Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2011., 13:19   #1
Thumbs up Putovanje po Evropi

Ja sam mislio uzeti interrail kartu (10 dana u okviru 22 dana), i putovati Evropom neko vrijeme. Mislio sam krenuti iz Budimpeste, pa Bec, Prag, Berlin, Pariz, Amsterdam, Brisel, Pariz, Barselona, Lisabon, Rim i nazad kuci.
Putovao bih i spavao u nocnim vlakovima kako bih ustedio vrijeme (a i novac), eventualno po nekim hostelima.

Da li je neko pokusavao ici na slicno putovanje? Imate li nekih savjeta? By the way, koliko bi mi novca uopce trebalo za sve otprilike?
Rovchanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 13:26   #2
To je preskupo... Pitaj Tomu, on za 3 puta manju lovu sve obiđe avionom...
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 13:28   #3
Znam da je... ali nema iz svakog od ovih gradova low cost letova... plus... po nekom mom proracunu, kad uporedim letove avionom (sa sve prtljagom i taksama za online checkiranje), i interrail vlakom... razlika bude par desetima eura...
Rovchanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 16:33   #4
neznam koliko ti je "isplativ" taj interrial pass za zapadnu europu...,rekao bi da nije.

ja bi ti sugerirao nesto suprotno od toga,a to je istok..ili BALKAN...sto pokriva balkan pass-koji se kupi u beogradu za 50 ojro-5 voznih dana u okviru mjesec..na zeljenciama svih drzava balkana...
sto ti je puno bolja opcija..nego platit taj skupi interpass i onda trcat po svim skupim gradovima-kroz koje ces samo proletit a malo vidjet..., na zapadu moras puno vise nadoplatit za vlakove,pogotovo ak mislis krevet uzimat,sve ti je skupo..a vidim da si spominao jeftino,tako okreni se istoku...
tebi je resenje istok,balkan..

a za kvalitetne informacije odi na forum lonley planeta i serbiatravelers forum...a i google ti moze puno pomoc
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 17:45   #5
Mislim i ja ići i još se dvoumim. Troumim. Sve je to dost skupo, a i Europa je sama po sebi skupa.

Izgleda da se najviše isplati:

1) Putovati u 1-2 grada lowcostom ili vlakom i dobro ih obići. Npr Budimpešta i Prag ili Rim-Pariz ili nešto
2) Stopirati + CS

Ili putovati normalno u neke jeftinije zemlje poput Grčke, Turske ili Rumunjske i Bugarske Balkan Flexipassom, ali to mi ništa ionako ne spada pod klasičnu rutu puta po Europi. U slučaju da te to ipak zanima, jeftino stvarno je, ali naravno da se ne može usporediti sa Parizom ili Rimom. Osim Istanbula, sve istočnije do Teherana i Damaska jugoistočno su same gluposti bez neke gradske kulture kao u Europi. Na sva ta mjesta stigne se jeftinije nego do Pariza, (i prođe se jeftinije) ali sva zajedno ne vrijede kao jedan takav grad.

Svi ovi gradovi koje si spomenuo da bi obišao su idealna ruta, možda i malo prevelik zalogaj za jedno putovanje, pogotovo ako imaš neki ograničen budžet na ne više od 1000 eura. Samo stvar je u tome da bi samo u Parizu ili Rimu trebalo biti oko 4-5 dana minimalno (nikad dosta..), ne isplati se otići na dan ili dva, obići dva muzeja, popiti kavu na dva mjesta i otići, ja sam uvijek više za to da treba doživjeti grad. Govorim iz svoje perspektive jel. A mislim da su u Europi neki gradovi stvarno posebni. A opet ako misliš ići na toliko dana u svaki od tih gradova, to je onda već riječ o nekom većem budžetu za koji ne mislim da ti se ne bi isplatilo kupiti interrail i ići na miru. Nekad bez tih passova prođeš još i skuplje. Zadržiš se neplanirano, što uključuje troškove iznenadnog smještaja i hrane i sl. i naravno prijevoza. Recimo da ti je budžet 1000 eura. S tim možeš stopirati i koristiti couchsurfing više od mjesec dana posvuda i napraviti dobar plan ili interrail + na minimalcu kroz neki prelet Europom na knap. Čini mi se nekako da je teško u Londonu ili Rimu imati dnevno ograničen budžet na nešto malo i prolaziti kroz sve to bez probanja hrane, odlaska na nešto bolja mjesta i klubove i sl. Ovo 1-2 grada s tim budžetom je zapravo zakon. Npr. Amsterdam-London ili nešto takvo.
IvanaAnićFan16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 10:58   #6
Quote:
IvanaAnićFan16 kaže: Pogledaj post
Mislim i ja ići i još se dvoumim. Troumim. Sve je to dost skupo, a i Europa je sama po sebi skupa.

Izgleda da se najviše isplati:

1) Putovati u 1-2 grada lowcostom ili vlakom i dobro ih obići. Npr Budimpešta i Prag ili Rim-Pariz ili nešto
2) Stopirati + CS

Ili putovati normalno u neke jeftinije zemlje poput Grčke, Turske ili Rumunjske i Bugarske Balkan Flexipassom, ali to mi ništa ionako ne spada pod klasičnu rutu puta po Europi. U slučaju da te to ipak zanima, jeftino stvarno je, ali naravno da se ne može usporediti sa Parizom ili Rimom. Osim Istanbula, sve istočnije do Teherana i Damaska jugoistočno su same gluposti bez neke gradske kulture kao u Europi. Na sva ta mjesta stigne se jeftinije nego do Pariza, (i prođe se jeftinije) ali sva zajedno ne vrijede kao jedan takav grad.

Sa prvim se lažem - low cost i obići grad.
2. Nisam ljubitelj Balkana ali "The true is in the eye of beholder", stoga
Što je to - gradska kultura?
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 11:07   #7
Quote:
Rovchanin kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio uzeti interrail kartu (10 dana u okviru 22 dana), i putovati Evropom neko vrijeme. Mislio sam krenuti iz Budimpeste, pa Bec, Prag, Berlin, Pariz, Amsterdam, Brisel, Pariz, Barselona, Lisabon, Rim i nazad kuci.
Putovao bih i spavao u nocnim vlakovima kako bih ustedio vrijeme (a i novac), eventualno po nekim hostelima.

Da li je neko pokusavao ici na slicno putovanje? Imate li nekih savjeta? By the way, koliko bi mi novca uopce trebalo za sve otprilike?

Nažalost, mislim kao i svi ostali da je to - preskup šport Interrailom.
Međutim, ako stvarno želiš vidjeti Zapadnu Europu, a to ti iskreno preporučujem - okreni se low costu. Daleko ćeš povoljnije izaći sa takvim tipom aranžmana. Na destinaciji uzmeš najjeftiniji hostel - i tako tamo samo prespavaš.
S druge strane, možeš se i zateći u nekom putničkom vlakom usred noći - željezničari najnormalnije puštaju da se spava u vlaku. Puna je Europa mladih koji tako putuju.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 12:13   #8
Meni se ćini LCC kao puno jeftinija opcija. Koliko je Interrail? oko 500-tinjak EUR je jedna zona za 15-20 dana. Za tu cifru kupiš minimalno 10-tak LCC karata, i to ne baš prejeftinih. A još ako online kupiš karte za vlak, ispadnu 20 do 30 EUR po jednom smjeru između dva ne baš bliska grada.
Ja bi na tvom mjestu prvo otišao u Hypo bank i uzeo prepaid Master. Uzeo Trst kao polazište (ili Veneciju). I onda po akcijama, odabirao mjesta, napravio mrežu po Europi. Kombinirao vlak i avion. Mislim da bi se za 500 EUR moglo izeti što avionskih što karata za vlak za barem mjesec dana putovanja, ovisi koliko bi ostajao u pojedinom mjestu.
Hosteli se našu jeftino, 10-krevetne sobe su oko 15 do 20 eur na noć. Kako koje mjesto.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 14:12   #9
Quote:
IvanaAnićFan16 kaže: Pogledaj post

Ili putovati normalno u neke jeftinije zemlje poput Grčke, Turske ili Rumunjske i Bugarske Balkan Flexipassom, ali to mi ništa ionako ne spada pod klasičnu rutu puta po Europi. U slučaju da te to ipak zanima, jeftino stvarno je, ali naravno da se ne može usporediti sa Parizom ili Rimom. Osim Istanbula, sve istočnije do Teherana i Damaska jugoistočno su same gluposti bez neke gradske kulture kao u Europi.

daj ovo malo pojasni....mene isto zanima..jesi bio tamo,gdje si to procitao,saznao?!
kakva je to klasicna ruta?!

ovo stalo ti stoji...
mozes napravit turu vlakom(u kombo s lowcost bus-orangeways) po srednjoj europi..madarska,slovacka,ceska,poljska...
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 12:14   #10
Nisam htjela otvarati novu temu,hitno mi je...jel netko zna koliko traje put autom ili kombijem od Zg od Slovačke (Bratislave)bez većih zadržavanja igdje???
evelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 12:34   #11
Garmin zna: 4h, 28 min, 40 sec
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 12:49   #12
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
To je preskupo... Pitaj Tomu, on za 3 puta manju lovu sve obiđe avionom...
hvala, hvala. LCC je povoljniji. za tu lovu može letjeti ne 10 nego bar 15 puta i obići od Madrida do Švedske sa stajanjima u Londonu, Dublinu, Berlin, Sczcecina, a u boljom kombinaciji i Rodezu.
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
neznam koliko ti je "isplativ" taj interrial pass za zapadnu europu...,rekao bi da nije.

a za kvalitetne informacije odi na forum lonley planeta i serbiatravelers forum...a i google ti moze puno pomoc
Dragi kolega duboko sam razočaran što niste naveli i mene uz sva ta belosvetska pomagala.
Ruta: Novi Sad, Beograd, Skopje, Kumanovo, Strumica, Solun (dolje u smjeru Atene ili uz obalu do Istanbula). 2x jeftinije, zanimljivije. Makedonija je predivna, a iznimno jeftina. S juga MK možete dan na kupanje u Grčku. Turska lijepa, orijentalna, Bosna na kvadrat.
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Nažalost, mislim kao i svi ostali da je to - preskup šport Interrailom.
Međutim, ako stvarno želiš vidjeti Zapadnu Europu, a to ti iskreno preporučujem - okreni se low costu. Daleko ćeš povoljnije izaći sa takvim tipom aranžmana. Na destinaciji uzmeš najjeftiniji hostel - i tako tamo samo prespavaš.
S druge strane, možeš se i zateći u nekom putničkom vlakom usred noći - željezničari najnormalnije puštaju da se spava u vlaku. Puna je Europa mladih koji tako putuju.
Prekovotao sam se.
Interrail je definitivno preskup. Birati velike gradove tipa Madrid, Barcelona, London, Berlin koji mogu puno ponuditi, a ne zahtjevaju previše putovanja.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 12:55   #13
Ja sam prošlo ljeto također bio u istoj dilemi. Nešto se može iskombinirati, ali preporučio bih ti da izbaciš barem Lisabon i Rim (van ruke su za interrail, do Portugala ti se isplati ići avionom iz Hrvatske ili ukombinirati sa putem u Španjolsku, ali između te dvije zemlje preporučujem puno jeftinije i brže putovanje autobusom koje je u Portugalu mrvu jeftinije nego kod nas, u Španjolskoj tu negdje).
Ja osobno ne volim Francusku pogotovo ne Pariz, parižani su (naravno ne svi, većina) jako bahati i neljubazni, jako je skupa za independent travel, ne postoji gotovo niti jedan jeftini način za ići okolo, i preporučam ti ako si već tamo da CS-aš, umjesto da da plačaš preskupe hostele ili kakav već smještaj želiš.
Preporučio bih ti da izbaciš Brisel (meni jako drag grad u kojem sam živio), ali možda ne toliko turistički interesantan kao ostali koje si naveo.
Mislim da velike rute ne bi trebao prelaziti odjednom; Berlin-Pariz, Pariz-Barcelona, jer su nadoplate i rezervacije na ionako skupi interrail smješno visoke za te vlakove (pogotovo noćne). Preporučio bih ti da ubaciš Krakov koji ti je usput na ruti, a vrijedi barem dan dva tvog vremena.
No osobno sam mišljenja da to trebaš razdjeliti na 2 skromnija putovanja. Npr. Mađarska, Češka, Poljska, Berlin u jednom, i Francuska, Španjolska (ev. Portugal) i sjever Italije u jednom. Vjeruj mi, za svaki od te 2 ture imaš šta raditi barem 2 tjedna.
Whitebeard18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 13:09   #14
Da, spomenuo sam da sam bio u dilemi. Dakle, bio sam u dilemi da li da izaberem neku sličnu, pomalo megalomansku rutu po zapadnoj Europi (tu moram napomenuti da sam ju ja već bio prošao i više htio ići zbog djevojke koja nije vidjela neke zemlje, pa mi nije možda toliko interesantna kao tebi) ili balkansku turu.
Izabravo sam sljedeću balkansku turu Zagreb-Beograd-Sofija-Istanbul-Solun-Skopje-(busom do Ohrida)-nazad Zagreb preko BG-a. Ima toliko toga za vidjeti što mi nismo, toliko je jeftinije putovanje Balkan Flexijem nego Interrailom da ti ne mogu opisati. Još ubaci i Rumunjsku ako imaš vremena. Isplati se, jeftina, a nudi obilje toga za vidjeti.
Ako si baš freak ruta od Istanbula do Teherana je također must. Gluposti su da u Iranu nema šta za vidjeti osim Teherana, to je jedna od koljevki civilizacije i rijetko koja zemlja bliskog istoka izuzev Turske je toliko kulturno i povijesno bogata kao Iran i toliko prirodno raznolika.
Jedna lijepa ruta koju sam htio napraviti je također od Istabnula do Caira vlakom, nažalost, političke prilike u Siriji to trenutno ne dopuštaju.
Varijanta je bezbroj, putovanje vlakom je uvijek bolji izbor od putovanja avionom, zabavnije je, udobnije, jeftinije i ne zagađuje toliko okoliš
Što se tiće destinacija, preporučam ti da ako si na budgetu iz bilo kojeg razloga (pogodila te recesija, student si, voliš putovati skromnije) ideš prvo na Istok, nije kulturno i povijesno ništa siromašniji od Zapada, rekao bih možda čak i bogatiji u nekim dijelovima, "egzotičniji" je i imat češ zanimljivije priče (ko danas nije bio u Parizu i Londonu, a ko je vidio Bukurešt ili Sofiju?? ) i svakako je puno, puno jeftiniji
Whitebeard18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 15:08   #15
Quote:
Whitebeard18 kaže: Pogledaj post
Ja osobno ne volim Francusku pogotovo ne Pariz, parižani su (naravno ne svi, većina) jako bahati i neljubazni, jako je skupa za independent travel, ne postoji gotovo niti jedan jeftini način za ići okolo,
A tek da onda vidiš jug Francuske - ovi u Parizu barem hoće pričati (u uslužnim djelatnostima barem) dok dolje na jugu - niti to.
Ipak, mene za Pariz vežu jako lijepe uspomene u kojem sam uglavnom išla sama ili bila sa prijateljicom Parižankom.
Bez obzira njih, grad i sama zemlja ima jaaaaaaaaako puno za ponuditi.

Ne bih se složila da baš ne možeš po Francuskoj vlakom daleko stići, samo treba pametno kupovati. No ista stvar je i svugdje drugdje.
TGV ima akcija hrpu samo treba ih znati iskoristiti. Smjer po onom principu: "kud i svi tud i mali Mujo" - dosta uštedi.


Quote:
Whitebeard18 kaže: Pogledaj post
Varijanta je bezbroj, putovanje vlakom je uvijek bolji izbor od putovanja avionom, zabavnije je, udobnije, jeftinije i ne zagađuje toliko okoliš
Što se tiće destinacija, preporučam ti da ako si na budgetu iz bilo kojeg razloga (pogodila te recesija, student si, voliš putovati skromnije) ideš prvo na Istok, nije kulturno i povijesno ništa siromašniji od Zapada, rekao bih možda čak i bogatiji u nekim dijelovima, "egzotičniji" je i imat češ zanimljivije priče (ko danas nije bio u Parizu i Londonu, a ko je vidio Bukurešt ili Sofiju?? ) i svakako je puno, puno jeftiniji

Erhmm... Vlak uopće više nije jeftin osim ako ev. se nekako ogrebeš za lokalnu kartu za učestala putovanja. Inače svaka imalo konkretna lokacija - pojede k`o ništa cijenu LCC karte.
S druge strane, ako uzima previše lokacija onda je jedini način da to sve stigne avionom.
Apsolutno stoji da je putovanje vlakom udobnije i čistije za okoliš, no više je oblik lokalnog putovanja i/ili putovanja na neodređeno vrijeme.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 15:13   #16
Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post
Prekovotao sam se.
Interrail je definitivno preskup. Birati velike gradove tipa Madrid, Barcelona, London, Berlin koji mogu puno ponuditi, a ne zahtjevaju previše putovanja.

Sve 5, ali nisam sigurna koliko će u današnje vrijeme kroz ogromne gradove upoznati originalnu zapadnu Europu.

Bojim se da miješamo kruške i jabuke kada uspoređujemo zapadnu i recimo to tako - istoćnu Europu, koja nema nužžno ogromne gradove niti je 20% toliko izmješana kao recimo veliki gradovi Zapada - što je tamo više izvorni kulturni otisak?
Za tako nešto ipak valja zaviriti na selo ili u manje gradove kako bi od svog piutovanja doista dobio nešto zanimljivo za iskoristiti u životu: fotke može listati i preko foto enciklopedija i sanjariti da se baš tamo fotkao.

Osobno sam pobornica obilaska dijela zemlje ili više manjih, uglavnom: think local, act global.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 16:26   #17
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
A tek da onda vidiš jug Francuske - ovi u Parizu barem hoće pričati (u uslužnim djelatnostima barem) dok dolje na jugu - niti to.
Vjeruj mi znam o čem pričaš. Jedno od najneugodnijih iksustava sa putovanja ikad vežem uz prvi puta na azurnoj obali. U Nici sam sjeo u prvi birc i naručio veliko pivo i malu pizzu, nadobudno bez gledanja u cjenik, jer sam bio gladan i žadan. Završio sam sa računom od 22,50 eura


Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Erhmm... Vlak uopće više nije jeftin osim ako ev. se nekako ogrebeš za lokalnu kartu za učestala putovanja. Inače svaka imalo konkretna lokacija - pojede k`o ništa cijenu LCC karte.
S druge strane, ako uzima previše lokacija onda je jedini način da to sve stigne avionom.
Apsolutno stoji da je putovanje vlakom udobnije i čistije za okoliš, no više je oblik lokalnog putovanja i/ili putovanja na neodređeno vrijeme.
Ok, možda vlak nije najjeftinija ni najspretnija opcija za ići recimo od Zagreba do Londona ili Pariza. Tu su Easyjet i slični uvijek bolja opcija. Ali ja hoću reći da je općenito vlak u svijetu, tamo gdje postoji (izuzev nekih zemalja zapadne Europe i Australije), opcija koja pruža najbolji omjer cijena kvaliteta. Najviše kilometara za najmanje para uz najveći komfor i najbolja iskustva (od uživanja u krajoliku do upoznavanja domaćih ljudi i njihovog načina života). Pogotovo ako si mlađi od 25 ili student (oba uvjeta koja još ispunjavam) i imaš pravo na razne popuste ili passove. Ali ne želim ići off-topic. To je moje mišljenje i mogu se možda složiti s tobom da možda za ambicije koje ima Rovchanin to nije najzgodniji način.

Btw. ne znam za Francusku, ali po Španjolskoj je bus jako dobra alternativa vlaku što se cijene i brzine tiće. Pogotovo ako putuješ između 2 veća grada koji su vlakom inaće nespretno povezani (npr. Sevilla-Barcelona).

Inaće, samo da još ovo kažem, putovanje Interrailom je bilo mnogo jeftinije do 2007.ili 2008. kada su ukinuli sustav zoniranja. Mogao se kupiti pass za jednu zonu (recimo zona F je bila Portugal, Španjolska i Maroko) po gotovo istoj cijeni po kojoj se danas kupuje one-country pass i proputovati ju cijelu. Nadam se da će to vratiti prije nego napunim 26
Whitebeard18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 17:07   #18
Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post

Dragi kolega duboko sam razočaran što niste naveli i mene uz sva ta belosvetska pomagala.
Ruta: Novi Sad, Beograd, Skopje, Kumanovo, Strumica, Solun (dolje u smjeru Atene ili uz obalu do Istanbula). 2x jeftinije, zanimljivije. Makedonija je predivna, a iznimno jeftina. S juga MK možete dan na kupanje u Grčku. Turska lijepa, orijentalna, Bosna na kvadrat.

Toma,

pa ti imas svoj poucak...tzv..."Tomin I poucak"...jos zvan i "leteci poucak"...
al nisam znao da si jaak i na zemlji i u vlaku...tako da se ispricavam sto sam izostavio te iz ove kombinacije

Al nekako mi se cini da je ipak kolegica UglyKJ tu malo iskusnija od tebe, vise zna o putovanjima pogotovo je strucnjak za zapadnu hemisferu,Vrancusku i putovanja vlakom...neznam,tak mi se cini...ili se varam.....
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 18:39   #19
Quote:
Whitebeard18 kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi znam o čem pričaš. Jedno od najneugodnijih iksustava sa putovanja ikad vežem uz prvi puta na azurnoj obali. U Nici sam sjeo u prvi birc i naručio veliko pivo i malu pizzu, nadobudno bez gledanja u cjenik, jer sam bio gladan i žadan. Završio sam sa računom od 22,50 eura

Ah...Azurna obala - to je najdekadentniji dio Francuske.

Prošla sam ga mlađa u kombinciji maturalca i nikad baš dobila previše želju da se vratim.
Prošle godine sam malo se kretala po Langedouc-Rouisillon regiji i kamo god da si htio mrdnuti - 20EUR k`o ništa.
Jedino što mi je bilo super - naručila kartu prije poštom i ti fuj-fuj neljubazni Francuzi su mi je dostavili besplatno na kućnu adresu.




Quote:
Whitebeard18 kaže: Pogledaj post
Ok, možda vlak nije najjeftinija ni najspretnija opcija za ići recimo od Zagreba do Londona ili Pariza. Tu su Easyjet i slični uvijek bolja opcija. Ali ja hoću reći da je općenito vlak u svijetu, tamo gdje postoji (izuzev nekih zemalja zapadne Europe i Australije), opcija koja pruža najbolji omjer cijena kvaliteta. Najviše kilometara za najmanje para uz najveći komfor i najbolja iskustva (od uživanja u krajoliku do upoznavanja domaćih ljudi i njihovog načina života). Pogotovo ako si mlađi od 25 ili student (oba uvjeta koja još ispunjavam) i imaš pravo na razne popuste ili passove. Ali ne želim ići off-topic. To je moje mišljenje i mogu se možda složiti s tobom da možda za ambicije koje ima Rovchanin to nije najzgodniji način.

Kao što rekoh - za tako što fakat moraš imati vremena. Nije puno lakše niti kasnije - karte se sa višekratnikom množe iznosi.

Ipak, za verziju želim upoznati ljude, ne žuri mi se, vlak je uvijek oko mene - vlačna verzija je super opcija.
Za kilometražu ipak ne može konkurirati LCC-u. No - danas više nego ikada trebaš odmjeriti koji ti je točno interes i što od poduzetoga želiš dobiti - dobro protresti žarulju...


Quote:
Whitebeard18 kaže: Pogledaj post
Btw. ne znam za Francusku, ali po Španjolskoj je bus jako dobra alternativa vlaku što se cijene i brzine tiće. Pogotovo ako putuješ između 2 veća grada koji su vlakom inaće nespretno povezani (npr. Sevilla-Barcelona).

Inaće, samo da još ovo kažem, putovanje Interrailom je bilo mnogo jeftinije do 2007.ili 2008. kada su ukinuli sustav zoniranja. Mogao se kupiti pass za jednu zonu (recimo zona F je bila Portugal, Španjolska i Maroko) po gotovo istoj cijeni po kojoj se danas kupuje one-country pass i proputovati ju cijelu. Nadam se da će to vratiti prije nego napunim 26

Nažalost, ne znam - nisam ispitivala baš autobusne linije.

A tek da posegneš u prošlost sredinom krajem 90tih kad sam ja studirala - tek je onda to bilo super akvizicija. Nažalost, nisam imala pameti iskoristiti to tada....
Nadam se da bi rastuće cijene nafte mogle pokrenuti stvari u pravi smjer i opet vratiti vlakovima konkurentnost jer uz ovakve cijene - jedino ev. sheme poput SMART karata imaju smisla.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 19:10   #20
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Sve 5, ali nisam sigurna koliko će u današnje vrijeme kroz ogromne gradove upoznati originalnu zapadnu Europu.
Upoznati originalnu zapadnu europu hehe...koja je to orginalna zapadna europa? Kako se upoznaje?

Ili "osjetiti duh grada", tako da 3-4 dana bauljaš po muzejima i piješ kavu po lokalnim starbucksima hehe

Inače, prošle godine je bila akcija za 5 gradova i 200eur, ove godine je 4 grada za 250eur...još ako se ode u neki veći grad da se iskombinirati Ryan ili neko slično vozilo do nekog drugog grada...

http://www.airberlin.com/site/landin...s.php?LANG=eng
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.