Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2013., 15:49   #921
Palačinka je zakon, ali filanje je umjetnost:
https://lh5.googleusercontent.com/-3.../medilimun.jpg
- med i limun
- nutella, prstohvat-dva naribanog kokosa, cimeta samo na vršku nožića/žlićice

Zadnje uređivanje L3go : 11.03.2013. at 13:50. Reason: veličina slike
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 22:35   #922
Quote:
Kjavica kaže: Pogledaj post
Moja smjesa: 2 jaja, 2dcl mlijeka, 2dcl gazirane vode, glatko brasno, sol.
I svi su ludi za njima
Budu rupicaste, i ja takve volim. I ne volim da su debele i bljutave. Perem na teflonki.
Jeo sam jednom na Bracu palacinke kod nasih ljudi sto zive u Njemackoj,bile fenomenalne.Pitam gospodju kako uspjevaju biti ovako meke,govori mi da ona u njih stavi pola dcl.maslinovog ulja(naravno sve ovisi o kolicini smjese).Ja probao i bome budu do jaja.A smjesa klasika:jaja,mlijeko,brasno,mineralna,pinku praska za pecivo,pinka soli,vanilin secer,maslinovo ulje...
nik titanik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 14:02   #923
probala jednom one palačinke u šatou odlične su
ninjanippon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 22:06   #924
Quote:
jawahell kaže: Pogledaj post
Palačinka je zakon, ali filanje je umjetnost:
https://lh5.googleusercontent.com/-3.../medilimun.jpg
- med i limun
- nutella, prstohvat-dva naribanog kokosa, cimeta samo na vršku nožića/žlićice
Divno.

Zadnje uređivanje L3go : 11.03.2013. at 13:49. Reason: kvotanje slike
Avene thermal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 23:14   #925
Volim ovaj arhipelag od crnih otocica kod jawahella.
Pravio sam neki dan palacinke sa prirodnim kvascem, fenomenalne su. Ako netko uzgaja kvasac toplo preporucujem.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 14:36   #926
Molio bih: Jednostavan recept za 10ak palačinki

Včrs drugi put u životu trebam praviti palačinke.

Prvi put su mi se raspale skroz, slijepile se za tavu. Iako sam koristio onu finu tefalovu, iako je bila dobro zagrijana i ako sam pred svaku palačinku stavljao malo ulja u nju. Džaba opet se slijepilo. I nisam stavljao u samu smjesu ulja. I smjesa mi je bila nakva previše gusta.

Jel može neki jednostavan recept za smjesu za palačinke? Treba mi ispasti otprilike 10ak palačinki.

Imam kući brašna, mlijeka, jaja, ulja, vode, soli, šećera.

Kako bi po vama trebala izgledati jedna jednostavna smjesa za 10ak palačinki od ovih sastojaka i u kojem omjeru?
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 16:43   #927
Ja radim ovako:

2 jaja
pola litre mlijeka
malo soli (trećina čajne žličice)
brašno (glatko) - u količini da se dobije lijevano tijesto

Umutiš prvo jaja i sol, dodaš mlijeko i možeš sa štapnim mikserom dalje umutiti brašno (makar bi za onako pravo po domaći trebalo to napraviti onom spiralnom metlicom).
Gustoća treba biti tolika da se u lijepom srednje gustom mlazu izlijeva iz šeflje.
Možeš ostaviti da smjesa malo odstoji.

U tavu za prvu palačinku stavi slobodno i dvije žlice ulja, dobro zagrij. Test napravi tako da na tavu kapneš usred ulja malo smjese za palačinke, ako odmah počne prženje, spremna je. Tavu prvo nagni da se ulje rasporedi po cijeloj površini, onda na nagnutu tavu ulij polako smjese na vrh i okretanjem rasporedi da se smjesa razlije ravnomjerno do dna.
Za drugi put treba samo malo ulja, pola velike žlice bi trebalo biti više nego dovoljno.
Kad se gornji sloj posuši, vrijeme je za okrenuti palačinke i još 10ak sekundi ispeći na drugoj strani i to je to.

Ako ti prva palačinka ne ispadne baš super, a smjesa je gusta, probaj dodati još malo mlijeka pa napravi drugu. Ako je smjesa rijetka, probaj sa još malo brašna.

Inače ja ne volim palačinke pečene bez ulja (makar se na teflonki to skoro može), jednostavno mi nedostaje ono fino prženo tijesto. Malo ulja, jako zagrijana tava, dobra smjesa i po mogućnosti domaća jaja i mlijeko i to je to.
Moje jesu fine - ali svejedno nikad neću uspjeti napraviti toliko dobre kao moja baka.
I da - bez ikakvih kerefeka unutra tipa pola mineralne ili obične vode. Jednostavno nemaju toliko puni okus kad se to dodaje (možda sasvim malo, ali to malo bi meni bilo 1 dcl + 4 dcl mlijeka).
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 17:04   #928
2 jaja
3 čaše mlijeka (od 2 dcl)
2 čaše glatkog brašna
malo soli
malo limunove korice

sve izmiksaj da dobiješ glatku smjesu. od ove smjese bi trebao dobiti desetak palačinki
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 17:41   #929
Ja u smjesu otopim malo maslaca (do 20g). U lončić ba vatri oropim taj maslac sa 3dcl mlijeka. 2 jaja izbućkam sa limun koricom. Prstohvat soli. U mlijeko i maslac dolijem 2dcl vode (samo sa mlijekim bude žilavo kad se ohlade) da spustim temperaturu prije nego to ulijem u jaja. 250g (glatkog, al ne tvrdim da mora bit) brašna sa malo pzp za rahlost. Uljem premažem tavu uz pomoć kuh salvete samo prije početka pečenja prve. Kasnije ne uopće.

I to je točno 11 palačinki.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 18:37   #930
svi radite s glatkim brašnom?
ja uvijek pola-pola, baš ću probati samo s glatkim.
i da, obavezno dio vode (s tim da ja dodam i malo mineralne) jer su mi samo s mlijekom žilave, kao i katjes.
ja dodam koricu limuna i vanilin šećer, uz sve ovo već nabrojano.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 19:54   #931
Kad smo kod palačinki, neki dan sam radila s hedljinim brašnom, po receptu: http://www.davidlebovitz.com/2007/07/planet-of-the-c-1/ i predobre su!
Radila sam ih navečer, i odmah pekla, mazala džemom od naranče. Dio smjese mi je ostao sutradan za ručak (nisam dodala šećer), pa sam ih punila gljivama i dvije vrste mekog sira. Prelila vrhnjem s jajima i začinima, i malo zapekla. To je bilo još bolje.
__________________
hik.
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 20:10   #932
Meni se nikad ne ohlade ))
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 20:57   #933
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
2 jaja
3 čaše mlijeka (od 2 dcl)
2 čaše glatkog brašna
malo soli
malo limunove korice

sve izmiksaj da dobiješ glatku smjesu. od ove smjese bi trebao dobiti desetak palačinki
E hvala. Nešto ovako jednostavno mi je trebalo. Nikakve dodatne radnje. Samo da ovo smiksam.

Da li ulja da dodajem u smjesu i koliko? Prošli put nisam pa mi nije ispalo kako treba.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 21:23   #934
3 žlice brasna (glatkog) na jedno jaje, sol, malo ulja. I to je sve. Izadje 5-6 palacinki, za vecu kolicinu poduplati po zelji.
Mlijeko po osjecaju da bude rijetko toliko da se mogu okretati.
Limunova korica i sl. Mi ne volimo.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 15:56   #935
ubitačno najbolja kombinacija punjenja - nutella, marmelada od kupina, zarolati i preko sladoled od vanilije i čokolade

kada želim zdraviju verziju, onda ovo http://jedozovniduo.blogspot.com/201...s-bananom.html
toliko fine, da mi ne treba nikakva nutella, marmelada. super su.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 17:42   #936
Hej, zna li netko gdje kupiti tavu za američke palačinke ili plätar? ali onu sa više "rupica"
mateichh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2020., 18:59   #937
Slane palacinke

Pozdrav, trebam pomoc za ideje, s cime napuniti slane palacinke, a da ne bude stalno sir! Hvala;
Katarinax is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2020., 19:43   #938
Quote:
Katarinax kaže: Pogledaj post
Pozdrav, trebam pomoc za ideje, s cime napuniti slane palacinke, a da ne bude stalno sir! Hvala;
kajmak?
Hecky3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 06:07   #939
Quote:
Katarinax kaže: Pogledaj post
Pozdrav, trebam pomoc za ideje, s cime napuniti slane palacinke, a da ne bude stalno sir! Hvala;
Hummus? Tahini uz neku dobru šunku? BabaGanoush? Home made riblja ili jetrena/mesna pašteta? Namaz od boba, neki ragu, meksički mix kao za tortilje? Dimljeni losos/skuša i mileram? Tapenada? Pesto (ali tu ima sira, hm)?

(Iako, osobno, bez sira ništa!! I sarmu bih mogla sa sirom. )
FineGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 09:08   #940
homemade pašteta od tune bi fino išla u palačinke, a malo nasjeckanih kiselih krastavaca recimo
ma.nx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.