Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 19:30   #1
Koji je smisao Županija i koliko Država daje u općine a koliko se same finaciraju u postocima ?

Očito u RH ima previše birokracije koja guši oni koji žele nešto napravit u svom poslu . Imam pitanje čemu služe ove silne županije ? Koliko bi trebalo bit županija dovoljno za RH ? Na ovaj broj stnovnika nama treba 5 županija .
Općine ,kako regulirat broj općina , pa svako malo veće selo ima općinu ? Svaka općina masu zaposlenih ,ko to plaća ? Znamo ? Pa to svaki normalan i čovik vidi, da to triba smanjit uvest neki red .... Pitanje je koja je uloga Županija i koliko država daje općinama od proračuna ,odnosno koloko se općine same finaciraju ?
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 17:03   #2
Općine su najveći problem u RH, Nizozemska sa 17 milijuna stanovnika ima manje općina od Hrvatske.
hugovedran is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:25   #3
Meni se čini da RH ima općina kao i Poljska...
A, znate koliko gradova ima Danska? Oko 10

Kako to? Pa, što grad čini gradom, zapitali se Danci?
Javni prijevoz, kazalište, kino, bolnice i slično.
Da mi primijenimo ta pravila, i mi imamo zapravo cca 10 gradova
Također, nitko se tamo ne gura u gradove, jer grad može odrediti prirez,
općina baš i ne...
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:39   #4
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Pitanje je koja je uloga Županija i koliko država daje općinama od proračuna ,odnosno koloko se općine same finaciraju ?
Uloga opcina i zupanija je socijalne prirode.

Vecina sela zivi od 5 placa opcinara koji potrose par 100 kuna u birtiji i lokalnom ducanu, te na lokalnoj benzinskog. Plus svatko u selu othrani dva pajceka i 20tak pilica da ima kaj za jesti.

Probaj napraviti stranku kojoj ce u programu biti da makne tih 5 opcinara i da vidis kako neces dobiti glasove. A vjeruj mi da ta ekipa dobije podsjetnih od svojih opcinara da trebaju na izbore.

Dok se ne pokrene onih 60% koji ne glasuju i ne nadglasaju trenutku vecinu koja zeli opcinu sa 5 zaposlenih na svakih 100 stanovnika - iste se nece nikad ukinuti posto predstavljaju jedini likvidni kesh koji tamo dodje.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:49   #5
Danci, Englezi, Nizozemski, Finci,... dosta zemalja je reformiralo sustav lokalnih jedinica.
Danska je prvo prepolovila broj općina, onda je dodatno srezala broj neodrživima. Sada imaju regije.

Hrvatska je totalno zaostala po svim takvim mjerilima. Mi imamo općine sa sto stanovnika.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 17:56   #6
Vjerujem da vam je svima jasno da se ekipa u lokalnoj samoupravi, selima općinama, gradovima i županijama umrežila, da ne kažem zabetonirala u ovih 26 godina i nema te sile koja će ih ukinuti, zabraniti, reformirati. Kako da se to dogodi kad su oni ti koji donose pravila, izglasavaju zakone, održavaju tu mastodontsku zvijer samoumnožavanjem po principu stranačko-rodjačke poluge, gotovo kao evolucijski proizvod. Amebe su prema njima čista glupost. Uprava i samouprava, županije, sve je to jedan samoodrživi organizam stvoren na ovim prostorima i mogao bi u bliskoj budućnosti postati naš glavni izvozni proizvod. Nikada se neće sprovesti reforma javne uprave jer oni koji bi je trebali sprovesti (zakonodavna i izvršna vlast) žive i hrane se od nje.
Imela je izvrstan imunomodulator ali samo zato jer raste na veeelikom i viiiisokom stablu i crpi njegovu energiju.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 19:38   #7
nikakva

gradska ili opcinska lokalna politika. svi se znaju, ako si nov, dobar igrac udes prekrijes se i zasutis kao postojeci. tragedija ove drzave je sto su gradani ti koji moraju navodit na probleme. a oni ne mogu nista, pa se tu i tamo pojavi neka veca sila pa svi krenu naprijed.

svi poticaji se razgrabe
natjecaji za film, zna se tko je industriji
infrastruktura ide na nacin da politicar prvo sebi..
itd

gradanima nista druge ne preostaje nego cekat di se djeli kruh. airbn, uber meni zvuci kao djeli se kruh.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 19:48   #8
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Vjerujem da vam je svima jasno da se ekipa u lokalnoj samoupravi, selima općinama, gradovima i županijama umrežila, da ne kažem zabetonirala u ovih 26 godina i nema te sile koja će ih ukinuti, zabraniti, reformirati. Kako da se to dogodi kad su oni ti koji donose pravila, izglasavaju zakone, održavaju tu mastodontsku zvijer samoumnožavanjem po principu stranačko-rodjačke poluge, gotovo kao evolucijski proizvod. Amebe su prema njima čista glupost. Uprava i samouprava, županije, sve je to jedan samoodrživi organizam stvoren na ovim prostorima i mogao bi u bliskoj budućnosti postati naš glavni izvozni proizvod. Nikada se neće sprovesti reforma javne uprave jer oni koji bi je trebali sprovesti (zakonodavna i izvršna vlast) žive i hrane se od nje.
Imela je izvrstan imunomodulator ali samo zato jer raste na veeelikom i viiiisokom stablu i crpi njegovu energiju.
ovo je tekst je napisan od nekog tko je puno iznad sadasnjice. i sigurno da mu je dat dinamicku poziciju bi znao od kud pocet rjesavat problem. kao sto si i sama rekla nema se to sto radit. jedino im se prilagodit i sisat svoj dio koji te spada. i pravit se glup s druge strane. kad upoznas i male gradane, vidis jedno te isto. sve je ovo receno 100 puta

kad smo kod parazita lol ameba. vani privatni craft found da parazitu jer ga dozivljava.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena

Zadnje uređivanje dden : 16.01.2018. at 20:06.
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:01   #9
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Vjerujem da vam je svima jasno da se ekipa u lokalnoj samoupravi, selima općinama, gradovima i županijama umrežila, da ne kažem zabetonirala u ovih 26 godina i nema te sile koja će ih ukinuti, zabraniti, reformirati. Kako da se to dogodi kad su oni ti koji donose pravila, izglasavaju zakone, održavaju tu mastodontsku zvijer samoumnožavanjem po principu stranačko-rodjačke poluge, gotovo kao evolucijski proizvod. Amebe su prema njima čista glupost. Uprava i samouprava, županije, sve je to jedan samoodrživi organizam stvoren na ovim prostorima i mogao bi u bliskoj budućnosti postati naš glavni izvozni proizvod. Nikada se neće sprovesti reforma javne uprave jer oni koji bi je trebali sprovesti (zakonodavna i izvršna vlast) žive i hrane se od nje.
Imela je izvrstan imunomodulator ali samo zato jer raste na veeelikom i viiiisokom stablu i crpi njegovu energiju.
sve rečeno ,
preko njih oped ide privreda , poslovi isl... od amebe do dinosura
rješenje ?
mislim da se neke stvari uruše same od sebe , kad tad ?
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 23:12   #10
uhljebizam.

1/3 svih zaposlenih u RH su državni-župopčinski uhljebi.
__________________
IGNORE LISTA: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, CelMar, miki1988, SusFerox
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 20:50   #11
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
sve rečeno ,
preko njih oped ide privreda , poslovi isl... od amebe do dinosura
rješenje ?
mislim da se neke stvari uruše same od sebe , kad tad ?
To jedino Evolucija može dilitirat, a s time i cijeli jedan narod.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 13:09   #12
Smisao sadašnjeg broja županija je politika. HDZ time dobija više nego solidne pozicije u Saboru.
To je isključivo razlog.. I uhljebizam kako je gore spomenuo g.Danijeld.
A-Letheia Enees is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 14:40   #13
Ja iskreno ne vidim nikakvog smisla te birokracije koju se bezobrazno naziva "lokalna samouprava". Gradjanima pruzaju malo servisa, tipa rade prostorne planove (a kako ih lose rade i kome uzimaju lovu bolje da ne govorimo).
No zaposljavaju hrpetinu sluzbenika i trose na to puno novca (ne samo na place, vec i na prostore, trosak ureda, ...). Da ih se sve poukida i zamjeni nekim jednostavnim online servisom vjerojatno prosjecni gradjanin ne bi za njima plakao, ali plakali bi uhljebi koji tamo dangube.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 15:09   #14
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ja iskreno ne vidim nikakvog smisla te birokracije koju se bezobrazno naziva "lokalna samouprava". Gradjanima pruzaju malo servisa, tipa rade prostorne planove (a kako ih lose rade i kome uzimaju lovu bolje da ne govorimo).
No zaposljavaju hrpetinu sluzbenika i trose na to puno novca (ne samo na place, vec i na prostore, trosak ureda, ...). Da ih se sve poukida i zamjeni nekim jednostavnim online servisom vjerojatno prosjecni gradjanin ne bi za njima plakao, ali plakali bi uhljebi koji tamo dangube.
Ekipa iz Ekonomskog instituta neki dan je objavila da je od osamostaljenja RH svaka Vlada u svom punom mandatu zaposlila 20.000 ljudi?! Sad izračunajte koliko se mandata izvrtilo pa pomnožite sa 20 tisuća.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 15:16   #15
Županija bi bila vid regionalne samouprav,e iako osobno mislim da nam ne treba tako nšto.
Dosta bi bilo 101 općina i kraj priće.

Ali...
Općine su 10 puta veći problem nego županije, ali bi mogli imati 10 ili 11 županija, manji je to problme nego stotine i stotine općina i deseci gradova s manje od 10.000 stanovnika.

Ali mi je bizarno da masa ekipe bi ukidalo županije, ali bi uvelo 5 regija, iako svaka ima više stanovnika od Crne Gore, dakle maltene bi radili 5 mini republika, a bez ikakvog smisla.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 16:10   #16
Zanimljivo! Slažem se s luterankom u potpunosti.
Upravo sam postavila ovo niže pitanje na topicu o egzodusu:

Quote:
CBPB kaže: Pogledaj post
...

nikako ne uspijevam izguglati koliko su u zadnjih par godina iznosile pomoći iz državnog proračuna općinama, gradovima i županijama. Moja teorija je da će one rasti s obzirom da uplate opadaju, a potrebe uhljeba su iste ili rastu. Bilo bi prekrasno kad bi imali te podatke po općinama, a još ljepše kad bi imali i podatke HZMO-a o broju zaposlenih u tim općinama. Onda bi mogli izračunati koješta... Ali, za početak, zadovoljila bi me i ukupna cifra na državnoj razini za 2013.-2017... Znaš možda kako do tih podataka?
CBPB is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 12:48   #17
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ja iskreno ne vidim nikakvog smisla te birokracije koju se bezobrazno naziva "lokalna samouprava". Gradjanima pruzaju malo servisa, tipa rade prostorne planove (a kako ih lose rade i kome uzimaju lovu bolje da ne govorimo).
No zaposljavaju hrpetinu sluzbenika i trose na to puno novca (ne samo na place, vec i na prostore, trosak ureda, ...). Da ih se sve poukida i zamjeni nekim jednostavnim online servisom vjerojatno prosjecni gradjanin ne bi za njima plakao, ali plakali bi uhljebi koji tamo dangube.
Ukratko...Uhljebi koji nemaju puno veze sa poslom..Oni nemaju pojma o poslu, a nemaju ni svijest koliko čine štete time što sjedne na pogrešnoj stolici.
To je primjer sirovosti polusvijeta u kojem živimo.
A-Letheia Enees is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 15:05   #18
Slučajno sam nakon magisterija specijalizirao menadžment u javnom sektoru, neki pandan MBAa diplomi, ali za javni sektor. Imali smo predmet Lokalni ekonomski razvoj i po definiciji smisao jedinica lokalne samouprave je lokalni ekonomski razvoj. Mi smo negdje do 1991. imali oko 109 općina te je tada došlo, ja bi rekao sad, do tragične reorganizacije u kojoj je broj općina narastao na 428, a sa županijama i općinama je broj JLS narastao na 576. Bilo je veliko istraživanje pred jedno godinu dana i ako se dobro sjećam 70% općina je samo sebi svrha jer za osnovno funkcioniranje ovise o direktnim trasferima iz centralnog proračuna. Netko je već navodio razne primjere, pa ću i ja, npr. Hrvatska ima gotovo duplo više općina od Srbije i BIH zajedno, Njemačka ima 295 okruga, Danska ima 98 općina itd. itd. Sad možete zamislit koliko je milijardi izgubljeno za razvoj od 1991. do danas i koliko milijardi je otišlo na plaće lokalnih klošara, vijećnika, načelnika, limuzine, mobitele...Uglavnom po meni je reorganizacija JLS u top tri problema Hrvatske koji koči razvoj. Drugi bi stavio korupciju i 3. možda demografiju.

Evo jedno copy paste sa wiki o kretanju broja općina u Hrvatskoj.


od 1963. do 1967. - 111
1968. - 104
od 1969. do 1973. - 105
1974. - 114
od 1975. do 1977. - 112
od 1978. do 1984. - 113
od 1985. do 1989. - 115
od 1990. do 1991. - 102
1992. - 101
2018. - 428
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 11:39   #19
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Slučajno sam nakon magisterija specijalizirao menadžment u javnom sektoru, neki pandan MBAa diplomi, ali za javni sektor. Imali smo predmet Lokalni ekonomski razvoj i po definiciji smisao jedinica lokalne samouprave je lokalni ekonomski razvoj. Mi smo negdje do 1991. imali oko 109 općina te je tada došlo, ja bi rekao sad, do tragične reorganizacije u kojoj je broj općina narastao na 428, a sa županijama i općinama je broj JLS narastao na 576. Bilo je veliko istraživanje pred jedno godinu dana i ako se dobro sjećam 70% općina je samo sebi svrha jer za osnovno funkcioniranje ovise o direktnim trasferima iz centralnog proračuna. Netko je već navodio razne primjere, pa ću i ja, npr. Hrvatska ima gotovo duplo više općina od Srbije i BIH zajedno, Njemačka ima 295 okruga, Danska ima 98 općina itd. itd. Sad možete zamislit koliko je milijardi izgubljeno za razvoj od 1991. do danas i koliko milijardi je otišlo na plaće lokalnih klošara, vijećnika, načelnika, limuzine, mobitele...Uglavnom po meni je reorganizacija JLS u top tri problema Hrvatske koji koči razvoj. Drugi bi stavio korupciju i 3. možda demografiju.

Evo jedno copy paste sa wiki o kretanju broja općina u Hrvatskoj.


od 1963. do 1967. - 111
1968. - 104
od 1969. do 1973. - 105
1974. - 114
od 1975. do 1977. - 112
od 1978. do 1984. - 113
od 1985. do 1989. - 115
od 1990. do 1991. - 102
1992. - 101
2018. - 428
Kad čovjek pročita ove usporedbe sa ostalim zemljama smuči mu se život.Koliko smo samo protraćili para u ovih 30 godina.
__________________
Promeniću svet do kraja pesme.EKV
hrvatina_i_po is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 14:35   #20
Da. Pojma nisam imala da smo toliko povećali broj općina. Stvarno stravično.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.