Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2012., 16:50   #121
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Pa ljudi se samo ponašaju racionalno. Idiot je tko se tako ne ponaša.
Platio jako puno, platio malo, ili ne platio ništa (ako si nezaposlen, ili klošar, ili što već) dobiješ istu uslugu.
Zašto je problem da bude neki minimum za sve, a tko ima neka si plati bolje i više.

Isto tako , zdravstveno osiguranje trebalo bi praviti razliku u osiguravanju onih koji su pretili, ili drugačije zanemaruju zdravlje (pretjerani alkohol, cigarete, droge).

Ako je to racionalno, tada je racionalno i od države da im ne pruži uslugu. Nisam siguran da je itko ovdje predložio potpuno ukidanje usluge, minimalnu bi dobili svi, ali ne i maksimalnu. Najbolje bolnice i liječnici bili bi rezervirani za one koji plaćaju.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 17:01   #122
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Ako je to racionalno, tada je racionalno i od države da im ne pruži uslugu. Nisam siguran da je itko ovdje predložio potpuno ukidanje usluge, minimalnu bi dobili svi, ali ne i maksimalnu. Najbolje bolnice i liječnici bili bi rezervirani za one koji plaćaju.
Mda. Svim penzićima, nezaposlenima i inim koji nemaju bar milijun kn na računu ponudimo opciju, bolnu prirodnu smrt ili velikodušnu eutanaziju sa euforičnom dozom morfija.

Hebemti, nebi htio biti grub ali poželim da jednog dana budeš vrlo bolestan i bez kinte. Pa onda malo popričajmo o tvojim svjetonazorima.

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 13.09.2012. at 17:10.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 17:11   #123
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Gle, i moja je reakcija kad čitam ovdje kako ljudi pišu da u Hr moguće ekspresno dobiti terapiju/otići na operaciju jer ja sa sumnjom na karcinom trebala čekati više od 6 mesjeci samo na biopsiju. Očito, nisu svima u svugdje dostupna ista razina usluge i da ta razina ne ovisi o visini zdravstvenog doprinosa koji plaćamo. Tako ja bez obzira na to da kod nas postoji sustav solidarnog osiguranja jednog dana ako ostanem bez novca neću imati niti adekvatnu zdravstvenu skrb, bez obzira da sam dosada uplatila na račun zdravstvenog osiguranja veliku kuličinu novca.

Da se razumijemo, ne zagovaram da onima tko ne plaća zdravstveno osiguranje ukine zdravstvena pomoć. ali očito da je nešto trulo u hrvatskom sustavu zdravstvenog osiguranja.
Podigla sam nalaz! Gledam ga, nešto mi zvoni. Gruntam! Ovo nije dobro! Odem do svoje lječnice. Da mi uputnicu za urologa. Odem na šalter urologije. Kaže mi kod ovog liječnika je čekanje mjesec i pol, kod drugoga dva. Kažem. Oprostite imam ovaj nalaz, čini mi se hitno. Onda, gospođo, stanite pred ona vrata i pričekajte pet minuta. Pričekam. Izađe sestrai i pozove me u ordinaciju. Ultrazvuk i nekakva analiza mokrače. Sve gotovo za petnaest, dvadeset minuta. Sve u redu. Ozbiljno je shvatio početni nalaz i uputio me što dalje činiti.
Ja uvijek uljudno pitam i svi me upute. Svugdje sam išla. I na nuklearnu medicinu. Moja lijčnica je rekla da više ništa ne treba, da je sve u redu, da je to sve od urođene tanke membrane u bubrezima. Savjet obitelji je zasjedao i ja sam otišla na još jedano skupo i detaljno snimanje, sloj po sloj, jako puno zračenja. Opet urologu! Sve u redu. Jesam li bila pametna?
__________________
LJUDMILA ULICKA: Daniel Stein, prevoditelj
Treba pročitati!
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 17:12   #124
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Hebemti, nebi htio biti grub ali poželim da jednog dana budeš vrlo bolestan i bez kinte. Pa onda malo popričajmo o tvojim svjetonazorima.


U ovakvom sustavu kroz nekoliko godina više nećeš dobivati uslugu, imat ćeš svoju karticu i osiguranje, ali vrata će biti zatvorena, jer bolnica nije platila milijardu kuna duga. Već sada dolazi do prekida isporuka lijekova bolnicama zbog neplaćanja.
Onda ćeš tražiti način kako opet uspostaviti zdravstveni sustav, i neće ti više pasti na pamet da bude za sve besplatan.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 17:30   #125
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerovati.

Van navedenih primjera teško bolesnih poznanika, moj punac je sa uputnicom iz DZ Sinj otišao u KBC Split (Firule) sa sumnjom da bi madež na nozi mogao biti zloćudan. Isti mu je odstranjen u roku od 7 dana a nalaz biopsije (srećom benigni) je dobio unutar 30 dana. Sve na temelju uputnice, bez veza, mita i korupcije.
Ja nisam imala uputnicu jer mi liječnica opće prakse niije htjela uputiti na nikakve pretrage jer sam imala normalnu temperaturu i normalan tlak

Pa sam otišla kod privatnika koji mi je napravio ultrazvuk, dignuo je frku zbog onog što se vidjelo i ja sam s njegovim nalazom otišla na svoju ruku u bolnicu u Puli na centralno naručivanje. Tamo su od mene tražili uputnicu (koju nisam imala) ali sam imala uputnicu kod specijalista kod kojeg sam se naručila prije skoro godinu jer sam imala sumnjivu krvnu sliku, i srećom je pregled kod specijalista bio mjesec nakon onog alarmantnog ultrazvuka. Taj specijalist mi napravio ultrazvuk sam i iz istih stopa mi je dao uputu za citološku punkciju, biopsiju i što sve ne, pa sam opet išla na centralno naručivanje gdje su me naručili na sve traženo, ali sa razmacima od 1-2 mjeseca. U međuvrijemenu sam se liječila kod ayurvedskog doktora. To je počelo prije 5 godina.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 17:30   #126
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
U ovakvom sustavu kroz nekoliko godina više nećeš dobivati uslugu, imat ćeš svoju karticu i osiguranje, ali vrata će biti zatvorena, jer bolnica nije platila milijardu kuna duga. Već sada dolazi do prekida isporuka lijekova bolnicama zbog neplaćanja.
Onda ćeš tražiti način kako opet uspostaviti zdravstveni sustav, i neće ti više pasti na pamet da bude za sve besplatan.
Financijska sranja definitivno postoje ali to nije razlog za gašenje postojećeg sustava. Uostalom, već sam negdje spomenuo kako je daleko veći problem u tome što se ne plaćaju doprinosi kako spada nego li tko, koliko i kakvih zdravstvenih usluga zaslužuje. Stvari ipak treba posložit nekim redom.

Da je Kerum 10 milijuna eura prelio u plaće djelatnika umjesto u jahtu s kojom se bahati tek desetak dana godišnje, zdravstveni sustav bi sigurno bolje funkcionirao. Ma boli njega pipi. Ako mu koji djelatnik rikne, naći će on za 3000 kuna barem desetak kandidata. E sad, što tu ne štima, zdravstvo ili moral?

Kao zadovoljština mi ostaje činjenica kako je Smrt najveći komunist. Njoj su svi jednaki.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 18:14   #127
Bio je taj Ćorušić, ne, iskren kao da i danas nije tako....

Tako su Hebrang i Šprem dobili sve infomacije o svojoj bolesti i savjete kako i gdje se liječiti. Oni sva sreća imaju novaca pa su si to mogli i platiti. Kao da bi običnom čovijeku nešto takvo rekli, ne bi da ne moraju onda slušati kako se ljudi žale i tražiti da im HZZO to plati...

Imamo dosta neracionalosti u bolnicama kod zapošljavanja nebolničkog osoblja, nabava lijekova, ugradbenog materijala, uređaja, ali onda imamo apsurd da ono što je jeftino nije kvalitetno, onda održžavanje, nabava i potrošnja hrane, goriva, sredstava za higjenu, namještaja....

Uglavnom moramo znati cijenu, nešto finacirati da svi mogu koristiti, a nešto možemo i plaćati, ali ništa bez standardizacije usluga i bolnica... I pacijent ima pravo na punu informaciju o svom stanju, a roditelji i skrbnici za djecu ili za one za koje skrbe.
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 20:21   #128
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Financijska sranja definitivno postoje ali to nije razlog za gašenje postojećeg sustava. Uostalom, već sam negdje spomenuo kako je daleko veći problem u tome što se ne plaćaju doprinosi kako spada nego li tko, koliko i kakvih zdravstvenih usluga zaslužuje. Stvari ipak treba posložit nekim redom.

Da je Kerum 10 milijuna eura prelio u plaće djelatnika umjesto u jahtu s kojom se bahati tek desetak dana godišnje, zdravstveni sustav bi sigurno bolje funkcionirao. Ma boli njega pipi. Ako mu koji djelatnik rikne, naći će on za 3000 kuna barem desetak kandidata. E sad, što tu ne štima, zdravstvo ili moral?

Kao zadovoljština mi ostaje činjenica kako je Smrt najveći komunist. Njoj su svi jednaki.


Kad bi kvaliteta zdravstvene usluge ovisila o visini doprinosa, tada bi ljudi bili motiviraniji plaćati ih. Ako ti je svejedno platio, ne platio, tada ćeš pokušati sve da ne platiš.
Kerum nema razloga zbog kojeg se ne bi prijavio na minimalnu plaću.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 20:32   #129
Ja sam za univerzalnu zdravstvenu skrb. Ne bih zeljela zivjeti u zemlji u kojoj ljudi ne mogu doci do zdravstvene njege.

Having said that, mislim da bi morala postojati standardna skrb za sve i visa razina za one koji placaju puno. Nesto kao u Njemackoj, gdje vam privatno tj. dodatno osiguranje omogucava brze narucivanje, primarijusa itd.

Ja, tj. moj poslodavac, placam jako, jako puno za zdravstveno. Vise nego na bilo koje privatno top-notch zdravstveno za koje smo placali u raznim drugim zemljama. Iz principa ne zelim placati dopunsko, jer mi se to zaista cini suludim.

A usluga koju za to dobivamo? nezamislivo mi je, da kad dodjem s djetetom slomljene ruke u bolnicu, da mi kazu da nemaju ni paracetamol protiv bolova, da nemaju bas nista.

Uglavnom, to tako dalje ne ide. Kao sto je netko napisao, za koju godinu doci cemo s iskaznicom u bolnicu, ali cemo naci zatvorena vrata. POtrebna je hitna reforma.
mudramama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 03:21   #130
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Kad bi kvaliteta zdravstvene usluge ovisila o visini doprinosa, tada bi ljudi bili motiviraniji plaćati ih.
Ne bi, jer masa ljudi ne vidi dalje od svojih privatnih interesa vezanih za sadašnji trenutak. Na nepredvidive situacije u budućnosti, kao što je bolest, ne računaju. Problem nastaje kada i politačari ne vide dalje od svog nosa i sadašnjeg trenutka. Razvijene zemlje imaju strategiju razvoja za sljedećih 50 godina, Norvežani, npr.

Nisam sigurna da kod nas ikoga zanima što će biti za 50 godina. Neke ne interesira ni što će biti neposredno nakon isteka njihovog mandata.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 07:48   #131
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ne bi, jer masa ljudi ne vidi dalje od svojih privatnih interesa vezanih za sadašnji trenutak. Na nepredvidive situacije u budućnosti, kao što je bolest, ne računaju. Problem nastaje kada i politačari ne vide dalje od svog nosa i sadašnjeg trenutka. Razvijene zemlje imaju strategiju razvoja za sljedećih 50 godina, Norvežani, npr.

Nisam sigurna da kod nas ikoga zanima što će biti za 50 godina. Neke ne interesira ni što će biti neposredno nakon isteka njihovog mandata.
samo da dodam da ovo smatram odgovornošću obrazovnog susatava, odgojiti tolike generacije koje ne vide dalje od vlastitog dupeta u sadašnjem trenutku je ozbiljan propust.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 23:17   #132
Ovakav socijalizirani sistem zdravstva nije održiv, to je jasno. Ovo su razlozi:
1. Produžuje se ljudski vijek. Zajedno s time i očekivanja ljudi da će kvalitetno i zdravo živjeti,
2. Troškovi zdravstva rastu, zbog novih dijagnostičkih metoda i lijekova. To spašava živote, ali njihov ravoj i košta.

Sigurno je da ćemo morati sve više participirati u troškovima liječenja, i da ćemo morati sniziti troškove neracionalnog monopolističkog-državnog sustava koji imamo.
Ništa ne snižava cijene kao konkurencija. Zato je privatizacija sistema osiguranja jedini mogući put. Zašto se svi moramoosiguravati kod HZZO-a? Zašto samo HZZO dila lovu od prikupljenih doprinosa? Zašto nije moguće osigurati se od zdravstvenih rizika za razne cijene i razne rizike kod raznih osiguravatelja?
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 23:20   #133
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ne bi, jer masa ljudi ne vidi dalje od svojih privatnih interesa vezanih za sadašnji trenutak.
A čije interese da vidim - tvoje? Pls, nemoj ti gledati što je u mom interesu. Bolje je za mene.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 11:31   #134
samo par ispravaka
@lacosta ne plaćaš ti osnovno zdravstveno osiguranje (OZO) nego poslodavac, jedino ako si poslodavac onda plaćaš za sve svoje radnike , a i za sebe naravno ako si na plaći u tvrtci
@Kanzas po novom ako isplaćuješ dobiti plaćaš i dodatnih 12% poreza+prirez tj. državati odmah uzme 20%, a ako si isplatiš dobiti još 12% poreza i prirez

tako da treba krenut s malo drugačijim premisama u raspravu tj. država zaračunava za OZO po radniku poslodavcu na temelju bruto plaće porez od 13% (do 6 mjeseca 15%) koji ide iz prihoda tvrtke nikako iz bruto plaće radnika

tako da svi malo trebaju smanjit doživljaj oko ovog

osnovno zdravstveno osiguranje (OZO) je porez ma kako ga mi inače zvali i plaćaju ga poslodavci iz prihoda tvrtke (način na koji se primjenjuje)

država ga priznaje kao trošak pa tvrtka ne plaća 20% poreza na njega

edit: tako da kako je ovo postavljeno čak je i povoljno za poslodavce
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen

Zadnje uređivanje ceha : 18.09.2012. at 11:43.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 18:17   #135
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
samo par ispravaka
@lacosta ne plaćaš ti osnovno zdravstveno osiguranje (OZO) nego poslodavac, jedino ako si poslodavac onda plaćaš za sve svoje radnike , a i za sebe naravno ako si na plaći u tvrtci
Znači nije govno, nego se pas posrao.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 18:37   #136
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
samo par ispravaka
@lacosta ne plaćaš ti osnovno zdravstveno osiguranje (OZO) nego poslodavac, jedino ako si poslodavac onda plaćaš za sve svoje radnike ,
Ta spika da je bruto placa trosak poslodavca prolazi jedino u hrvatskoj.

NE ne placa to poslodavac nego ja svojim radom. Ako ja kostam poslodavca 8000 kuna bruto taj novac moram zaraditi ja, taj novac zaradujem ja i na kraju poslodavca je bas briga hoce li on uplatiti taj novac za MOJE zdravstveno ili ce ga dati meni da si radim s njim sto me volja.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 19:12   #137
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Ta spika da je bruto placa trosak poslodavca prolazi jedino u hrvatskoj.

NE ne placa to poslodavac nego ja svojim radom. Ako ja kostam poslodavca 8000 kuna bruto taj novac moram zaraditi ja, taj novac zaradujem ja i na kraju poslodavca je bas briga hoce li on uplatiti taj novac za MOJE zdravstveno ili ce ga dati meni da si radim s njim sto me volja.
Ako ti koštaš poslodavca 8000 kn brutto, onda to znači da on mora još doadatnih 1040 kn uplatiti u zdravstveni fond na iznos tvoje brutto plaće(13%).

Dakle zdravstveno nije uključeno u tvoju brutto plaću. Dakle ako ga poslodavac prestane plaćati tebi se brutto plaća neće povećati automatizmom već samo ukoliko poslodavac odluči da mu je zbog raznih poreza isplativije tebi dići plaću nego platit veći porez na dobit.

Dakle iz navedenog ispada da je taj novac vlasništvo poslodavca (odnosno firme), i da ukoliko ne bi bio obvezan po sadašnjim zakonima ga uplaćivati u zdravstveni fond(to je američki sustav, dakle nisu hrvatske spike) ti taj novac ni pod razno ne bi vidio u svojoj plaći ni neto ni bruto, osim ako to nije u interesu poslodavcu.

Zadnje uređivanje meritas : 18.09.2012. at 19:17.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 19:28   #138
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Dakle ako ga poslodavac prestane plaćati tebi se brutto plaća neće povećati automatizmom već samo ukoliko poslodavac odluči da mu je zbog raznih poreza isplativije tebi dići plaću nego platit veći porez na dobit.

Dakle iz navedenog ispada da je taj novac vlasništvo poslodavca (odnosno firme), i da ukoliko ne bi bio obvezan po sadašnjim zakonima ga uplaćivati u zdravstveni fond(to je američki sustav, dakle nisu hrvatske spike) ti taj novac ni pod razno ne bi vidio u svojoj plaći ni neto ni bruto, osim ako to nije u interesu poslodavcu.
U Americi imaš pravo na povrat dio uplaćenog novca iz zdravstvenog sustava ako u tekućoj godini nisi koristio nikakve zdravstvene usluge dok u ovoj đamahiriji se pozdraviš s tim novcem.


A da poslodavac prestane uplaćivati doprinose u ovom slučaju i zdravstveno ne može ti niti pustiti tvoj neto dio...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 19:30   #139
Dašak desničarskog razmišljanja iz HDZ-a.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 19:37   #140
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
s
tako da treba krenut s malo drugačijim premisama u raspravu tj. država zaračunava za OZO po radniku poslodavcu na temelju bruto plaće porez od 13% (do 6 mjeseca 15%) koji ide iz prihoda tvrtke nikako iz bruto plaće radnika
13% od čega?

Zašto onda svi s različitim plaćama imamo različite cifre uplate u zdravstveno?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.