Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2015., 17:20   #1
jubilarna nagrada i zaštićeni račun

Oprostite mi, ako tema već postoji, ali nisam išao do kraja da to utvrdim, pa evo otvaram novu.
radim u uredu državne uprave i ove godine sam stekao pravo na jubilarnu nagradu za 40 godina vjernosti tome uredu i sad dolazim u najveću dilemu, koju mi ni moj sindikat ne zna odgovoriti.
Imam zaštićeni račun i moja šefica računovodstva tvrdi, a tako će i napraviti da mi sav iznos mora isplatiti na ovršni račun, a ne iako su to materijalna primanja kao i plaća-bar mi tako kažu u sindikatu, dvije trećine na zaštićeni račun, a jednu trećinu na ovršni.
Isti problem ću imati i iduće godine kada odlazim u mirovinu, a sa tom bijedom od otpremnine u iznosu od nekih 9000 kn, nakon 40 godina vjernosti uredu i ovoj lijepoj našoj.
Ima li tu na forumu ikoga, tko bi mi znao reći imam li ja pravo bar tih 2/3 jubilarne nagrade potrošiti za kavicu i proslavu, a tako isto i od otpremnine koju bi trebao dobiti iduće godine.
Ja ču svakome na pomoći biti do smrti zahvalan i sjetiti ću ga se kad budem, ako budem trošio tu jubilarku i otpremninu na kavicu.

Hvala
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 18:04   #2
Niti jubilarna nagrada, niti otpremnina nisu plaća, bez obzira što kaže sindikat.
Plaća je naknada za rad (stvarni, efektivni rad), a niti jedno od ovoga to nije. I jedno i drugo su naknade koje su dane zakonom kao MOGUĆNOST da se isplate. (osim internog pravilnika, nema druge zakonske obaveze za isplatu niti jubilarne, niti otpremnine za odlazak u mirovinu, samo MOGUĆNOST).
Dakle nema ograničenje za provođenje ovrhe, tj. nije zaštićeno primanje.

Ukoliko ste ugovorili isplatu svih vrsta primitaka na tekući, onda to mora ići na tekući i ništa od toga nije zaštićeno (sve će pojest ovrha).

No međutim, poslodavac takve isplate može napraviti i u gotovini (ukoliko niste u ugovoru o radu i pravilniku ugovorili da ide isključivo na tekući) do one visine za koju zakon kaže da se može godišnje neoporezivo isplatiti.

http://www.rrif.hr/Nacin_isplate_pri...10-vijest.html

Dakle, ako ti poslodavac isplati max dozvoljeno neoporezivo 8.000,00 kn otpremnine za odlazak u mirovinu i max. neoporezivo jubilarne nagrade do 2.500,00 kuna (oboje reguliraju zakon i pravilnik o porezu na dohodak) to može isplatiti i u gotovini. (onda ti to, naravno, neće pojest ovrha).
Ako ti isplate otpremninu veću od neoporezivih 8.000,00 kuna, onda ta razlika MORA ići na običan tekući i nije zaštićeno.
Ali bitno je što imate ugovoreno.

Dakle, pročitaj si ugovor o radu i pravilnik firme i ako tamo piše da sve isplate idu na tekući račun, onda će ti se sve navedeno i ovršiti, ali ako toga nema, može isplata (neoporezivog dijela) ići i u gotovini i nemaš problem.

No, navodno se (opet) spremaju izmjene ovršnog zakona, tako da, tko zna, kako će ovo izgledati slijedeće godine kad budeš išao u mirovinu.

Edit: sad tek opazih da si napisao da radiš u uredu državne uprave. Onda imate i kolektivni ugovor i tamo ti definitivno piše na koji način idu isplate. Ako ide na tekući, onda tako mora i biti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 22:13   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Niti jubilarna nagrada, niti otpremnina nisu plaća, bez obzira što kaže sindikat.
Plaća je naknada za rad (stvarni, efektivni rad), a niti jedno od ovoga to nije. I jedno i drugo su naknade koje su dane zakonom kao MOGUĆNOST da se isplate. (osim internog pravilnika, nema druge zakonske obaveze za isplatu niti jubilarne, niti otpremnine za odlazak u mirovinu, samo MOGUĆNOST).
Dakle nema ograničenje za provođenje ovrhe, tj. nije zaštićeno primanje.

Ukoliko ste ugovorili isplatu svih vrsta primitaka na tekući, onda to mora ići na tekući i ništa od toga nije zaštićeno (sve će pojest ovrha).

No međutim, poslodavac takve isplate može napraviti i u gotovini (ukoliko niste u ugovoru o radu i pravilniku ugovorili da ide isključivo na tekući) do one visine za koju zakon kaže da se može godišnje neoporezivo isplatiti.

http://www.rrif.hr/Nacin_isplate_pri...10-vijest.html

Dakle, ako ti poslodavac isplati max dozvoljeno neoporezivo 8.000,00 kn otpremnine za odlazak u mirovinu i max. neoporezivo jubilarne nagrade do 2.500,00 kuna (oboje reguliraju zakon i pravilnik o porezu na dohodak) to može isplatiti i u gotovini. (onda ti to, naravno, neće pojest ovrha).
Ako ti isplate otpremninu veću od neoporezivih 8.000,00 kuna, onda ta razlika MORA ići na običan tekući i nije zaštićeno.
Ali bitno je što imate ugovoreno.

Dakle, pročitaj si ugovor o radu i pravilnik firme i ako tamo piše da sve isplate idu na tekući račun, onda će ti se sve navedeno i ovršiti, ali ako toga nema, može isplata (neoporezivog dijela) ići i u gotovini i nemaš problem.

No, navodno se (opet) spremaju izmjene ovršnog zakona, tako da, tko zna, kako će ovo izgledati slijedeće godine kad budeš išao u mirovinu.

Edit: sad tek opazih da si napisao da radiš u uredu državne uprave. Onda imate i kolektivni ugovor i tamo ti definitivno piše na koji način idu isplate. Ako ide na tekući, onda tako mora i biti.
ja ču reći, puno hvala na odgovoru, ali sada sam išao čitati kolektivni ugovor i u njemu nisam nigdje našao imam li ja pravo dobivati plaću u gotovini ili ne?
To je inače, općenito zanimljivo pitanje, na koje bi ja volio dobiti odgovor.
Ima li igdje propis po kojemu ja moram primati plaću na račun, a ne u gotovini?
Ajde, budite dobri, pa se malo zainteresirajte sa pravne strane, budući ja bez obzira na toliki rad u državnoj upravi izgleda nemam blage veze sa zbanjem prava, da bi se znao postaviti.
Molba, na čije ću ispunjenje biti posebno zahvalan.
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 08:13   #4
Quote:
kbszeljko kaže: Pogledaj post
jali sada sam išao čitati kolektivni ugovor i u njemu nisam nigdje našao imam li ja pravo dobivati plaću u gotovini ili ne?
Plaća (dakle naknada na rad NE SMIJE se isplaćivati u gotovini), dok se naknade tipa jubilarna i otpremnina za odlazak u mirovinu smiju, ako nije drugačije ugovoreno.
Plaća i ove naknade su različite stvari, plaću regulira Zakon o radu, a sve ove ostale naknade regulira zakon i pravilnik o porezu na dohodak.
Detalje svega dodatno pojašnjava kolektivni ugovor.

Evo još jednom link:
http://www.rrif.hr/Nacin_isplate_pri...10-vijest.html

Detaljnije o isplatama u gotovu novcu u čl. 90 Pravilnika o porezu na dohodak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2020., 13:06   #5
Daju li se jubilarne nagrade u Hr?

Pozdrav svima.

Ajde pridružit ću upit ovoj temi iako nije problem kao kod autora.

Znači zanimaju me vaša iskustva sa jubilarnom nagradom, da li ste je možda primili, da li je netko vaš primio i koliko? Zašto pitam? Zato što je pitanje možda ovako škakljivo ( financijske prirode ) za nekog pitati, vjerujem da će ljudi biti prije iskreni anonimno.

Posebno me zanima privatni sektor, u kojem mi se čini da je rjeđi slučaj i da netko neprekidno dugo radi za istog poslodavca. Osobito u tome slučaju doživljavam takvu nagradu kao neki izraz vrednovanja ljudi/zaposlenika i njihove lojalnosti, naravno ako firma dobro posluje i ako je financijski i narasla u svim tim godinama. Znam da se u nekakvim državnim daje ( poznanik koji radi u jednom laboratoriju kao tehničar u znansvenom polju je dobio prije par godina ) jer imaju u kolektivnom ugovoru.

Kakva su vaša iskustva?

Koliko sam shvatila sa pravnog stajališta svi ti dodatci nisu obveza po Zakonu o radu već se isplaćuju ako su regulirani kolektivnim ugovorom, odnosno Pravilnilom o radu ( koji bi trebao imati poslodavac koji ima više od 20 zaposlenih ). Dakle dobra volja ali pristajes na to kod sklapanja ugovora.

Pišite iskustva. Hvala.
__________________
When nothing is sure, everything is possible...
latica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 09:26   #6
Nisam nikad čula da je itko kod privatnika dobio jubilarnu. No, ne znači da nitko ne dobiva.

Zakonski ne mora isplatiti i to je to. Ja na jubilarnu kod privatnika, pogotovo u ovo doba, ne bi računala.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 10:01   #7
Privatna firma, cca 30 zaposlenih. Radnici odaberu poklon koji im firma kupi u vrijednosti:
1000 kn za pet godina
2000 kn za deset godina
4000 kn za petnaest godina
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 10:27   #8
Kod mene se dobiva.
5.000 kn bruto za svakih 5 godina.
S time da imamo i "lojalnost": 100 kn bruto svaki mjesec za svaku punu godinu rada u firmi
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 10:58   #9
Možda ne bi bilo loše da napišete i djelatnost tih firmi. Jer sumnjam recimo da u nekom žnj restoranu, frizeraju ili kaj ja znam....Sparu dobiju jubilarnu, ili?

Kao i što bi bilo lakše da je autorica upita pitala za neku određenu "branšu", pa možemo vidjeti eventualno i kolektivni i tako.

Jer negdje gdje su plaće minimalci vjerojatno nema jubilarne. Ili gdje plaća kasni, isplaćuje se dio na ruke....ima tu puno faktora. Ovako će nekoliko ljudi kod kojih se dobije jubilarna napisati da se dobije, pa će biti da je to prije pravilo nego izuzetak.

Edit: evo ja sam recimo prije ovog posla (državni službenik) promijenila nekoliko poslodavaca. Sve redom tvornice. U dvije su se dobivale jubilarne i to su bilI XXXX D.D. od par stotina radnika, domaći vlasnici, koji su postojali već desetljećima pa je to odnekad bio "običaj". Tamo je bio aktivan i sindikat i plaće su bile relativno dobre. Obje danas više ne postoje, odnosno, drugi su vlasnici, drugi radnici, broj radnika 10x manji, plaće puno manje itd.

Danas je to vjerojatno prisutno u djelatnostima i kod radne snage koja je tražena. I još uvijek u onakvim tvornicama kakve sam spominjala, ako i dalje posluju dobro.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 11:02   #10
IT
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 11:07   #11
Da, tako sam i mislila.

Traženi kadar i djelatnost i ne baš najniže plaće.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 17:04   #12
Farmaceutska industrija - točnije pružamo usluge farmaceutskim tvrtkama.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2020., 22:49   #13
Hvala na iskustvima.

Htjela sam čuti općenito iskustva, u bilo kojoj djelatnosti gdje imate iskustvo za podijeliti. Vjerujem da će pročitati ovo osobe koje rade u različitim branšama u privatnom sektoru.

Ali navela sam otprilike primjer za kakve firme me zanima ponajviše, manje, sa manjim brojem radnika koje su narasle i relativno dobro posluju. Tu mi je nekako i logično nešto očekivati. A ako ćemo konkretnije nešto specifično, ali u širem pojmu IT.
__________________
When nothing is sure, everything is possible...
latica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2020., 22:55   #14
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Kod mene se dobiva.
5.000 kn bruto za svakih 5 godina.
S time da imamo i "lojalnost": 100 kn bruto svaki mjesec za svaku punu godinu rada u firmi
Manja firma, veća?
Strana, domaća?
Dugo postoji?

Ovo zadnje pretpostavljam je kao neki bonus na plaću ili ajmo reći minimalni rast plaće sa godinama staža.
Drago mi je čuti ajde da ima i ovakvih poslovadavaca.
__________________
When nothing is sure, everything is possible...
latica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2020., 23:27   #15
Domaća, mala (malo preko 30 zaposlenih), postoji malo manje od 30 godina.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2020., 00:07   #16
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Domaća, mala (malo preko 30 zaposlenih), postoji malo manje od 30 godina.
Super. Hvala.

E ovo je skoro isto sve, pa može biti neki neki parametar kako je u drugim firmama te branše i veličine
Pomislila bih da je ista firma da nisu spomenuo ovaj bonus za lojalnost.

Ima li božićnice, regresa? Ovdje nešto sitno, tipa 1000 kuna svaki od tih stavaka. Zapravo, možda i nije sitno ne znam kako je drugdje.
__________________
When nothing is sure, everything is possible...
latica* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.