Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za preferencijalno biranje saborskih zastupnika?
DA 317 87.81%
NE 44 12.19%
Glasovatelji: 361. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2014., 12:57   #41
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To ne znači da su neovisni... mogu biti članovi neke druge udruge, stranke i još mnogo manje neovisni... poput tebe, koji u onom svojem upisu unaprijed odbacuješ mišljenje svojom glavom. To nije nikakva neovisnost.
E,pa moje je misljenje da se iza toga moze(a i ne mora) kriti nesto drugo.Moguce zelja ZEljke Markic da ude u sabor,pa iz tog razloga ne namjeravam olako dati podrsku.
bubi mir is offline  
Old 11.06.2014., 12:57   #42
mislim da sustav bi se morao promjeniti u predsjednički.
teško će direktno biranje i parlamentarna vlada zajedno jer se lako može dogoditi da prave većine neće biti.
alohae is offline  
Old 11.06.2014., 12:59   #43
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
plava ptico sjeti se i na ovim izborima jedni dobili najviše galsove ali drugi sjede u Bruxellesu, tako će i na parlamentarnim izborima isto biti
Upravo to sam i napisal u svom prvom postu ovdje, preferencijalni glasovi moraju biti obvezujući.

Ovo je iznimno dobra akcija, kojoj će se upravo velike stranke protiviti (a i neke manje, sudeći kako se to odigralo za EU parlamantarce) i kojima su puna usta demokracije, a nije im palo na pamet ovakvo što predložiti.

To nam ostavlja velike mogućnosti izraziti stvarnu volju naroda - ja ako glasujem za Milanovića, ne glasam za Komadinu niti SDP u ukupnosti, primjerice ili ako glasujem za Stiera ne glasujem za Karamarka niti HDZ, da ne govorimo o malim strankama sa dobrim ljudima, tko zna koliko bi ljudi glasovalo za Pernara...isto tako i zabrana postizbornih koalicija, i ponovo, ako sam glaosvala za Milanovića nisam za Pusićku.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 11.06.2014., 13:01   #44
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Sada imaš dvije glavne stranke i nekoliko manjih u Saboru. Ja se bojim da će kroz par mandata primjene ovoga što predlažu referendumom u Saboru biti stotinu zastupnika koji se svaki bori za svoju stvar što će stvarati nemoguće situacije.

Cijela poanta sustava političkih stranaka jest da ne postoji jedna osoba koja vodi sve već da u odlučivanju sudjeluje što veći broj građana. Pa neka u Sabor dođe krelac koji ne zna rečenicu sastaviti, bitno je da zna dignuti ruku kada mu se kaže jer ne donosi on odluke za sebe već u ime stranke.

Ako se svi možemo složiti da Milanović, Čačić, Karamarko i ostali političari ne zaslužuju čuvati crtane ovce, zašto im onda želite dati još veću moć i olakšati da donose odluke u ime svih nas?

Možda zato jer bi pojedinac glasao po svojoj savjesti, a ne kako je "ispravno" po partiji.
Realnost današnja je da možeš imati brilijantan um, ali ako nemaš novac i zaleđinu, onda si nitko i ništa.
Recimo ti pobjediš na izborima jer su građani zaključili da si pošten, pametan i radišan. I tebe ne obvezuje da staviš na mjesto ministra financija svog kuma koji je završio ekonomiju u 40-toj, već lijepo raspišeš natječaj i daš čovjeku otvorene ruke.
Zar nije baš ovaj slučaj Linić-Milanović pravi primjer kako stranački sustav je neefikasan. Misliš da bi ti netko prigovarao da otpustiš ministra financija koji nije zadovoljio ili je bio umješan u aferu a ti si ga zaposlio natječajem?
Tapšali bi te po leđima zbog moralnosti.
fulcrum is offline  
Old 11.06.2014., 13:02   #45
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
E,pa moje je misljenje da se iza toga moze(a i ne mora) kriti nesto drugo.Moguce zelja ZEljke Markic da ude u sabor,pa iz tog razloga ne namjeravam olako dati podrsku.
Pa, ako bi i ušla ona osobno, u saboru od preko sto ljudi bi imala tek jedan glas. Zašto bi se netko tko nije zatucanac-lažni demokrat tako nečega bojao?
- Sizif - is offline  
Old 11.06.2014., 13:03   #46
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
E,pa moje je misljenje da se iza toga moze(a i ne mora) kriti nesto drugo.Moguce zelja ZEljke Markic da ude u sabor,pa iz tog razloga ne namjeravam olako dati podrsku.
Željka Markić je dovoljno da se učlani u HDZ i da ju istaknu na listi negdje 5. recimo u nekoj slavonskoj ili dalmatinskoj županiji.
Ovaj prijedlog ide baš protiv toga. Budi ti prvi na listi, a ja ću zaokružiti 10.tog ako mislim da je bolji.
fulcrum is offline  
Old 11.06.2014., 13:04   #47
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Ona i njezinaa udruga su jako vjesti sto se referendumskih pitanja tice.Ne vjerujem im,niti slova.
A kako će promjena izbornog sustava tebi konkretno zakinuti prava? Jesu li i izborni sustavi neki rasistički izum ili?

Druge udruge da su demokratične prve bi postavile ovo pitanje ali pošto dobivaju donacija od države teško je to očekivati.
master_mind_ is offline  
Old 11.06.2014., 13:05   #48
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Napisao sam da zelim cuti sto o tome imaju za reci neovisni pravnici i politolozi.
Bojim se da će dobar dio neovisnih pravnika i politologa (barem onih koje forsiraju mediji) biti previše vođeni svojim osobnim animozitetom prema udruzi UIO da bi bili objektivni.

Vjerojatno će se svaki mogući nedostatak u prijedlogu stavljati pod povećalo i tumačiti kao dio urote da Željka postane carica Hrvatske...

Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
E,pa moje je misljenje da se iza toga moze(a i ne mora) kriti nesto drugo.Moguce zelja ZEljke Markic da ude u sabor,pa iz tog razloga ne namjeravam olako dati podrsku.
Da hoće u Sabor, uvalila bi se u HDZ, u startu dobila dobro mjesto na listi i ušla bez problema.

Ne bi pokretala promjene Ustava samo da uđe u Sabor...
šišćevap is offline  
Old 11.06.2014., 13:05   #49
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem Zeljki MArkic "ni kada darove nosi",a ni njenoj udruzi.Tako da sam jako skeptican.
Vidjet cu kako ce se ocitovati druge udruge i pojedinci,pa cu odluciti hocu li zacepiti nos i potpisati.
nemre ona nis dobroga donest, dokazano

necu potpisat
sukKi is offline  
Old 11.06.2014., 13:07   #50
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post

Druge udruge da su demokratične prve bi postavile ovo pitanje ali pošto dobivaju donacija od države teško je to očekivati.
Eh, bingo. Novozatucani su u pravilu lažnodemokratični.

...puna im usta demokracije i socijaldemokracije, ali radnici neka slobodno krepaju, referendumi neka se zabrane...

...slično kao što su raznim šeksevima i sanaderima bila puna usta hrvatstva... licemjerje bez granica...
- Sizif - is offline  
Old 11.06.2014., 13:08   #51
konačno se hrvati uče demokraciji!

hvala željki markić i udruzi u ime obitelji na svom predanom radu u educiranju hrvata!

to je najkorisnija udruga u hrvatskoj od njezinog osamostaljenja.

predviđam još jedan veliki uspjeh i ovog referenduma!
kotulica is offline  
Old 11.06.2014., 13:10   #52
Ovaj puta podržavam ovu inicijativu.
John Stooges is offline  
Old 11.06.2014., 13:12   #53
Odlićna ideja što se tiće preferencijalnih glasova, ali oni stvarno moraju biti obvezujući jer sve osim toga bi bila lakrdija kao na izborima za EU parlament. Ako smanje prag sa 5 na 3% onda neću potpisati ili glasati za, u saboru je ionako već dosta prodavanja i lešinarenja, a ovim bi to dostiglo doista kretenske razmjere.
__________________
Izvrću istinu, ruše naše vrijednosti, napadaju naše svetinje, pa tako i pojam pravDE prisvajaju za svoju nepravdu... 11.1.2015. - Hrvati nemojte opet pogriješiti.
"U diplomaciji sam propao, što će biti s politikom - vidjet ćemo" - Zoran Milanović, predsjednik vlade Republike Hrvatske.
1.12.2013. ZA!
beli631 is offline  
Old 11.06.2014., 13:12   #54
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Eh, bingo. Novozatucani su u pravilu lažnodemokratični.

...puna im usta demokracije i socijaldemokracije, ali radnici neka slobodno krepaju, referendumi neka se zabrane...

...slično kao što su raznim šeksevima i sanaderima puna usta bila hrvatstva... licemjerje bez granica...
Ma boje se i ovi liberalčići jer gube moć da preodgajaju ljude, tako da shvaćam da se neki boje Naroda.
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Sada imaš dvije glavne stranke i nekoliko manjih u Saboru. Ja se bojim da će kroz par mandata primjene ovoga što predlažu referendumom u Saboru biti stotinu zastupnika koji se svaki bori za svoju stvar što će stvarati nemoguće situacije.
Da, zastupnici će biti neovisniji što je vrlo dobro za demokraciju. Jer ipak političke stranke nisu suvereni već zastupnici u parlamentu.

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Cijela poanta sustava političkih stranaka jest da ne postoji jedna osoba koja vodi sve već da u odlučivanju sudjeluje što veći broj građana. Pa neka u Sabor dođe krelac koji ne zna rečenicu sastaviti, bitno je da zna dignuti ruku kada mu se kaže jer ne donosi on odluke za sebe već u ime stranke.
To se prije događalo na sadašnjem sistemu gdje svaki politički podoban može biti na listi ako ima dovoljno dobre veze-

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ako se svi možemo složiti da Milanović, Čačić, Karamarko i ostali političari ne zaslužuju čuvati crtane ovce, zašto im onda želite dati još veću moć i olakšati da donose odluke u ime svih nas?
Zato jer im ova inicijativa ne daje veće ovlasti već suprotno. Eto, ako bi primjerice jedan kandidat se zalagao za gay brakove jel bi bilo fer da ti njemu daješ glas a po sadašnjem sustavu stranački šef ga stavi na zadnje mjesto?
master_mind_ is offline  
Old 11.06.2014., 13:18   #55
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Ona i njezinaa udruga su jako vjesti sto se referendumskih pitanja tice.Ne vjerujem im,niti slova.
A gle, kad jednom definiraju pitanje, to je izvan njihove kontrole.

Ono sto mene jos uvijek drzi podijeljenim je sto mi vise steti kao gradjaninu. Bandic, Kerum, Jambo, Sanader ili neki slican populist u Saboru, ili Jakovinina zena, Boris Kunst ili Jerko Rosin u Saboru.

Nekako pretezem da je ovo drugo ipak bolje, i iako bi podrzao neke promjene izbornog zakona, tipa da je Hrvatska podijeljena na 150 izbornih jedinica i da svi biramo svojeg kandidata, kojeg mozemo svaki trenutak opozvati referendumom, mislim da ovo ne bi podrzao, a posebno ne snizavanje praga. Osim toga, sto znaci prag od 5% kad danas imas 14 mjesta na 100%, tako da je stvarni prag ipak obicno nesto visi. Kako bi to funkcioniralo s 3%?
lukarak is offline  
Old 11.06.2014., 13:19   #56
Quote:
beli631 kaže: Pogledaj post
Odlićna ideja što se tiće preferencijalnih glasova, ali oni stvarno moraju biti obvezujući jer sve osim toga bi bila lakrdija kao na izborima za EU parlament. Ako smanje prag sa 5 na 3% onda neću potpisati ili glasati za, u saboru je ionako već dosta prodavanja i lešinarenja, a ovim bi to dostiglo doista kretenske razmjere.
ne govore o smanjivanju izbornog praga s 5 na 3%.

evo vidi što im je plan:

...."kako bi predviđenim referendumom birači odlučivali o načinu izbora saborskih zastupnika – s imenom i prezimenom, tako da bi promijenili Ustav i te pravednije elemente definirali u Ustavu. Uveli bi preferenecijalne glasove, ali bez cenzusa – vrlo slično kao kod izbora za Europski parlament, ali bez potrebe osvajanja bilo kakvog postotka, već prvi dobiva mandat koji dobije najviše glasova i tako redom dalje – što znači da bi redoslijed na listi u cijelosti odlučivali glasači odnosno konkretno bi odlučivali o osobi koja će biti zastupnik u Saboru.

Mogućnost glasovanja dopisnim i elektroničkim putem za sve birače radi olakšavanja pristupa glasovanju brojnim biračima državljanima Republike Hrvatske s prebivalištem u našoj zemlji i izvan naše zemlje...."

edit:

po ovome bi gospodin tolić s hdz-ove liste za eu parlamente išao u brisel. po današnjem sustavu on sad tamo nije.
kotulica is offline  
Old 11.06.2014., 13:23   #57
Ovo je odlicna inicijativa, u potpunosti podrzavam
Woland666 is offline  
Old 11.06.2014., 13:29   #58
Quote:
kotulica kaže: Pogledaj post
ne govore o smanjivanju izbornog praga s 5 na 3%.

evo vidi što im je plan:

...."kako bi predviđenim referendumom birači odlučivali o načinu izbora saborskih zastupnika – s imenom i prezimenom, tako da bi promijenili Ustav i te pravednije elemente definirali u Ustavu. Uveli bi preferenecijalne glasove, ali bez cenzusa – vrlo slično kao kod izbora za Europski parlament, ali bez potrebe osvajanja bilo kakvog postotka, već prvi dobiva mandat koji dobije najviše glasova i tako redom dalje – što znači da bi redoslijed na listi u cijelosti odlučivali glasači odnosno konkretno bi odlučivali o osobi koja će biti zastupnik u Saboru.

Mogućnost glasovanja dopisnim i elektroničkim putem za sve birače radi olakšavanja pristupa glasovanju brojnim biračima državljanima Republike Hrvatske s prebivalištem u našoj zemlji i izvan naše zemlje...."

edit:

po ovome bi gospodin tolić s hdz-ove liste za eu parlamente išao u brisel. po današnjem sustavu on sad tamo nije.
Stoji u ovom članku - http://narod.hr/hrvatska/u-ime-obite...om-prezimenom/

Quote:
Bit će slično kao na izborima za Europski parlament, samo što neće biti cenzusa od 10 posto za kandidate, a izborni prag će biti u jednom načelu pomaknut s pet na tri posto, kazao je Planinić na pitanje novinara odnose li se glasovi bez cenzusa i na listu ili samo na preferencijalne glasove te koliko glasova lista treba dobiti da bi se kvalificirala.
Ukoliko to stvarno bude dio pitanja samo će upropastiti jednu jako dobru ideju.
__________________
Izvrću istinu, ruše naše vrijednosti, napadaju naše svetinje, pa tako i pojam pravDE prisvajaju za svoju nepravdu... 11.1.2015. - Hrvati nemojte opet pogriješiti.
"U diplomaciji sam propao, što će biti s politikom - vidjet ćemo" - Zoran Milanović, predsjednik vlade Republike Hrvatske.
1.12.2013. ZA!
beli631 is offline  
Old 11.06.2014., 13:30   #59
Podražavam, dobiti će moj potpis.
mestar is offline  
Old 11.06.2014., 13:32   #60
Ono što je najbolje u cijeloj priči je činjenica da su svim političarima puna usta pohvala na račun preferencijalnog sustava na EU izborima a kada se pokrene pitanje takvog sustava za domaće izbore onda se svi izmotavaju i govore kako ne treba mijenjati ono što imamo već 20 godina i "što se pokazalo dobrim".

Ja mislim da se nije pokazalo dobrim i ovo vidim kao prvi konkretan korak koji netko pokreće u smjeru okončanja lošeg izbornog sustava. Već sama činjenica da će se prikupljati potpisi i da će se u javnosti ozbiljno raspravljati o tome čini više od svih GONG-ovih kampanja dosad.
šišćevap is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.