Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2007., 08:46   #201
ok, a samo me zanima, ako to napravim da li se potpisujem negdje,..ne bi htjela pravit nekakvu pomutnju u slucaju da se zna tko je trazio to
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 10:42   #202
Quote:
-NIK- kaže: Pogledaj post
ako su se dobrovoljno odrekli u korist nekoga (to je faktično - darovanje)
nije, nego je ustupanje
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 13:38   #203
katrin i morski - hvala na pojašnjenju iako moje preneraženje nije nimalo splasnulo.
naprotiv, još uvijek držim da nešto tako, emocionalno, osjetljivo ne bi smjelo biti vremeski ograničeno. razne životne okolnosti mogu uvjetovati činjenicu da netko ne sazna za oca do 25. a uskratiti, tom nekom, jasnu i preciznu mogućnost da dozna svoje porijeklo je, po meni, velika (zakonska) besmislica
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 13:55   #204
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
katrin i morski - hvala na pojašnjenju iako moje preneraženje nije nimalo splasnulo.
naprotiv, još uvijek držim da nešto tako, emocionalno, osjetljivo ne bi smjelo biti vremeski ograničeno. razne životne okolnosti mogu uvjetovati činjenicu da netko ne sazna za oca do 25. a uskratiti, tom nekom, jasnu i preciznu mogućnost da dozna svoje porijeklo je, po meni, velika (zakonska) besmislica
izgleda da mi pravnici to gledamo s neke sasvim druge strane

nije nikome zabranjeno traziti oca ili majku, cak nakon njihove smrti i nasljednici mogu biti upleteni u sve to i moze se traziti nasljedstvo.

nama su na faxu govrili da je glavni smisao vecine odredbi obiteljskog zakona da se ne dira u obitelj vise nego sto je neophodno.
kroz puno odredbi je to jasno, pa i kroz ovo utvrdjivanje ocinstva.

mislim da netko tko je odrastao bez ikakvog znanja o jednom roditelju ce se itekako potruditi i prije 25. g. da nesto sazna.

moguce je i da taj potencijalni otac vec ima drugu obitelj i djecu i zakon mora i njih stititi od povlacenja po sudu u nedogled. ne moze se gledati samo strana djeteta koje trazi utvrdjivanje ocinstva.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 09:05   #205
Quote:
grasak iz juhe kaže: Pogledaj post
moram priznat da mi je jednom, prije par godina, frend koji je tad studirao pravo reko da se to moze do 25.. samo sam htio provjerit obzirom da sutra gubim tu brojku jesam li se zeznuo 4 lajf ili nisam. ocito jesam. prava steta obzirom da mi "tata" ima hrpu para i nije fer.
morski fala a odgovor onom ranije - pa prvo bi se utvrdilo ocinstvo (analizom dnka ili kako vec) i onda bi krenuo sudski postupak. ccc
hm, znam ja jednu ženu koja je od svog oca zatražila da je prizna, a imala je već 40 setak godina. Nije, normalno, ostvarila povrat alimentacije, ali je ostvarila pravo na nasljedstvo i mislim da je dobila neku kućicu na moru kad je umro, tako da ipak ti zatraži da te prizna, istjeraj to na čistac.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 09:57   #206
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
hm, znam ja jednu ženu koja je od svog oca zatražila da je prizna, a imala je već 40 setak godina. Nije, normalno, ostvarila povrat alimentacije, ali je ostvarila pravo na nasljedstvo i mislim da je dobila neku kućicu na moru kad je umro, tako da ipak ti zatraži da te prizna, istjeraj to na čistac.
moguće je tražiti od oca da prizna dijete i nakon proteka ovog roka,medutim tada to ovisi isključivo o dobroj volji oca.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:19   #207
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
moguće je tražiti od oca da prizna dijete i nakon proteka ovog roka,medutim tada to ovisi isključivo o dobroj volji oca.
to je nepravda. taj zakon treba promijeniti, zašto bi netko mogao sa sigurnošću utvrditi da mu je netko otac samo do 25. godine??? jel toga uopće ima igdje u svijetu,osim u zanzibaru i kod nas?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:35   #208
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
to je nepravda. taj zakon treba promijeniti, zašto bi netko mogao sa sigurnošću utvrditi da mu je netko otac samo do 25. godine??? jel toga uopće ima igdje u svijetu,osim u zanzibaru i kod nas?
Da razlučimo nešto. Nitko ne smeta tvom ocu da te prizna i sa navršenih 100 godina. Ali tada je to isključivo čin njegove dobre volje,ne može biti prisiljen sudskim putem. Rok od 25 godine za podizanje tužbe za utvrdivanje očinstva je jedan od najdužih rokova u zakonima RH.Zašto je to tako napravljeno pogledaj na prethodnoj stranici.
Dijete ima 25 godina da ono samo ili netko u njegovo ime podnese tužbu

A što reći za ovako nešto

Muškarac koji je priznao očinstvo, a kasnije sazna za činjenicu koja isključuje njegovo očinstvo, može tužbom osporavati svoje očinstvo u roku od šest mjeseci od dana saznanja za tu činjenicu, ali najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.


Znači primjer,živiš u braku,žena te prevari i rodi dijete drugog muškarca. Ti to ne znaš i priznaš ga kao svoje (ustvari a ne priznajes,presumira se kao tvoje,al to su detalji). Dijete navrši 8 godina,ti saznaš da nije tvoje...
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:44   #209
glupi pravnici!
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 12:10   #210
Quote:
dersu kaže: Pogledaj post
glupi pravnici!
ma da, pa svima su glupi dok im ne zatrebaju.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 13:23   #211
sve sam ovo pazljivo procitala pa sada ja imam jedno pitanje...

sto je s obrnutom situacijom??

bioloski otac djeteta djete ostavi 2 dana nakon rodenja. ne prizna ga. Roditelji nisu zivjeli vjencano.
majka se kasnije udaje za drugog covjeka koji zakonski priznaje to djete.

Pitanje..
da li bioloski otac ima zakonskih prava na djete??? da li se moze desiti situacija da on pukne kad ce djete imati npr. 15 godina i zeli dokazati da je to djete biolosko njegovo??
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 17:43   #212
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
sve sam ovo pazljivo procitala pa sada ja imam jedno pitanje...

sto je s obrnutom situacijom??

bioloski otac djeteta djete ostavi 2 dana nakon rodenja. ne prizna ga. Roditelji nisu zivjeli vjencano.
majka se kasnije udaje za drugog covjeka koji zakonski priznaje to djete.

Pitanje..
da li bioloski otac ima zakonskih prava na djete??? da li se moze desiti situacija da on pukne kad ce djete imati npr. 15 godina i zeli dokazati da je to djete biolosko njegovo??
iz obiteljskog zakona:

(1) Muškarac koji sebe smatra ocem djeteta može tužbom osporavati očinstvo osobi koja je to dijete priznala za svoje, ako istovremeno traži da se utvrdi njegovo očinstvo.
(2) Tužba se može podnijeti u roku od godine dana od upisa priznanja očinstva u maticu rođenih.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 22:54   #213
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
Da razlučimo nešto. Nitko ne smeta tvom ocu da te prizna i sa navršenih 100 godina. Ali tada je to isključivo čin njegove dobre volje,ne može biti prisiljen sudskim putem. Rok od 25 godine za podizanje tužbe za utvrdivanje očinstva je jedan od najdužih rokova u zakonima RH.Zašto je to tako napravljeno pogledaj na prethodnoj stranici.
Dijete ima 25 godina da ono samo ili netko u njegovo ime podnese tužbu
hm, to nije točno. što se tiče samog djeteta postoje godine i godine kada on zaista ne može ništa jer još nije dovoljno zreo. Kaj dijete od 10 godina godina zna? Možemo ozbiljno razmatrati razdoblje od 18. do 25. godine. međutim je on u tom razdoblju najčešće pod utjecajem majke i po inerciji vjerojatno neće raditi ništa na što ga ona nije potakla, a da pritom možda i nije dobro upućen u to što bi tim priznanjem eventualno još mogao dobiti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:02   #214
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
hm, to nije točno. što se tiče samog djeteta postoje godine i godine kada on zaista ne može ništa jer još nije sazrio. Kaj dijete od 10 godina godina zna? Možemo ozbiljno razmatrati razdoblje od 18. do 25. godine.
dijete od 10 godina moze svasta znati ali isto tako nema poslovnu sposobnost pa ne moze dici tuzbu.to moze njegov zakonski zastupnik.

a vjerujem da morski zna kada i kako dijete moze podici tuzbu.
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:18   #215
Quote:
studentica21 kaže: Pogledaj post
dijete od 10 godina moze svasta znati ali isto tako nema poslovnu sposobnost pa ne moze dici tuzbu.to moze njegov zakonski zastupnik.

a vjerujem da morski zna kada i kako dijete moze podici tuzbu.
sada razmatramo isključivo situaciju u kojoj dijete nema podršku zakonskog skrbnika za taj čin. naprosto žena rodila dijete, i odlučila iz nekog razloga da je briga za dijete u potpunosti njezina obveza.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:26   #216
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
hm, to nije točno. što se tiče samog djeteta postoje godine i godine kada on zaista ne može ništa jer još nije dovoljno zreo.
Dijete ne može podignuti tužbu samostalno bez poslovne sposobnosti. Najranije sa 16 godina ako stekne poslovnu sklapanjem braka ako se sijecam dobro Obiteljskog.Medutim zakonski zastupnik moze podignuti u njegovo ime tužbu za utvrdivanje očinstva.

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Možemo ozbiljno razmatrati razdoblje od 18. do 25. godine.
To je dakle samo ....7 godina ?

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
međutim je on u tom razdoblju najčešće pod utjecajem majke i po inerciji vjerojatno neće raditi ništa na što ga ona nije potakla, a da pritom možda i nije dobro upućen u to što bi tim priznanjem eventualno još mogao dobiti.
Ja ne vjerujem da osoba koja ne zna tko joj je otac neće u tih 7 godina poduzeti ništa. Ako ništa barem će gnjaviti majku da kaže ime oca .
Slažem se da je moguce da će biti pod utjecajem majke. Nažalost,u pravu postoji jedna formula koja glasi Ignoratio iuris nocet.Znači nepoznavanje prava ne ispričava,i nitko se ne može poslje vaditi na nepoznavanje prava kada je prošao rok.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:27   #217
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
sada razmatramo isključivo situaciju u kojoj dijete nema podršku zakonskog skrbnika za taj čin. naprosto žena rodila dijete, i odlučila iz nekog razloga da je briga za dijete u potpunosti njezina obveza.
U takvom slucaju mogu samo reći da se radi o jadnoj i egoističnoj osobi
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:30   #218
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
sada razmatramo isključivo situaciju u kojoj dijete nema podršku zakonskog skrbnika za taj čin. naprosto žena rodila dijete, i odlučila iz nekog razloga da je briga za dijete u potpunosti njezina obveza.
morski jest rekao da dijete ima 25 godina da podigne tuzbu al se prema njegovim proslim postovima ne moze zakljuciti da misli kako dijete od 10 godina moze to učiniti samo.
nemoj se zakačiti samo na jednu izjavu.
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:33   #219
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
Ja ne vjerujem da osoba koja ne zna tko joj je otac neće u tih 7 godina poduzeti ništa. Ako ništa barem će gnjaviti majku da kaže ime oca .
Slažem se da je moguce da će biti pod utjecajem majke. Nažalost,u pravu postoji jedna formula koja glasi Ignoratio iuris nocet.Znači nepoznavanje prava ne ispričava,i nitko se ne može poslje vaditi na nepoznavanje prava kada je prošao rok.
ne, govorimo o slučaju kada dijete zna tko mu je otac, a najčešće ne zna što bi dobio time da taj otac prizna očinstvo i do kada on to uopće može tražiti ni kako se to radi i sl.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:35   #220
Quote:
studentica21 kaže: Pogledaj post
morski jest rekao da dijete ima 25 godina da podigne tuzbu al se prema njegovim proslim postovima ne moze zakljuciti da misli kako dijete od 10 godina moze to učiniti samo.
nemoj se zakačiti samo na jednu izjavu.

Dakle da definiram što sam mislio reći.Pod pojmom dijete u ovom konkretnom slučaju ne podrazumjevam osobu do 14 godina starosti (kako to definira Kazneni Zakon RH).Pod pojmom dijete podrazumjevam osobu koja je potomak roditelja. Ja sam i danas sa 23 godine dijete svojih roditelja.Dapače,tako je uobličeno i u obiteljskom zakonu
(1) Tužbu radi utvrđivanja majčinstva ili očinstva može pod­nijeti dijete do navršene dvadeset i pete godine života.
Moja isprika ako je krivo shvaćeno
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.