Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2009., 03:30   #1
Arrow Njemačka prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju njemačko podrijetlo?

U Hrvatskoj ima dosta ljudi koji imaju njemačko društveno-socijalno podrijetlo. U kojim gradovima ima njemaca danas i koja su to najčešća prezimena u hrvatskih njemaca. Iz kojih krajeva zapravo dolaze? Njemačka, Austrija? Kakav je njihov odnos danas prema pradomovini i da li govore njemački?
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 03:34   #2
ja mislim u Slavoniji
ImockaKraljevna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 03:56   #3
Smile

Quote:
ImockaKraljevna kaže: Pogledaj post
ja mislim u Slavoniji
Je, u Slavoniji ima "dosta" Njemaca. Konkretno u Zagrebu pa onda dalje prema istoku zemlje. Mislim da u Dalmaciji i Istri ima najmanje.

Prema zadnjem popisu 2001 u HR živi 247 Austrijanaca i 2.902 Njemaca.

http://www.dzs.hr/hrv/censuses/censu...H01_02_02.html

Osječko-Baranjska županija pokazuje visok procent nego na primjer Međimurje koje je samo 40 km od Austrije (Sv. Martin na Muri - Bad Radkersburg, Steiermark)
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 09:54   #4
Po načinu dolaska Nijemaca u Hrvatsku, postoje tri glavna izvora.

U srednjem vijeku su stigli Sasi, obrtnici i rudari. U Hrvatskoj su se asimilirali, dok još postoje grupe u Rumunjskoj, a u Sloveniji, u Kočevlju su živjeli fo 1941.

Druga grupa su bili austrijski činovnici koji su bili raspoređivani po Hrvatskoj i BiH. Puno njih se vratilo u Austriju poslije 1918.

Najveća grupa su podunavski Švabe, koji su stigli u Mađarsku i Vojvodinu nakon povlačenja Turaka, a kasnije su se počeli doseljavati u Hrvatsku. Većina se odselila nakon drugog svjetskog rata. Iz NDH su evakuirani, a iz područja pod mađarskom kontrolom bilo im je zabranjeno iseljavane pa su kasnije protjerani.
Postoje danas razne udruge Nijemaca, npr. Volksdeutsche Gemeinschaft koji imaju internetsku stranicu www.vdg.hr na kojoj nema apsolutno ničega.

Ovaj članak piše o Nijemcima u Hrvatskoj: http://www.matica.hr/HRRevija/revija...llWebDocs/beus
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 12:21   #5
ja imam iz Slavonije najviše prijatelja Nijemaca,oni su tamo dolazi u 18.stoljeću i 19. na poziv vlasti i zarad suzbijanja nekog hrvatskog nacionalizma.a i gorofovi hrvatski su svi imali neki njemačka prezimena(eltz,prandau,trenk...)
ImockaKraljevna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 14:15   #6
Smile

Na wikipediji sam našao listu naših gradova i otoka sa njemačkim nazivima.

http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_d...oatischer_Orte

Interesantno je kako su nazive nekih mjesta doslovice prevodili kao na pr. Sesvete tj. Allerheiligen, dok su negdje davali imena kao Walkowar tj. Vukovar gdje bi doslovice bilo Wolfsburg.

Za mnoga primorska mjesta su se služili italijanskim nazivima koja nisu mjenjali niti im dodjeljivali egzonime:

Buzet (Pinquent)
Istarske Toplice (Bagni di S. Stéfano)
Lošinj (Lussino)
Novigrad (Cittanova) što bi na nj. bilo Neustadt

Egzonimi (grč. éxō = izvan, ónyma = ime) pohrvaćeni / ponjemčeni su nazivi za strane toponime, nastali zbog dodira kultura i jezika, a razlikuju se od izvornoga naziva zbog prilagodbe hrvatskome / njemačkom jeziku.
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 16:36   #7
Quote:
Wunderland kaže: Pogledaj post
dok su negdje davali imena kao Walkowar tj. Vukovar gdje bi doslovice bilo Wolfsburg.
Walkowar nije njemački naziv nego mađarski: Valkóvár (stari mađarski naziv za Vukovar)

valkó: dolazi od slavenske riječi "vlk" (vuk)
vár: mađarska riječ iranskog porijekla (grad, tvrđava)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 17:09   #8
Arrow

Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Walkowar nije njemački naziv nego mađarski: Valkóvár (stari mađarski naziv za Vukovar)

valkó: dolazi od slavenske riječi "vlk" (vuk)
vár: mađarska riječ iranskog porijekla (grad, tvrđava)
U pravu si, i mene je čudilo kak to da je walkó i odkud taj naziv. Sam grad je dobio ime po rijeci koja se zove Vuka. Tako da bi prijevod naziva grada bio Grad / tvrđava na Vuki / Vuci.

Interesantno je da je tamo još 1910. godine živjelo 3.503 nijemaca, 1991 ih je bilo 94 a 2001 samo 58.

Iz povijesnih izvora grada Vukovara:

Austrijski carevi poticali su naseljavanje novih stanovnika na opustjela područja poslije turske vladavine, da bi dobili radnu snagu. Već početkom 18. stoljeća u Novom Vukovaru naselili su se njemački obrtnici. Tijekom 18. i 19. stoljeća naseljava se znatniji broj Nijemaca na vukovarskom području. Mnogi koji su se ranije naselili u Bačkoj sada prelaze Dunav, jer se oko Vukovara mogla dobiti jeftina zemlja. Tako u nekim selima kao npr. Sotinu Nijemci čine polovicu stanovništva. Tijekom i krajem II. svjetskog rata 1944/45. godine i Nijemci teško stradavaju i u Vukovaru ih ostaje neznatan broj.
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 17:21   #9
Question

Može bit da su se Nijemci iz naših istočnih krajeva naseljavali dalje preko Dunava u Vojvodinu. Mada saznajem da su austro-ugari sami naseljavali te predjele i gdje su osnovali grad Neu-Pasau (Újpázova) ali su kasnije svi bili protjerani od lokalnog stanovništva nakon IISR krajem 45e.

Ti ljudi koje je Aust. Ug. Dvor naseljavao tamo su služili kao vojna krajina, mislim da je to dobar prijevod njemačkog Militärgrenze. Jedina mi ta riječ pada na pamet a kod nas je Lika bila neka V. Kr.

Pradomovina Neu-Pasuer (Pazovljana) su ovi gradovi i regije u Nj.:

Benningen am Neckar, Marbach am Neckar, Schopfheim, Schorndorf, Tübingen, Bulkes (u Batschkoj), Kurpfalz i Hessen).

No to je što se tiče poljodjelatnika / živog zida koji je branio aust. Ug. od Turaka no zanima me njemačka elita koja je živjela u Zagrebu. Jesu oni došli tu za vrijeme NDH iz Reicha i jesu li ostali u HR nako 1945?
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 20:21   #10
Samo ću vam natuknuti kako su Osijek i Vukovar prema nekim popisim stanovništva s kraja 19. i početka 20.st. imali njemačku relativnu većinu. Da ne nabrajam gotovo čista njemačka sela u Slavoniji, Baranji i Srijemu, koja su etnički očišćena 1945. Danas nema toliko mnogo ljudi koji se nacionalno izjašnjavaju Nijemcima, ali je zato mnoštvo onih koji vuku njemačko porijeklo i svjesni su toga.
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 17:01   #11
Quote:
Wunderland kaže: Pogledaj post
Je, u Slavoniji ima "dosta" Njemaca. Konkretno u Zagrebu pa onda dalje prema istoku zemlje. Mislim da u Dalmaciji i Istri ima najmanje.

Prema zadnjem popisu 2001 u HR živi 247 Austrijanaca i 2.902 Njemaca.

http://www.dzs.hr/hrv/censuses/censu...H01_02_02.html

Osječko-Baranjska županija pokazuje visok procent nego na primjer Međimurje koje je samo 40 km od Austrije (Sv. Martin na Muri - Bad Radkersburg, Steiermark)
to su ti direktori onih firmi koje su uspješne jer ih ne vode vlahi
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 17:05   #12
Quote:
Wunderland kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj ima dosta ljudi koji imaju njemačko društveno-socijalno podrijetlo. U kojim gradovima ima njemaca danas i koja su to najčešća prezimena u hrvatskih njemaca. Iz kojih krajeva zapravo dolaze? Njemačka, Austrija? Kakav je njihov odnos danas prema pradomovini i da li govore njemački?
Draža mi tema o talijanskim prezimenima jer talijanska prezimena je COOL imati, njemacka nije
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 17:20   #13
http://www.dvhh.org/maps/settlement-...na-kopp-09.jpg
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 02:31   #14
kompletna vojvodina,ist.slavonija i dio rumunjske su bili naseljeni njemcima
neki broj,optimalan,njemaca u jugi,prije 1945 bio je 500.000-600.000
nemali je broj njemaca i austrijanaca zivio i u sloveniji

inace,gradovi sa najvecim njemackim utjecajem u jugi,bili su osijek,vukovar,pancevo,vrsac
__________________
pisem pismo tinta mi se proli,daleko je onaj tko me voli
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 14:11   #15
Hvala za kartu, super je!
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 00:17   #16
Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Samo ću vam natuknuti kako su Osijek i Vukovar prema nekim popisim stanovništva s kraja 19. i početka 20.st. imali njemačku relativnu većinu. Da ne nabrajam gotovo čista njemačka sela u Slavoniji, Baranji i Srijemu, koja su etnički očišćena 1945. Danas nema toliko mnogo ljudi koji se nacionalno izjašnjavaju Nijemcima, ali je zato mnoštvo onih koji vuku njemačko porijeklo i svjesni su toga.
kod mene u požeštini isto ima puno nijemaca/austrijanaca,u svakom razredu u osnovnoj i srednjoj ih se nađe po 2-3.no gledao sam kako se narodnosno izjašnjavaju u mojoj županiji,svega ih ima 80.a naravno-u stvarnosti je puno puno više etničkih nijemaca.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 18:56   #17
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
kod mene u požeštini isto ima puno nijemaca/austrijanaca,u svakom razredu u osnovnoj i srednjoj ih se nađe po 2-3.no gledao sam kako se narodnosno izjašnjavaju u mojoj županiji,svega ih ima 80.a naravno-u stvarnosti je puno puno više etničkih nijemaca.
Upravo tako, slična je stvar i s Mađarima u Osijeku i okolici, te primjerice Slovacima u našičkom kraju. Nešto je drukčija situacija što se tiče Slovaka u Iloku, te Rusina u vukovarskom kraju, budući da su oni različite vjere od dominantnih Hrvata pa asimilacija teče dosta sporije.
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 21:43   #18
Quote:
Wunderland kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj ima dosta ljudi koji imaju njemačko društveno-socijalno podrijetlo. U kojim gradovima ima njemaca danas i koja su to najčešća prezimena u hrvatskih njemaca. Iz kojih krajeva zapravo dolaze? Njemačka, Austrija? Kakav je njihov odnos danas prema pradomovini i da li govore njemački?
Osijek -- Eseker...to je poznat naziv u germanskoj kulturi za mjesto gdje zive Nijemci..Volksdeutscheri...
ACAPULCO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 21:46   #19
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Draža mi tema o talijanskim prezimenima jer talijanska prezimena je COOL imati, njemacka nije
Da, da osobito Morone, Pazzo, Debilisco, Mascarzone....zezam se...

A zamisli skandinavska prezimena...Pedersen, Jepsen, Serensen...

Francusko...Gay..
ACAPULCO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 21:48   #20
Quote:
Donauschwabe kaže: Pogledaj post
Po načinu dolaska Nijemaca u Hrvatsku, postoje tri glavna izvora.

U srednjem vijeku su stigli Sasi, obrtnici i rudari. U Hrvatskoj su se asimilirali, dok još postoje grupe u Rumunjskoj, a u Sloveniji, u Kočevlju su živjeli fo 1941.

Druga grupa su bili austrijski činovnici koji su bili raspoređivani po Hrvatskoj i BiH. Puno njih se vratilo u Austriju poslije 1918.

Najveća grupa su podunavski Švabe, koji su stigli u Mađarsku i Vojvodinu nakon povlačenja Turaka, a kasnije su se počeli doseljavati u Hrvatsku. Većina se odselila nakon drugog svjetskog rata. Iz NDH su evakuirani, a iz područja pod mađarskom kontrolom bilo im je zabranjeno iseljavane pa su kasnije protjerani.
Postoje danas razne udruge Nijemaca, npr. Volksdeutsche Gemeinschaft koji imaju internetsku stranicu www.vdg.hr na kojoj nema apsolutno ničega.

Ovaj članak piše o Nijemcima u Hrvatskoj: http://www.matica.hr/HRRevija/revija...llWebDocs/beus
U Rumunjskoj je gradonacelnik jednog mjesta Nijemac, njegovi su generacijama u Rumunjskoj ,pa kao da ima poveznice sa EU..i ima koristi..on si je narucio novog bmwa... a ljudi gladuju...
ACAPULCO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:58.