Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2007., 18:53   #1
Mandevilla

Moja nedavno kupljena mandevilla u Italiji gubi lišće koje pomalo požuti i otpadne! I nekoliko pupoljaka je otpalo. Nemam pojma u čemu je problem, nema vidljivih nametnika. Od micanja, promjene temperature, premalo vlage, previše?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:59   #2
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Moja nedavno kupljena mandevilla u Italiji gubi lišće koje pomalo požuti i otpadne! I nekoliko pupoljaka je otpalo. Nemam pojma u čemu je problem, nema vidljivih nametnika. Od micanja, promjene temperature, premalo vlage, previše?
Jesi ikako prihranjivala, pokoja slika ne bi bila na odmet? Jesu li simptomi žućenja na mladom ili starom lišću, na koji način žuti?
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:09   #3
Nisam ništa radila s njom, kupila sam je prije tjedan dana, počela je žutiti nakon tri dana. Skoro na svom lišću, samo su ostali neki sasvim mladi izboji zeleni. Žuti od vanjskih strana lista prema unutra, postaje svjetlije zeleno pa žućkasto.
Slikat ću sutra jer slike slikane po mraku baš nisu realistične
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:28   #4
Quote:
agronom kaže: Pogledaj post
Jesi ikako prihranjivala, pokoja slika ne bi bila na odmet? Jesu li simptomi žućenja na mladom ili starom lišću, na koji način žuti?
koliko diplodenija imaš u kući agronom?
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:29   #5
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Nisam ništa radila s njom, kupila sam je prije tjedan dana, počela je žutiti nakon tri dana. Skoro na svom lišću, samo su ostali neki sasvim mladi izboji zeleni. Žuti od vanjskih strana lista prema unutra, postaje svjetlije zeleno pa žućkasto.
Slikat ću sutra jer slike slikane po mraku baš nisu realistične
Nadam se da je držiš u kući. Mandevilla voli velik, topli i sunčani prozor tokom zime. Poželjno je da temperatura ne pada ispod 18 C tokom noći. U hladnijim uvijetima za nju je tipično da odbacuje lišće. Voli balansiranu prihranu svaka tri do četiri tjedna. Kad joj se svide uvijeti opet će ti krenut, inače je jako dugo cvatuća biljka.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:34   #6
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Nisam ništa radila s njom, kupila sam je prije tjedan dana, počela je žutiti nakon tri dana. Skoro na svom lišću, samo su ostali neki sasvim mladi izboji zeleni. Žuti od vanjskih strana lista prema unutra, postaje svjetlije zeleno pa žućkasto.
Slikat ću sutra jer slike slikane po mraku baš nisu realistične
neznam više nemrem bit pametan što ih duže imam to ih manje kužim! čas divljaju, onda im naglo odpadne lišće pa tjedam poslje imaju već mladice od 20cm. Rekoh ti prija 10-ak dama mi ih spržilo sunce, potom odbacile sve pupove a maloprije gledam divljaju ko lude i već imaju mladice i mlade pupove. Nije do gnjoja jednostavno neznam u stakleniku, velika vlaga tem od 18-28c ko da i nešto napada a ne kužim šta.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:36   #7
[QUOTE=topala;7692217]koliko diplodenija imaš u kući agronom?[/QUOTE

Nemam nijednu, zašto?
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:39   #8
Quote:
agronom kaže: Pogledaj post
Nadam se da je držiš u kući. Mandevilla voli velik, topli i sunčani prozor tokom zime. Poželjno je da temperatura ne pada ispod 18 C tokom noći. U hladnijim uvijetima za nju je tipično da odbacuje lišće. Voli balansiranu prihranu svaka tri do četiri tjedna. Kad joj se svide uvijeti opet će ti krenut, inače je jako dugo cvatuća biljka.
U kući je i to ispred sunčanog prozora u sobi, čak je nisam htjela stavit između stakala da joj ne bude prehladno. A možda su je na sajmu na hladnijem držali ili zbog prenošenja do kuće.
Sa nekim tekućim gnojivom za cvatuće biljke ili nešto posebno? Jel bi onda sad bilo pogodno vrijeme da ju presadim?
Ajde dobro, sad si me utješio, već mi se činilo potpuno beznadno!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:41   #9
Mislila sam da im nije potrebna velika vlaga, ipak da?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:41   #10
[QUOTE=agronom;7692312]
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
koliko diplodenija imaš u kući agronom?[/QUOTE

Nemam nijednu, zašto?
piam jer za te ljepe biljke ne vrijede neka normalna pravila imam ih 10-ak godina i nisam uspio ući u štos. a ne smatram se baš početnikom ni po godinama niti školi niti volji prema biljkama, a niti po ulogu u bilje.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:55   #11
To je biljka tropskih krajeva, općenito ima velike zahtijeve za uzgoj u našem klimatu. Za gnojidbu bi bilo dobro dati formulaciju 20-20-20 (svaka tri do četiri tjedna). Pazi na temperaturu. zima ne ispod 18 ni noću ako želiš da ti se zeleni. S potrebama za vlagu nisam upoznat, ali mislim da joj vlaga ne smeta s obzirom da je stanovnik tropskih šuma.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:04   #12
E dobro, onda ću nabaviti takvo gnojivo. Držim je u grijanoj sobi, to joj mora biti dovoljno jer nemam toplije! Vjerojatno i je tako nešto po noći. Nadam se da ju neću uništit odmah, da ću bar dočekat prvi cvijet
Hvala na pomoći! E, i još reci, hoću je još više uznemirit ako ju presadim? Čini mi se mala ta teglica.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:09   #13
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
E dobro, onda ću nabaviti takvo gnojivo. Držim je u grijanoj sobi, to joj mora biti dovoljno jer nemam toplije! Vjerojatno i je tako nešto po noći. Nadam se da ju neću uništit odmah, da ću bar dočekat prvi cvijet
Hvala na pomoći! E, i još reci, hoću je još više uznemirit ako ju presadim? Čini mi se mala ta teglica.
Može, ona voli veliki lonac, s dobro propusnim supstratom, može i neki potporanj da se ima di penjat, inače u jednoj sezoni zatvori ogradu ka passiflora. Kad krene cvast ne staje
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:11   #14
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
E dobro, onda ću nabaviti takvo gnojivo. Držim je u grijanoj sobi, to joj mora biti dovoljno jer nemam toplije! Vjerojatno i je tako nešto po noći. Nadam se da ju neću uništit odmah, da ću bar dočekat prvi cvijet
Hvala na pomoći! E, i još reci, hoću je još više uznemirit ako ju presadim? Čini mi se mala ta teglica.
nećes slobodno presadjuj, Ja sam u zadnje vrjeme na cvjetalima 12-10-12 stim da kad špricam orgideje gotovim rastvorom spricam i njih dakle ima gnjojiva i viška. Ma opet ukorjenim koju oko bude ok dobiješ i druge boje ako želiš.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:14   #15
Hvala, na iscrpnim odgovorima, agronome! Ajde super! Moja je crvena, grimizna neka nova mala, kompaktnija sorta. Onda sutra odmah presađujem, trčim po zemlju, danas sam se raspametila na novo pridošle patioplant biljke, pa nemam ni zrnca zemlje
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:20   #16
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
nećes slobodno presadjuj, Ja sam u zadnje vrjeme na cvjetalima 12-10-12 stim da kad špricam orgideje gotovim rastvorom spricam i njih dakle ima gnjojiva i viška. Ma opet ukorjenim koju oko bude ok dobiješ i druge boje ako želiš.
Super! Bojim se ja da neću ni dočekat da mi ova procvate
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:43   #17
Hvala! Idem sad sa strahom vidjet jel joj koji listić ostao
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 08:50   #18
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Hvala! Idem sad sa strahom vidjet jel joj koji listić ostao
čuj neće ti uginut! al digo je neugledma ma ok je jako sam zadovaoljan snjima. Kako stojiš s gardenijama jel ti uredno cvatu?
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 15:58   #19
Baš sam presadila mandevillu i zadovoljna sam jer je tegla bila prepuna korijenja i to čak na nekim mjestima jako debelog. Bilo je teško naći zemlju za kupiti u nedjelju...
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
Kako stojiš s gardenijama jel ti uredno cvatu?
Nemam gardenije, nisu mi pale ni na kraj pameti, kod mene je ipak presuho za njih. Tebi su vani, u hladu?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:42   #20
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Baš sam presadila mandevillu i zadovoljna sam jer je tegla bila prepuna korijenja i to čak na nekim mjestima jako debelog. Bilo je teško naći zemlju za kupiti u nedjelju...

Nemam gardenije, nisu mi pale ni na kraj pameti, kod mene je ipak presuho za njih. Tebi su vani, u hladu?
ne nego staklo, al ne cvjetaju!? naznam zašto al ne cvjetaju .
Cuj malo si mi dala zadaću za danas pa sam malo mozgao s ovim svojim kržljom! nimi palo na pamet jer muku mučim s katlejama da mi diplodene boluju od iste bolesti! Nagla promjena temperature otjera sve lišće i pupove. Rekao već da mi je sunce neki dan spalilo, a to što je spalilo nije greda nego u stakleniku je 20c a za sunca sve jedno što je pod mrežama temperatura ide na 30c.To je pa i ok razlika dnevna noćna ma prvi skok s stalnih 20-ak na 30 je otjeralo sve dorasle listove.Primjetio sam da baci sve dorasle stare listove a mladi nepotpuno razvijeni ostalu. dakle temperatura joj je nebitna cvjeta na 16c, ali na svaki nagli skok od uobičajenog baca listove. usput svako privijanje grancica i najnježnijim dodirima grane luči bjeli soka pa mislim da je otrovna mada po knjigama ne stoji nikakav opis.
A za gardenije mislim da moja nije najbolja nekakva je kržljava i dobi sam je bez cvjeta, a stare koje sam imao ubila vlaga pri maloj temperaturi još dok nisam imao adekvatan prostor. one su mi cvale kroz jesen vani.Mada sumljam dabi trpile burui i suho vrjeme kroz ljeto. probam kupim prvu na koju naidjem a staru bacim.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.