Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2014., 17:45   #961
moja cetverogodisnjakinja jos uvijek rijetko prespava noc u komadu bez da dodje k nama. vise se ne budi zbog wc-a ili zedji (osim ako je bas vecerala nesto slano/slatko/masno), ali obavezno dolazi k nama. nema sanse vratiti je u njen krevet, osim da i ja podjem s njom, sto nije rjesenje. naravno, ni zaspati ne zna sama.....

nisam citala knjigu, al bojim se da je kasno sad za ikakve metode jer ne zelim da place i vristi po noci dok joj sestra spava.

cekam ono za sto cuh na forumu - da ce jednog dana "postati velika" i da nas vise nece trebati za uspavljivanje..
__________________
02-2010, 12-2012
tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 15:35   #962
Quote:
PinaColada000 kaže: Pogledaj post
Moja mala ima 2godine. Nikada nije avala cijelu noc,mozda 4-6 sati u komadu. Nekad se budila u placu,bacala se po krevetu,plakala i to su nam opisali kao nocne strahove,kao prozivljava dan. Jos uvijek nekad zna pojesti bocicu cokolina po noci,ali nije pravilo,ili piti caj,zvati mama,dodirnuti me i nastaviti spavati.
Ali zadnjih 5 dana uzasno!!! Budi se i po 10puta,ja sam luda,muz..place i trazi caja,i caj i caj,ili bocu. To nije normalno. Ne znam sta da radim,nisam citala tu knjigu ali planiram. Sto i kako promijeniti??
Uskoro dolazi druga beba,ne mislim da ce plakati naizmjence a ja izgledati ko zomb
Što se tiče knjige, pročitala ju, probala jednu noć, bilo je stravično i odustala sam. Mislim da je tvoja mala i prevelika za to.
Možda ju malo muči što dolazi nova beba pa tako reagira, a s obzirom da traži puno čaja, ja bih malo provjerila i šećer u krvi (ja sam inače paničar, pa uzmi ovo s rezervom )
__________________
Pilić 2.4.2011.
Cvrčak 22.7.2014.
lala_dream is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 12:50   #963
Moj će sad 15 mjeseci. Oduvijek smo imali problema s dnevnim odmorom, ali navečer nikad. Niti kad je imao grčeve nisam nosala da bi spavao i uvijek je navecer normalno sam zaspao i budio se jednom za jesti. Dnevno koma, tek se s godinu dana to popravilo i odspavao je jednom dnevno sat i pol i puno bolje.

Ali doslo ljeto krenulo vise zubica odjednom i mm na godisnjem. Mm mu popustao pa mi napravio katastrofu oko obroka pa opet krenuo intervenirati oko dnevnog odmora i onda mi ga poceo nosati i navecer da zaspe. Ja govorila i ljutila se i nista. Onda sam rekla da ja tako ne mislim raditi ako hoce divlje dijete koje je neispavano i zivcano pa nek ga nosa. Sad mali trci mm i vjesa se da ga stalno nosa, mm umoran ali ja sinu ne popustam. Mali to zna pa terorizira muza. Ali sad ce mm kraj godisnjeg i onda sam sama. To ne bu islo i ja se ne zelim vratiti u vrijeme kada sam bila toliko iscrpljena jer mali ne zeli spavati bez cirkusiranja po danu pa od umora histerizira. Sad da tako i navecer? Nema sanse.

Volim svoje dijete vise od svega ali o nekim stvarima on ne moze odlucivati. San je potreba. Sad kad ovako cirkusira neispavan je, zivcan, vice, nemoguc je. Tesko mu je i vidim da je jadan. Premali je da shvati u cemu je problem i mora mu se pomoci. Odlucila sam da cu ukinuti prekidac (urlanje, cmoljenje da bude po njegovom) jer niti on ne moze normalno funkcionirati, a niti ja. Usli smo u zacarani krug. Neispavan pa nervozan pa se to odrazava i na obroke. Zivcan pa se ne najede do kraja pa jos vise zivcan pa mu sve krenulo ici na zivce. I pelene, i park i kupanje...Non stop dreka a sve krece od neispavanosti.

Ne moze ovo vise ovako. Lakse metode ne pale. Znao je sam zaspati i to se izgubilo. Stekao je losu naviku dok si rekao keks. I nije jedina. Mm sam rekla da sutra krecem i da nema vise popustanja. Ni u cemu sto se mora (spavanje, jelo-animiranje i hodanje za njim ne dolazi u obzir, brusnicu mora piti zbog bubrega i infekcije koju je imao i nema preskakanja itd.). Time samo djetetu steti. Ta nedosljednost me najvise nazivcirala. Roditelji trebaju jednako postupati a mm stalno ide linijom manjeg otpora. Sad vidi rezultat. Mali je totalno podivljao.

Javim rezultat.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.

Zadnje uređivanje lujka_x : 18.08.2014. at 13:12.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 20:32   #964
Jos jedan "podivljali" 1,5 godisnjak van kontrole. Nece zaspati sam. Inati se. Nevidjeno...
Bas me zanima koje ce to metode biti ovaj put primijenjene za dresiranje potomka, mozda opet lavor bude na repertoaru
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 23:00   #965
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Jos jedan "podivljali" 1,5 godisnjak van kontrole. Nece zaspati sam. Inati se. Nevidjeno...
Bas me zanima koje ce to metode biti ovaj put primijenjene za dresiranje potomka, mozda opet lavor bude na repertoaru
Jel to mene ide? Ako da, molim preskoci me...I ne kuzim o kakvom lavoru je tu rijec...U biti, ne zanima me.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 23:29   #966
Ako se ipak zainteresiras, mozes procitati na drugoj temi od strane 174 pa na dalje.

Mislim da bi ovakvi komentari koji neciji pokusaj rjesavanja problema na temelju preporucenih, zvanicnih knjiga strucnjaka (bar svojevremenih) koje su prodavane i prodaju se dan danas kao prirucnici za odgoj djece..nazivaju dresiriranjem potomaka i aludira se na povracanje i lavore (sa neke druge teme) trebali biti ostro kaznjeni.

Ako nekome metoda i bilo koja njena prilagodjena verzija izaziva gnusanje, mislim da bi se trebao suzdrzati od bilo kakvih komentara, ako za neke kulturne nije sposoban.
Ovo je tema za one koji su probali, zele probati nesto slicno, za one koji su uspjeli i koji mozda zele podijeliti iskustvo, za one koji tek planiraju neato slicno..pa traze savjete.
A nikako ne bi smjela biti za one koji tu dolaze iskljucivo napadati, provocirati, osudjivati i vrijedjati.
Nitko nikoga ne sili niti nagovara na bilo sto, svatko cini ono sto misli da mora, a kad je odgoj unutar male obitelji drugaciji pa tata cini jedno, a mama drugo i medjusobno im to ne odgovara, nije lako.
Ako netko moze problem rijesiti nosenjem, to ne znaci da je ta opcija dobra za oboje..ne moze mozda mama nositi dijete toliko kao tata ili mozda ne moze uopce...kada je dijete (a i mama) zbog toga neispavano, nervozno...to svakako nije dobro.
Osudjvati neciji tudji nacin, bez da se u detalje zna necija situacija i razlozi za takvo sto i to na ovakav ruzan nacin je za svaku osudu, pa zatim i za karton za nesto..trolanje, off, spam...nesto vec.

Ne komentiram odabir lujke, niti propagiram bilo kakvu metodu, samo branim njen odabir i osudjujem nekulturno komentiranje istog.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 18.08.2014. at 23:39.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 09:05   #967
postoji cijeli svemir izmedju nosenja cijelu noc i ostavljanja djeteta da place samo
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 09:41   #968
Ma sve je jasno, kriv je iskljucivo njen m koji kvari njen super odgoj, radi "katastrofu" i "intervenira" u njen odgoj, pa ima dijete za koje se u opisu koriste iskljucivo fraze: "katastrofa", "divlje", "terorizira", "cirkusira", "histerizira", "zivcan", "urla", "cmolji", "nervozan", "non-stop dreka" (prica o 15-mjesecnoj bebi).

Ono, cudoviste koje je stvorio njen m ali stize super-mama koja ce dovesti dijete u red i prestati mu stetiti nosenjem i sl. Sukladno tonu posta ocekujem i metodologiju, uostalom sama je rekla da ce nam raportirati kako ide pa da zna da nas ima zainteresiranih...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 09:58   #969
@Summer
Naravno. Samo ne znam zasto i kome si to napisala..s kojim ciljem.

Lujka nije napisala da namjerava dijete ostaviti da place samo. Niti da ga misli ostaviti da place samo ..sve dok ne zaspi, niti nista slicnoga.
Kako namjerava sprovesti svoju ideju da dijete oduci nosenja nije napisala u detalje.
A niti sam ja spomenuvsi metodu, napisala da se podrazumijeva da dijete biva samo i place. Dapace, napisala sam
"...metoda i bilo koja njena prilagodjena verzija..."
"Ovo je tema za one koji su probali, zele probati nesto slicno, za one koji su uspjeli i koji mozda zele podijeliti iskustvo, za one koji tek planiraju nesto slicno..pa traze savjete."
Svojevremeno sam temu bila i procitala, sad se ne sjecam bas svega, ali ima tu primjera kako su neki provodili svoju neku inacicu, bili uz dijete ...ili ga pustali plakati minimalno, uglavnom ne sjecam se da je itko samo pustio dijete plakati sve dok ne zaspi.
Pa cak je i Ferber zamislio to da se djetetu dolazi u roku par minuta, kako ne bi mislilo da je samo i ostavljeno. A to je bilo poodavno, prije 30-tak godina, od tada su roditelji sami sebi i svom djetetu prilagodjavali metodu i ...po nekim zapisima (i ovdje na forumu, a i drugdje) mnogima je i pomogla i kako kazu - "preporodili su se".

lujka nije napisala da namjerava dijete ostavljati samo sve dok ne zaspi, pogotovo ne da ga misli pustiti da povraca, niti je opisala svoje namjere....koje bi netko smio prozivati i posprdno ih nazivati dresiranjem.
Uostalom, cak i da odabere najrigorozniji oblik metode, koji se nekome nikako ne svidja, to jos uvijek nije kaznjivo, nego je dapace dio literature (istina, malo zastarjele), koja spada u nekakve pedagoske/odgojne prirucnike...koji su namijenjeni roditeljima.
A jos kada netko cuje kako se drugima situacija koja je bila zabrinjavajuca (i dijete i mama neispavani i nervozni) bitno popravila, stvarno nije za osudu to sto netko pokusava pomoci svom djetetu (i sebi) da bude manje nervozno, naspavano, zadovoljno....

Naravno, zanima i mene kako ce provesti svoj naum i kakvi ce biti rezulatati, nadam se da ce i napisati.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 19.08.2014. at 10:30.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 13:45   #970
frcaju iskre, smanjite doživljaj
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 22:24   #971
Prije svega hvala na podršci kajperinja...

Nakon mjesec dana svega i svačega, pa i pedijatra i provjere je li kod mog sina problem zdravstvene naravi (nije, sve super) te razgovora s pedijatrom odlučili smo se da sineku pomognemo na malo čvršći način. Da, pomognemo. Dijete se pogubilo i mi se nismo snašli (ja sam odustala od govorenja mm, a mm je išao linijom manjeg otpora) te je zavladao kaos. Plakao, vrištao, izvijao se, udarao glavom ne samo kad bi išao spavati, pa kroz noć, nego na kraju i kroz dan - kod pelena, pranja ruku, kupanja, igranja...Totalno je bio nesretan, a razlog - umor i neispavanost što je rezultiralo napetošću i stresom koju tako mala djeca ne znaju rješavati pa to krene kako je nama krenulo. To je i opasno za njega bilo - taj bi bauljao i doslovce padao s nogu od umora. Naravno da se mogao i povrijediti, ali nije se dao i točka.

Krenula sam s dnevnim spavanjem, rutina kao i inače, sin umoran očito, 15 min prije nego ide spavati stavili smo ga u krevetić. Nismo ga ostavili samoga u zatvorenoj sobi, pomazili smo ga i rekli da je vrijeme za odmor, da ga volimo i sjeli na svoj krevet. Odlučili smo da ga nećemo ostavljati samog (strah nas bilo da ne krene penjanje da izađe, lupanje glavom od ogradicu, a i ostavljanje nam je teško zamislivo..) i da ćemo sjediti u sobi i utješiti ga nakon svakog proteka određenog vremena (3 min, pa 2 minute tješenja (pomaziti ne puno riječi, smireno), 5 min pa tješenje, pa 7 min, pa opet 7, pa 9 min i dalje po 9...ne previše govoriti i objašnjavati, ne pokazivati nemir, nervozu, sve smireno i tiho). On je odmah skočio i krenuo plakati. Gledao je u nas i plakao mi bi mu samo rekli "dobro je, vole te mama i tata, tu smo, dobro je" i sl i nakon proteka ustali i pomazili, polegli ga, ne više od par puta, i sjeli...Trajalo je prvi puta oko 30 min, navečer oko 12 min, danas za dnevno oko 15 minuta, danas navečer oko 5 minuta.

Sin mi zaspe i kad se probudi čak i sam uspije opet zaspati. Ponekad se javi mi ga pomazimo i on dalje spava. Jučer popodne i danas cijeli dan on je drugo dijete - veseo, pun elana, fino se najede jer ne vrišti i baca, normalno promijenimo pelenu, opet cičimo dok se kupamo, igra se s nama, dolazi jednom i drugom kad mu se baš jako mazi, baš sjaji... Naspavao se i samim time više nije van sebe.

Ono što želim reći - bilo mi je i teško mi je uvijek kad mi dijete plače, ali druge nije bilo. Znao je zaspati i to se pogubilo. Morali smo ovo primjeniti inače ne znam do kuda bi to išlo. Pedijatar se složio s time i rekao da se mora znati što se može a što ne može - dijete je osoba, ali mala osoba koja još ima puno za naučiti i o stvarima kao što su navike, zdravlje, higijena i sl. ne može sam odlučivati- hoću-neću pa ako neću krećem u vrisku i udaranje.

Kod nas je eskaliralo, a ovo kad smo ovako išli pomoći mu da normalno spava i odmori se čak nije niti glasno vrištao, nije se izvijao, nije udarao glavom - plakao je, ali ni upola tako gromoglasno i vrišteće kako je radio danima za sve što sam gore nabrojala. Zanimljivo, ne? Mene je to iznenadilo. Shvatio je brzo da više s bacanjem i svom pratećom bukom ne postiže što bi htio. To je ono što je i trebao naučiti- da to nije način. To da ga mi volimo i da smo uvijek tu, to zna i dalje. Vidi se po ponašanju i reakcijama.

Sretna sam jer mi dijete više nije nesretno i snuždeno, napeto i izluđeno, a samim time niti mi živimo kao taoci izmoreni i napeti. Mislila sam da će nam duže trebati jer ima žestoku narav, ali nije. Brzo se sve posložilo. Trebalo ga je samo usmjeriti.

Mislim da svatko treba prema svom instinktu riješiti ovakve pojave, te u skladu i sa samim djetetom. Nisu sva djeca ista. Jedino što ne bi trebalo je pustiti pa da se "riješi samo od sebe", "bude se mali skockao", "mali je, bude narastao" i tak. Može samo biti gore i preslikati se na sve aspekte života. Tu su odrasli da im pomognu kad skrenu. To je djeci u interesu, a i takvo postupanje odraslih-roditelja je isto ljubav. Dijete ponekad mora zaplakati jer mu je to u interesu - kad dira opasno pa mu oduzmeš, kad jede s poda po vani sve i sva pa mu izvadiš iz usta, kad je riječ o higijeni, zdravlju, navikama kao što su spavanje, pravilna prehrana...itd. To nisu pitanja oko kojih se s djetetom traži kompromis.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 22:41   #972

Super.
Drago mi je da ste nasli pravi nacin i da ste tako brzo uspjeli posloziti stvari tako da olaksate djetetu, a time i sebi.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 23:38   #973
Mislila sam da ovako nece nista postici jer mi se cinilo preblago obzirom na situaciju. Ipak je i to dovoljno. Nije to jos ono kao ranije bez suza pa zazove pa ciči od srece kad mu se dodje i pomazi pa zaspe, ali bude. Odustane legne, zatrazi nas, ususka ga se i on si zaspe. Kvalitetnje spava i nema vriskanja, izvijanja, udaranja, bacanja, nosanja preko sat i pol svakih sat vremena. Po danu opet sve ok.

Vriskao je dugo i kad bi ga nunali, nosali, stavili sebi u krevet, svasta nesto, jer nikad nije bio bas za to, ali kako mu je bilo tesko lijepio se da se utjesi iako tako nije mogao lako zaspati...I sve se raspalo. Kako malo treba da se sve razbuca...Nevjerojatno...
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 01:20   #974
Mi se dugo borimo sa tim spavanjem beba ima 19mj i nikako da nauci zaspati al ajde nije to toliki problem koliko njeno kasno odlazanje na spavanje koje nije nikako prije 00h..Probali smo ranijim buđenjem nije pomoglo,probali smo izbaciti popodnevno spavanje od 2h nije uspjelo uvjek zavrsi isto zaspe između ponoc-1 i spava do 10,11...i onda popodne od 4-6..kako navici da ide ranije leci koji je recept
mali_veliki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 09:25   #975
ovo popodnevno spavanje je puno prekasno. ili.ga izbaci ili pomakni da se.budi oko 3 popodne.
zaprav, glat mozes jedno izbacit, on je vec velik
edit,
sad sam.skuzila.da on ne spava dva put nego da spava do 11.
znaci ima sasvim ok ritam, samo pomaknut za 3-4 sata.
treba vremena da se ritam promjeni, ja.bi.ga budila kontinuirano u 7-8 i ako treba skratila podnevno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”

Zadnje uređivanje SummerNight : 23.08.2014. at 09:30.
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 13:02   #976
moj je sin do prvog razreda osnovne škole bio više budan nego što je spavao. ali s vremenom se smirio. treba pomicati vrijeme da se nađe ono koje djetetu najbolje odgovara. također izmoriti dijete što više prije spavanja. i maknuti iz prostorije sve što ga može ometati, igračke, slike, da ne odvlači pažnju dok se nauči spavati u isto vrijeme.
WiseMila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 17:22   #977
Moj djecacic od 6 mješeci je svako dnevno spavanje spavao meni na rukama (uz uspavljivanje na lopti s dudom u ustima), a nocno pristekan meni na cicu. Proucila sam brdo knjiga, blogova, foruma, konkretno sam se informirala od strane majki koje su provele Ferberovu metodu...mislila sam da nas ceka pakao. No morala sam jer fakat to natezanje oko spavanja nije imao smisla.
Ljubav moja je drugi dan vec spavala normalno-svako dnevno i nocno spavanje u svom kreveticu, bez uspavljivanja. Sve je to proslo relativno bezbolno, prvi dan je plakao, a drugi vec shavtio kak stavri stoje. Sad mozda malo njurga, ali u roku5-10 minuta zaspi sam.

Preporodjena sam. Vise nam ne treba ni duda. Osim mene, imam filing i da se dijete preporodilo. Krenuli u ponedjeljak, do srijede vise nisam imala nikakvih problema.
LudaMara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 10:48   #978
htjela bi da podijelim svoja dva potpuno različita iskustva s bebačima.

prva beba sad 6god.dječak budio se do 2.5 g SVAKU noć po 20 puta. SVAKU!!! po 20 puta!!! i sad mi je teško kad se toga sjetim..uspavljivao se do god.dana samo uz pomoć zvuka ususivača! visila sam tu na forumu,svima kukala,kumila,isprobali sve metode za koje ste čuli pa i cry out koja ništa nije dobrog donijela osim da sam ja tri noći proplakala s njim. od tad je prošlo 6 god.i sad mi je žao i nisam si oprostila što sam iskušala tu metodu!!
jednostavno došlo mu samo od sebe,prespavao jednu noć i od tad je veliki spavalica

druga bebica sada curica od 1 g.i 4 mj. bila školska beba. prvih par mj.budila se za bocu svako par sati,od pola g.do god.dana jela jednu bocu a sad spava bez buđenja 22-8 h. doduše u zadnje vrijeme želi spavati sa mnom u krevetu al neka,bar ne moram tražit dudu po krevetu kad joj ispadne.uspavljivala se prvih par mj sama,kasnije bi joj dala ruku,sad joj pjevušim.

Zaključak: malo toga mi im možemo nametnuti ili promijeniti, oni su ti koji određuju ritam, u sigurnih 99% slučajeva. isto sam radila i s jednim i s drugim djetetom prvi kronični nespavalica, druga sve po p.s.-u.treba se samo oboružati strpljenjem i ako ste u mogućnosti dio obveza pa čak i koju noć ak su velike nespavalice dajte ih muževima nek spavaju s njima u drugoj sobi. danju spavajte ako je moguće kad i oni. samo polako i strpjivo,nespavanje je bome zajebana stvar.susojećam sa svim mamama nespavalicama
__________________

Zadnje uređivanje marinella : 14.11.2016. at 11:12.
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 10:54   #979
Hvala ti puno na ovom postu
Jer ja stvarno cijelo vrijeme mislim da radim nesto krivo
I kako to da je mom djeteu od 2 godine treba manje sna nego meno od 41.a nisam inace veliki spavalica
I svi me uvjeravaju da moram ovo ili ono
Ne dat mu jesti dok trazi, gurati mu vodu, pustiti ga da place
Ne hvala, naplakao se dosta po bolnicama
Ja mali kukam, onda mi je lakse
Bude proslo
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 11:21   #980
prošlo je 6. god a i sad sam ljuta kad se sjetim pametovanja tipa: kod mene bi spavao, ja bi znala drugačije,nešto krivo radiš i sad bi ih
i idivim se sama sebi što sam ostala normalna nakon odspavanih tek nekoliko sati tijekom te 2.5 g,a inače sam velika spavalica i bez 8 h sna ne funkcioniram. i točno je to d je on uvijek bio super raspoložen iako se budio kao i ja,fascinantno nešto! samo strpljivo, ne radiš ništa krivo, to su takva djeca i ne može se tu puno toga proijeniti. samo biti blag prema sebi pa i prema djetetu jer nisu oni krivi što ne mogu zaspati ili se često bude. i znajte da radite najbolje što znate i možete i nemojte dozvoliti da vas pametnjakovići izbaci iz takta ili da posumnjate u svoje sposobnosti kao roditelji!! nitko to dijete ne poznaje bolje od vas ,nitko ama baš nitko vas ne može razumijeti osim ko je sam isto prošao i nitko ne bi bio bolji od vas! nitko!! sretno svima i nadam se da će buđenja biti što manje a uspavljivanja trajati što kraće.
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:54.