Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2005., 17:13   #21
Cripnja je metalna.Kupljena na sajmu u Istri,od Istrijana.Dobra donja posuda cripnje je ona konobarska tacna od inoxa,samo ti netko napravi poklopac Cripnja zahtijeva strpljenje i vjezbu.
Maree is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 17:43   #22
Where to buy:

U Osijeku na autopijaci prodaju za 200-250 kn.
Mislim da ju na takvim mjestima možeš naći svuda u HR.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 19:58   #23
cripnja se zove cripnja jer je napravljena od istog materijala kao i crijep -pecene gline. Keramika. Ne metal.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2005., 19:20   #24
Shtefitza,moguce.Ali moja dugogodisnja praksa klopanja po restoranima i selima kaze da je cripnja od metala.Ime se zadrzalo,materijal bas i ne.Steta,jer vjerujem da je keramika vjerojatno bolja od metala.
Maree is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 16:53   #25
Ma da, ali keramicke peke se lako razbiju. Pa je metalna boja investicija. Barem dugotrajnija
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 14:42   #26
Peka i ono ispod

Dobijo peku, velika, teska ko vrag, mislim da je od gusa.
Zanima me kakva je tehnologija rada s njom. Kakva vatra (zar ili drva na nju poslagana), jaka vatra ili slabija. Peka ima onak rub tak da se moze zar staviti i povrh peke. Kolko to dugo traje (recimo teletina, hobotnica ili janjetina)? Kak da zapecem kad je gotovo tak da nebude onak prevec kao kuhano. Kolko dugo krumpire unutra, jel isto kolko i meso ili se naknadno dodaju. Koji zacini i u kojem obliku, koje biljcice s mesom?
Oh, Oh, puno pitanja, a malo znanja stoga molim prosvjetljenje.
Inace imam u dvoristu onaj kamin pa mi peka stane tak da mozda dva-tri centimetra viri izvan lozista ali mislim da ne bi smjel biti problem.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 14:54   #27
Majstorije s pekom:

Ja imam keramičku, koristim žar, ložim izvan mjesta predviđenog za peku (konkretno na zemlji) i nadodajem žar odozgora.
Pod peku stavim sve istovremeno, meso, luk, krumpir, tikvicu, papriku - vodu ne, malo ulja da ako je u pitanju pile ili teletina, povrće pusti i uvjek bude dosta vodenasto.

Prvi put mi je totalno izgorilo od telećeg buta ostala jestiva kockica 10x10 cm.

Poslje sam dugo eksperimentirala, pometem žar pa podignem poklopac, sad već imam osjećaj, ali još uvjek se dogodi da moram vračat pod žar (sad pušem i na hladno).

Pretpostavljam da će se gusnata brže zagrijat i da treba opreznije s njom.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 15:08   #28
Quote:
d@d@ kaže:
Majstorije s pekom:

Ja imam keramičku, koristim žar, ložim izvan mjesta predviđenog za peku (konkretno na zemlji) i nadodajem žar odozgora.
Pod peku stavim sve istovremeno, meso, luk, krumpir, tikvicu, papriku - vodu ne, malo ulja da ako je u pitanju pile ili teletina, povrće pusti i uvjek bude dosta vodenasto.

Prvi put mi je totalno izgorilo od telećeg buta ostala jestiva kockica 10x10 cm.

Poslje sam dugo eksperimentirala, pometem žar pa podignem poklopac, sad već imam osjećaj, ali još uvjek se dogodi da moram vračat pod žar (sad pušem i na hladno).

Pretpostavljam da će se gusnata brže zagrijat i da treba opreznije s njom.
Hvala, hvala, ja nemrem na zemlji pokraj ali bum u ložištu. Kolko dugo držiš pod žarom recimo teleći but? Jel zapečeš nekak na kraju?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 15:12   #29
Oko 1,0 sat pa pogledam, pa možda još 0,5 sata ili rasječem ako je krvavo unutra.

Ne znam kako bi zapekla na kraju.

Možda se javi neko pametniji i ja tek učim.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 15:25   #30
Ne moze ti to niko objasniti, za peku trebas steci osjecaj.

Iskustvo, tacnije.

Kod nas u Bosni to cudo se zove sac, i jela ispod saca su po pravilu najukusnija. Ja sam cak jeo i corbu ispod saca, san snova.

A tek pita ispod saca
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 15:39   #31
Quote:
Vanjushka kaže:
Ne moze ti to niko objasniti, za peku trebas steci osjecaj.

Iskustvo, tacnije.

Kod nas u Bosni to cudo se zove sac, i jela ispod saca su po pravilu najukusnija. Ja sam cak jeo i corbu ispod saca, san snova.

A tek pita ispod saca
Znam ja to i znam da se zove sać, ali ipak da ne ponavljam tuđe greške. Može recepat za pitu ako znaš.
Sve skupljam, recepte, trikove, opaske, preporuke etc.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 14:56   #32
Quote:
d@d@ kaže:
Majstorije s pekom:

Ja imam keramičku, koristim žar, ložim izvan mjesta predviđenog za peku (konkretno na zemlji) i nadodajem žar odozgora.
Pod peku stavim sve istovremeno, meso, luk, krumpir, tikvicu, papriku - vodu ne, malo ulja da ako je u pitanju pile ili teletina, povrće pusti i uvjek bude dosta vodenasto.

Prvi put mi je totalno izgorilo od telećeg buta ostala jestiva kockica 10x10 cm.

Poslje sam dugo eksperimentirala, pometem žar pa podignem poklopac, sad već imam osjećaj, ali još uvjek se dogodi da moram vračat pod žar (sad pušem i na hladno).

Pretpostavljam da će se gusnata brže zagrijat i da treba opreznije s njom.
Mislim da bi trebala lozit na istom mjestu gdje ces i peku stavit. Dno lozista je , ili bi trebalo biti, oblozeno samotnim opekama koje mogu akumulirati visoku toplinu od vatre, tako da se posuda pokrivena pekom grije i ododzdol. Dakle, razgrnit vatru i na to mjesto stavit peku i pokrit opet odozgor. A onda u jednom kraju ognjista ili u dnu mozes jos lozit da imas zerave ako ti pofali. Ili tek onda premjestit vatru sa strane da imas dodatno zerave a u kamin stavit peku , da je toplo sa svih strana.
__________________
stalno na putu
azimut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 06:25   #33
Da, peku (odnosno ono sto peces pod pekom) stavljas na mjesto gdje je gorila vatra. Pokrijes pekom, peku pokrijes pepelom i s minimalno zara. Okolo peke mozes imati vise zara i u jednom kutu mozes jos uvijek odrzavati vatru (iako je vatra potpuno nepotrebna ako si napravio dovoljno zara. Zar ce trajati sat, sat i pol koliko ti treba da pod pekom ispeces meso s krumpirima ili kruh.)
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 10:20   #34
Potvrđujem, vatra mora goriti na kominu tamo di se peka (sač) stavlja. I to je najvažnija stvar. Ako ti ne valja komin ne valja ti ni pečenje. Nije zgorega imati komaštre (lanac) iznad komina tako da se peka (sač) zagrijava još na plamenu, a i kasnije se lako digne dok je vruća. Od drva najbolja je lozina i s njom se najzgodnije peče. Pečenje ispod peke (sača) jedan je od dokaza autohtonosti dinarskog življa jer su glinene peke pronađeno u starim ilirskim arh. nalazištima.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 11:37   #35
Da probam rezimirat.
Ložište mog kamina ima šamot. Ja imam onu crnu (valjda gusnatu) peku. Ima dva dijela (donji, za koji sam još kupil okrugli protvan - iliti posudu) i gornji, vrlo teški. Znači. naložim vatru (nemam loze ali ima se čumura i drijeva) razmaknem, stavim peku iliti sač, zagrnem žarom i pepelom i još povrh, na onaj kao prsten kaj ima peka stavim nešto žara. U kutu uzgajam vatricu i dodam žara kad usfali.
Za vikend imam svečano otvorenje. Kaj preporučate za doslovno vatreno krštenje (ništa morsko tipa hobotnica za sada)?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 11:45   #36
teletina, krumpir
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 11:50   #37
janjetina i kumpir, a ako si iz Zagorja odlična je u tuka s kumpirom

lozina je dobra jer daje sitnu žeravu koja se lako rasprostre po ciloj peki. Mi žeravu stavljamo dva puta. Prvi put na početku i drugi put se nakon 40 minuta peka očisti, digne, vidi kakvo je stanje, mesko lagano priokrene i odredi od oka koliko drugo pečenje triba trajati
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 11:59   #38
Već mi sline cure.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2005., 01:56   #39
teletina i krumpir (jos ubaci koju polovicu luka, cesnjak, razrezanu papriku za miris, moze koja zacinska trava...

(zacine i povrce na dno posude, onda krumpir, na vrh meso. Inace ce se povrce spaliti, a meso ostat "skuhano")

Vecinom pepeo po peki. Minimalno zara, po bazi (rubu) peke
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2005., 08:46   #40
Možda još da ti velim da ne pretjeraš sa količinom žara NA peki...

To se mora lagano peći...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:55.