Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2013., 16:27   #1561
Koliko vojnika stane u takvu verziju? 4? Meni je jako žao što naši nemaju sustav upozoravanja od leserskog zračenja.... I što standard nije barem 20mm a ne 12,7. Znam znam...i drugi tako ali talijani (među nekim drugima) npr imaju 40mm bacače i sad od Rheinmetall-a 50 000 komada dalekometnog (do 2,2km) probojnosti 80mm. Fiktivno, naše nemaju nikakve šanse protiv tako naoružane verzije zar ne?
http://www.rheinmetall-defence.com/e...tails_3200.php
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 16:57   #1562
Nisam siguran koliko vojnika stane u tu verziju, ali evo slike koliko prostora zauzima sama kupola...

__________________
"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking." - General George Patton Jr
number47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 18:23   #1563
Quote:
number47 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran koliko vojnika stane u tu verziju, ali evo slike koliko prostora zauzima sama kupola...
Znam da su Patrije sa tom kupolom produžene za pola metra kako bi im se održala plovnost zbog težine iste. U tih pola metra produljenja sigurno je nadoknađen prostor posadi ako im ga je već sama kupola oduzela.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:14   #1564
Quote:
number47 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran koliko vojnika stane u tu verziju, ali evo slike koliko prostora zauzima sama kupola...

Vozila naoružana ovakvim sustavima služe isključivo za paljbenu potporu ili za borbu protiv drugih oklopnih vozila, te nemaju nikakvih prijevoznih kapaciteta za ljudstvo, jer osim kupole u tijelo treba natrpati i streljivo ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:38   #1565
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Znam da su Patrije sa tom kupolom produžene za pola metra kako bi im se održala plovnost zbog težine iste. U tih pola metra produljenja sigurno je nadoknađen prostor posadi ako im ga je već sama kupola oduzela.
Hvala na infou, baš sam gledao slike i vidim da je prednji par kotača više odmaknut od zadnjeg, i da ono što su kod naše "trokutići" između kotača, na ovom modelu u sredini postaje jedan poveći trapez.
Dakle produžavali su ih tako što su u sredinu ubacivali neki segment trupa?


Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Vozila naoružana ovakvim sustavima služe isključivo za paljbenu potporu ili za borbu protiv drugih oklopnih vozila, te nemaju nikakvih prijevoznih kapaciteta za ljudstvo, jer osim kupole u tijelo treba natrpati i streljivo ...
Pa nije baš da drugi nose streljivo po džepovima, ali ovo je stvarno cijeli bunar unutar vozila.
Nadalje, ne znam koliko ima smisla odvajati dio ovakvih vozila, kojima bi svrha postojanja bila isključivo borba protiv sličnih neprijateljskih, jer je topić smiješan za išta jače. U osnovnoj konfiguraciji oklopa ovakva vozila, ako im se poništi transportna uloga, su poprilično skupa i ranjiva igračka: buši je bilo kakvo PO ručno naoružanje. Ako se uhvati zajebavati s neprijateljskim transporterima, i to mu bude jedina zadaća, svi ti napadnuti će navaliti na njega zajedno sa pješaštvom i najebat će ko žuti.
Ako mu ideš radi toga pojačavati oklop i naoružanje, dobit ćeš nemoćni i tromi surogat tenkića, dakle Bradly priča...

Po meni, nikada ne bi trebao izgubiti svoju transportnu ulogu po cijenu jačanja paljbene moći, to prestaje biti transporter, a ne postaje ništa jače.

Ova BMP-3 kupola jest niskog profila i dosta uža u svom vanjskom dijelu od ĐĐ verzije. Ali...pretpostavljam da je naša još u prototipnoj fazi i više tehnološki demonstrator, nego konačno rješenje. Osim toga, već se ovdje govorilo da će ĐĐ dalje raditi na tome da se makne ona "kragna" ispod kupole i ista spusti za toliko dolje.
Ne znam da li ĐĐ kupola ima integriranu svu aparaturu koja dolazi sa BMP-3, ali ono što je ugrađeno, ugrađeno je u tijelo kupole, a ne strši na njoj. Milim da i nadalje ima u onom ĐĐ "sanduku" mjesta za štošta, pa onda dolazimo na isto: mala kupola sa dodatcima na sve strane, ili da sve to nekako učiniš kompaktnijim, pa prekriješ zajedničkim limenim poklopcem da čini jedno tijelo, uz to donekle štiti unutrašnjost.

Dovoljno je da i na RCWS 12,7 stave nekakav limeni poklopac, pa više neće izgledati tako vitko, nego glomazno.
Dovoljno je vidjeti razliku između Samson RWS Mk I i Mk II.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:43   #1566
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Ova kupola sa BMP-3 savršeno pristaje Patriji... barem je pola metra niža od Kongsbergove koja je prezentirana na našim Patrijama. Treba još vidjeti kako će sve izgledati bez onog dodatnog postolja na kojem je "sjedila" kupola, ali definitivno je ova sa BMP-3 jako niske siluete.
Meni osobno je draža Kongsbergova besposadna pa makar i viša od ove ruske,a sigurno da će bit niža kad se skine ono postolje ispod kupole.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 00:51   #1567
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Dakle produžavali su ih tako što su u sredinu ubacivali neki segment trupa?
E to ne znam, al vjerojatno jesu produljili baš taj središnji dio jer po udaljenosti 2. i 3. osovine se vidi veći razmak nego kod standardnih Patrija.

Samo znam da je UAE izričito zahtjevao kupolu sa BMP-3 i zadržavanje amfibijskih sposobnosti bez slabljenja oklopne zaštite. Patria očito nije ništa mogla učiniti nego produžiti trup za tih pola metra.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 14:41   #1568
Ide još 58 RWS-a 12,7mm na Patrije. Potpisivanje ugovora za dan-dva.

http://www.defender.hr/republika-hrv...nica-127mm.php
srebrni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 14:55   #1569
Quote:
srebrni kaže: Pogledaj post
Ide još 58 RWS-a 12,7mm na Patrije. Potpisivanje ugovora za dan-dva.

http://www.defender.hr/republika-hrv...nica-127mm.php
A za koliko je do sada potpisan ugovor?
Nekako ispada da 30 mm neče biti ni u snovima..
Tako skupo smo platili te oklopnjake da bi oni služili kao najobičnije prijevozno sredstvo,ali tako to bude u zemlji Hrvatskoj...što mi možemo izmisliti to niko ne može..

btw...možda je Pandur II nešto "lošiji" od Patrie,ali češke sve imaju 30mm,poljske Patrie imaju 30 mm...
Ali naše će sve imati 12,7 mm i onda se piše o tome kao da je to zadnje čudo tehnike i vatrene moči.."te laserom koji cilj označava na 10 čak kilometara" uh a sa čime će ga pogoditi na dva kilometra...

Nisam odmah primjetio već je kupljeno 56 takvih oružanih stanica...
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:04   #1570
Quote:
Vatrena stanica Protector M151 je zapravo daljinski vođena stanica pri čijoj je upotrebi vojnik u popunosti zaštičen.
a kad ispuca onu kutiju kaj če ga štitit da ju opet napuni
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:06   #1571
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Tako skupo smo platili te oklopnjake da bi oni služili kao najobičnije prijevozno sredstvo,ali tako to bude u zemlji Hrvatskoj...što mi možemo izmisliti to niko ne može..
Kako ne? Pa pogledaj njemačke Boxere ili američke Strykere. Naš AMV je oklopni transporter, a za borbeno vozilo pješaštva ćemo se još načekati.

Nažalost.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:23   #1572
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Kako ne? Pa pogledaj njemačke Boxere ili američke Strykere. Naš AMV je oklopni transporter, a za borbeno vozilo pješaštva ćemo se još načekati.

Nažalost.
Da samo ti pogledaj vod Straykera i naš vod Patria..
Tamo ima svega od 40 mm bacača granata,naravno i 12,7 mm,PO sustava,MGS 105 mm,minobacači 120 mm,25 mm topom itd.itd....

btw...zašto na našim Patrima nema 40 mm bacača granata????
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:31   #1573
Čemu služi 12.7mm?? Borbi protiv pješačkog naoružanja i uličnih nereda?
Takvo vozilo "naoružano" sa 12.7mm nema nikavu svrhu na bojišnici.
__________________
Kažu "Sad smo u NATO-u". - Bili smo i u JNA.
P.M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:41   #1574
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Da samo ti pogledaj vod Straykera i naš vod Patria..
Tamo ima svega od 40 mm bacača granata,naravno i 12,7 mm,PO sustava,MGS 105 mm,minobacači 120 mm,25 mm topom itd.itd....

btw...zašto na našim Patrima nema 40 mm bacača granata????
Nema. Jedan vod Strykera se sastoji od 4 M1126 oklopna transportera naoružana najčešće sa 12,7mm, ponekad sa 40mm poput ovog. Ovo što si ti naveo imaju satnije i više.

Nemamo 40mm (ni ostale igračke) zato jer se nema novaca, volje, želje ili čega već. Skoro 70% proračuna ide na plaće...
Quote:
P.M. kaže: Pogledaj post
Čemu služi 12.7mm?? Borbi protiv pješačkog naoružanja i uličnih nereda?
Takvo vozilo "naoružano" sa 12.7mm nema nikavu svrhu na bojišnici.
Kako nema? Pojasni.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 16:15   #1575
Patria je beskorisna u kontekstu koliko novaca košta, a na krovu samo strojnica 12.7mm koju duži i običan protivnički vojnik. Gotovo su jednako ubojiti, a Patria je idealna meta svakog većeg kalibra.
Biti na bojištu u Patriji i znati da druga strana imamo samo kalašnjikove je prednost, ali biti u Patriji i znati da druga strana ima strojnicu 20, 30 ili 50mm, da ne govorim o topu ili tenku... bezizlazna situacija.
__________________
Kažu "Sad smo u NATO-u". - Bili smo i u JNA.
P.M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 16:40   #1576
Pa zato je i namijenjena, kao potpora pješaštvu. Zaista nema smisla da na lako oklopljeno vozilo (u odnosu na prava BVP ili tenkove) staviš npr. 30mm top i onda tražiš i uništavaš neprijateljska BVP. Za takve stvari koristiš tenkove ili BVP poput Mardera/Pume/CV90/BMP-3.

Ako u AMVu naletiš na skupinu tenkova ili BVP, zoveš pojačanje i bježiš odatle što brže možeš, bez obzira imaš li 40mm top ili 12,7 kao naoružanje...
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 16:49   #1577
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Pa zato je i namijenjena, kao potpora pješaštvu. Zaista nema smisla da na lako oklopljeno vozilo (u odnosu na prava BVP ili tenkove) staviš npr. 30mm top i onda tražiš i uništavaš neprijateljska BVP. Za takve stvari koristiš tenkove ili BVP poput Mardera/Pume/CV90/BMP-3.

Ako u AMVu naletiš na skupinu tenkova ili BVP, zoveš pojačanje i bježiš odatle što brže možeš, bez obzira imaš li 40mm top ili 12,7 kao naoružanje...
Ako je Patria naoružana kao ovaj Pandur onda ne mora baš bježati i da posada viče spašavaj se ko može..
http://www.youtube.com/watch?v=UDJGSya2kAU
može i ovo
http://www.youtube.com/watch?v=-4a8ODHNbuA

Mislim na top 30 mm i PO Spike mora li se onda bježati?

Mislim da ovom nabavkom 12,7 možemo samo sanjati neki veči kalibar...

Dobro onako izgleda njihova satnija,a kako izgleda naša satnija? sve u stilu 12,7 mm...
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 17:01   #1578
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
btw...zašto na našim Patrima nema 40 mm bacača granata????
Meni nije jasno zašto se i prije AMV-a nije nabavio neki 40mm sistem kao npr H&K GMG, Mk 19 ili slično... Susjedi već imaju, zapadni i istočni.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 17:10   #1579
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Pa zato je i namijenjena, kao potpora pješaštvu. Zaista nema smisla da na lako oklopljeno vozilo (u odnosu na prava BVP ili tenkove) staviš npr. 30mm top i onda tražiš i uništavaš neprijateljska BVP. Za takve stvari koristiš tenkove ili BVP poput Mardera/Pume/CV90/BMP-3.

Ako u AMVu naletiš na skupinu tenkova ili BVP, zoveš pojačanje i bježiš odatle što brže možeš, bez obzira imaš li 40mm top ili 12,7 kao naoružanje...
Reci onda fincima da nema smisla što Patrije naoružavaju u izvedbama od 30-120mm kad mogu imati 12.7mm.
__________________
Kažu "Sad smo u NATO-u". - Bili smo i u JNA.
P.M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 17:10   #1580
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Mislim na top 30 mm i PO Spike mora li se onda bježati?
Možda će i unišiti neprijatelja ili dio, ali sigurno će popiti porciju batina koje će teško izdržati. U svakom slučaju, oklop na Patriji je preslab da bi bila BVP.

Kad smo kod snova, ja sanjam pravi moderni i potpuno novi (ne neku izraubanu kramu) BVP u OSRH.

Nešto se pisalo prije po ovoj temi kako izgleda ili bi trebala izgledati satnija kod nas. Detalja se ne sjećam, ali se sjećam da mi se nisu svidjeli.

Quote:
P.M. kaže: Pogledaj post
Reci onda fincima da nema smisla što Patrije naoružavaju u izvedbama od 30-120mm kad mogu imati 12.7mm.
Koliko znam finska vojska nema AMV sa 30mm topovima, samo 12,7/40mm.

Borbeno vozilo pješaštva im je CV90, BMP-2 i BMP-1.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 16.05.2013. at 17:28.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.