Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2011., 16:25   #1
Pravo na djecji doplatak

pozdrav svima!

imam puno pitanja al eto nekih za koje nemogu nać odgovore.
imam 22 godine i djete od 15 mj. nisam udana i živim sa djetetom u kući svojih roditelja. djetetov otac se upisao u rodni list, priznao djete al nikada nije brinuo za njega, viđao ga je prvih 5 mj i u tih 5 mj djetetu nije priuštio apsolutno ništa. ne dolazi od 2. mjeseca ove godine jer sam mu rekla ako ne želi pomagat u odgoju neka ni ne dolazi jer me maltretirao. ja sam ostala bez posla u međuvremenu. u teoriji nisam samohrana majka jer to nikada nismo riješili sudskim postupkom.
sve što radim il bi htjela ja moram pitat za pristanak njegovog oca što mi je više nego mrsko, a on će napravit sve samo da mi zagorća život! imam li ja ikakvih prava uopće???? tipa doplatak i sl?
što moram uopće napravit osim tražit od suda skrbništvo?
jer primanja su mi trenutno na nuli.
hvala unaprjed na svakoj pomoći
leilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 07:46   #2
Leilana, javi se u nadležni Centar za socijalnu skrb.
Tamo ćeš dobiti najpotpunije informacije, a sigurno imaš prava.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 12:08   #3
da očito mi jedino to i preostaje al uopće se bojim ić tamo kad su one grozne žene na strani oca koji ih je obradio svojim lažnim prićama.... već su mu htjele dat djete kad je imao samo 1mj....
leilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:09   #4
Ako već imaš loša iskustva s određenim socijalnim radnicama, obrati se pravniku u istoj ustanovi!
Ako misliš da je i on pod utjecajem oca, traži pomoć od strane nezavisnih udruga.
Ne znam odakle si i ovog trenutka se ne mogu sjetiti koje su to udruge, ali raspitat ću se pa ti javiti ako želiš.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:15   #5
Ah, zaboravila sam - ti jesi samohrana majka jer nisi u braku s dotičnim niti s njim živiš u izvanbračnoj zajednici.
I još nešto - imaš pravo tražiti izuzeće osoba koje su zadužene za tvoj slučaj ukoliko misliš da nisu nepristrane.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:51   #6
hvala na odgovoru.... fakat se ne kužim u te stvari i bilo kog sam bitala nisam dobila konkretan odgovor osim tuži ga.... al nitko ne shvaća da ja tog čovjeka ne želim u svojoj blizini ni u blizini svog djeteta, jer je zaista pokvaren.... u oči mi je reko da će ga okrenut protiv mene samo kad mu dođe u ruke.... a i znam ako će maleni morat ić kod njega on neće brinut za njega jer su mu izlasci na prvom mjestu i ostavit će djete bilo di i bilo kome....
leilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:18   #7
Djecji doplatak

Bok, samo jedno pitanje...

Stari mi priprema papire za djecji doplatak, ja sam jos uvijek clan kucanstva i za proteklu godinu nisam nigdje radio ni nemam prihoda, no 3 mjeseca na birou sam dobivao naknadu za nezaposlene, pa me zanima dali ja moram gdje traziti kakvu potvrdu za to ili se na to ne gleda?
__________________
Survival is no birthright, but a prize wrested from an uncaring galaxy by forgotten heroes
Corax is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 01:30   #8
Quote:
Corax kaže: Pogledaj post
Bok, samo jedno pitanje...

Stari mi priprema papire za djecji doplatak, ja sam jos uvijek clan kucanstva i za proteklu godinu nisam nigdje radio ni nemam prihoda, no 3 mjeseca na birou sam dobivao naknadu za nezaposlene, pa me zanima dali ja moram gdje traziti kakvu potvrdu za to ili se na to ne gleda?
To se isto ubraja u ukupne prihode kućanstva. Potvrdu vadiš na HZZ-u.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 07:58   #9
Pozzdrav svima,

Iskreno malo mi je teško poloviti sve i naći situaciju sličnu meni pa molim za pomoć. Idem redom kronološki:

1. 1.8.2010. ostajem bez posla, supruga radi
2. do negdje 12/2010 primam naknadu sa burze i ujedno se prestajem javljati
3. 20.12.2010. supruga ide na porodiljni
4. 21.12.2010. dobili smo treće dijete
5. Cijelu 2011. godinu supruga je na porodiljskom
6. Cijelu 2011. ja sam nezaposlen
7. Pretpostavljam da sam izbrisna iz evidencije nezaposlenih jer se nisam javljao u HZZ.
8. Živimo u kućanstvu sa njenim roditeljima koji su umirovljenici sa ukupno oko 4000 kuna mirovine zajedno....dakle 7 ukućana....
9. U prvoj polovici 2011. godine supruga je imala nekih 4500 kuna porodiljske naknade, a drugih 6 mjeseci nekih 2500 kuna.

Nekako smo izračunali da imamo uvjete za dječji doplatak, ali sad smo samo pogubljeni šta nam treba od papira i koje sve institucije treba obići da se skupe svi papiri.....
Znam da meni treba potvrda sa HZZ, a za to bih se prethodno trebao ponovno prijaviti na HZZ, a pretpostavljam da ću moći jer je prošlo 6 mjeseci odkada sam izbrisan.
Nadalje, prijave za doplatak moraju ići do kraja veljače, a papiri sa porezne se ne mogu dobiti prije 1.4. ali rečeno mi je da će u HZMO to ionako uvažiti jer nema druge i da se ti papiri onda predaju naknadno.
Jedino što me mao muči jest HZZ, tj. moja ponovna prijava. Trebao bih to osobno prijaviti se, ali neće ići jer sam otišao na Bliski Istok kod frenda na 2 mjeseca tražiti posao i vraćam se tek 30.3. Zasada posla nema....pa ne gajim neke nade da ću naći posao....stoga me samo zanima da li mi možemo ostvariti doplatak za 2011 ukoliko mene nije bilo u evidenciji na HZZ veći dio godine.....?

Hvala svima
sarawan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 09:29   #10
Quote:
sarawan kaže: Pogledaj post
Pozzdrav svima,

Iskreno malo mi je teško poloviti sve i naći situaciju sličnu meni pa molim za pomoć. Idem redom kronološki:

1. 1.8.2010. ostajem bez posla, supruga radi
2. do negdje 12/2010 primam naknadu sa burze i ujedno se prestajem javljati
3. 20.12.2010. supruga ide na porodiljni
4. 21.12.2010. dobili smo treće dijete
5. Cijelu 2011. godinu supruga je na porodiljskom
6. Cijelu 2011. ja sam nezaposlen
7. Pretpostavljam da sam izbrisna iz evidencije nezaposlenih jer se nisam javljao u HZZ.
8. Živimo u kućanstvu sa njenim roditeljima koji su umirovljenici sa ukupno oko 4000 kuna mirovine zajedno....dakle 7 ukućana....
9. U prvoj polovici 2011. godine supruga je imala nekih 4500 kuna porodiljske naknade, a drugih 6 mjeseci nekih 2500 kuna.

Nekako smo izračunali da imamo uvjete za dječji doplatak, ali sad smo samo pogubljeni šta nam treba od papira i koje sve institucije treba obići da se skupe svi papiri.....
Znam da meni treba potvrda sa HZZ, a za to bih se prethodno trebao ponovno prijaviti na HZZ, a pretpostavljam da ću moći jer je prošlo 6 mjeseci odkada sam izbrisan.
Nadalje, prijave za doplatak moraju ići do kraja veljače, a papiri sa porezne se ne mogu dobiti prije 1.4. ali rečeno mi je da će u HZMO to ionako uvažiti jer nema druge i da se ti papiri onda predaju naknadno.
Jedino što me mao muči jest HZZ, tj. moja ponovna prijava. Trebao bih to osobno prijaviti se, ali neće ići jer sam otišao na Bliski Istok kod frenda na 2 mjeseca tražiti posao i vraćam se tek 30.3. Zasada posla nema....pa ne gajim neke nade da ću naći posao....stoga me samo zanima da li mi možemo ostvariti doplatak za 2011 ukoliko mene nije bilo u evidenciji na HZZ veći dio godine.....?

Hvala svima

Pitao sam nadležne i dobio ovaj odgovor:

Poštovani,

Zahtjev za ostvarivanje prava na doplatak za djecu podnosi se nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje prema mjestu prebivališta. Ukoliko je Vaše prebivalište na području grada Zagreba, Županije zagrebačke ili Krapinsko zagorske županije - zahtjev predajete Odsjeku rješavanja o pravu na doplatak za djecu na lokaciji – Zagreb, Andrije Žaje 44.
Za ostvarivanje prava, nije uvjet da budete prijavljeni na HZZ, a Vaši roditelji (iako živite na istoj adresi) ne moraju biti članovi Vašeg kućanstva - ukoliko nemate zajedničku ekonomsku zajednicu.
Ukoliko ste sada izvan radnog odnosa, prihod koji ste ostvarili u prethodnoj godini ne uzima se kod određivanja ukupnog dohotka kućanstva.

Pravo na doplatak za djecu pripada od dana podnošenja zahtjeva. Stoga, zahtjev podnesite HITNO, jer prema podacima koje dajete imate pravo na doplatak. Ukoliko nešto od dokumentacije bude nedostajalo možete naknadno dostaviti po pozivu stručne službe HZMO.

Potrebna dokumentacija:
- zahtjev za ostvarivanje prava na doplatak za djecu (tiskanica u prilogu)
- rodni list za djecu (ne mora biti novi)
- potvrda o ukupno ostvarim prihodima za 2011. godinu - izdaje poslodavac
- preslike osobnih iskaznica za punoljetne članove kućanstva
- preslika tekućeg računa
- porezno uvjerenje izdaje MF RH, Porezna uprava
- za djecu stariju od 15 godina - školske potvrde


http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...nicabr.1.7.pdf


Nadam se da je korisno.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 17:25   #11
pozz,,e ovako zanima me dali mi brat ima pravo na djecji neovisno o prihodima ,jer prima obiteljsku mirovinu ..
Mentolman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 19:55   #12
Djecji doplatak

Zanima me tko se smatra clanovima kucanstva za ostvarivanje prava na djecji doplatak:naime, u kuci zivimo suprug,dijete i ja,svekar,svekrva i stara baka.Svi smo prijavljeni na istoj adresi, nekretnina u vlasnistvu supruga i mene.
michaelowen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 10:31   #13
Quote:
Mentolman kaže: Pogledaj post
pozz,,e ovako zanima me dali mi brat ima pravo na djecji neovisno o prihodima ,jer prima obiteljsku mirovinu ..
Ako je obična obiteljska mirovina, onda ovisi koliki su ukupni prihodi po članu kućanstva, jer se ona isto ubraja pod prihode. Ako se radi o djetetu poginulog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja, onda ne trebaju dokazi o prihodima, već se automatski ima pravo na dječji u najvećem iznosu.

Quote:
michaelowen kaže: Pogledaj post
Zanima me tko se smatra clanovima kucanstva za ostvarivanje prava na djecji doplatak:naime, u kuci zivimo suprug,dijete i ja,svekar,svekrva i stara baka.Svi smo prijavljeni na istoj adresi, nekretnina u vlasnistvu supruga i mene.
Možeš upisati samo sebe, supruga i dijete, a možeš i sve članove, ovisi što ti je povoljnije, jer ako upisuješ sve, onda moraš navesti i sve njihove prihode i dijeliti s ukupnim brojem članova. Neće nitko provjeravati da li vi kao obitelj živite u zasebnom dijelu kuće ili ste svi skupa.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 23:28   #14
dijete mi ima epi i navodno bi imao pravo na uvećani dječji ...
Da il itko zna kakva je sada procedura oko traženja dječjeg ,tj dali se mora prolaziti komisija itd ...
Žena u HZZO nam je rekla da samo donesemo ovjerene papire od doktora ,ali nemam pojma jel se to odnosi na specijalistu ili na pedijatra (zapravo je muž pričao sa njom i skužio da se radi o pedijatru .)

Ako itko zna išta o tome ,molila bi informacije da se znam unaprijed pripremiti ...
neverending is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 21:07   #15
Lijepi pozdrav svima! Zamolila bih za pomoc ako itko zna

Ovako,mama je dobila rjesenje od mirovinskog za dijete koje je ove godine 29.08 navrsilo 15 godina da nema pravo na djecji doplatak...naime,njemu je upis u osnovnu skolu bio odgoden za jednu godinu zbog nekih problema i taj papir kojeg je izdala skola u svezi odgodenog upisa mama je predala odmah na pocetku skolovanja,gospoda kod koje je bila pitati zbog cega mu je ukinuto pravo je rekla da po novom zakonu dijete sa 15 godina mora ici u srednju skolu...izvadili su spis i nigdje tog papira nema..,gospoda se naravno pravila blesava kao ona nezna nista a radi tamo...blago nama... :/ ...zalba je odmah napisana...ako netko zna ista o tome i moze li mi pomoc? Hvala unaprijed
Kiky 1010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 23:00   #16
Molim pomoć u traženju odgovora

Prošle 2014. g. ostvarila sam pravo na dd za dvoje djece. Dakle 2014. g. sam još 8 mj. primala porodiljnu naknadu u iznosu od 1663,00 kn sa završnim 9. mj. kad mi je isplaćen iznos od 554,33 kn. Imam puno pitanja jer i ja ne razumijem taj zakon za dječji. Naime, ja sam već 5 g. nezaposlena, od nedavno više nisam prijavljena na burzi. Pitanja glase: da li još uvijek stoji gore navedeno da nije uvijet biti prijavljen na hzz-u? Da li u izračun zajedničkih prihoda ulazi moj porodiljni na početku spomenut? Da li moram biti zdravstveno osigurana? Jer sad me suprug mora osigurati zdravstveno preko sebe. Jer uz suprugova primanja i moj porodiljni kad se sve to zbroji, podijeli sa 12 mj. i 4 člana, iznos je 1852,69 kn i onda nemam prava, sad ne znam dal da predajem zahtjev ili ne?
mb007zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 13:09   #17
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
- potvrda o ukupno ostvarim prihodima za 2011. godinu - izdaje poslodavac

- porezno uvjerenje izdaje MF RH, Porezna uprava
Prvo sorry što necropostam, ali bolje nego otvarati novu temu.

Autor teme je primao naknadu za nezaposlene, da li treba otići u hzz po potvrdu o tome koliko je naknade primio te da li to ulazi u računicu? Da li se ta potvrda (ako treba) može izvući online (e-građani, regos i sl.) ili treba otići do hzz?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 13:26   #18
Rođenje u njemačkoj-prava

Zanima me kakva bi prava moje djete imalo kad bi tamo rodila? Koliko se porođaj placa i da li imam pravo na djeciji? Muž mi ide tamo radit pa bih i ja isla s njim.
nexus856 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 17:53   #19
Imam pitanje, pa ako netko može pomoći. Znači, živim u kućanstvu sa još 4 osobe. 2 punoljetne (1 radno sposobna, jedna u mirovini) i 2 maloljetne (još se školuju) , + ja koji radim (nedavno zaposlen). Zanima me, da li bi ta moja plaća sad mogla predstavljati problem za dječji doplatak za te dvije maloljetne osobe? Konkretno, to su mi polu-sestre, a ovo dvoje punoljetnih su mi može se reći starci. Nismo isto prezime ako to o ičemu ovisi, jer se mama preudala i uzela očuhovo prezime! O čem uopće ovisi dječji doplatak? Pa ako bi mi netko mogao pojasniti, bio bih vrlo zahvalan!
__________________
Ne piški u lavabo, dobro jedi, slušaj mamu i tatu i ne plači u društvu...
Brolin is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 11:33   #20
Quote:
Brolin kaže: Pogledaj post
Imam pitanje, pa ako netko može pomoći. Znači, živim u kućanstvu sa još 4 osobe. 2 punoljetne (1 radno sposobna, jedna u mirovini) i 2 maloljetne (još se školuju) , + ja koji radim (nedavno zaposlen). Zanima me, da li bi ta moja plaća sad mogla predstavljati problem za dječji doplatak za te dvije maloljetne osobe? Konkretno, to su mi polu-sestre, a ovo dvoje punoljetnih su mi može se reći starci. Nismo isto prezime ako to o ičemu ovisi, jer se mama preudala i uzela očuhovo prezime! O čem uopće ovisi dječji doplatak? Pa ako bi mi netko mogao pojasniti, bio bih vrlo zahvalan!
Jednostavno u Zahtjevu za dječji doplatak tebe ne trebaju navesti kao člana kućanstva i problem riješen.
Zahtjev ispunjava roditelj, kao članove kućanstva navodi drugog roditelja, prilaže dokaze o primanjima za njih oboje i to je to.
__________________
I ja bih neku nagradu!
balalayka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:40.