Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2020., 12:52   #1
Tesko mi je shvatiti da smo svi jedno?

Citam vrlo , vrlo interesantnu knjigu "Ja sam to" od autora Nisargadatte Maharaja.
Skidam kapu , covjek je bio zaista mudar.
Tako on u svojoj knjizi pise da individualnost u sustini ne postoji , da je individualnost samo skup iskustava , misli , emocija , odgoja itd..ajde i to ga shvacam.

Ali opet , kako smo ja , Donald Trump ,Hitler i papa Franjo jedno?
Sto misli pod tim "jedno"?
Da li on pod tim misli da smo mi doslovno jedna svijest koja se manifestira u vise oblika (tijela)?
Ili pod tim misli da smo razlicite individue ali , laicki receno , "napravljeni od istog materijala , iste sustine"?

Inace , preporucam knjigu svakome.
Kad bi mora odabrati samo jednu knjigu koju mogu citat do kraja zivota , samo jednu , odabrao bi ovu.
ChangeIsGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 16:49   #2
Quote:
ChangeIsGood kaže: Pogledaj post
Citam vrlo , vrlo interesantnu knjigu "Ja sam to" od autora Nisargadatte Maharaja.
Skidam kapu , covjek je bio zaista mudar.
Tako on u svojoj knjizi pise da individualnost u sustini ne postoji , da je individualnost samo skup iskustava , misli , emocija , odgoja itd..ajde i to ga shvacam.

Ali opet , kako smo ja , Donald Trump ,Hitler i papa Franjo jedno?
Sto misli pod tim "jedno"?
Da li on pod tim misli da smo mi doslovno jedna svijest koja se manifestira u vise oblika (tijela)?
Ili pod tim misli da smo razlicite individue ali , laicki receno , "napravljeni od istog materijala , iste sustine"?

Inace , preporucam knjigu svakome.
Kad bi mora odabrati samo jednu knjigu koju mogu citat do kraja zivota , samo jednu , odabrao bi ovu.
I ja sam je nedavno počeo čitkati kad me uhvati spontani impuls. Do sada sam pročitao samo par stranica nasumično.

Ovo mi je jako dobrar dijalog iz te knjige:

"P: Kako se može prekinuti osjećaj odvojenosti?

M: Usmjeravanjem uma na osjećaj «ja jesam» iščezava osjećaj «ja sam taj i taj». Osjećaj «ja sam jedino svjedok» ostaje jošneko vrijeme, a onda i on uranja u osjećaj «ja sam sve». Tada sve postaje Jedno, a Jedno postaje «ja» koje više nije odvojeno ni od čega, znači ni od mene. Odbaci ideju o odvojenom «ja» i nestati će pitanje čije je iskustvo, tvoje ili moje.

P: Ti polaziš od vlastitog iskustva. Kako da ono postane i moje?

M: Govoriš o mom iskustvu kao da se razlikuje od tvoga zato sto vjeruješda smo odvojeni. Ali nismo. Na dubljoj razini moje iskustvo jest tvoje iskustvo. Uroni dublje u sebe te ćešto lako i jednostavno otkriti. Kreni u smjeru osjećaja «ja jesam»."


Zapamti si da se tu ne radi o razmišljanju o tome, ili nekom budućem Aha! momentu. Tj. to se ne može shvatiti iz Ja doživljaja sebe u kojeg vjeruješ da jesi. Nego iz tog što jesi, čistog bitka, kako to Nisargadatta naziva.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 19:15   #3
I meni je to bilo teško shvatiti dok nisam doživjela.
Uglavnom, to je doživljaj na jako visokom stupnju svijesti na kojem više nisam, ali ostalo je duboko urezano u sjećanje.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 20:57   #4
Navodno se to moze spoznati pri eksperimentiranju s halucinogenima.
Artan Lili is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2020., 14:47   #5
Quote:
ChangeIsGood kaže: Pogledaj post
Ali opet , kako smo ja , Donald Trump ,Hitler i papa Franjo jedno?
Recimo da ste jedno (ili niste), kako ce to tocno da ti koristi?
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2020., 17:54   #6
Da, baš....

Ali, doživljaj praznine, ono što nazivaju "numinozno iskustvo", a što dožive ljudi koji se vrate iz NDE ili u nekom trenutku života, obično kada su down, nakon čega im se totalno promijeni perspektiva a onda i sam život - to ne da je korisno nego je, po svemu sudeći i po svemu što sam o tome čitala, najluđe wow iskustvo koje postoji ... i s time se ne mogu mjeriti nikakva strast, uspjeh, ljubav, i bla bla.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2020., 23:52   #7
Quote:
ChangeIsGood kaže: Pogledaj post
Citam vrlo , vrlo interesantnu knjigu "Ja sam to" od autora Nisargadatte Maharaja.
Skidam kapu , covjek je bio zaista mudar.
Tako on u svojoj knjizi pise da individualnost u sustini ne postoji , da je individualnost samo skup iskustava , misli , emocija , odgoja itd..ajde i to ga shvacam.
Točno je reći da ono što čini našu osobnost/karakter/temperament/psihu - rezultanta svega od genetike, društva, odgoja i bezbroj drugih faktora, znanih i neznanih. No samo zato što osobnost ne možemo reducirati na jedan izvor, jednu stvar ne znači da je osobnost bezvrijedna iluzija, te da držanje za istu znači robostvo. Ne znam da li se Nisargadatta tako izrazio, ali znam da u Advaita školama, osobnost je skoro kao prokletstvo s kojim smo zapeli i koje moramo nadići. Ja mislim da je to pod a) nemoguće, b) nepoželjno.

Misleni eksperiment: zamisli da prihvatiš Nisargadattine savjete kao životnu praksu. Meditiraš cijele dane, miruješ, šutiš, postiš, radiš atma-vicharu, namjerno ili spontano; čistiš se od sadržaja i inputa... Kako bi pomirio svoje osobne preference, želje i potrebe sa idejom da su one same po sebi problem? Kako bi izbalansirao svoje osobne preference i imperativ da se istih moraš odreći ili ih konstantno obezvređivati? Da li je balans uopće moguć, ili je riječ o beskompromisnom putu prema "prosvjetljenju"? Bi li išao protiv svojih želja, bi li ih birao, analizirao ili u samom startu negirao?

Ono što sam dosad u praksi vidio da ljudi koji se pozivaju na "Jedinstvo", nedualnost, ne-imanje osobnosti, relativizaciju stvarnosti, matrixe itd.. je da žive vrlo neurotične i kaotične živote u kojima je duhovnost bijeg ili u boljem slučaju samopomoć. Hrpa ljudi zbog takvih ideja zanemaruje svoje probleme, svoje bližnje, biježi od društva, sadržaja, konflikata (čak i kad su plodno tlo za rast) te koliko je takvih otcijepljeno od svojih vlastitih želja i potreba? Hrpa deluzija, disocijacija od ličnosti i zanemarivanje svega "relativnog", "osobnog", "prljavog" ili u krajnoj liniji "ljudskog" - to vidim ako uzemo Advaita logiku do svojeg kraja, iako se naoko čini benigna.

Quote:
Ali opet , kako smo ja , Donald Trump ,Hitler i papa Franjo jedno?
Sto misli pod tim "jedno"?
Naravno da nisi "jedno" sa niti jednim od njih. Ni one koje najviše mrziš ni one koje najviše voliš. Po meni ideje o jedinstvu svega imaju smisla samo u apstraktnom i virtualnom smislu, tj. meta-kontekstu. Ako ja kažem da se suštinski sastojim od iste materije i/ili duha kao i sve drugo što postoji, što ćeš s tim "uvidom"? Kako to transformira tvoje ponašanje itd? Misliš li da ta spoznaja radikalno mijenja nešto? Ako si jedno sa nekim/nečim u ovom smislu, iskonskom, to ne stavlja nikakav znak jednakosti između stvarima i bićima. To je samo meta-razina. Na meta-razini svašta-nešto možemo zaključiti, no u svakodnevnom životu - koliki je transformativni potencijal te ideje? Na Nisargadattin način ili na bilo koji drugi?

Quote:
Da li on pod tim misli da smo mi doslovno jedna svijest koja se manifestira u vise oblika (tijela)?
Ili pod tim misli da smo razlicite individue ali , laicki receno , "napravljeni od istog materijala , iste sustine"?
Koliko su meni poznata učenja tradicionalne Advaita škole, ovo prvo je bliže njihovim uvjerenjima: Brahman = Atman, odnosno pojedina duša u svojoj srži je istovjetna kozmičkoj duši, ajmo tako reći.

Quote:
Inace , preporucam knjigu svakome.
Kad bi mora odabrati samo jednu knjigu koju mogu citat do kraja zivota , samo jednu , odabrao bi ovu.
Kako ti ta knjiga pomaže, da li ju koristiš praktično itd, da li primjenjuješ neke savjete i kako ako da?
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 00:05   #8
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Da, baš....

Ali, doživljaj praznine, ono što nazivaju "numinozno iskustvo", a što dožive ljudi koji se vrate iz NDE ili u nekom trenutku života, obično kada su down, nakon čega im se totalno promijeni perspektiva a onda i sam život - to ne da je korisno nego je, po svemu sudeći i po svemu što sam o tome čitala, najluđe wow iskustvo koje postoji ... i s time se ne mogu mjeriti nikakva strast, uspjeh, ljubav, i bla bla.
Nije to tako epsko iskustvo, prilično je banalno ustvari, osim ako ne govorimo o promijenjenim stanjima svijesti. Iskustvo praznine je praktički najprirodnija stvar, nije uobičajena, ali nije ni mistična. To se može istrenirati, ali ljudi od toga rade fetiše po meni. Bio sam tamo puno puta. "Praznina" je super iskustvo za reset, za odmor, privremenu disocijaciju itd... ali sve drugo nedostaje. Sve ovo što navodiš je daleko bitnije od ikakvog takvog iskustva. Ljudi si mogu mantrati da je osjećaj prosvjetljenja najkul i najbolja stvar ikad, ali duboko znaju da si lažu. Na kraju dana, nije bitno kakva si iskustva imao, bila prirodna ili "natprirodna", već kakve si odnose ostvario, bilo sa ljudima, bilo sa zajednicama te da li si živio svoj potencijal. Neizbježno se čovjek iz iskustva "praznine" vraća nazad u svoj opći mod funkcioniranja, vraća se u identifikaciju sa osobnom pričom, do određene mjere. Neizbježno je da se to blaženstvo prekine kad-tad. Netko treba platiti račune, boriti se okolinom, ostvariti svoju egzistenciju Vraćamo se u buru života, što je neizbježno i prirodno. Ni da meditiramo 24 sata na dan, da pokušamo biti biljke, nećemo promijeniti svoju prirodu - Homo Sapiens ima svoje potrebe, a one ne staju samo sa njegovom glavom ili psihom, tj. iskustvom blaženstva.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 01:02   #9
Thumbs up

Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Kako ti ta knjiga pomaže, da li ju koristiš praktično itd, da li primjenjuješ neke savjete i kako ako da?
Puno mi pomaze podsjecajuci me na to da nisam ni um ni tijelo.
Cak i da duhovnost , zagrobni zivot , Bog/bogovi ni nista nadnaravno ne postoji , ja i dalje duboko vjerujem da se u nama , barem privremeno , razvila neka vrsta "duse".

Inace , hvala na opsirnom postu punom interesantnih razmisljanja , lijen sam za quotat sve.
ChangeIsGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 02:21   #10
Quote:
ChangeIsGood kaže: Pogledaj post
Puno mi pomaze podsjecajuci me na to da nisam ni um ni tijelo.
Ja bi još dodao na to:

"Ja nisam ni um ni tijelo, ali imam um/misli i tijelo." Na taj način se ne disociraš od svakodnevnog jastva, a i zdravije je nego konstantno tražiti iskon, uzrok, čistoću i ono što prethodi umu i tijelu. Ideali su fajn, ali oni svoje korijene imaju u tijelu i umu.

Na nešto ovakvo mislim:
https://kennethsorensen.dk/en/glossa...dentification/

Quote:
Inace , hvala na opsirnom postu punom interesantnih razmisljanja , lijen sam za quotat sve.
Nema na čemu. Dobro je malo prodrmati vode. Dobra vježba za sve.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 11:10   #11
Quote:
ChangeIsGood kaže: Pogledaj post
Citam vrlo , vrlo interesantnu knjigu "Ja sam to" od autora Nisargadatte Maharaja.
Skidam kapu , covjek je bio zaista mudar.
Tako on u svojoj knjizi pise da individualnost u sustini ne postoji , da je individualnost samo skup iskustava , misli , emocija , odgoja itd..ajde i to ga shvacam.

Ali opet , kako smo ja , Donald Trump ,Hitler i papa Franjo jedno?
Sto misli pod tim "jedno"?
Da li on pod tim misli da smo mi doslovno jedna svijest koja se manifestira u vise oblika (tijela)?
Ili pod tim misli da smo razlicite individue ali , laicki receno , "napravljeni od istog materijala , iste sustine"?

Inace , preporucam knjigu svakome.
Kad bi mora odabrati samo jednu knjigu koju mogu citat do kraja zivota , samo jednu , odabrao bi ovu.
Ovaj tvoj post integralni je dio foruma. Bez foruma ne bi mogao postojati, a da nije napisan forum ne bi bio isti. Isto vrijedi i za ovaj moj odgovor tebi, a opet... sasvim je očito da se ne radi o istom postu. Da, svi postovi na forumu pisani su istim jezikom, sastoje se od istih grafema (slova), koriste isti fond riječi, iste interpunkcijske znakove, ista gramatička i pravopisna pravila (barem u teoriji jer, eto, tu i tamo se dogodi da se netko ne zna ili ne želi pridržavati spomenutih zakonitosti).

Isto tako, vjerojatno možeš prihvatiti da si na isti način dio jedne veće cjeline - svoje obitelji. Svi njezini članovi sastavljeni su od istog osnovnog genetskog materijala, koji se u pojedincima izražava na različite načine. Isto vrijedi i za tzv. "ljudsku obitelj", odnosno sve ljude svijeta.

Na isti način, dio si zajednice svih živih organizama - svi se oni dijele istu temeljnu molekularnu strukturu. Čak si i dio svega što postoji, jer se i živi organizmi i neživa tvar sastoje od istih atoma. Odnosno, integralni si dio Univerzuma, bez kojeg ne bi mogao postojati, a koji bez tebe ne bi bio baš sasvim isti. Je li Univerzum svjesno (tj. duhovno) biće, o tome možemo samo spekulirati, ali neki smatraju da planeta Zemlja jest. Ovdje imaš više o tome. Tvoj subjektivni osjećaj zajedništva (ili odvojenosti od) maločas navedenih sustava/zajednica također je jedinstven za tebe, ali opet je zajednički svima nama jer se temelji na istim principima. Odnosno, vjerojatno ga nikad nećeš osjetiti (pa ni izraziti) na način koji je to učinio Nisargadatta, ali opet, radi se o jednom istom temeljnom osjećaju... koji pak nije svima jednako važan, niti je kod sviju izražen jednakim intenzitetom.

Ono na što tehuti upozorava jest tzv. "duhovna zaobilaznica" (spiritual bypass) odnosno trčanje za tim nekim uzvišenim iskustvima jedinstva sa svime što jest... kako bi se izbjeglo suočavanje sa svakodnevnim (unutarnjim i izvanjskim) izazovima. Odnosno, netko tko nije zadovoljan svojim životom i/ili psihoemotivnim stanjem može od tog (opravdanog ili neopravdanog) nezadovoljstva bježati u droge, alkohol, seks, kockanje... ali i u kojekakve meditativne tehnike koje mu mijenjaju stanje svijesti. Pa koliko je god izvana lako vidjeti da alkoholičar ili narkoman ne čini dobro ni sebi ni drugima (jer se opijatima služi kako bi izbjegao suočavanje s realitetom) toliko je teško ustanoviti je li 'duhovni tragatelj' iskreno teži nekom sveobuhvatnijem iskustvu života ili se jednostavno ne može nositi s onime što mu je pred očima. To svatko može najbolje procijeniti sam za sebe, ali pod uvjetom da je dovoljno objektivan, samokritičan i - svjestan.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 12:17   #12
Pa kak nismo povezani ako se svi sastojimo od atoma a i zrak je od atoma onda smo povezani prek tih atoma ko kad umočiš prst u more povezan si sa cijelim svijetom tak i prek zraka sve je jedna masa atomska , znači ti ne prestaješ sa rubom svoga tijela već se nastavljaš s atomima zraka kisika ugljika dušika itd dodiruješ se s tim atomima e sad što ti to ne vidiš to je druga stvar a da imas neke specijalne naočale vidio bi da si povezan sa svom okolinom s atomima sa svim oko sebe
Folcika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2020., 23:35   #13
Quote:
ChangeIsGood kaže: Pogledaj post

Ali opet , kako smo ja , Donald Trump ,Hitler i papa Franjo jedno?
Sto misli pod tim "jedno"?
Da li on pod tim misli da smo mi doslovno jedna svijest koja se manifestira u vise oblika (tijela)?
Ili pod tim misli da smo razlicite individue ali , laicki receno , "napravljeni od istog materijala , iste sustine"?
Pod "jedno" se misli da ne postoji odvojenost na najdubljem nivou.Odvojenost postoji jedino u umu tj egu.Ujedno to sto smo svi jedno ne znaci da smo svi isto to te vjerojatno zbunjuje.
Tvoj organizam je jedna stvar ali ujedno svi njegovi djelovi su unikatni i imaju svoju svrhu.Isto tako je sa svijesti.Jedna beskonacna svijest koja se manifestira kroz razlicite oblike.
DecemberFlower is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2020., 09:43   #14
Quote:
DecemberFlower kaže: Pogledaj post
Pod "jedno" se misli da ne postoji odvojenost na najdubljem nivou.Odvojenost postoji jedino u umu tj egu.
Odvojenost postoji na svim nivoima. Mi smo individualne zasebne osobe i po svojoj unutrašnjosti i po svojoj vanjštini.
Drugačije je ako govorimo o Bogu jer tek tada govorimo o najdubljem nivou, i tu kao što kažeš nema odvojenosti.

Quote:
Ujedno to sto smo svi jedno ne znaci da smo svi isto
Da. Bog jes isti, ali On sebe manifestira u mnogo različitih djelića.
Isto kao što plesač samog sebe manifestira u mnogo različitih plesova. Svaki ples je različit iako je sam plesač uvijek isti.
Ne možemo reći da su plesač i ples dvije odvojene stvari, oni su jedna cjelina jer plesač samim sobom stvara ples. Ali jedan ples nije isto što i drugi ples zato što se sastoje od drugačijih pokreta.

Svi smo mi različiti plesovi jednog istog Plesača.
Na razini samog Plesača svi smo Jedno, a na razini plesa (manifestacije) mi smo različite zasebne osobe.

Quote:
Jedna beskonacna svijest koja se manifestira kroz razlicite oblike.
Da. Važna je riječ "manifestira". Stanje prije manifestiranja je stanje Jednoće a stanje nakon manifestiranja je stanje Razdijeljenosti.
Stanje prije manifestiranja je stanje čiste transcendencije bez svojstava pa čak i bez osobnosti.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2020., 11:11   #15
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post

Ne znam da li se Nisargadatta tako izrazio, ali znam da u Advaita školama, osobnost je skoro kao prokletstvo s kojim smo zapeli i koje moramo nadići. Ja mislim da je to pod a) nemoguće, b) nepoželjno.
a) Što su onda po tebi postigli ''realizatori ' kao Buddha, Isus, Ramana Maharsi, Nisargadatta Maharaj, filozof koji je realizirao ono što i Buddha Franklin Merrel Wolf, te Experience of no self = Bernadette Roberts

b) Zašto bi bilo nepoželjno

Quote:
Misleni eksperiment: zamisli da prihvatiš Nisargadattine savjete kao životnu praksu. Meditiraš cijele dane, miruješ, šutiš, postiš, radiš atma-vicharu, namjerno ili spontano; čistiš se od sadržaja i inputa... Kako bi pomirio svoje osobne preference, želje i potrebe sa idejom da su one same po sebi problem? Kako bi izbalansirao svoje osobne preference i imperativ da se istih moraš odreći ili ih konstantno obezvređivati? Da li je balans uopće moguć, ili je riječ o beskompromisnom putu prema "prosvjetljenju"? Bi li išao protiv svojih želja, bi li ih birao, analizirao ili u samom startu negirao?
Ali ja živim i studiram Nisargadatine savjete 20 godina i po meni ih ti krivo interpretiraš .

1) kao prvo nikada nije rekao da se meditira cijele dane .
Nego u slobodnom vremenu . Dakle život se živi kako dolazi .


2) To i nije standardna meditacija nego jednostavno ''zaustavljanje'' tj mini samadhi tj svjesnost da smo svjesni ( i ništa više !)

3) NM kaže da želje uopće nisu problem. Čovjek će ionako spontano u odnosu na svoje samskare (ili silom prilika) raditi ono što mora raditi

4) Ono što ti kritiziraš je kao da kažeš da je raditi ropstvo i da je najbolje ne raditi i biti slobodan . Ali pobogu ,iako je to ideal ,90% ljudi ipak mora raditi .


Quote:
Ono što sam dosad u praksi vidio da ljudi koji se pozivaju na "Jedinstvo", nedualnost, ne-imanje osobnosti, relativizaciju stvarnosti, matrixe itd.. je da žive vrlo neurotične i kaotične živote u kojima je duhovnost bijeg ili u boljem slučaju samopomoć. Hrpa ljudi zbog takvih ideja zanemaruje svoje probleme, svoje bližnje, biježi od društva, sadržaja, konflikata (čak i kad su plodno tlo za rast) te koliko je takvih otcijepljeno od svojih vlastitih želja i potreba?
Opet jedna generalizacija kojoj je potrebna točnost .Koliko ti advaitina znaš
Čudi me da znaš ljude koji se bave advaitom,a ona nije tvoj put . Ja sam 20 godina u tome i znam samo dvojicu jer je Advaita malo poznata i malo prakticirana kod nas .
Poznajem mog mene i mog učitelja/prijatelja (ima 78 godina i mogao bi mi biti otac).
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2020., 11:12   #16
Ne bih rekao da je itko od nas dvojice :


Quote:
Hrpa deluzija, disocijacija od ličnosti i zanemarivanje svega "relativnog", "osobnog", "prljavog" ili u krajnoj liniji "ljudskog" - to vidim ako uzemo Advaita logiku do svojeg kraja, iako se naoko čini benigna.
Dakle, ovo gore ti je čisto strašilo. To je kao da kažeš da su muslimani ustvari teroristi ,a katolički svećenici ustvari pedofili ,a Nijemci nacisti . A Hrvati ili ustaše ili partizani .
U ovom ''strašilo opisu'' si čak nadišao poslovičnog omalovažavatelja i kralja svih kritizera Beljkija.

Advaitu držim najtočnijom I NAJPROVJERLJIVIJOM teoretskom doktrinom (učenjem) i praktičnom psihologijom . Kod Advaite nema nikakvih djevica i golubica i bilo kakove opskurnosti. To je čista analiza uma i svjesnosti i praksa.

Baš bi za tvoj profil ''ateističkog duhovnjaka i filozofa'' advaita bila idealan put .

Čudi me tvoj uglavnom negativan i pogrešan stav koji imaš
prema nečem što ja npr nalazim daleko najboljim na što sam u svojim beskonačnim traganjima naišao .

Inače ,moj učitelj kaže da mu je Advaita ni više ni manje nego spasila život , a što bih poželio i autoru ove teme
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2020., 12:25   #17
Quote:
ChangeIsGood kaže: Pogledaj post
Citam vrlo , vrlo interesantnu knjigu "Ja sam to" od autora Nisargadatte Maharaja.
Skidam kapu , covjek je bio zaista mudar.
Skidam i ja kapu tebi da si tako mlad naišao na tako rijedak i malo poznat biser. Meni je trebalo puno ružnih žaba poljubiti prije nego što sam naletio na takovu princezu kao što je knjiga I AM THAT

U zadnjih godinu dana spomenuo sam je barem 40 puta. Baš me zanima je li je itko downloadao i-ili čitao.
https://www.ivantic.info/Ostale_knjiige/nisargad.htm


Quote:
Tako on u svojoj knjizi pise da individualnost u sustini ne postoji , da je individualnost samo skup iskustava , misli , emocija , odgoja itd..ajde i to ga shvacam.
Ali opet , kako smo ja , Donald Trump ,Hitler i papa Franjo jedno?
Sto misli pod tim "jedno"?
Da li on pod tim misli da smo mi doslovno jedna svijest koja se manifestira u vise oblika (tijela)?
Ili pod tim misli da smo razlicite individue ali , laicki receno , "napravljeni od istog materijala , iste sustine"?
Pitanja su neophodna za rast. Ipak, ja se ne bih opeterećivao drugima nego sobom. Tj praksom i životom .
Inače, ja to sebi tumačim ovako. Čini se da su kocka leda, oblak na nebu i voda za piće nešto jako različito .
Ipak, imaju više zajedničkog nego što se očima i umu čini. Kemičari tj advatini kažu da je to sve jedno i zove se H2O


Quote:
Inace , preporucam knjigu svakome.
Kad bi mora odabrati samo jednu knjigu koju mogu citat do kraja zivota , samo jednu , odabrao bi ovu.
Potpuno se slažem .
To je učenje i njegove pritoke ,a posebno ta knjiga najbolje što postoji
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2020., 12:26   #18
Inače , u nedjelju sam spomenuo svom učitelju/prijatelju tvoj post i temu.
On mi je rekao :''

Pusti ga .
Nemoj mu davati savjete.
Na pravom je putu
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2020., 13:13   #19
a) psihicki poremecaj
b) jer je psihicki poremecaj
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2020., 13:31   #20
Quote:
Nji Hao kaže: Pogledaj post
Da. Bog jes isti, ali On sebe manifestira u mnogo različitih djelića.
Isto kao što plesač samog sebe manifestira u mnogo različitih plesova. Svaki ples je različit iako je sam plesač uvijek isti.
Ne možemo reći da su plesač i ples dvije odvojene stvari, oni su jedna cjelina jer plesač samim sobom stvara ples. Ali jedan ples nije isto što i drugi ples zato što se sastoje od drugačijih pokreta.

Svi smo mi različiti plesovi jednog istog Plesača.
Na razini samog Plesača svi smo Jedno, a na razini plesa (manifestacije) mi smo različite zasebne osobe.
Odlicna usporedba
DecemberFlower is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.