Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li nastavak studentskih blokada?
da 110 46.41%
ne 127 53.59%
Glasovatelji: 237. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2009., 20:22   #21
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Jesam li ja jedini koji primjećuje da će ti studenti svoje "besplatno" školstvo masno plaćati cijeli svoj radni vijek kroz visoke poreze?
Nije problem u onima koji završe. Realnost je da ih večina ne završi. Koliko upisuje ekonomija? 1000-2000 studenata? Toliko ih i diplomira godišnje?
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 20:24   #22
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Ja sam za to da obrazovanje bude besplatno za sve, i nadam se da će to uskoro postat naša zbilja. Po uzoru na Švedsku.
Jesmo li spremni placati i poreze po uzoru na Svedsku?

Lako je sada vikati "dajte mi besplatno". Kad se jednom zaposlite i iz vasih se dzepova bude placalo ono "besplatno", i to ne s par stotina kuna iz bruto iznosa, malo cete razmisliti ima li bas svaki student ispod crte "ljudsko pravo" da ga vi financirate do diplome, ma koliko trajalo. A kad si pred penzijom zbrojite koliko ste platili, ispast ce vam da ste, da nije bilo "besplatno", tim novcima sami sebe mogli poslati na deset studija.

Pokusajte si predociti koliko godisnje kosta osnovno funkcioniranje jednog fakulteta, cak i drustvenog ili humanistickog bez labosa i slicnih stvari. Struja, voda, grijanje, popravci, cistacice i portiri. Place sveg osoblja, nastavnog i nenastavnog. Knjizni fond, internet, pretplate na casopise papirnate i online. Projekti, konferencije, usavrsavanje. Minimum minimuma. Sad si malo izracunajte koliko je u Hrvatskoj fakulteta, veleucilista, studijskih programa i studenata na njima.

Ako hocete bilo kakvu diplomu - u redu. No takvu mozemo napraviti u tiskari, nije potreban fakultet. Kvalitetno obrazovanje, kakvo bi deklarativno svi htjeli, kosta, i to jako puno, a "besplatno" ovdje samo znaci "neka plati netko drugi". E taj netko drugi vec placa za redovne studente, a u tu se grupu kvalitetom i zalaganjem moze upasti i naknadno.
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 20:26   #23
Quote:
Busola29 kaže: Pogledaj post
Baš zato školstvo treba biti za sve i besplatno , baš zato država mora ulagati u svoje ljude u njihovu specijalizaciju , a ne da se dogodi da završi netko informatički fakultet i "nabifla" nešto a da ne zna napraviti tablicu u Excelu...

Inače živ sam ... kada ja to nisam bio...
Ne postoji drzava na svetu u kojoj je skolstvo besplatno.Ako mislis na bivsi sistem koji je postojao u socijalizmu ni on nije bio besplatan a da ne govorimo o tome da je bio vrlo selektivan.
MAGRIPA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 20:38   #24
Ajd da i to vidimo kod nas. Baš me zanima koliko će izdržati.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 20:40   #25
Quote:
Sharingham kaže: Pogledaj post
Jesmo li spremni placati i poreze po uzoru na Svedsku?
Ma ne, to je samo za bogate. Pa gdje će student koji je dobio dobar posao nakon "besplatnog" faksa plaćati 50% poerza?

Pa nije lud.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 20:45   #26
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Jesam li ja jedini koji primjećuje da će ti studenti svoje "besplatno" školstvo masno plaćati cijeli svoj radni vijek kroz visoke poreze?
Ali čim im se ukaže prilika plačat će u nekoj drugoj državi, a ne u ovoj
a porezni obveznici ove zemlje su im omogučili to školovanje
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 20:48   #27
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Ali čim im se ukaže prilika plačat će u nekoj drugoj državi, a ne u ovoj
a porezni obveznici ove zemlje su im omogučili to školovanje
Ha čuj, ne bih se čudio da su i to uzeli u obzir kada traže besplatno školstvo Sve je to dio master plana!
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:13   #28
I ima li netko neku brojku koliko košta jednog studenta jedna godina studiranja pa da vidimo o kojim se to sredstvima radi.

I za informaciju država može proglasit bilo šta besplatno za korisnike ali to netko mora plaćat i to najvjerovatnije povečanim porezima i paraporeznim nametima. Tako da kako okrenete da okrenete ništa nije besplatno.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:26   #29
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
I ima li netko neku brojku koliko košta jednog studenta jedna godina studiranja pa da vidimo o kojim se to sredstvima radi.

I za informaciju država može proglasit bilo šta besplatno za korisnike ali to netko mora plaćat i to najvjerovatnije povečanim porezima i paraporeznim nametima. Tako da kako okrenete da okrenete ništa nije besplatno.
Uzmi da je godina oko 7000kn. Recmo da studenti imaju 40 tjedana predavanja (svaki tjedan 30 sati (ispiti i konzultacije uključeni)). Ispada da jedan nastavn sad plaćaju oko 5 kn. Ak se uzme da je hrana subvencionirana, smještaj subvencioniran u domovina (za sretne, pametne ili spretne). Rekao bih da je studiranje još uvijek jeftino.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:32   #30
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Uzmi da je godina oko 7000kn. Recmo da studenti imaju 40 tjedana predavanja (svaki tjedan 30 sati (ispiti i konzultacije uključeni)). Ispada da jedan nastavn sad plaćaju oko 5 kn. Ak se uzme da je hrana subvencionirana, smještaj subvencioniran u domovina (za sretne, pametne ili spretne). Rekao bih da je studiranje još uvijek jeftino.
40 tjedana?Malo mi je to previše...

Od 6.-10. mjeseca nema predavanja...kao ni u 2. mjesecu...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:33   #31
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
I ima li netko neku brojku koliko košta jednog studenta jedna godina studiranja pa da vidimo o kojim se to sredstvima radi.

I za informaciju država može proglasit bilo šta besplatno za korisnike ali to netko mora plaćat i to najvjerovatnije povečanim porezima i paraporeznim nametima. Tako da kako okrenete da okrenete ništa nije besplatno.
Kćer mi studira na filozofskom u Rijeci Njemački i Hrvatski
Godišnja školarina 6500 kn
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:36   #32
Mislim da je recimo besplatno obrazovanje svim studentima fera nešto za što je sasvim opravdano da se plaća od poreza, pašto će nakon što diplomiraju ti ljudi biti jedan od stupova gospodarstva i sigurno mnogostruko nadoknaditi dobiveno.

E sad... za filozofski nemam pojma što i tko plaća, ali generalno bi se složio s onim što je Vojky jednom napisao. Studiji koji su mali potrebni za funkcioniranje države isto bi tako trebali biti i financirani.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:39   #33
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
40 tjedana?Malo mi je to previše...

Od 6.-10. mjeseca nema predavanja...kao ni u 2. mjesecu...
Isto tako sigurno ima puno više sati tjedno. Eto, na jednom drugom forumu se žale da ne mogu ljudi imati neki "part time job" jer su svaki dan od 8-22 na faksu + subotom. Al da je duplo manje i da ispada 10kn/sat. Baš me zanima jel bi jedan od te ekipe sa filozofskog da ima školu stranih jezika mi htio naplaćivati toliko po satu recimo sate njemačkog. Ili raditi za taj novac u školi.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:43   #34
Quote:
Busola29 kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/vijesti/clana...%3d#addComment

Puna podrška pravim studentima a ne tatinim i maminim sinovima koji imaju love na bacanje i mirno gledaju kako naša vlast uništava hrvatsko školstvo, hrvatsku znanost i obrazovanje ...

Školstvo za sve ... Pravda za sve (Justice for all!)

ma daj... jos mogu razumijet prosvjed, ali BLOKADU faksa? pa da sam na mjestu dekana / prodekana bi im interventnu policiju odma poslao da reda napravi

inace nisam fan indexa ali ovaj tekst stoji http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...je/430425.aspx
Sharmantni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:44   #35
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Dost realna činjenica da besplatno visoko školovanje za sve nije rješenje jer studenti koji su bili na teret državi nas nisu pomakli sa 8% visoko obrazovanih.
Jedna stara istina kaže da ljudi ne cijene previše ono što su dobili besplatno... Pogleda SAD. Tamo se dosta ljudi zadužuje za studij, i ako npr. profesor predaje loše ili ne dolazi na konzultacije, dobiva otkaz. Jednostavno, ljudi od faksa traže kvalitetu, da sutra odgovarajućim znanjem mogu zarađivati kako bi vraćali kredite ili potrošenu obiteljsku štednju. Faks koji to ne daje ne dobiva studente, dakle nema novca za isplaćivat plaće.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:46   #36
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
E sad... za filozofski nemam pojma što i tko plaća, ali generalno bi se složio s onim što je Vojky jednom napisao. Studiji koji su mali potrebni za funkcioniranje države isto bi tako trebali biti i financirani.
Preciznije, broj studenata koji studiraju na račun države mora biti u nekom omjeru s potrebama te iste države za pravnicima, ekonomistima, povijesničarima, inžnjerima...

Ostalo je studiranje iz gušta, a gušti s plaćaju. Ili nađeš nekog spremnog da te stipendira.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:47   #37
Quote:
Busola29 kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/vijesti/clana...%3d#addComment

Puna podrška pravim studentima a ne tatinim i maminim sinovima koji imaju love na bacanje i mirno gledaju kako naša vlast uništava hrvatsko školstvo, hrvatsku znanost i obrazovanje ...

Školstvo za sve ... Pravda za sve (Justice for all!)
Kao vec na zapadu zabusante koje odugovlace i prave dodatne troskove na racun svih gradjana, treba ubrzati.
Praksa koja vec na zapadu i jeste.
Skolstvo mukte da ali samo u rokovima. Obicno se moze slusat kod mnogih kako su partijali, pili i sve drugo radili osim ucili,.....
__________________
Ignore: McAucliffe, Adler109, ZeljkoRi, buntspecht, OhYeah, FileExplorer, Apatrid, mau123, libertango, Grunf, trooly, Mc Ozy Albert Einstein: „Lakše je razbiti atome negoli predrasude!“
ekompf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:47   #38
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Isto tako sigurno ima puno više sati tjedno. Eto, na jednom drugom forumu se žale da ne mogu ljudi imati neki "part time job" jer su svaki dan od 8-22 na faksu + subotom. Al da je duplo manje i da ispada 10kn/sat. Baš me zanima jel bi jedan od te ekipe sa filozofskog da ima školu stranih jezika mi htio naplaćivati toliko po satu recimo sate njemačkog. Ili raditi za taj novac u školi.
Iskreno,nije mi jasno što imaš raditi više od 8h na faxu...

Pogotovo 14h...po meni je to odgovornost fakulteta i neorganiziranost,te loša struktura predavanja...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:48   #39
Quote:
Sharmantni kaže: Pogledaj post
ma daj... jos mogu razumijet prosvjed, ali BLOKADU faksa? pa da sam na mjestu dekana / prodekana bi im interventnu policiju odma poslao da reda napravi
To ti je stari običaj totalitarnih režima, ovi što s ostali na predavanjima nisu dovoljno "svjesni", pa ih treba silom natjerat na akciju...

U trenutku dok je 20-ak studenata pisalo završni ispit iz engleskog jezika, skupina prosvjednika je upala unutra i natjerala profesoricu da poništi ispit.

- Sada je cijeloj jednoj grupi upropašten rad, trebali su pričekati samo još deset minuta da završe. Morat ćemo ponovno održati ispit. Ja se slažem sa studentskim zahtjevima, ali mislim da nije dobar ovaj način ometanja nastave - rekla je profesorica anglistike Vesna Beli.


http://www.jutarnji.hr/vijesti/clana...ent#addComment

Tipičan stav gdje u ime "višeg cilja" netko eto može i najebat... Nagledali se mi takvih u prošlom stoljeću, što lijevih što desnih...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 21:50   #40
Tko zna hoće li i po noći držati zgradu? Tako se bar radilo stare dobre '68.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:11.