvene tegobe ( znači odmah ću ići na KOMPLIKACIJE ) zanima me:

1. Koliki iznos naknade ću dobivati za vrijeme komplikacija?
2. Koliko nakon poroda prvih 6 mjeseci?
3. Budući da imam "dogovoreno" s novim poslodavcem sklopiti ugovor po isteku sadašnjeg ugovora kako se nebi vodila kao nezaposlena osoba, dali npr smijem biti na koomplikacijama npr 3. mjeseca trudnoće kod starog poslodavca, prekinuti komplikacije na par dana kako bi se ponovo mogla zaposliti kod novog poslodavca, i onda nakon par dana "rada" kod novog poslodavca opet otvoriti komplikacije? DAli se neprekinuti staž za ostaviranje porodiljne naknade u prosjkeu plaće od 12 mjeseci smatra kod istog poslodavca ili je samo bitno da staž niej prekinut??
Jako bi mi pomogle odgovorom, osobito na situaciju pod brojem 3. Dali će i naknada za vrijeme komplikacija ostati ista u novom radnom odnosu ako ću imati istu plaću ili kod tog novog poslodavca također trebam imati neki radni staž kako bi se obračunala naknada ( prosjek )
Uh, nešto sam zabrljala ovu priču..
1. Komplikacije su limitirane na iznos od 4250 kn i toliko bi dobivala dok si na komplikacijama.
2. 45 dana prije poroda otvaraš porodiljni i dok beba ne navrši 6 mjeseci primaš prosjek svoje plaće.
3. Možeš biti na komplikacijama, pa ih prekinuti i onda opet kod novog poslodavca otvoriti komplikacije. To ti je i jedina mogućnost, s obzirom da ne možeš zasnovati novi radni odnos ako si na bolovanju, jer se smatra da si privremeno nesposobna za rad. Jedino mislim da ti se u tom slučaju naknada za komplikacije smanjuje, jer opet moraš donositi ER-1 obrazac i izračunava se novi prosjek, a u njega će ući i ovi mjeseci kada si bila na bolovanju. Ako se dobro sjećam, mislim da trebaš na tom novom obrascu imati minimalno 2 isplaćene plaće da bi mogla imati naknadu po prosjeku plaće, odnosno maksimalni iznos od 4250 kn, pa si kalkuliraj malo.
Za porodiljnu naknadu bitno je samo da je staž neprekinut, nebitno je kod koliko poslodavaca si radila. Čini mi se čak da sad i za porodiljni vrijedi opcija da možeš imati 18 mjeseci staža s prekidima u posljednje 2 god.

Quote:
muceki kaže: Pogledaj post
dragi ljudi trebam pomoć¨! moje dijete sutra puni 6 mjeseci, a ja sam sinoć ( u petak pred produženi vikend :-/) shvatila da od ludnice, godišnjih itd nisam produžila porodiljni za drugih 6 mjeseci, a na njemu namjeravam biti. nakon što sam se par sati istulila pronašla sam na stranicama Trebam informaciju kako je zahtjev moguće podnjeti i retrogradno, ali nema nikakvih informaciija. dal se još nekome ovo dogodilo i mogu li predati zahtjev makar će mi dijete u utorak, prvi radni dan, imati 6 mj i 2 dana! inače imala sam sam preko 15 g neprekinutog staža prije ove trudnoće i bila sam na čuvanju, ako to nešto znači. prežalosna sam i ne kužim kako mi se desio ovakav propust...zato upomoć...tko ima kakvu informaciju nek podijeli s umornom mamom kojoj je mozak negdje na paši...
Možeš podnijeti i nakon što ti dijete napuni 6 mjeseci. Naravno, naknada će ti kasniti jedan mjesec, ali ćeš dobiti i taj zaostatak slijedeći mjesec. Javi se samo što prije u ispostavu HZZO-a i objasni im situaciju. Razlika od redovne procedure prilikom otvaranja roditeljskog dopusta (2. šest mjeseci) je jedino u tome što ćeš morati iz firme donijeti izjavu da se nakon isteka ovih prvih 6 mjeseci nisi vraćala na posao, nisi bila na godišnjem ili bolovanju, tj. da nisi imala nikakav prekid između korištenja rodiljnog i roditeljskog dopusta.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 20:55   #207
Pozdrav svima!

Molila bi Vas pomoć, moja situacija je sljedeća:

1. Zaposlena od 07.05.2009. do 24.02.2011. ( 1god 9 mj 19 dana) prijavljena na plaću od 4,500 kn
2. Na Zavodu za zapošljavanje od 24. 02. do 22. 8. 2011. (NEPUNIH 6 mj) dobivala naknadu
3. Od 22.8. 2011. u radnom odnosu kod obrtnika oca

Moje pitanje je sljedeće.

Ukoliko bi sad ostala trudna (sljedeći mjesec) :
1. kad bi mogla otići na komplikacije u trudnoći, a da imam pravo na puni iznos plaće?
2. koji prosjek plaće bi mi se gledao kad radim svega mjesec dana, a prije toga sam imala prekid?

Hvala puno unaprijed! Kolko sam upućena (a nisam previše) ja bi mogla spadati u onu kategoriju 18 mjeseci u zadnje 2 godine, ali ne znam dal se to tako gleda i za komplikaciju ili samo porodiljni.
ma-van is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 23:53   #208
Quote:
ma-van kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Molila bi Vas pomoć, moja situacija je sljedeća:

1. Zaposlena od 07.05.2009. do 24.02.2011. ( 1god 9 mj 19 dana) prijavljena na plaću od 4,500 kn
2. Na Zavodu za zapošljavanje od 24. 02. do 22. 8. 2011. (NEPUNIH 6 mj) dobivala naknadu
3. Od 22.8. 2011. u radnom odnosu kod obrtnika oca

Moje pitanje je sljedeće.

Ukoliko bi sad ostala trudna (sljedeći mjesec) :
1. kad bi mogla otići na komplikacije u trudnoći, a da imam pravo na puni iznos plaće?
2. koji prosjek plaće bi mi se gledao kad radim svega mjesec dana, a prije toga sam imala prekid?

Hvala puno unaprijed! Kolko sam upućena (a nisam previše) ja bi mogla spadati u onu kategoriju 18 mjeseci u zadnje 2 godine, ali ne znam dal se to tako gleda i za komplikaciju ili samo porodiljni.
1. Od 01.11. bi mogla, ali ne možeš na punu plaću, nego je limitirano na 4250 netto. (tu trebaš imati uvjet 18 mj u posljednje 2 god i taman bi se uklopila u to)
2. Ako radiš samo mjesec dana, a imala si prekid, onda su komplikacije na minimalcu - 831 kn.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 00:37   #209
Pitanjce, pošto sam naišla na mnogo različitih info., više ni sama ne znam što je istina.

Znači, trudna sam 2 mj., nezaposlena sam i ne javljam se na burzu već duže vrijeme, pa me zanima imam li ikakvo pravo na primanje naknade (one minimalne, naravno).

Negdje piše da se za to treba redovno prijavljivati bar godinu dana prije poroda, negdje piše da ne treba. Ne kužim ni sama više.

Ići ću do burze raspitati se, al pošto je vikend pred nama, do pon ništa. A baš me zanima, pa ako netko ima frišku informaciju, bila bih zahvalna
Tarsis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 14:13   #210
ako se ne prijavljuješ na biro, nemaš pravo na porodiljnu naknadu.
i da ,točno je da moraš biti na birou barem godinu dana prije trudnoće.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 17:38   #211
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
ako se ne prijavljuješ na biro, nemaš pravo na porodiljnu naknadu.
i da ,točno je da moraš biti na birou barem godinu dana prije trudnoće.
Ovo nije točno!
Naravno da nema pravo na naknadu s burze, al ima sa hzzo-a.
Sve zdravstveno osigurane majke s prebivalištem u RH imaju pravo na naknadu sa hzzo-a.
Ako se ne javljaš na burzu vodiš se kao majka vam sustava rada i imaš pravo godinu dana primati 1660 kn

Nek me ispravi netko ako ovo nije točno
Edina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 20:44   #212
Quote:
Tarsis kaže: Pogledaj post
Pitanjce, pošto sam naišla na mnogo različitih info., više ni sama ne znam što je istina.

Znači, trudna sam 2 mj., nezaposlena sam i ne javljam se na burzu već duže vrijeme, pa me zanima imam li ikakvo pravo na primanje naknade (one minimalne, naravno).

Negdje piše da se za to treba redovno prijavljivati bar godinu dana prije poroda, negdje piše da ne treba. Ne kužim ni sama više.

Ići ću do burze raspitati se, al pošto je vikend pred nama, do pon ništa. A baš me zanima, pa ako netko ima frišku informaciju, bila bih zahvalna
Članak 32. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama:
Majka izvan sustava rada može ostvariti pravo s osnove rodiljne i roditeljske brige o djetetu pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:
da je hrvatska državljanka ili strankinja s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,
– da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 5 godina,
– da je zdravstveno osigurana prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.


Imaš pravo na 1663 kn od dana rođenja djeteta do navršenih djetetovih godinu dana.

Znači, majka izvan sustava rada nema uvjet prijave na Zavod za zapošljavanje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 00:53   #213
Eto opet dvije različite info

Znači imam pravo na naknadu, ali ne s burze, nego sa hzzo-a?

Tamo se trebam javiti kad se bebač rodi? Ili prije?

Hvala
Tarsis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 01:18   #214
Quote:
Tarsis kaže: Pogledaj post
Eto opet dvije različite info

Znači imam pravo na naknadu, ali ne s burze, nego sa hzzo-a?

Tamo se trebam javiti kad se bebač rodi? Ili prije?

Hvala
Javiš se na HZZO kad se rodi beba. HZZ nema ništa s tim. Naravno, trebat ćeš donijeti i papirologiju:
- kopiju rodnog lista djeteta (djece)
- kopiju djetetove zdravstvene
- potvrdu o prebivalištu
- kopiju svoje domovnice
- kopiju kartice tekućeg računa
- potvrdu s HZZ-a da vide od kada si u evidenciji - ako nisi prijavljena na burzu, mislim da onda to ni ne možeš dobiti
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 16:17   #215
Quote:
Tarsis kaže: Pogledaj post
Eto opet dvije različite info

Znači imam pravo na naknadu, ali ne s burze, nego sa hzzo-a?

Tamo se trebam javiti kad se bebač rodi? Ili prije?

Hvala
Nakon rođenja djeteta, odnosno kad izvadiš rodni list i prikupiš dokumentaciju. Idi u najbliži HZZO i zatraži zahtjev kao majka van sustava rada (ne nezaposlena majka, jer je to druga kategorija). Na zahtjevu piše koja se dokumentacija prilaže zahtjevu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 18:50   #216
Produžavanje ugovora s određenog na neodređeno u trudnoći

Dobar dan!

mene zanima obzirom da sam na komplikacijama u trudnoci i danas mi istice ugovor i sefica je rekla da bi me sad nakon 2,5 god rada dala ugovor na neodredeno jer sam kvalitetan radnik
obzirom da radim u 2 firme po 4 sata gdje je vlasnik ista osoba al zbog bransi kojom se bave ne mogu sve imat pod 1 firmom vec moraju bit 2 firme
mene zanima dal ce mi hzzo radit probleme da me sefica zaposli sad na 1 firmi puno radno vrijeme na neodredeno tj 8 sati a s ove druge odjave jer ova druga postoji mogucnost da se zatvori firma
dal zna tko kakva je procedura na hzzo i kak to ide
il ja moram maknut se s komplikacija na par dana da sve to odradimo kaj mi je zaista bedasto
nije da muljamo il nekaj,ipak u toj firmi sam radila dosta i zasluzila ugovor na neodredeno
ne zelim ostat bez naknada s hzzo jer se njima ne svidja kaj sam napokon dobila ugovor kak spada
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 12:55   #217
Najbolje bi bilo ne mijenjati ugovor. Micanjem s komplikacija nećeš dobiti ništa.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 11:48   #218
ak je meni to bilo upuceno nemam ja tu nikakvih opcija ugovor mora biti produzen sam me zanima dal ce ovi na hzzo zezat ak mi daju sam na jednoj 8 sati, jer ovo ak ostane 4 sata svaka bilo odredeno il neodredeno oni ne znaju nit se mora kaj mjenjat kod njih
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 12:02   #219
Naravno da je tebi upućeno. Zato i govorim da je najbolje ništa ne mijenjati.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 00:06   #220
Imam i ja pitanje...

Zanima me kakva je procedura ako ostanem trudna dok izvrsavam pripravnicki staz... tj. Ako se zaposlim kao pripravnik (18. mjeseci) radim nekih 6 mj. ostanem trudna, radim jos tih 8. mjeseci kao trudnica, to je ukupono 14. mj. odlazim na porodiljni i sto dalje...
imam pravo biti na porodiljnom 1 godinu, pa se vratiti i odraditi ta jos 4 mjeseca sto mi je ostalo ili to ide drugacije...

i narvno zanimaju me primanj dok sam na porodiljnom kako to ide..koliko...
hvala
__________________
samo jednom se zivi!
minie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:15.