Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2004., 00:45   #61
Crni mačak je ok, ali trebalo bi ga, kao i čitavog Poa uostalom, čitati na engleskom. Pola štiha se gubi hrvatskim prijevodom. Kao npr. , hrvatski prijevod Ravena posve uništava sve po čemu je ta pjesma posebna.

Dječici u osnovnoj školi treba dati Harrya Lončara da ga čitaju. A nama starcima nešto ozbiljnije - Bradburyja, Wellesa, Asimova, a može i Lovecrafta...

P.S. Umalo zaboravih. Ako Ender's Game od Orsona Scotta Carda nije savršena SF knjiga za djecu, onda ne znam što je.
__________________
"Reaching for his saddlebag
He takes a battered book into his hand
Standing like a prophet bold
He shouts across the ocean to the shore
Till he can shout no more..."
Gordon Lightfoot, Don Quixote
Kierlan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 13:33   #62
Od SF-a bi trebalo svakako uvesti Fondaciju od Asimova, Odiseju od Clarkea, ponešto od Kapija od Frederika Pohla, Dune od Herberta, te Hyperion od Simmonsa, a od fantasyja jedino dolazi u obzir Tolkien.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 16:41   #63
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Od SF-a bi trebalo svakako uvesti Fondaciju od Asimova, Odiseju od Clarkea, ponešto od Kapija od Frederika Pohla, Dune od Herberta, te Hyperion od Simmonsa, a od fantasyja jedino dolazi u obzir Tolkien.
Ja bih (u nastavi engleskog) uveo Simmonsov Ilium. Brijem da bi klincima prozirniji bio Shakespeare (naročito kad im se objasni koliki je to bio prostak) nego Keats.

Zapravo, većina SF-a bila bi kvalitetna lektira za nastavu engleskog, neka se čita u originalu.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 20:34   #64
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

Zapravo, većina SF-a bila bi kvalitetna lektira za nastavu engleskog, neka se čita u originalu.
E ovo potpisujem, iako mi je već nekoliko profesora iz engleskog reklo, praktički doslovno - ma neću ja to s vama, nije to za vas -.-"
Ja bih voljela imati fantasy za lektiru. Može i s prijevodom, ako se već profesorima iz eng neda zabavljati s tim... prilično sam sigurna da bi bilo više petica iz hrvatskog
Ako već ne ASOIAF, i takve jako velike knjige - s kojima se 90% mojih vršnjaka ni ne može boriti, a kamoli da želi - dajte nam bar LOTR, koji nije TOLIKO velik...
__________________
:)
:)
moj album :)
nemo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 15:26   #65
Quote:
nemo123 kaže: Pogledaj post
Ako već ne ASOIAF, i takve jako velike knjige - s kojima se 90% mojih vršnjaka ni ne može boriti, a kamoli da želi - dajte nam bar LOTR, koji nije TOLIKO velik...
Čekajte malo, pa zar Tolkien nije ušao u školsku lektiru?
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 17:48   #66
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Čekajte malo, pa zar Tolkien nije ušao u školsku lektiru?
Ako je ušao u osnovnoškolsku lektiru, to se dogodilo nakon što sam ja završila osnovnu a ako je ušao u srednjoškolsku, onda mora da je tek za treću ili četvrtu godinu, jer ga ja još nisam srela na popisu
Iako, bilo bi lijepo da je
__________________
:)
:)
moj album :)
nemo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 08:35   #67
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Matija Antun Reljkovic...
Matija Antun tko?

Ja sam za lektiru u srednjoj pročitao možda ... pa jedno 4 knjige uvr'glave. Mislim Fedru, Dantea, Kafku i ... ne znam više. A imao sam uvijek 4 ili 5 iz hrvatskog jer bi neš politički srao kad god bi me pitali o čemu se radilo. Koliko se sjećam, doduše, u osnovnoj sam čitao gotovo sve.

Iskreno, ne znam kako napraviti lektiru zanimljivu klincima... slažem se da se čitati mora i da je to dio kulture, koji je pogotovo ovdje kod nas zanemaren, ali ne bih bio u koži profesorima hrvatskog koji na to moraju motivirati klince u srednjoj.

Ja zapravo ne volim baš književnost, izuzev fantastike (znanstvene, mitološke / epske), a pogotovo ne volim čamotinju, sjebanost i distopiju, tako da mi je bilo ali totalno nezanimljivo i, kako bi Srbi rekli, smor čitati Karenjinu, Zločin i kaznu, Krležu, zapravo skoro bilo što što je bilo u lektiri. Tada sam imao osjećaj (a i sada pomalo) da je lektira bila neki korektivni element uveden da bi mladi duhovi shvatili da je svijet težak, sjeban, da ti baca kajle i da treba ili postat ludi ubojica ili se samoubit.

Može li me netko podsjetiti na jednu optimističnu knjigu iz lektire? Don Quixotea ne računam jer je on lud. To nije optimistično.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 11:23   #68
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Može li me netko podsjetiti na jednu optimističnu knjigu iz lektire?
Voltaire: Candide ili optimizam
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 12:07   #69
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Voltaire: Candide ili optimizam
Jedna od rijetkih knjiga koju su gotovo svi iz mog razreda pročitali.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 14:16   #70
URSULA LE GVIN

skoro bilo koja njena knjiga bi mogla ući u lektiru
Čapljino oko naprimjer
Lijeva ruka tame
Grad opsjena

skoro sve iz hainskog ciklusa...

Lathe of heaven bi mogao isto tako
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 15:57   #71
Quote:
Zeljkoo kaže: Pogledaj post
skoro bilo koja njena knjiga bi mogla ući u lektiru
Što točno znači “mogla bi ući u lektiru”?
Moram priznati da mi dotična autorica još nije pala šapa, pa me zanima po čemu je tako posebno dobra.
S jedne strane, naime, zagovara se ulazak popularnih djela u lektiru. To nije loše jer se klince tjera da čitaju ono što bi ionako pročitali, uz analizu pročitanog koja bi ih natjerala da razmisle o tome. Tu spada, recimo, Harry Potter.
S druge strane postoji nekakav znanstvenofantastični kanon koji obrađuje pojedine teške teme. Koliko god to bilo zanimljivo nama ljubiteljima, pitanje je koliko to ima smisla naturati ostalima.

Izgradnja kvalitetnog popisa lektire traži balans između tih ekstrema i traži knjige koje su vezane uz određene teme koje se protežu kroz određenu fazu obrazovanja i intelektualnog razvoja, a istovremeno dovoljno pitke i zanimljive prosječnom čitatelju.
Ja sam tako predložio Ilium jer je s jedne strane vrlo čitak i zanimljiv, a s druge te uvodi kako u klasičnu grčku književnost, tako i u Shakespearea i Prousta. Iz te sam knjige naučio više o Shakespeareu nego na istoimenu kolegiju na studiju engleskog. Istina, riječ je o vrlo lošem kolegiju, no ipak.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 18:17   #72
Može od LeGuin i The word for world is forest kao Avatar prije Avatara
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 11:52   #73
jaoj kako sam to zaboravio pa čisti avatar aaaaaaa
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 11:55   #74
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Što točno znači “mogla bi ući u lektiru”?
Moram priznati da mi dotična autorica još nije pala šapa, pa me zanima po čemu je tako posebno dobra.
dobra je što je je pravu književnost uvela u SF ako tako smijem reći tojest SF je uvela u književnost

nisam književni teoretičar... probaj pročitati jednu njenu knjigu i sve ćeš shvatiti
uzmi šumu čapljino oko ili lijevu ruku tame

mogla vi ući znači ako se odluče da je ubace u školsku lektiru mogu uzeti koju god žele knjigu
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 15:49   #75
Quote:
Zeljkoo kaže: Pogledaj post
dobra je što je je pravu književnost uvela u SF ako tako smijem reći tojest SF je uvela u književnost
Da? Kako to misliš?
Quote:
mogla vi ući znači ako se odluče da je ubace u školsku lektiru mogu uzeti koju god žele knjigu
Jasno mi je što to znači, no nije mi jasno po kojim kriterijima.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 16:21   #76
nažalost ne baratam dovoljno s književnom teorijom da bih sada mogao ovdje napisati traktat
jednostavno rečeno njen stil, izbor tema, kreativnost navode na to da je živući klasik... u najmanju ruku budući klasik
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 18:21   #77
Stanislav Lem, Frederik Pol, Kurt Vonegat i braca Strugacki... to bih ja uveo u lektiru...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 16:40   #78
Ima li ima netko možda sastavljenu lektiru oliver twist ako ima molila bih za pomoć.treba mi sadržaj knjige,gledala sam po internetu,ali nisu baš dobro napisani.ako mi netko može pomoći bila bih mu jako zahvalna.Može i na pp
Plizzzzz
lili43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 18:08   #79
Quote:
lili43 kaže: Pogledaj post
Ima li ima netko možda sastavljenu lektiru oliver twist ako ima molila bih za pomoć.treba mi sadržaj knjige,gledala sam po internetu,ali nisu baš dobro napisani.ako mi netko može pomoći bila bih mu jako zahvalna.Može i na pp
Plizzzzz
Mislim da imaš temu za ovo na književnosti ili u kutku za školarce i studente, nemam dojam da će ti itko ovdje moći pomoći s tim ^^ 
btw...Zadnji put kad sam provjerila, Oliver Twist nije bio sf

Nisam provjeravala baš sve, ali mislim da na lektire.org imaš o tome, a obično se kod njih nađe dobrih stvari napisanih
__________________
:)
:)
moj album :)
nemo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 21:21   #80
Profesori ne vole normalne nesadističke knjge kao lektiru uopće a kamoli nešto od SF-a
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.