Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2017., 13:39   #81
Mislim da, ako želimo valjanu historiografsku a ne političku raspravu, treba davati preciznije podatke (a ne općenito i nejasno "sve se više počinje baviti politikom", "dolazi u sukob s vlastima" - kakvi su bili prvi sukobi, zašto je bio optužen?), navesti najrelevantniju literaturu (mislim da je npr. za radoblje do uspostave NDH - koje može biti zanimljivo za historijsko istraživanje i promišnjanje, jer se manje obrađuje - Bogdan Krizman: "Pavelić i ustaše" još uvijek bitan izvor) i nekoliko osnovnih citata iz nje.

Naravno, to pod uvjetom da stvarno želimo historiografski promisliti njegovu pojavu, a ne pokušati ga rehabilitirati.

Očita je razlika prema Titu da je potonji bio vrlo uspješan kao vojskovođa, političar i državnik. Pavelić je pak jedino uspješno organizirao vlastiti bijeg.

To, naravno, ne znači da je historiografska analiza beskorisna.

Mogao si se baš suzdržati od dodatka o Židovima u ustašama. To su floskule, koje oni koji pokušavaju rehabilitirati ustaše i NDH stalno kopipejstaju.

● Koliko sam vidio da se spominje, supruga Ante Pavelića, Mara r. Lovrenčević imala je jednu baku Židovku. S 1/4 židovske "krvi" nije bila nearijevka po zakonima NJemačke i NDH. Ta je baka prešla na katoličanstvo prije udaje, tako da Mara sigurno nije bila ni pod kakvim utjecajem židovstva.

● Koji je to Franck bio u UHRO / Ustaškom pokretu?

● Gdje je izvor za tvrdnju da je Vjekoslav Servatzy bio Židov? Pogledao sam "Tko je tko u NDH" i malo po netu, ne vidim da se to spominje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 14:35   #82
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Ja, "kao desničar" mislim da je Pavelić crna mrlja Hrvatske povijesti. Čovjek bez previše nadarenosti u teškim trenucima. Na njegovu mjestu bih volio nekoga suptilnog poput Tita. Ipak se ne slažem da na njegov teror, ustaški, dolazi četnički odgovor, partizanski možemo reći, jer nakon raspada Kraljevine Jugoslavije, kao i "91. Srbi imaju oružje u rukama i prvi počinju vršiti zločine nad nesrbima...
Naravno da ne možeš jer ustaški i četnički pokreti u ratu pokazali su značajne količine savezništva. A i politička retorika im je jako slična. Plus obje strane su služile Talijanima.

Nekoliko puta sam pročitao životopis popa i četničkog vojvode Momčila Đujića i nedvojbeno je da su ustaše i četnici imali jako blisku suradnju u jako puno slučajeva.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Mom%C4...C4%90uji%C4%87
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 03:53   #83
Vec ima tema o Anti Pavelicu, "Ante Pavelic - ustaski poglavnik", https://www.forum.hr/showthread.php?t=778577

Koji je smisao da imaju dvije iste teme?
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 05:14   #84
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Naravno da ne možeš jer ustaški i četnički pokreti u ratu pokazali su značajne količine savezništva. A i politička retorika im je jako slična. Plus obje strane su služile Talijanima.

Nekoliko puta sam pročitao životopis popa i četničkog vojvode Momčila Đujića i nedvojbeno je da su ustaše i četnici imali jako blisku suradnju u jako puno slučajeva.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Mom%C4...C4%90uji%C4%87
Ako ćemo ići tom glupavom logikom onda nijedan Srbin nije stradao u Jasenovcu jer su Četnici i Ustaše blisko surađivali.

Nema tko nije izmijenio suradnju kod pojedinih bitaka u ratu 40-ih. Isto kao u ratu u Bosni 90-ih (ne mislim na zajednički rat Hrvata i Bošnjaka protiv Srba i hrvatsko-bošnjački rat). U pojedinim bitkama radi taktike se u jednom trenutku pomagalo Bošnjacima, a u jednom Srbima i tako su radile sve strane.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 05:20   #85
Uglavnom, Pavelic je kao i Tito crnja mrlja dvadesetog stoljeća u Hrvata. Eh da mi je vidjeti razvoj Hrvatske bez Ustaša i komunjarskih jugofila. Nadalje, mrzim i prisvajanja bošnjačkih balija kao islamiziranih Hrvata, kako od NDH (pa i od Starčevića, uopće me ne zanima kontekst tadašnjeg vremena) tako i od Jugoslavije (gdje se suptilno tjeralo Bošnjake da se izjašnjavaju kao Hrvati ili Srbi islamske vjere).
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 09:55   #86
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Ako ćemo ići tom glupavom logikom onda nijedan Srbin nije stradao u Jasenovcu jer su Četnici i Ustaše blisko surađivali.

Nema tko nije izmijenio suradnju kod pojedinih bitaka u ratu 40-ih. Isto kao u ratu u Bosni 90-ih (ne mislim na zajednički rat Hrvata i Bošnjaka protiv Srba i hrvatsko-bošnjački rat). U pojedinim bitkama radi taktike se u jednom trenutku pomagalo Bošnjacima, a u jednom Srbima i tako su radile sve strane.
Mišljenje si iznio, link pročitao nisi. Tipično.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 13:58   #87
U topicu o ustanku u Srbu pisao sam o tome, kako je paradoks da su se četnici i ustaše, koji su se slagali u tome da je adekvatan odnos između Hrvata i Srba nemilosrdna borba "do istrage vaše ili naše", već u proljeće 1942. našli kao saveznici protiv partizana.

David Sinčić, veliki župan Velike Župe Brigir i Sidraga, sa sjedištem u Kninu, koji je ostao bez realne vlasti zbog toga što su Talijani držali i vojnu i civlnu vlast, u veljači 1942. pisao je Paveliću: »Lučiti medju grkoistočnjacima komuniste od nekomunista. One koji nisu komunisti, makar bili četnici, nastojati svim silama pridobivati sebi ili barem mirnom životu. U koliko ovi, koji su za mir, i ne priznaju Državu Hrvatsku, ostaviti ih mirnima i čekati odluku rata (…) naš je (…) zadatak otrgnuti bar djelomično četnike ispod Talijana.« (cit. prema "Dossier Boričevac", 2012:441) On je uklonio iz vlasti u Kninu "agresivne ustaše" i vratio u službu dio službenika Srba, pravedno dijelio hranu idr. Organizirao je skup seoskih glavara, koji su potpisali izjavu o lojalnosti suradnji s vlastima NDH.

Sinčićevi napori imali su uspjeha. Četnički vođe dolaze na dogovore u Knin, te dogovaraju sudjelovanje u akcijama protiv partizana. U lipnju 1942. Sinčić je četničkim vođama Momčilu Đujiću, Branku Bogunoviću i Mani Rokviću predao po 100.000 kuna. Davao im je i oružje, municiju i hranu. Planovi zajedničke borbe domobrana, Talijana i četnika protiv partizana bili su detaljno razrađeni. Osobito su surađivali u srpnju u akcija protiv partizana na Dinari. Međutim, četnici su bili nezadovoljni jer im hrvatske vlasti ne mogu davati obilniju pomoć, pa su nastavili suradnju s Talijanima. (Dossier Boričevac, 2012:444-445)

(Citirao sam prema knjizi "Dossier Boričevac", urednik Josip Pavičić, koju sam čitao ovih dana; izvor je međutim knjiga Hrvoja Matkovića "Između Mačeka i Pavelića : Politički portret Davida Sinčića", iz koje su u zborniku prenesena dva poglavlja.)

Bila je to jedna neobična dinamika, da dođe do takve suradnje, koja ostaje do kraja rata - pa i poslije, jer je među vojnicima NDH koji su bježali na zapad bilo i nekoliko tisuća crnogorskih četnika.

Koji su razlozi? Ovdje nabacujem što se može spomenuti.

1. I četnici i ustaše su sklapali ugovore s Talijanima i ovisili o njima. Kasnije i s Nijemcima. I jedne i druge načelno je boljela ona stvar što se dva balkanska plemene međusobno kolju, ali htjeli su mir i red.

2. Partizani, predvođeni komunistima, postali su neočekivano snažni. Komuniste su i ustaše i četnici smatrali smrtnim neprijateljima.

3. S obe strane suradnja je bila privremena taktička mjera - otprilike kao sporazum Njemačke i SSSR-a 1939.. Obe stane čekale su kako će se rat velikih završiti, pa će onda nastaviti "etničko čišćenje" teritorija od onih drugih.

4. Četničke jedinice, iako su sve formalno bile povezane kao dio "Jugoslovenske vojske u otadžbini", nisu bile organizirane u jedinstvenu vojsku. Svaki je lokalni zapovjednik vodio svoju politiku. Njihov prvi interes bio je braniti svoje područje, selo ili skupinu sela. Tek nakon toga vezali su se uz politički program ili naciju. Zato nisu brinuli što ustaše i okupatori napadaju druge Srbe; pogotovo ako ih vode komunisti.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 19:01   #88
Mene zanima kakav je točno bio razvoj Pavelićeve i ustaške ideologije.
Dakle, zasad imam nekoliko mogućih viđenja:
1) Pavelić zapravo i nije bio neki nacionalist, već oportunist koji je nacionalizam koristio za postizanje osobne koristi - ali Ustaše osniva i povezuje s fašistima već 10-ak godina prije rata - a ne odaje baš dojam čovjeka koji bi bio u stanju toliko predvidjeti događanja
2) Pavelić kao ultranacionalist, fašist i genocidni ekstremist - na ovo ukazuju brojni zločini iz 2. svj. rata, no, s druge strane, odricanje od određenih djelova teritorija, suradnja s četnicima te poslijeratni dogovori sa Stojadinovićem ukazuju na to da Paveliću i nekim drugim ustašama Srbi, Židovi i ostale nepoželjne manjine zapravo i nisu toliko smetali
3) Pavelić kao idealist i domoljub koji je na zločine bio prisiljen zbog ratnih okolnosti - no opet, to ne objašnjava zločine nad Srbima, koji Nijemcima, koliko mi je poznato, i nisu bili nešto važni, kao ni brojne slučajeve u kojima se ustaše ponašaju krajnje nedomoljubno
4) ustaše počinju kao relativno umjeren nacionalistički pokret, no s vremenom se radikaliziraju i postaju genocidni ultranacionalisti
5) ustaše počinju kao relativno umjeren nacionalistički pokret, no u vrijeme rata se polakomljuju za vlašću, pozicijama, moći i novcem
6) ustaše kao fašističko-ultranacionalistički pokret koji se u vrijeme rata polakomljuje za vlašću, pozicijama, moći i novcem

Što bi od ovoga bilo najbliže istini?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 01:14   #89
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pavelić se praktično ne skriva, veze s ostalim ustašama slabe, tvrdi da nije znao za zločine i da je za zločine odgovoran Luburić. Teško je za povjerovat da ama baš ništa nije znao, ali moram primjetit da je njegov karakter održavao lakši oblik autizma, vrlo slično kao i kod Franje Tuđmana.
Na što konkretno misliš kada to kažeš?

Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Što bi od ovoga bilo najbliže istini?
Teško je reći. Možda je na početku i bio idealist, ali može biti i da je od samih početaka sve shvatio kao politički karijerizam. Ali ako i jest bio idealist na početku, onda se tih ideala odrekao radi vlastite koristi i položaja i sklopio pakt sa đavolom. Bježanje iz zemlje također pokazuje odsutnost ideala u tom periodu.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 12:47   #90
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Očita je razlika prema Titu da je potonji bio vrlo uspješan kao vojskovođa, političar i državnik. Pavelić je pak jedino uspješno organizirao vlastiti bijeg.


.

Kao prvo pitanje je tko je uopće bio Tito?, teško da bi slabo obrazovani bravar bio taj Tito, a i taj Tito je bio obična marioneta moćnih gospodara.

Paveliću je svakako krimen Bleiburg, ali postavlja se pitanje kako je uopće došlo do toga masovnog povlačenja vojske i civila i da li je on to organizirao?

Postoje teorije da je Pavelić bio mason.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 14:30   #91
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Kao prvo pitanje je tko je uopće bio Tito?, teško da bi slabo obrazovani bravar bio taj Tito
Off-topic, ali kako se to često ponavlja, kratko ću odgovoriti.

Taj Tito je bio Josip Broz, rođen u Kumrovcu, sin Franje i Marije. Nijedan iole ozbiljnih Titov biograf to ne dovodi u pitanje.

Nije bio "slabo obrazovani bravar", nego metalski radnik, jer je, već na osnovnoj formalnoj razini, uz bravarski zanat završio i trogodišnju šegrtsku školu. To je za naše predodžbe vrlo malo, ali u ono doba najviše 10% mladića na području Hrvatske sticalo je nešto više obrazovanja od pučke škole (a djevojaka naravno znatno manje).

Nakon toga je radio kod dva dobra majstora u Zagrebu i proširio svoja stručna znanja. Zatim je dvije i pol godine proveo u "fremtu", kao lutajući radnik (neformalan, ali ugledan status za mladića u ono doba!), stičući iskustva u velikim industrijskim postrojenjima u razvijenim krajevima Austrougarske. Uz to je dobro naučio njemački, bavio se gimnastikom, mačevanjem (u čemu je čak postao majstor), učio plesati i svirati klavir, promatrao i učio manire viših slojeva građanskoga društva.

Puno je dakle radio na samoobrazovanju i može i danas biti primjer svakom mladom čovjeku. To razdoblje, kad je imao 19-21 godinu, očito je bilo izrazito važno za formiranje njegove osobnosti. Sigurno nije nevažno ni slijedeće razdoblje, kad služi austrougarsku vojsku, gdje ga nakon nekoliko mjeseci šalju na dočasnički tečaj i postaje vodnik, osvaja srebrnu medalju na prvenstvu cijele A-U vojske u mačevanju (protivnici su bili većinom plemići, koji su mačevanje učili od malih nogu) te se uz znanje njemačkoga i nešto "gospodskih manira" mogao nadati da će postati i časnik.

I kasnije je mnogo učio i obrazovao se. Ležeći bolestan u zarobljeništvu dulje od godinu dana, 1915.-1916, nije ljenčario, nego je pristojno naučio ruski, itd..

Quote:
a i taj Tito je bio obična marioneta moćnih gospodara.
Aha. A Julije Cezar je zapravo bio kontroliran od Sionskog Priorata.

Quote:
Paveliću je svakako krimen Bleiburg, ali postavlja se pitanje kako je uopće došlo do toga masovnog povlačenja vojske i civila i da li je on to organizirao?
uh, uh, uh, pa kako bi se moglo doznati kako je to išlo!? Kako, kako, kako!!?

Hm… Možda tako, da se pročita nešto od stotina članaka i knjiga na tu temu, gdje je to posvjedočeno, istraženo i dokumentirano koliko je uopće moguće?

Quote:
Postoje teorije da je Pavelić bio mason.
Pa? Po čemu je to bitno? Ono, svatko tko je nešto značio u povijesti posljednja dva stoljeća ili stvarno jest bio mason, ili postoje teorije da je bio.

Masona je bilo vrlo raznih i samo po sebi članstvo u nekoj od masonskih loža, koje su nerijetko bile i u sukobu, ne znači ništa više, od činjenice da je bio rimokatolik (kao i Tito).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 17:42   #92
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Kao prvo pitanje je tko je uopće bio Tito?, teško da bi slabo obrazovani bravar bio taj Tito, a i taj Tito je bio obična marioneta moćnih gospodara.

Paveliću je svakako krimen Bleiburg, ali postavlja se pitanje kako je uopće došlo do toga masovnog povlačenja vojske i civila i da li je on to organizirao?

Postoje teorije da je Pavelić bio mason.
Jesu'l možda Paveliću i krimeni Jasenovac, rasni zakoni ili pak pokrstiti-protjerati-pobiti ideja?

Ili su i to masonske izmišljotine
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 13:17   #93
Gospodin Pavelić je autor ljubavnog romana "Liepa plavojka" koji još nije u domaćoj nakladi.
Što se tiče njegove dugogodišnje emigracije u Italiji, postoji njegov sukob sa raznim strujam, pa tako i sa Branimirom Jeličem koji je ustuknuo pred njegovim tjelobraniteljima-egzekutorima.
Tako je i stožerno vodio UHRO, koji je trebao imati sasvim drugačiji naziv, tek kasnije dodan HOP.
Jer pojam ustaša (ustanika) i revolucije ne ide zajedno.
Hrvatski državotvorni pokret okupljen u emigraciji trebao je svrgnuti Pavelića i postaviti bistriju osobu.

Pavelić je 10.travnja 1941. strepio uz radio-aparat kada je slušao glas vojskovođe i ex-k.u.k. časnika Kvaternika o proglašenju kolaboracionističke kvazidržave.
Naime, Ante je pomislio da će Slavko proglasiti sebe za Poglavnika, što je ovaj i mogao učiniti jer Nijemci nisu nimalo simpatizirali talijanskog čovjeka Pavelića..

Ipak, zapisano je kasnije da je g.Poglavnik, boravkom u Vinicama kod g.Hitlera, darovao domaću šljivovicu, koju je doktor Morell (osobni Hitlerov liječnik) dao na analizu pri čemu je pronađena problematična tvar, otkrivena je neznatna količina patočnog ulja..
Ipak, kažu da je Adolf, nakon Staljingrada zna potegnuti pokoju čašicu..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:26   #94
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Gospodin Pavelić je autor ljubavnog romana "Liepa plavojka"
Nije "Liepa PLAVOJKA" nego "Liepa plavka". I ni pod razno nije ljubavni, nego špijunski i avanturistički (podnaslov: "Roman iz borbe hrvatskog naroda za slobodu i nezavisnost"). Riječ je o literarnom i romantiziranom prikazu atentata na kralja Aleksandra.

Mislim da treba, prije pisanja, provjeriti takve osnovne stvari, koje se mogu lako naći guglanjem!

Daniel Crljen: »Kolikima je ta knjiga dočarala carstvo njihovih snova, u kojem se ne bore izmišljeni junaci Divljeg Zapada, nego ljudi od krvi i mesa, čija imena svi znaju. Koliki su se s uzhićenjem u dušu svom svojom razbuktalom maštom uživljavali u borbu ustaških j unaka, koji su se proslavili, ne možda avanturističkim podhvatima nekakvih kopača zlata ili američkih gangstera, nego uzvišenom i krvavom, samopriegornom i svetom borbom za oslobodjenje Hrvatske. Bezbroj mladih ustaša vidio je u Dulibiću, tom idealnom lik u ustaškog borca, svoj uzor, a u njegovom težkom i opasnom radu svoju životnu svrhu. (…)

'Liepa Plavka' bila je više nego književno remek djelo. Ona je bila dio Poglavnikovog stvaranja, prema tome komad njegove duše, kojim su se zanosili i opajali prezreni, progonjeni i mučeni nositelji ustaške misli u zarobljenoj Domovini. A komadić Poglavnikove duše vriedniji je od svih remek djela svieta.«

Mislim da je, knjigževno gledano, sasvim pristojno djelo. Daleko od remekdjela, ali je pisano tako, da je moglo na neke neuke duše imati onaj utjecaj o kojem Crljen govori. Stil je vrlo blizak "socrealizmu".

Originalno izdanje iz 1935, nakon 2SR ima pet izdanja, posljednje je 2009, nekakvo NIZ "Domovina", šefica valjda Višnja Pavelić, koja je, po predgovoru prof.dr. Ante Bonifačića 3. izdanju iz 1969., "čuvarica hrvatskog narodnog i svog obiteljskog Ognjišta". Tekst dostupan na nekoliko mjesta na Svemrežju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 03.09.2017. at 17:56.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 16:55   #95
Interesantno kako taj individuum (ili oblik ektoplazme), ima suplju biografiju;Znamo da se rodio, isao u skolu (nemamo njegove svjedodzbe, ne znamo da li je pjevao u crkvenom horu, ili bio posten musliman ), ne znamo tko mu je platio studije, ne znamo zasto nije sluzio vojsku (imao trece jaje, bio neurastenik,ili nesto trece), ozenio se daktilografkinjom , u vrijeme kada su zene mogle zavrsiti "visu djevojacku skolu", ili barem "trgovacku akademiju", ne znamo skim je spolno opcio, i da li je, prije braka...znamo da je bio politicki oportunista, i hohstapler, koji je na racun hrvatstva, opljackao milijune...
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:43   #96
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Off-topic, ali kako se to često ponavlja, kratko ću odgovoriti.

Taj Tito je bio Josip Broz, rođen u Kumrovcu, sin Franje i Marije. Nijedan iole ozbiljnih Titov biograf to ne dovodi u pitanje.

Nije bio "slabo obrazovani bravar", nego metalski radnik, jer je, već na osnovnoj formalnoj razini, uz bravarski zanat završio i trogodišnju šegrtsku školu. To je za naše predodžbe vrlo malo, ali u ono doba najviše 10% mladića na području Hrvatske sticalo je nešto više obrazovanja od pučke škole (a djevojaka naravno znatno manje).

Nakon toga je radio kod dva dobra majstora u Zagrebu i proširio svoja stručna znanja. Zatim je dvije i pol godine proveo u "fremtu", kao lutajući radnik (neformalan, ali ugledan status za mladića u ono doba!), stičući iskustva u velikim industrijskim postrojenjima u razvijenim krajevima Austrougarske. Uz to je dobro naučio njemački, bavio se gimnastikom, mačevanjem (u čemu je čak postao majstor), učio plesati i svirati klavir, promatrao i učio manire viših slojeva građanskoga društva.

Puno je dakle radio na samoobrazovanju i može i danas biti primjer svakom mladom čovjeku. To razdoblje, kad je imao 19-21 godinu, očito je bilo izrazito važno za formiranje njegove osobnosti. Sigurno nije nevažno ni slijedeće razdoblje, kad služi austrougarsku vojsku, gdje ga nakon nekoliko mjeseci šalju na dočasnički tečaj i postaje vodnik, osvaja srebrnu medalju na prvenstvu cijele A-U vojske u mačevanju (protivnici su bili većinom plemići, koji su mačevanje učili od malih nogu) te se uz znanje njemačkoga i nešto "gospodskih manira" mogao nadati da će postati i časnik.

I kasnije je mnogo učio i obrazovao se. Ležeći bolestan u zarobljeništvu dulje od godinu dana, 1915.-1916, nije ljenčario, nego je pristojno naučio ruski, itd..


Aha. A Julije Cezar je zapravo bio kontroliran od Sionskog Priorata.


uh, uh, uh, pa kako bi se moglo doznati kako je to išlo!? Kako, kako, kako!!?

Hm… Možda tako, da se pročita nešto od stotina članaka i knjiga na tu temu, gdje je to posvjedočeno, istraženo i dokumentirano koliko je uopće moguće?


Pa? Po čemu je to bitno? Ono, svatko tko je nešto značio u povijesti posljednja dva stoljeća ili stvarno jest bio mason, ili postoje teorije da je bio.

Masona je bilo vrlo raznih i samo po sebi članstvo u nekoj od masonskih loža, koje su nerijetko bile i u sukobu, ne znači ništa više, od činjenice da je bio rimokatolik (kao i Tito).
Ti si Prvi spomenuo Tita, to je već problem, slabo obrazovani bravar postaje vlastodržac jedne zemlje?? Teško!!
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:46   #97
Da, ali dobro obrazovani bravar - e, to je itekako moguće, kao što smo i vidjeli.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 20:20   #98
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Da, ali dobro obrazovani bravar - e, to je itekako moguće, kao što smo i vidjeli.


Netko tko je pa u prvom razredu teško da bi bio sposoban voditi državu, komandu, divizije, vojsku i sl.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 20:39   #99
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Gospodin Pavelić je autor ljubavnog romana "Liepa plavojka" koji još nije u domaćoj nakladi.
Pdff njegovih knjga Strahote zabluda,Liepa plavka,Hrvatsko pitanje se može naći na internetu. Ono što mnogi ne znaju da su te knjige napisane u fašističkom zatvoru jer je Kraljevina Jugoslavija počela nakon atentata na Karađorđevića imati dobre odnose sa fašističkom Italijom. Ocjena knjige čista petica,na nekoliko mjesta sam se naježio : http://hrvatskoobrambenostivo.com/wp...epa-plavka.pdf

Kratak sadržaj koji sam napisao,napisao sam jedan veći na ovom forumu ali trenutno ne mogu naći:

Uglavnom,plavka shvaća da joj je onaj kojeg voli Ustaša ,vidi scene po Zagrebu di se tisuće Hrvata zatvara,maltretira i ubija,toga joj je dosta,stavlja ruku na pištolj i nož i polaže ustašku prisegu na smrt između dviju gorućih svijeća u polumračnoj sobi pred trojicom Ustaša ispred. Dok joj je jedan govorio prisegu i gledao nju,druga dvojica su samo gledala nož,pištolj i njezinu ruku na njima jer za njih ona "ne postoji" dok ne obavi zakletvu. Očigledno da je to napravila zato da vidi Dulibića u prvom redu. Nakon zakletve pružaju joj sva trojica ruku i nadjenu joj ime Tuga. Svako je imao svoje lažno ime,recimo njezina simpatija je imala ime Pribiša (Dulibić). Prije toga Ustaše organiziraju bombaški napad na režimski objekt u Zagrebu i grupiraju se na Velebitu di je pojačan oprez od jugoslavenskog režima jer se počelo pucati (Velebitski ustanak) i šire se glasine o naoružanim Ustašama a i Dulibića su zatvorili u Beču di se i upoznao sa plavkom osumnjičenog da su preko njega išli eksplozivi . Plavka igra ulogu špijunke u jednom švicarskom hotelu di joj se udvara nekakav jugoslavenski režimski pripadnik od kojeg je trebala saznati neke informacije ali shvati da on ne može omesti daljnje akcije nakon saznanja,pa zatim ide dalje u Francusku i ugleda Dulibića koji joj igra ulogu lažnog muža no oboje nisu znali ništa prije toga o tome pa su bili sretni kaj su se našli nakon dvije godine. Ubrzo se rastaju nakon šetnje po Marseju jer su zadaci tekli dalje i dogovori se s Dulibićem (Dulibić je ujedno bio i najvjerojatnije glavni ili jedan od značajnih rukovodioca atentata na Karađorđevića.) da budu se našli u Genovi te joj kaže da što prije krene. Nju je baš zanimalo što će se dogoditi i nije odma krenula,vidjela je da se dešava nekakav skup di je čula pucnjeve koji su ubili Karađorđevića i prolaznici su počeli vikati da je ubijen kralj,ona uzme auto i u panici bježi preko granice a tokom vožnje su joj se razni prizori koje je proživjela motali po glavi i sve je jače dodavala gas da bi zbog toga poginula,sletjela je s ceste u more na putu za praobrod u Južnu Ameriku,ja zaključujem da je mrtva . Ovo je zapravo glupo prepričavanje jer je skraćeno do maksimuma i ima puno praznina,knjigu baš treba pročitati jer ima neku posebnu energiju u sebi. Važno je napomenuti to da su Ustaše imali na strateškim mjestima svoje infiltratore i radili budale od jugoslavenskog režima.

Došavši u kontakt sa jednim čovjekom iz Teksasa na netu,rekaoa mi je da je Krunoslav Dulibić kodno ime za Didu Kvaternika,glavnog organizatora atentata a Liepa Plavka kodno ime za Stanu Godinu,udanu za nekog tajanstvenog čovjeka ustaškog podzemlja Antu Godinu. Knjiga sadrži i jednu baladu gdje se prikazuje tijek islamizacije i očuvanje nacionalnog identiteta unatoč tome,primjer danas je Zlatko Hasanbegović gdje on sa Brunom Esih pokazuje dobro pripremljen nacionalistički stroj dviju vjera kako maknuti Broza. Knjiga je materijal za film gdje bi se prikazivao položaj Hrvata u Jugoslaviji ali do toga najvjerojatnije neće doći.

Pavelić je u Strahotama zabluda (sve je na netu) razmontirao do zadnjeg detalja komunizam dok je ispravno locirao neprijatelja Hitleru u Hrvatskom pitanju,ovaj mu nije vjerovao pa je bio usporen napad na SSSR zbog intervencije na području Juge što je samo išlo na ruku ruskoj zimi.

Zadnje uređivanje Detektor : 04.09.2017. at 20:49.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 21:09   #100
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Netko tko je pa u prvom razredu teško da bi bio sposoban voditi državu, komandu, divizije, vojsku i sl.
On je postao strojo-bravar za vrijeme Austro-ugarske monarhije. Valjda ti je jasno da je u to vrijeme većina stanovništva ostalo raditi na njivi.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.