Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong, Igre & ostalo (Eurosong)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2014., 10:37   #1
Utjecaj televizije na dječja imena

Često razna imena uđu u širu upotrebu ili ih popularizira neka određena serija, emisija, film ili knjiga. Npr. anglo-saksonsko ime Vanessa je izmislio Jonathan Swift, ime Samant(h)a je na Zapadu popularizirano nakon serije Bewitched, ime Lara (skraćeno od Larissa) je na Zapadu popularizirao Doktor Živago, itd., itd.

Svjedoci smo kako je i sad nakon ovih turskih serija nekoliko mališana u Lijepoj Našoj dobilo turska imena. Također u Lijepoj Našoj živi i određeni broj Esmeraldi, Marisol i sličnih kao ostatak utjecaja meksičkih sapunica.

Također sam čitao kako je nakon serije Larin izbor porasla popularnost imena Jakov i Lara.
Isto tako su imena Gordana i Damir ušla u široku upotrebu nakon knjiga Marije Jurić Zagorke (iako to nije tv, ali može se gledati u sličnom kontekstu!).

Sigurno na Zapadu određen broj djece dobije imena po likovima iz Igre prijestolja ili Gospodara prstenova.

Što mislite o tom fenomenu i tim trendovima ?? Koliko je to često ?? Je li za očekivati da mališani sada nakon Zore dubrovačke počnu dobivati dubrovačka imena i imena iz te serije ?? (Maro, Đivo, Zora, Judita, Šiško ... )

Meni bi osobno bilo iznimno drago kada bi iznimno popularna serija Hrvatski kraljevi kod Hrvata potaknula ponovno davanje djeci starih hrvatskih narodnih i kraljevskih imena poput Borna, Domagoj, Mislav, Višeslav, Trpimir, Branimir, Tomislav, Miroslav, Krešimir, umjesto današnjih pomodarskih.

90.-ih su ta imena bila u zamahu, ali danas su se izgubila. Ako razne sapunice mogu imati takav utjecaj na davanje imena, zašto ne bi i ovaj serijal ?!

S druge strane, ne bih volio širenje turskih ili nekih drugih stranih imena preko televizije.
__________________
" Tko i sam sebe smatra za sužnja, taj se nemari čuditi ako ga i drugi takovim scene. Tko nije svoj, taj je svačii, jer od njega nestoji, čiji će biti. Tko se i hotice za sužnja izdaje, taj nema pravo tužiti se, što ide od ruke do ruke, - što mienja gospodare. " (dr. Ante Starčević)
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 12:24   #2
A gle, ti si rodi sinove i nazovi ih Mislav, Trpimir, Krešimir...
Moj unutarnji kritik ne može odoljeti da ne komentira tvoju očitu emotivnu povezanost s temom. To su ti prazne emocije, iscjedit će te budeš li o takvim stvarima tako razmišljao. Vjerojatno te živciraju i tuđice tipa kompjuter itd.

Nacionalizam u stranu, tema je zanimljiva.

Evo moj mali doprinos temi: Nomen est omen, ali ne i karakter. Kako god ti nazvao svog sina, Đivo, Mislav ili Ezel, taj lik će biti onakav kakav bi bio i da se zvao drugačije. Osobnost je urođena, karakter je kreiran (ok, nadimci, pogotovo pogrdni, mogu ostaviti utjecaja) ali ime je u konačnici čovjeku sporedna odrednica, jer ga nije sam birao.

Inače, definitivno postoji trend, djelomično potaknut medijskim utjecajem, ali previše je tu sfera da bi se tek tako kreirao trend. Npr. žene u Hrvatskoj nazivale su kćeri "Dora" posljednjih godina, mi možemo debatirati da je ime popularizirano "villom Mariom", ali može biti da je samo jedna žena gledala tu seriju i po njoj dala ime djetetu, a ostalima se svidjelo to "trendi" ime, ne i serija (možda je nisu ni gledale).

U Americi je nakon Sumrak sage došlo do astronomskog porasta davanja imena Bella, Isabella i Edward. Definitivno trend.
S druge strane, kako je rekao Andy Warhol, svatko ima svojih 5 minuta, pa je tako svako ime postalo na trenutak popularno.
Kako u Hrvatskoj sva imena koja su popularna nose ne baš popularni ljudi, davanje imena ovdje ima dva glavna načina: 1. globalno trendovsko ime (Kim, David, Laura, itd.) te po babama i didama (Ante, Stipe, modernizirane verzija).
__________________
Sutra samo što svaki dan ne dođe -
jutra već su zaboravljena
- bogatstvo trenutka izgubljeno.
Opal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 22:38   #3
Meni je blesavo djeci davati imena po likovima if serija/filmova/knjiga/videoigara ili po nadimcima neke trenutno poznate osobe jer,kako ovdje kažu( http://www.cracked.com/quick-fixes/5...-in-few-years/ ),kad to dijete bude starije takvo ime neće imati smisla isto kao što danas,dvadesetak godina nakon serije,ime Marisol nema smisla jer se puno ljudi više ne sjeća serije,a vjerojatno malo tko ispod 20 godina uopće zna za tu seriju.Po meni takva imena samo nepotrebno otežavaju život ljudima koji ih imaju,netko tko se zove Ivan,Ante,Tomislav,Marko,Ana,Martina,Kristina...ne mora uopće objašnjavati porijeklo svog imena,a zamislite kako će se osjećati neki Ezel koji će morati ljudima objašnjavati da je nazvan po liku iz turske sapunice i koliko bi ga zbog toga mogli ismijavati.
Hrvatska povijesna imena tipa Đivo,Maro,Judita,Vatroslav,Ljudevit...iako danas rijetka ipak zvuče normalnije nego Hurem,Ezel,Šeherezada,Jax,Heisenberg,Stewie ili Khaleesi.Razumljivije i normalnije je reći starci su mi bili domoljubi pa su mi dali povijesno ime nego starci su mi obožavali neku stranu seriju pa su me nazvali po liku iz te serije.
LeopardGecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 01:36   #4
ma treba uvest popis imena koja se smiju davat i to je to.
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 02:30   #5
Inače, off topic, ali Judita nije jedno od starih dubrovačkih imena, to je Veljačina umjetnička sloboda. Stara dubrovačka imena, uz već pobrojana su Deša, Ore, Petrunjela... Mislim na ženska imena, naravno. Judita ne.
violent_violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 02:18   #6
ako će netko ići ismijavati tuđe ime, samo pokazuje u kako groznoj i primitivnoj sredini živimo...meni nikad nijedno ime nije bilo čudno....svatko ima pravo davati ona imena koja mu se sviđaju, došla iz pakistana ili kanade....ne vidim zašto bi nekome trebao objašnjavati/opravdavati ime i zašto bi se ono moralo uklapati u nekakve izmišljene kalupe..

meni su npr. od ženskih divna imena kali, magali, terka, klara, alex...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.