Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 09:16   #201
Opet trabunjate o poštenju , kakve to ima veze sa rješavanjem problema bespravne gradnje koja se vuće 30-40 godina.

I daj zapamtite više i zauvijek , legalizacija će se provesti po 1 kn ili simbolično .

Isto su napravile i slvenija , srbija , italija , poljska, makedonija jer drugačije nejde .

Pogotovo danas kada je 30% građana u siromaštvu a ostali će do kraja godine.

i molim vas nemojte više lemetirati o poštenju jer su i građani gore navedenih zemalja isto pošteni i isto su neki plaćali lihvarske dozvole a neki ne ali ovo je realnost !!!!
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 09:28   #202
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
I svi takvi objekti su se i dosada mogli legalizirati, zapinjalo bi kod realizacije koliko to košta. Arhitekt, geodet, komunalna naknada itd. Nitko nije glup da plati ako ne mora.

Ali tako se uštedi, pa kuća može biti sumanuto prevelika, 400m2, nek se vidi...dovršit će se samo prizemlje, ostatak je na djeci...koja će pobjeći prvom prilikom.

Realno waste of capital od strane ljudi, i dereliction of duty od strane države.



Ja sam uspio legalizirati nešto slično tražeći da mi jednostavno iziđu na teren i procijene kako građevina izgleda. Da je obnavljana i da se više nije kužilo da je stara, bio bi u problemu. Možda se može pozivati na svjedoke, neke stare babe u susjedstvu? To pali u sudskim sporovima.
i sa svjedocima smo probali.Ma nema šta nismo.i kod odvjetnika bili par puta.Ali nadam se da ćemo sad sve to riješit.
clliffi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 09:43   #203
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
Opet trabunjate o poštenju , kakve to ima veze sa rješavanjem problema bespravne gradnje koja se vuće 30-40 godina.

I daj zapamtite više i zauvijek , legalizacija će se provesti po 1 kn ili simbolično .

Isto su napravile i slvenija , srbija , italija , poljska, makedonija jer drugačije nejde .

Pogotovo danas kada je 30% građana u siromaštvu a ostali će do kraja godine.

i molim vas nemojte više lemetirati o poštenju jer su i građani gore navedenih zemalja isto pošteni i isto su neki plaćali lihvarske dozvole a neki ne ali ovo je realnost !!!!
Ako se provede po nekim smiješnim cijenama, dovodiš ostatak građana pred zid i revolt.
Kad tad će to doć na naplatu.
Ljudi samo sebe gledaju.
A to kaj je netko sad siromašan me boli briga.
Kad je gradio, što i kako je gradio ako nema para i bez GD?
__________________
Spalit INU, pa u Drinu!!!!
platinum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 10:20   #204
Quote:
platinum kaže: Pogledaj post
Ako se provede po nekim smiješnim cijenama, dovodiš ostatak građana pred zid i revolt.
Kad tad će to doć na naplatu.
Ljudi samo sebe gledaju.
A to kaj je netko sad siromašan me boli briga.
Kad je gradio, što i kako je gradio ako nema para i bez GD?
A gradjani nisu pred zidmo kada svi placamo porez a todoricu se 400 miliona otpise, nismo pred zidom kada se trinaest milijardi spiskanih kuna u brodogradnju bez pitanja podjeli svima kao javni dug.

Ja ti kazem Kako ce biti ,jedno su zelje drugo realnost.

Opet ponavljam isto su napravile slovenija,poljska,italija,srbija makedonija.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 10:25   #205
Kao što rekoh, ne živimo u normalnoj državi, ali svi smo takvi.
Dakle, mi kao narod smo idioti, takvi nam državu vode i na kraju, takvi su nam glavni poduzetnici.
Začaran krug koji se vrti i balon koji će uskoro puknuti.
A onda ćemo svi bit u komi radi svega što si naveo, plus još masa stvari koje se dešavaju.
Samo to je ono, nitko neće da se od njega počne. A tako nejde...
__________________
Spalit INU, pa u Drinu!!!!
platinum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 10:37   #206
Ne treba podvuci crtu i reci do tog datuma je bilo ovako a sada okrecemo novu stranicu jer po starome vise nejde.sanirati proslost i krenuti dalje.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 12:17   #207
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Treba ipak reći da je za erupciju bespravne gradnje prije svega kriva - država.
Država je desetljećima postavljala nerazumna ograničenja . Na većini područja , gradskih i ruralnih, bila je 'privremeno' zabranjena bilo kakva gradnja, (dok se ne donesu planovi, ili iz drugih razloga). Ljudi jednostavno ne mogu čekati desetljeća da im se odobri gradnja. To je rak-rana našeg društva, jer se problem nije rješavao niti prije 30 godina.
Nije istina da (većina) ljudi nisu željeli graditi s dozvolom. Dozvolu jednostavno nisu mogli dobiti.

I treba ipak razlikovati bespravne gradnje. Većina građana gradila je ili dograđivala objekte za svoje potrebe, više manje u skladu sa nekim regulama urbanizma .
Bezobzirna manjina zloupotrijebila je činjenicu velike rasprostranjenosti bespravne gradnje pa su počeli graditi bilo što (preveliko) i bilo gdje (i preko međe, i na prometnicama, pomorskom dobru, parkovima prirode,...).
TAKO JE!
Negdje su prostorni planovi napravljeni tek 2002-05te, a do tad nisi mogao dobit dozvolu.
dočekaš unuke a nemožeš gradit kuću.
većina bespravne gradnje iz 80tih su "normalne" kuće koje nikome ne smetaju i uklapaju se. kaos počinje 90tih, kad se ne poštuju ni ljudski ni božji zakoni ( jer su neki likovi došli do love pa misle da mogu kako hoće)+ bum vikendica i apartmana koje su uglavnom kaotična preizgrađena gradnja


Quote:
clliffi kaže: Pogledaj post
Naš slučaj je da je prizemnica izgrađena 1966.g.bez papira jer tada nije trebalo imati dozvolu.Kad smo mi 2000.g.htjeli dignuti kat nastaju problemi.Nemožemo dokazat da je kuća građena 1966. Sedam godina smo se borili trčali,plaćali i na kraju ništa. I sagradili smo nelegalno kat. A sada ćemo platiti i za prizemlje i kat kao da je sve nelegalno. A prizemlje je legalno samo oni nemaju snimak. Imaju snimak iz 65.g. i snimak iz 71.g. I nema šta nismo probali ali jednostavno nismo uspjeli.Čak smo i potvrdu nosili da su bili prijavljeni na toj adresi ali ne priznaju. Rekli su da donesemo račune od struje ili vode ali ni vode ni struje nije bilo!!!!
Ja ne kažem da treba graditi nelegalno ali kad ti država jednostavno nedaje drugo rješenje....
odi pitat u ured za dozvole što točno trebaš, uglavnom kod mene za kuće starije od 68 a bez dozvole treba arhitektonski snimak stanja, iskaz sudskog vještaka građevinske struke da je kuća starija od 68 (po načinu gradnje) te 2 svjedoka+ javni bilježnik

Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
I svi takvi objekti su se i dosada mogli legalizirati, zapinjalo bi kod realizacije koliko to košta. Arhitekt, geodet, komunalna naknada itd. Nitko nije glup da plati ako ne mora.

a
a kolko tek dođe novaca i živaca sredit zemljišne knjige. ne možeš legalizirat kuću koja je na zemljištu koje je 1/na pokojnom djedu a ostatak na njegovoj braći, rođenim u austro-ugarskoj

Quote:
laser kaže: Pogledaj post
A gradjani nisu pred zidmo kada svi placamo porez a todoricu se 400 miliona otpise, nismo pred zidom kada se trinaest milijardi spiskanih kuna u brodogradnju bez pitanja podjeli svima kao javni dug.

Ja ti kazem Kako ce biti ,jedno su zelje drugo realnost.

Opet ponavljam isto su napravile slovenija,poljska,italija,srbija makedonija.
tako je!
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 12:30   #208
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
...
Država je desetljećima postavljala nerazumna ograničenja . Na većini područja , gradskih i ruralnih, bila je 'privremeno' zabranjena bilo kakva gradnja, (dok se ne donesu planovi, ili iz drugih razloga). Ljudi jednostavno ne mogu čekati desetljeća da im se odobri gradnja. To je rak-rana našeg društva, jer se problem nije rješavao niti prije 30 godina.
Nije istina da (većina) ljudi nisu željeli graditi s dozvolom. Dozvolu jednostavno nisu mogli dobiti.
...
Ma vidi ti hudobu od države

Na našem području (Istra) domaći ljudi nisu gradili bez ikakvih "papira", možda eventualno nešto dograđivali/nadigrađivali, ali imamo cijela vikendaška naselja (u obalnom pojasu 70 m od mora) koja su sagradili mahom strane državljane. E, da pitaju mene - sve nezakonite objekte u pojasu 70 m od mora treba srušiti.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 12:48   #209
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
Ne treba podvuci crtu i reci do tog datuma je bilo ovako a sada okrecemo novu stranicu jer po starome vise nejde.sanirati proslost i krenuti dalje.
Ta crta je podvučena 15.2.1968.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 13:24   #210
Ta crta nije podvučena nikada , da bi je podvukli moraju imati sređene knjige, efikasne inspektorate i redovito uklanjanje nelegalne gradnje. To do sada nije imala ni ona a ni ova država i zato se i našla u situaciji u kojoj je, broj nelegalnih objekata je dostigao razinu da se u razumnom vremenu ne može ukloniti, knjige su u rasulu i nemogu se srediti dok se ne rješi pitanje nelegalnih objekata. Ako hoće zapravo podvući crtu (a hoće, ne zbog nas nego EU) morati će se legalizirati što ima (ili bar da se broj nelegalnih svede na razinu koju je moguće ukloniti, a to se neće dogoditi po ovim uvjetima) morati će se srediti građevinska inspekcija... nije dovoljno reći samo podvlačimo crtu to ti je ona pas rekao pas porekao. Država nema vremena njoj se žuri da legalizira i zato ljudi samo polako i pametno.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:17   #211
Quote:
platinum kaže: Pogledaj post
Ljudi, zakoni države su da se poštuju.
Točka.
Čovječe, država i zakonodavci moraju usvajati zakone i propise koji su provedivi u praksi.
Kod nas je birokratizirani državni aparat sustavno donosio zakone koji se ne mogu sprovesti i koji su namjerno nedorečeni - da bi državni birokrati imali veliko diskrecijsko pravo u provedbi (plodno tlo za primati mito).

Quote:
I ja većinom pričam o ljudima koji su zadnjih 20-ak godina gradili, ne to kaj je netko 50.-ih sagradio nešto pa se spori.
Ne znaš ti o čemu pričaš. Vjerojatno nikada nisi gradio ili ganjao razne besmislene suglasnosti za dozvolu.
I u zadnjih 20-tak godina trebao si , evo npr. u Zagrebu , cijelu vječnost - deset godina - da istjeraš građevinsku dozvolu.
Quote:
To što tebi to ne paše, ne znači da možeš svjesno kršiti zakone ove države.
Ja ih uglavnom i nisam kršio, i sada se osjećam kao budala - ganjao sam dozvole godinama, i sve puno platio. A sada drugi koji su gradili bespravno traže legalizaciju za jednu kunu?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:53   #212
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Čovječe, država i zakonodavci moraju usvajati zakone i propise koji su provedivi u praksi.
Kod nas je birokratizirani državni aparat sustavno donosio zakone koji se ne mogu sprovesti i koji su namjerno nedorečeni - da bi državni birokrati imali veliko diskrecijsko pravo u provedbi (plodno tlo za primati mito).
Po tome su sve kuće u HR bez građevinske dozvole.


Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ne znaš ti o čemu pričaš. Vjerojatno nikada nisi gradio ili ganjao razne besmislene suglasnosti za dozvolu.
I u zadnjih 20-tak godina trebao si , evo npr. u Zagrebu , cijelu vječnost - deset godina - da istjeraš građevinsku dozvolu.
Jesam, i nije istina da mi je trebalo 10 godina za GD, zato, molim te...

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ja ih uglavnom i nisam kršio, i sada se osjećam kao budala - ganjao sam dozvole godinama, i sve puno platio. A sada drugi koji su gradili bespravno traže legalizaciju za jednu kunu?
Neće bit za kunu. Iako, neka legaliziraju one normalne objekte, neka plate sve kao i mi i neka plate kaznu za bespravnu gradnju. Ja sretan.
Svima preblizu obale, u parkovima prirode i sl rušiti bez jebemti i svima debelo naplatiti i rušenje i kazne
__________________
Spalit INU, pa u Drinu!!!!
platinum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:02   #213
Platinum jesi ti uopće svjestan da je legalizacija već sada zapravo jeftinija nego što je vađenje regularnim putem (po novom prijedlogu zakona)?
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 18:42   #214
Quote:
platinum kaže: Pogledaj post
Po tome su sve kuće u HR bez građevinske dozvole.
60 - 70 % građevina u RH je bar djelomično izgrađeno ili dograđeno, i samim time - bez odgovarajuće dozvole.
Imaš čak i apsurdne situacije - stara seoska gospodarstva, čak i ako baš ništa nije građeno u proteklih 50 godina, nisu u skladu sa prostornim planom, jer nemaju formiranu građevinsku česticu. Takvih slučajeva ima u RH na stotine tisuća.

Quote:
Jesam, i nije istina da mi je trebalo 10 godina za GD, zato, molim te...
Možda si imao sreće pa imao relativno ažuriranu gruntovnicu, i dobru, liberalnu lokalnu upravu.
Dobro znam o čemu pričam, jer sam se pomalo bavio time (gradnjom, ali više gradilištima i sređivanjem papirologije (ali ne po sistemu 'gruntovec', nego legalno!). Većinom sam 'pucao' na parcele koje su 'nalo spetljane' u gruntovnici (takve su bile jeftinije, ali zapravo većina neizgrađenih čestica u većim gradovima ima neku 'manu'). U prosjeku mi je trebalo 2,5-4 godine da riješim gruntovnicu (zk ispravni postupak, usklađenje katastra i gruntovnice,porovedi ostavinu, itd.). Govorim o vremenu kada se upis običnog kupoprodajnog ugovora čekao po 4 godine.
A sa građevinskom je bila lutrija - od 1,5 - 4 godine . Tada je još bila i lokacijska - dvostruka procedura! Ili te yebu susjedi (iako gradiš 3 m od međe, a oni imaju objekt na međi!), ili dođe novi GUP pa čekaj , ili detaljni planovi, ... Igre bez granica.


Quote:
Neće bit za kunu. Iako, neka legaliziraju one normalne objekte, neka plate sve kao i mi i neka plate kaznu za bespravnu gradnju. Ja sretan.
Svima preblizu obale, u parkovima prirode i sl rušiti bez jebemti i svima debelo naplatiti i rušenje i kazne
Kako kaže MiNa8, neke stvari su već sada puuuno jeftinije. Evo, npr geodet će za legalizaciju uzeti max 3-4000 kn (možda i manje, po meni bi trebalo biti do 1000 kn i natječaj po katastarskim općinama).
Ako si gradio po svim regulama između 2003. i 2008. geodet te ukupno koštao preko 20000 kn.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 19:08   #215
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Ta crta je podvučena 15.2.1968.
Nisam siguran da je ova državica tada osnovana .
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 20:58   #216
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je ova državica tada osnovana .
A jok, '91 je bio auzmeš i nijedan stariji pravni akt više ne vrijedi. Moram se neki dan sjetiti upisati u milion vlasničkih listova jer su se navodni "vlasnici" knjižili prije '91, u prljavoj Jugoslaviji.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 08:14   #217
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
A jok, '91 je bio auzmeš i nijedan stariji pravni akt više ne vrijedi. Moram se neki dan sjetiti upisati u milion vlasničkih listova jer su se navodni "vlasnici" knjižili prije '91, u prljavoj Jugoslaviji.
Je prase sreća je da smo se u ovih 40 godina razvili u gospodarsku silu , poštujući zakone i regulen kao rijetko koja zemlja .

Pa švicarsku bi uništili za pet godina , a nakon 40 samo bi ostao prah i pepeo.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 22:03   #218
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Platinium, svaka Ti je na mjestu.
Kako bi neki ljudi selektivno poštivali zakone ove Države, pa to nije normalno...

Naravno, kad su "prava" u pitanju, jako su glasni. No, obaveze bi poštivali vrlo selektivno.

Moralna bijeda i jad.

@ehinus, nadam se da će te ta "bagra" jako lijepo oplesti.
A to da ti "nemogu" ništa, objesi macanu o rep.
ti sigurno radis u drzavnoj upravi... e nemogu mi nista... ja mrzim hrvatsku drzavu .... dabogda propala.....pa da nas okupiraju slovenci da im budemo robovi.
ehinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 07:49   #219
Quote:
ehinus kaže: Pogledaj post
ti sigurno radis u drzavnoj upravi... e nemogu mi nista... ja mrzim hrvatsku drzavu .... dabogda propala.....pa da nas okupiraju slovenci da im budemo robovi.

Ne, ja radim u privatnoj firmi kojoj je ova država svojim pogodovanjem uvoznicima svega i svačega navelike naškodila, i koja je od 11000 zaposlenih došla na 2000. No, to nije razlog da mrzim državu u kojoj sam rođen i u kojoj živim cijeli život. Isto tako, to me ne spriječava da sam legalist i da poštujem zakone države u kojoj živim.

Jer; što možeš očekivati od države od koje samo tražiš, a ništa joj ne bi dao?

A na onu tvoju, da ti nemogu ništa (očito je poštenje obrnuto proporcionalno sa pismenošću ), gadno se varaš...
Itekako ćeš platiti...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 11:20   #220
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post

Jer; što možeš očekivati od države od koje samo tražiš, a ništa joj ne bi dao?

A na onu tvoju, da ti nemogu ništa (očito je poštenje obrnuto proporcionalno sa pismenošću ), gadno se varaš...
Itekako ćeš platiti...
Prvi bold, bez komentara

Drugi bold: jel ti shvaćaš šta si time rekao?
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:47.