Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2015., 07:44   #1621
gdje u Zagrebu mogu kupiti začinsko bilje u tegli koje bih presadila na terasu, a da ne krepa za nekoliko dana?
Pepica is offline  
Old 30.03.2015., 07:46   #1622
Po placevima. Ispod (kod početka tkalče) i iznad dolca (kod potepuha) al tek je počelo i mala je ponuda. Sad će to u travnju-svibnju, bit će prepuno svega. <3 jedva čekam
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Old 30.03.2015., 08:07   #1623
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Po placevima. Ispod (kod početka tkalče) i iznad dolca (kod potepuha) al tek je počelo i mala je ponuda. Sad će to u travnju-svibnju, bit će prepuno svega. <3 jedva čekam
da, tako sam i mislila. tražila sam već po placevima, ali nije baš bilo izbora.
Pepica is offline  
Old 30.03.2015., 08:50   #1624
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ja u mlincu za kavu meljem svakojaka zrna
rižu, heljdu, raž, pir, pšenicu,.....
melje on i bademe, lješnjake, orahe ali kak su oni masni onda ih previše usitni izmulja a ja volim kad su krupnije mljeveni i rastresiti tak da za to ipak koristim mlinac za te stvari
išećer meljem u štub
neki davni gorenje koji sam dobila ko friško udata gazdarica dakle još malo i 30 ljeta će mu bit
evo dobrih ideja što sve u njega uvaliti

Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Je.
aj molim te, možeš li napisati što si sve uspila u njemu samljeti. znam da je glupa zamolba, ali već sam jednom popušila s tim sjecalicama, mlincima, pa čisto predostrožnosti radi

edit: vidim da si mljela ješnjake, bademe i mak, je li bi mogli proći raž, ječam i sl malo tvrđe tvari?
p.s. je li netko uopće koristio taj mlinac baš za kavu
ako može kavu mljeti, onda može stvarno sve
volim čokoladu is offline  
Old 30.03.2015., 10:39   #1625
Ja ti mogu reći što nije zgodno: Nikakvu zelenjavu: peršin, bosiljak nit luk/češnjak-nikakvo čudo jer nije sjeckalica, neće nasjeckat nego drito u kašu/ prah i pepeo.



Suhe vrganje/trube melje uspješno u prah. Rižu. Lan.

Ja sam čak i suhi slanutak samljela! ( ne sjećam se više zašto, neki eksperiment valjda).
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Old 30.03.2015., 11:21   #1626
Ledo

Gdje se u tijeku kampanje "svježe smrznuto" Ledo, može kupiti neki svježe smrznut Ledo proizvod koji sadrži hrvatsku namirnicu tj namirnicu, uzgojenu, ulovljenu i svježe smrznutu u Hrvatskoj ?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Old 30.03.2015., 19:17   #1627
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
evo dobrih ideja što sve u njega uvaliti



aj molim te, možeš li napisati što si sve uspila u njemu samljeti. znam da je glupa zamolba, ali već sam jednom popušila s tim sjecalicama, mlincima, pa čisto predostrožnosti radi

edit: vidim da si mljela ješnjake, bademe i mak, je li bi mogli proći raž, ječam i sl malo tvrđe tvari?
p.s. je li netko uopće koristio taj mlinac baš za kavu
ako može kavu mljeti, onda može stvarno sve
Nisam probala, ali mislim da bi sve navedeno moglo proći. Stvarno je dosta jak. Mljela sam još i zobene pahuljice u brašno, tostiranu kvinoju i lan - sve besprijekorno. Kavu nisam, ali sigurna sam da bi je dobro samljeo.

Samo, to nije parava sjeckalica. Ne možeš u njemu sjeckati npr luk ili zelenje, kao što i katjes kaže. To je baš za suhe i tvrde namirnice.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 30.03.2015., 19:27   #1628
Zadnjih sam dana dosta cesto kuhao jaja "u tvrdo" i ubijao se cisteci ih. Postoji li kakav trik kojim bi se moglo najlakse, bez puno muke, oljustiti tvrdo kuhano jaje a da ne ostane gotovo cijeli bjelanjak na ljuski?
Berigoj is offline  
Old 30.03.2015., 19:52   #1629
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu reći što nije zgodno: Nikakvu zelenjavu: peršin, bosiljak nit luk/češnjak-nikakvo čudo jer nije sjeckalica, neće nasjeckat nego drito u kašu/ prah i pepeo.

Suhe vrganje/trube melje uspješno u prah. Rižu. Lan.

Ja sam čak i suhi slanutak samljela! ( ne sjećam se više zašto, neki eksperiment valjda).
čim je slanutak samljeo, onda bi trebalo i ječam i rižu. hvala

Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Nisam probala, ali mislim da bi sve navedeno moglo proći. Stvarno je dosta jak. Mljela sam još i zobene pahuljice u brašno, tostiranu kvinoju i lan - sve besprijekorno. Kavu nisam, ali sigurna sam da bi je dobro samljeo.

Samo, to nije parava sjeckalica. Ne možeš u njemu sjeckati npr luk ili zelenje, kao što i katjes kaže. To je baš za suhe i tvrde namirnice.
hvala na komentarima

znam da ne može zelenjavu, nego samo suhe sastojke. prije sam imala baš sjeckalicu za povrće koja je neslavno završila, ovo će biti prvenstveno za zobene i neke druge zrnate stvari

Quote:
Berigoj kaže: Pogledaj post
Zadnjih sam dana dosta cesto kuhao jaja "u tvrdo" i ubijao se cisteci ih. Postoji li kakav trik kojim bi se moglo najlakse, bez puno muke, oljustiti tvrdo kuhano jaje a da ne ostane gotovo cijeli bjelanjak na ljuski?
kažu da treba posoliti vodu u kojoj se kuhaju jaja. probala nekoliko puta, nisam sigurna koliko pomaže.
mislim da je glavna razlika u jajima. starija jaja se lakše gule od onih svježih.
volim čokoladu is offline  
Old 30.03.2015., 19:52   #1630
Quote:
Berigoj kaže: Pogledaj post
Zadnjih sam dana dosta cesto kuhao jaja "u tvrdo" i ubijao se cisteci ih. Postoji li kakav trik kojim bi se moglo najlakse, bez puno muke, oljustiti tvrdo kuhano jaje a da ne ostane gotovo cijeli bjelanjak na ljuski?
Ja imam problema ako su svjeza domaca. Nedavno sam igrom slucaja morao kupiti u ducanu jaja i ocistio sam 6 komada za 2 minute lagano i bez problema. Neki trik nemam.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Old 30.03.2015., 19:59   #1631
Lakše se gule ako ih kad se skuhaju staviš u hladnu vodu na par mnuta.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 30.03.2015., 20:01   #1632
definitivno posoliti vodu, kuhati na vatri, samo dok ne zavri voda pa koju minutu da vri tako. zatim maknuti s vatre, ostaviti par minuta u vrućoj vodi (ovisi kako tko voli, meko ili tvrdo kuhana - za tvrdo treba 10-ak). izlijati vruću, staviti 5 minuta u hladnu i uvijek ih jako lako ogulim
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Old 30.03.2015., 20:53   #1633
Quote:
Berigoj kaže: Pogledaj post
Zadnjih sam dana dosta cesto kuhao jaja "u tvrdo" i ubijao se cisteci ih. Postoji li kakav trik kojim bi se moglo najlakse, bez puno muke, oljustiti tvrdo kuhano jaje a da ne ostane gotovo cijeli bjelanjak na ljuski?
Stavi ih kuhati u vodu vrucu, kad zakipi, ne hladnu. Kuhati 12 - 13 minuta, naglo ohladiti i gule se bez problema.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Old 31.03.2015., 08:57   #1634
Quote:
Sabaa kaže: Pogledaj post
Stavi ih kuhati u vodu vrucu, kad zakipi, ne hladnu. Kuhati 12 - 13 minuta, naglo ohladiti i gule se bez problema.
Vrijedi probati. Jedino sto sam skeptican da ljuska nece puknuti pa jaje iscuriti ako se tako naglo stavi u kipucu vodu. Moje je iskustvo isto da sto su jaja manje svjeza to se lakse gule nakon kuhanja. Ipak svi tezimo jesti sto svjezija jaja.
Moj djecacic ne zeli jesti nikako drugacije jaja nego meko kuhana. I mogu reci da je skuhati takvo jaje na pravu mjeru nista manje od umijeca. Moras ga prvo izvaditi iz hladnjaka i na neko vrijeme ostaviti na sobnoj temperaturi ili u mlakoj vodi pa tek onda kuhati da ne bi puklo za vrijeme kuhanja. Jer ako pukne i u njega prodre voda od takvog jaja nista nema. Svakako je potrebno u vodu u kojoj se kuha staviti i malo soli i kuhati nakon sto voda prokljuca(na prethodno zagrijanoj ploci, ne plameniku jer onda vrijede posve druga pravila) tocno jednu minutu i 20 sekundi. Ma prava znanost k vragu!
Berigoj is offline  
Old 31.03.2015., 10:40   #1635
zakaj si ne kupite kuhalo za jaja?
ulijes vodu, namjestis koju tvrdocu hoces, upalis i cekas da zatuli
sto se tice guljenja, ja ih stavim u hladnu vodu i natucem ljusku na jendom i drugom kraju. gule se bez problema osim ako su bas jucer ispod kokoske bila. onda nista ne pomaze
Zla patka is offline  
Old 31.03.2015., 11:10   #1636
Nekako mi se svi vaši protokoli čine kompliciranim.
Ja izvadim jaje iz frižidera, stavim u lončić sa vodom, kad provri odmah izgasim i ostavim 6 minuta. Ovako kuhano bude polumeko, onako kremasto, što mi je najdraže
__________________
hik.
ellory is offline  
Old 31.03.2015., 11:22   #1637
Inače mrzim ova gotova ili polugotova jela, ali sam probao jučer
cekin pileći file u mediteranskoj marinadi.
Fenomenalnog mi je okusa. Pretpostavljam da je stvar u toj marinadi, i da je zbog toga tako ukusno.
Jel ima tko možda recept za takvu ili sličnu marinadu ?
:klap:
stadleter is offline  
Old 31.03.2015., 11:37   #1638
Quote:
Berigoj kaže: Pogledaj post
Zadnjih sam dana dosta cesto kuhao jaja "u tvrdo" i ubijao se cisteci ih. Postoji li kakav trik kojim bi se moglo najlakse, bez puno muke, oljustiti tvrdo kuhano jaje a da ne ostane gotovo cijeli bjelanjak na ljuski?
Nedavno sam slučajno na yt-u naletila na neki tutorijal i rekoh ajd baš idem probati i to sa friškim domaćim jajima (uvijek mi pol bjeljanjka ostane na kori kad su friška) i stvarno funkcionira.

Skuhano jaje se stavi u čašu, unutra se doda hladne vode, čašu poklopiš sa svojim dlanom i tako treseš čašu ko šejk dok ne izleti sva voda iz njega (radiš naravno iznad sudopera). Ljuska se nevjerojatno lako skida s obzirom da su friška jaja bila u pitanju, baš sam se iznenadila.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Old 01.04.2015., 01:40   #1639
Dakle, moze mi netko preporuciti DOBRU knjigu, najbolje na engleskom, pomalo enciklopedijskog stila, koja bi obuhvacala svjetske kuhinje i specijalitete? Jednostavni pregled i definicije nekih opce poznatih i manje poznatih stvari, tipa Beef Stroganoff, Shepards Pie, Miso Soup... i slicno. Naletim tu i tamo na nesto na tom tragu, ali voljela bi neku preporuku od vecih poznavatelja tematike od mene. Hvala!
__________________
Another beautiful day - mutilated corpses with the chances of afternoon showers.
baby doll is offline  
Old 01.04.2015., 08:22   #1640
Imam pitanje u vezi kvasca, svježeg. Dakle, jučer u emisiji 3,2,1 kuhaj Željka, Gretić i Špiček čudili su se jednoj natjecateljici kada je na pola kilograma brašna stavila 1 kocku kvasca. Zanima me, koliko vi stavljate kvasca? Vodite li se tim pravilom ili ne?
U kuharicama koje imam i na netu, uvijek nailazim na taj omjer.
čokomanijak is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.