Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2009., 18:44   #81
Meni je tako sjela plaća od firme u kojoj sam prestala radit 3 mjeseca prije.

Morala sam potpisati suglasnost banci da dozvoljavam da mi se to skine. Pitala sam kaj u slučaju da ne potpišem, jer nije moj problem nego od firme, pa mi je bankarica rekla da mi lova zakonski ne pripada te da potpisati moram.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:13   #82
Meni baš nije jasno kako u toj banci nemaju podatak tko ti je uplatio sredstva. Pa ja i na poslovnom, žiro računu i na privatnom tekućem mogu vidjeti tko mi je i zašto uplatio neke novce. Čak i u internet bankarstvu mi piše lijepo, uplatitelj, iznos, opis.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:20   #83
ne mora pisati ... ukod nekih banaka dođeš, daš broj računa na nekom papiriću, kažeš iznos i teta provede uplatu ... nigdje ne piše tko je uplatio ...

što se tiče povrata ... bila je davno jedna rasprava oko toga ... potražim pa spojim

@moses ... druga stvar je kod poslovnih računa no mislim da se niti kod njih ne zahtjeva identifikacija



Edit: našla sam jednu temu, ali bila je jedana puno bolja ... no ne nalazim ju ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥

Zadnje uređivanje Lavica02 : 05.09.2009. at 22:35.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:26   #84
i ja uvijek vidim tj žena na šalteru mi sama kaže uplaćen vam je novac od .....
ne kužim kak se ne može doć do uplatitelja.....prvi glas..
__________________
Patrik 17.01.2009. i Petra 06.12.2010.
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:36   #85
vidi zato što se osoba koja ti uplaćuje ili identificirala pri uplati ili uplatu vrši internet bankarstvom ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:38   #86
pa koliko ja znam,ne možeš ni uplatiti bez osobne a kad daš osobnu oni to i zabilježe.....
__________________
Patrik 17.01.2009. i Petra 06.12.2010.
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:45   #87
za uplatu nije potrebna niti osobna niti putovnica niti vozačka
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:53   #88
to prvi put čujem....meni kad je stari uplaćivao iz nizozemske lovu prije par godina trebala mu je osobn....a i kad sam ja mami uplaćivala tu u zg isto.....
__________________
Patrik 17.01.2009. i Petra 06.12.2010.
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:58   #89
ovdje se radi o uplati kuna u rh na kunski račun u rh ... to što je tebi tata iz nizozemske slao, nema veze s ovom temom ... a da tvoja mama nije imala osobnu, uplatu bi proveli
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 00:30   #90
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Meni baš nije jasno kako u toj banci nemaju podatak tko ti je uplatio sredstva. Pa ja i na poslovnom, žiro računu i na privatnom tekućem mogu vidjeti tko mi je i zašto uplatio neke novce. Čak i u internet bankarstvu mi piše lijepo, uplatitelj, iznos, opis.
I mene je to zacudilo. Do sad mi je za ama bas svaku uplatu lijepo pisalo tko je uplatio. Ovo je pak prva na kojoj ne pise bukvalno nista. Ni osobna bankarka mi nije znala reci tko je uplatio. Sve sto sam saznao je u kojoj poslovnici banke je uplaceno i kada.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 00:31   #91
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
za uplatu nije potrebna niti osobna niti putovnica niti vozačka
Istina.
Ja sam nekoliko puta uplacivao tako. Bez ikakvih dokumenata, bez iceg, bukvalno na papiricu broj racuna, iznos i to je to.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:08   #92
ja imam račun u erste banci i tamo obavezno traže osobnu a uzabi ne a u privrednoj samo pitaju ime kad sam sinu uplačivala službenica me pita ko uplačuje znla sam se našaliti mama to su moja iskustva
nevenka.sostar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:30   #93
Moja šogorica koja radi u računovodstvenoj firmi greškom je uplatila 10 000 kn na kriv račun. drugi dan ujutro vidjeli su grešku i odmah reagirali ali već je kao novac bio podignut i više nikako ne može dobiti te novce natrag.

Riječ je o Zagrebačkoj banci. Za uplatu postoji dokaz, tko je i kome uplatio. Uplata je izvršena preko Interneta. Nije mi jasno kako se tak nešto može desiti da se ne vrati tuđi novac?

kako dobiti novce natrag?
advokat11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 17:38   #94
Quote:
advokat11 kaže: Pogledaj post
Moja šogorica koja radi u računovodstvenoj firmi greškom je uplatila 10 000 kn na kriv račun. drugi dan ujutro vidjeli su grešku i odmah reagirali ali već je kao novac bio podignut i više nikako ne može dobiti te novce natrag.

Riječ je o Zagrebačkoj banci. Za uplatu postoji dokaz, tko je i kome uplatio. Uplata je izvršena preko Interneta. Nije mi jasno kako se tak nešto može desiti da se ne vrati tuđi novac?

kako dobiti novce natrag?
Pa jel podnjela prijavu?
Osoba koja zadrzi novac za koji zna da joj ne pripada je u prekrsaju.
Pitanje je naravno dokazivanja i slicno.
Tako je u Njemackoj barem, § 812 BGB, valjda i kod nas.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 18:31   #95
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa jel podnjela prijavu?
Osoba koja zadrzi novac za koji zna da joj ne pripada je u prekrsaju.
Pitanje je naravno dokazivanja i slicno.
Tako je u Njemackoj barem, § 812 BGB, valjda i kod nas.
Vidiš, moja je poznanica tako slučajno krivo u banci predočila broj tekućeg računa svoje sestre pa je novac koji je uplatila poslan drugoj osobi. Ta je osoba zadržala taj novac jer jkako je dotična rekla, novac je na njenom računu pa zato i pripada njoj. i jer je u velikom minusu pa joj taj novac treba i dobro joj je doša. : Ukratko nije ga vratila, a policija je rekla da se ona nema pravo miješati jer se radi o privatnoj stvari u kojoj ona nema ovlasti. Rješenje je bilo u privatnoj građanskoj tužbi iako moja poznanica i danas kaže da joj ta osoba nije vratila novac.
Mome se mužu dogodilo da mu je službenica krivo dala novac sa tuđeg računa, ali je on ukazao na grešku i vratio taj novac.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 18:32   #96
joj to je takva komplikacija da je strahota ... banka treba kontaktirati tog na čiji je račun greškom uplaćen novac da ga obavijesti i zatraži izjavu/odobrenje da oni mogu te novce skinuti s tog računa i vratiti firmi ... ako ta osoba na to ne pristaje, banka treba firmi dati podatke od te osobe koju onda firma tuži ... sve to skupa je toliko komplicirano da je strahota ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 20:11   #97
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Vidiš, moja je poznanica tako slučajno krivo u banci predočila broj tekućeg računa svoje sestre pa je novac koji je uplatila poslan drugoj osobi. Ta je osoba zadržala taj novac jer jkako je dotična rekla, novac je na njenom računu pa zato i pripada njoj. i jer je u velikom minusu pa joj taj novac treba i dobro joj je doša. :
Clanak 220. KZa
Quote:
(5) Tko tuðu pokretnu stvar koju je našao ili do koje je sluèajno došao protupravno prisvoji,
kaznit æe se novèanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(6) Za kaznena djela iz stavka 1., 2. i 5. ovoga èlanka kazneni postupak se pokreæe privatnom tužbom, a ako je stvar državno vlasništvo, kazneni postupak se pokreæe povodom prijedloga.
Ako ti slucajno ispadne novcanik i netko ga nadje - ista stvar, po zakonu je duzan vratit novac.

Ono sto je pravno teze utjerat je pogresno prebacen novac a da primatelj ne skuzi i stvarno potrosi novac. Tu nema nikakve lose namjere (ne mozes slucajno nesto prisvojit) a krivac za nastalu situaciju je onaj koji je novac greskom prebacio.
Argumentacija da je novac "vlasnistvo" onoga u cijem je novac posjedu je naravno idiotarija. Da je tako, kapitalizam koji se temeji na dugu bi se preko noci raspao, a da niti ne spominjem kako su i novcanice vlasnistvo republike Hrvatske makar ih netko mozda imao u svojem dzepu .

Zadnje uređivanje PetBorut : 28.09.2009. at 20:16.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 21:07   #98
Primjer ti nije dobar jer taj novac nije nađen na "ulici kao nečiji novčanik". Njega je tebi netko (greškom svojom doduše) poslao na tvoj račun, kao da ti ga je ubacio ispod vrata tj. poklonio ti ga.

Zato to i je muka živa ako se dogodi.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 21:15   #99
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Primjer ti nije dobar jer taj novac nije nađen na "ulici kao nečiji novčanik". Njega je tebi netko (greškom svojom doduše) poslao na tvoj račun, kao da ti ga je ubacio ispod vrata tj. poklonio ti ga.

Zato to i je muka živa ako se dogodi.
Svejedno, radi se o blazem nemaru, a posljedica je protupravno prisvajanje.
Naveo sam clanak iz zakona (nisam ga izmislio) koji vazi i za slucaj kad ni krivi ni duzan dodjes u posjed tudjeg novcanik kao i kad ti ni krivom ni duznom na racun sjednu novci - koji ti ne pripadaju i ti to dobro znas.

O kakvom poklonu govoris? Govorimo o slucaju u kojem primatelj nema osnova zakljucit da se radi o nekakvom poklonu vec ima dovoljno informacija (najkasnije u trenutku kad mu seobrati vlasnik/banka) na temelju kojih bi morao znati da je u posjedu necega sto mu ne pripada.

Muka je ziva ne zato sto tu nesto nije pravno doreceno (itekako je doreceno) vec zato sto to nije jedna od stvari koje se mogu rjesit nekakvom promptnom ovrhom kakve se prakticiraju kod notara vec se radi o pravoj privatnoj tuzbi (kao sto i u zakonu jasno pise). A svi dobro znamo koliko su bezbolne te privatne tuzbe kod nas.

No pravno gledano je stvar kristalno jasna (u slucaju da se primatelja promptno informira i iskljuci mogucnost da se vadi da nije znao pa je potrosio).
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 22:00   #100
Jest, radi se o nemaru. Nemaru uplatitelja pa je red ako je i nemaran da ima i "veselje" s privatnom tužbom. Kasnije će biti ne oprezan, nego paranoičan kada bude nešto uplaćivao.

Nisam pravnik, ali mislim da se ovaj članak koji si citirao ne odnosi na ovu situciju jer bih onda npr. ja mogao namjerno uplaćivati krivim ljudima novac i onda ih tužiti i što sve ne, a ti ljudi ni krivi ni dužni. Nije u ovom slučaju nitko "slučajno došao do tuđe stvar", ta stvar je našla njega, netko im je to svojom nesmotrenošću "bacio u dvorište".

Za mene je to debelo siva zona. Jer ako ja krivoj osobi uplatim, pa molim banku da vrati novac ( što banka naravno ne smije jer ne smije uzimati novac s nečijeg računa bez autorizacije vlasnika ) banka mi ne ne smije dati podatke vlasnika tog računa primatelja jer je to bankarska tajna. Još bi taj primatelj tužio banku jer je odala njegove privatne podatke. I to sve zato jer je netko nesposoban uplatiti neki novac.

Da netko ne bi mislio da ja branim trošenje tuđeg novca, ne branim. Jednostavno se mora paziti kad se sa novcem radi jer su posljedice krivog poteza jako neugodne i rade probleme bankama i "slučajnom" primatelju.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.