Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2011., 15:46   #1
Čišćenje Petrovih ušiju

Pozdrav, izronio sam jedno 7-8 petrovih ušiju koji su onako smeđi,smrde i ne vidi se sedefasti sloj,pa me zanima kako da ih se očisti da izgledaju kao onaj na vrhu slike?

LPhoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:35   #2
Quote:
lzgr kaže: Pogledaj post
Pozdrav, izronio sam jedno 7-8 petrovih ušiju koji su onako smeđi,smrde i ne vidi se sedefasti sloj,pa me zanima kako da ih se očisti da izgledaju kao onaj na vrhu slike?

Jedino kiselinom ali kiselina će nagrist i sedef.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:57   #3
namakati u octu + cetkica za zube
eventualno posut jos sodom bikarbonom, onako vlazno od octa i pustit da se zapjeni pa deri cetkicom
(opet nastaje ruzan spoj, zato ipak pazi na sedef i isperi po potrebi: NaHCO3+ CH3COOH=CH3COONa+ H2O+ CO2)

klorna kiselina i sve na bazi iste ne, veze se puno agresivnije i "zamuti" sedef


edit: ajme on roni :ranjavaseodljubomore:

Zadnje uređivanje Marica Carica : 12.07.2011. at 00:03.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 05:25   #4
Quote:
lzgr kaže: Pogledaj post
Pozdrav, izronio sam jedno 7-8 petrovih ušiju koji su onako smeđi,smrde i ne vidi se sedefasti sloj,pa me zanima kako da ih se očisti da izgledaju kao onaj na vrhu slike?
Nikako, predugo su u moru, sedef je propao....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 09:25   #5
Nečeš niš uspjet, to su petrova uha koje je inače pojela riba i želučane kiseline unište sedef, kad ih izbaci sedefa više nema.Ono prvo je živo očišćeno i sedef je sačuvan. Inače za čišćenje školjaka najbolja ti je varekina, ne razara vapnenac a oksidira sve organsko tako da smrad nestaje vrlo brzo a sačuvaš prirodan izgled.
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 21:35   #6
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
Nečeš niš uspjet, to su petrova uha koje je inače pojela riba i želučane kiseline unište sedef, kad ih izbaci sedefa više nema.Ono prvo je živo očišćeno i sedef je sačuvan. Inače za čišćenje školjaka najbolja ti je varekina, ne razara vapnenac a oksidira sve organsko tako da smrad nestaje vrlo brzo a sačuvaš prirodan izgled.
Ne vjerujem da kod nas ima tako velikih riba da pojedu cijelo petrovo uho skupa sa ljušturom .
Petrova uha su ovakva mutna zbog organizama koji se nastane na njegovoj površini.
Ovo jedno je sjajno jer je kratko vremena u moru nakon uginuća isto se dogodi i sa staklenom bocom ako dugo stoji u moru.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 22:36   #7
Kao dijete sam imala puno sjajnih petrovih uha što mi je tata izronio i nije bila potrebna nikakva intervencija u smislu ubijanja živog bića u toj ljušturi. Mislim da su prava sjajna petrova uha samo ona koja nađeš kad je živo biće već bilo mrtvo i ostavilo svoju ljušturu.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 01:33   #8
Ja sam koristila kiselinu i lijepo su se očistile, nije spao sedef.
__________________
Gledam te, gledam. U srcu te prizivam.
madame X is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 14:44   #9
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
Nečeš niš uspjet, to su petrova uha koje je inače pojela riba i želučane kiseline unište sedef, kad ih izbaci sedefa više nema.Ono prvo je živo očišćeno i sedef je sačuvan. Inače za čišćenje školjaka najbolja ti je varekina, ne razara vapnenac a oksidira sve organsko tako da smrad nestaje vrlo brzo a sačuvaš prirodan izgled.
Da, varikina, mi smo na faksu skupljali komparativni materijal i čistili ljušture mekušaca varikinom. No treba paziti jer ona ipak otapa vapnenačke slojeve ljuštura ako se pretjera s vremenom natapanja. Ni tkivo školjkaša zapravo ne otapa nego se ono pretvara u neke čudne nakupine koje je onda lako odstraniti ručno.
I varikina savršeno oslobađa svakog mirisa tj smrada. Dakle, oprezno s vremenom izlaganja.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.