Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2004., 22:29   #1
Avokado

Pozdrav!

Zanima me kako posaditi sjemenku iz avokada, gledao sam na Tv-u da se moze posaditi u neku saksiju. Da li treba neke brige oko toga.
Kensai is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 10:22   #2
Upravo se i ja time bavim vec par mjeseci. Stavila sam onu kosticu u vodu i cekala ... Nakon par mjeseci je ta sjemenka napokon nabubrila i pocela pucati a i vidim da se unutra pojavila klica. Valjda ce napokon nesto izrasti.
Ista prica je i s ananasom. Odaberes ananas kojemu ono lisce na vrhu jos nije osuseno, napravis udubinu oko toga od kakvih 5 cm i izrezes. Nakon par mjeseci strpljenje mi se isplatilo.
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 11:44   #3
...ja sam onu košticu iz avokada direktno kad sam ju izvadila ukopala u zemlju pored još jednog cvijeta

...sobna temperatura
..iskreno, baš sam sumnjala da će bit šta

...trebalo je dosta vremena da biljčica izađe, a sad raste i rasteeee

zgodno
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 20:19   #4
Pozdrav!

Nesto me zanima u vezi avokada.
Posadio sam ga u saksiju i redovito dojlevao i nakon 3- 4 mjeseca me biljka izrasla sada je velika oko 80 cm.
Sada me zanima kako da ju presadim u vecu saksiju i koliko se treba zalijevati.
Negdje sam rocitao kada su listovi malo zuci da treba prestati sa zalijevanjem a kada poprime opet zelenu boju da se nastavi.
Takodjer sam cuo da bi ga trebalo podrezati da se pocne granati,e a ja o tome ne znam nista te ne bih htio da nesto zeznem.
Na auto pijaci sam vido da covjek prodaje
avokado,banane,ananas i ostalo voce u saksijama.I on mi je rekao da bi ga trebao obrezat da se pocne granati,ali nisam ga pitao kako.

Na netu sam nasao samo kako ga treba posaditi i da daje plod nakon 3 godine.

Znate li mozda gdje bih mogao naci neku literaturu na netu.

Unaprijed se zahvaljujem,
Pozdrav.
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 20:22   #5
imash podforum Vrt, mislim da cesh tamo dobiti konkretnije odgovore
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 23:17   #6
moj je visok oko metar!

nego, jel ima tko iskustva sa sadnjom ananasa iz onog lišća?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 00:59   #7
E hebiga da sam znala....ja kupila avocado prvi put u zivotu prije neki dan, probala i u skovace bacila....bljak, uzas jedan, da sam bar znala da se to cudo u sredini moze saditi (obozavam biljke i cvijece)...
 
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 01:48   #8
Ovako:
u košticu avokada zabosti(negdje oko sredine-po okomitoj osi) tri čačkalice,tako da se može staviti NA ČAŠU,pa kad se nalije voda u čašu,koštica je do pola u vodi.
Uh,nadam se da sam uspjeo ovo objasniti.....
Koštica će baciti korijen za petnaestak dana....tada se presadi u zemlju.Nikada nisam čuo da je tako narasla biljka imala plodove.
ANANAS- svježi i zdravi ananas-odrežete zeleni dio sa malo samog ploda (oko centimetar u plod),kao i kada ga čistite za jesti.To se stavi u teglu sa zemljom,tako da zemlja prekrije dio ploda.Zalijevati normalno(ne prevlažno).Nakon nekog vremena će početi bacati nove listove.....isto neće biti ploda.
Nekidan sam u grejpfrutu našao košticu koja je počela klijati.....stavio sam je u zemlju....zgodna biljka,i brzo raste.Isto ne očekujem plodove....
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 20:10   #9
Quote:
tridi kaže:
Ovako:
u košticu avokada zabosti(negdje oko sredine-po okomitoj osi) tri čačkalice,tako da se može staviti NA ČAŠU,pa kad se nalije voda u čašu,koštica je do pola u vodi.
Uh,nadam se da sam uspjeo ovo objasniti.....
Koštica će baciti korijen za petnaestak dana....tada se presadi u zemlju.Nikada nisam čuo da je tako narasla biljka imala plodove.
ANANAS- svježi i zdravi ananas-odrežete zeleni dio sa malo samog ploda (oko centimetar u plod),kao i kada ga čistite za jesti.To se stavi u teglu sa zemljom,tako da zemlja prekrije dio ploda.Zalijevati normalno(ne prevlažno).Nakon nekog vremena će početi bacati nove listove.....isto neće biti ploda.
Nekidan sam u grejpfrutu našao košticu koja je počela klijati.....stavio sam je u zemlju....zgodna biljka,i brzo raste.Isto ne očekujem plodove....
d
ja sam ga tak na čačkalicama držao dok cijela čaša nije postala ispunjena korijenjem (cca 2 mjeseca). grejp nisam sadio, ali pomelo jesamo - niklo ko ludo!

btw avokado je i meni odvratan i kupim ga samo s vremena na vrijeme radi sadnje.

e još nešto: može li se ono čudo iz manga sadit? ja sam probao, al nije baš htjelo
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 23:37   #10
Tamo negdje prije rata pojavili se kod nas u prodaji Avokado i Papaja. Moj brat koji je to tada prvi put vidio, pita ženu koja je to prodavala:
- A šta je to?
- Pa ovo je Papaja, a ovo je Avokado.
- Ali mislim .... šta je unutra? (misleći kakvo je to voće - kiselo, slatko, ili zrnasto kao nar .... )
- Dečko, pa nije ti to Kinder jaje pa da ima nešto unutra!

__________________
La Duuuuurr

''Glupost je drugačija od svih bolesti. Oni koji su njome pogođeni uopće ne pate, uvijek pate drugi … ''
La Dur is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 00:37   #11
pa dobro vi koji mislite da ne volite avokado....jeste li ga probali mazati na kruh....onak malo ogulite onu zelenu kožu,i uzmete žličicu ili nož pa stružete i namažete na kruh ko maslac...može se i posoliti malo...isti je ko margarin za kruh...neki light recimo...



Quote:
Dečko, pa nije ti to Kinder jaje pa da ima nešto unutra!



meni je glupača kad sam prvi put kupila avokado rekla da ga samo zagrizem ko jabuku...
valjda mi je zaboravila reći da ga nakon takvog postupka bacim u smeće.....fuj kak je to ogavno
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 01:42   #12
Osobno ne volim avokado ali ga koliko sam primjetila meksikanci koriste jako mnogo u salatama.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 22:44   #13
Quote:
LaPerla kaže:
Osobno ne volim avokado ali ga koliko sam primjetila meksikanci koriste jako mnogo u salatama.
na salatu je izvrstan samo je bitno da je zreo inace je gorak. Okus mu je nalik bajamima.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 15:22   #14
meni može proći na salatu kad više nemaš što u nju staviti, onako, kao neka mini popuna. inače je totalno bezokusan, neprepoznatljive arome i zato g ane volim. oguljena tikvica ima prepoznatljiviji okus od avokada!!!!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:11   #15
Avocado sam po sebi nema neki okus, ali recimo meni nema ni mozarella. Ali kad se mozarellu malo pololi, doda maslinovog ulja i nareze uz to pomidore, onda je to jedna druga dimenzija. Isto i avocado, bez pravih zacina i ne u kombinaciji s pravim stvarima, totalno je plain. Burito bez avocada - nula.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:21   #16
Quote:
tridi kaže:

ANANAS- svježi i zdravi ananas-odrežete zeleni dio sa malo samog ploda (oko centimetar u plod),kao i kada ga čistite za jesti.To se stavi u teglu sa zemljom,tako da zemlja prekrije dio ploda.Zalijevati normalno(ne prevlažno).Nakon nekog vremena će početi bacati nove listove.....isto neće biti ploda.
Nekidan sam u grejpfrutu našao košticu koja je počela klijati.....stavio sam je u zemlju....zgodna biljka,i brzo raste.Isto ne očekujem plodove....
d
Stavila sam u zdjelu s vodom je li za ocekivati da pusti korijen i izadju novi listovi ili mora biti u zemlji?
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 22:52   #17
Quote:
sara4 kaže:
Avocado sam po sebi nema neki okus, ali recimo meni nema ni mozarella. Ali kad se mozarellu malo pololi, doda maslinovog ulja i nareze uz to pomidore, onda je to jedna druga dimenzija. Isto i avocado, bez pravih zacina i ne u kombinaciji s pravim stvarima, totalno je plain. Burito bez avocada - nula.
da, ali mozzarella ima teksturu i nište slično ne daje takav osjećaj pod zubima!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 09:24   #18
Quote:
x-type kaže:
da, ali mozzarella ima teksturu i nište slično ne daje takav osjećaj pod zubima!
Poznata stara...o ukusima se ne raspravlja. Osobno, mogu i mozzarellu i avocado pojesti bez icega, ali i jedno i drugo je tako bezveze. Avocado je nezamijenjiv u mexickoj kuhinji, a odlican i u sendvicima, salatama i sl. A naravno da ce uvijek biti ljudi kojima ce biti bljak bez obzira kako je i s cime pripravljen. Meni je 1. liga. za avocado.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 23:22   #19
Quote:
LaPerla kaže:
Stavila sam u zdjelu s vodom je li za ocekivati da pusti korijen i izadju novi listovi ili mora biti u zemlji?
Mora biti u dobroj zemlji...korijen se nebude vidio(naravno),ali novi listovi da.....
Ne uspije svaki,vjerojatno ovisi o tome koliko dugo je plod "mrtav".....
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 01:07   #20
Mora znaci ovako bas lijepo izgleda u dubokoj staklenoj zdjeli. Nista sljedeci stavim u zemlju,hvala.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.