Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2023., 00:41   #521
Quote:
Bootlegger kaže: Pogledaj post
Može li oporuka vrijediti bez javnog bilježnika ili odvjetnika ?
Može, vrijedi čak i usmena oporuka izrečena ispred dva svjedoka, ali u praksi ipak ne bi testirao s obzirom da očevidnik oporuka košta vjerojatno 10-15eur, a vjerujem da je imovina koja se ostavlja oporukom mnogo vrjednija od toga.
Frank Knight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 17:12   #522
Jedno pitanje!
Teta mog supruga,nedavno umrla (nema djece) oporučno je ostavila svoj stan
mom mužu i njegovom bratu. Pohranila oporuku 1998 god kod općinskog suda u Rijeci. Matičarka je rekla da to sami rješavamo, oporuka je valjana a ostavinska će se posebno pokrenuti za ostalo. Kako odjela općinskog suda ima puno i razbacani su po raznim adresama u Rijeci (a pretpostavljam i drugdje)
ne znam kojem se obratiti?
Isto čini mi se da je to poslije prebačeno na javne bilježnike.
Moramo li se obratiti općinskom sudu i kojem?
Ili mogu ići bilo kojem javnom bilježniku s oporukom i tražiti potvrdu da se
možemo upisati u katastar?
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 23:00   #523
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje!

Teta mog supruga,nedavno umrla (nema djece) oporučno je ostavila svoj stan

mom mužu i njegovom bratu. Pohranila oporuku 1998 god kod općinskog suda u Rijeci. Matičarka je rekla da to sami rješavamo, oporuka je valjana a ostavinska će se posebno pokrenuti za ostalo. Kako odjela općinskog suda ima puno i razbacani su po raznim adresama u Rijeci (a pretpostavljam i drugdje)

ne znam kojem se obratiti?

Isto čini mi se da je to poslije prebačeno na javne bilježnike.

Moramo li se obratiti općinskom sudu i kojem?

Ili mogu ići bilo kojem javnom bilježniku s oporukom i tražiti potvrdu da se

možemo upisati u katastar?
U katastru se ne upisuje vlasništvo.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2023., 21:01   #524
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Moramo li se obratiti općinskom sudu i kojem?
Ili mogu ići bilo kojem javnom bilježniku s oporukom i tražiti potvrdu da se
možemo upisati u katastar?
Ne. Ostavinske se prijavljuju u matičnom uredu općine. Možete tamo di je pokojnica umrla i onda će to automatski biti proslijeđeno nekom JB-u i on će vam poslati poziv za ostavinsku raspravu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2023., 08:04   #525
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne. Ostavinske se prijavljuju u matičnom uredu općine. Možete tamo di je pokojnica umrla i onda će to automatski biti proslijeđeno nekom JB-u i on će vam poslati poziv za ostavinsku raspravu.
Hvala.
Ja sam mislila da se ako je pokojnica napisala oporuku a nema direktnih naljednika t.j. muža i djecu te izvan te oporuke nema ništa, ne provodi ostavinska .Znači uvijek se provodi.
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2023., 09:46   #526
Imam par pitanja.
Radi se o teti od mog supruga, koja je smještena u staračkom domu nakon što je pala i bila loše. U njemu je zadnje 4 godine.
To je privatni dom, onaj koji je državni i koji je "sljeduje" jer se tamo prijavila u ove 4 godine je nismo mogli nikako ubaciti.
E, sad slijedi glavni dio.
Njezine režije i dom plaćam ja. Vidljivo preko mog tekućeg računa.
Našli smo kod nje u stanu ovjerenu oporuku gdje ona ostavlja kuću i grobnicu mom suprugu, a sve novce koje ima na računima (a nemam pojma koliko toga ima) nećakinjama, 2 su, jedna je moja kćer.
Obzirom da je ona jako osjetljiva nisam se usudila forsirati je da potpiše da me ovlašćuje za svoj račun kako bi istim upravljala obzirom na troškove.
Cure je nikada nisu posjetile u ove 4 godine. Moj suprug godišnje 3-4 puta, a ja redovno skoro 2-3 puta mjesečno.
Obzirom da je sirota sve lošije, zanima me što da napravim obzirom da ne bih htjela da novce dobiju cure, jer nisu niti svratile do nje. I jedini kontakt i plaćanje je sa moje strane.
Mislila sam sutra povesti javno bilježnika da potpiše punomoć za banku, kako bih si vratila ono što sam potrošila.
Drugo što me zanima u vezi oporuka, da li bi mogla npr. napisati oporuku da sve ostavlja meni i suprugu, od novaca do nekretnina i to napisati na kompu i povesti 2 svjedoka.
Da li svjedoci mogu biti žene koje rade u domu?
Hvala unaprijed ako neko ima volje i znanja za odgovoriti.
__________________
"Ljubav je poput rata:lako ju je započeti, ali vrlo teško zaustaviti."
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2023., 13:34   #527
Quote:
jelena1777 kaže: Pogledaj post
Obzirom da je ona jako osjetljiva nisam se usudila forsirati je da potpiše da me ovlašćuje za svoj račun kako bi istim upravljala obzirom na troškove.
Mislila sam sutra povesti javno bilježnika da potpiše punomoć za banku, kako bih si vratila ono što sam potrošila.
Što se kod nje promijenilo da prije nije mogla potpisati punomoć za račun u banci a sad može? Vraćanje potrošenog je jedno, ali treba dom plaćati i ubuduće, pa možete napraviti trajni nalog za plaćanje doma ako ima mirovinu koja pokriva te troškove. Nejasno je o kakvim se njezinim dodatnim režijama radi. Ako je riječ o kući koju će ostaviti vama, onda vjerojatno nemate pravo na povrat tog novca.

Quote:
jelena1777 kaže: Pogledaj post
Drugo što me zanima u vezi oporuka, da li bi mogla npr. napisati oporuku da sve ostavlja meni i suprugu, od novaca do nekretnina i to napisati na kompu i povesti 2 svjedoka.
Da li svjedoci mogu biti žene koje rade u domu?
Hvala unaprijed ako neko ima volje i znanja za odgovoriti.
Oporuka može biti vlastoručna, to je vjerojatno ona koju ste pronašli, napisana i potpisana njezinom rukom, a može biti i pisana tj. može je netko drugi sastaviti, ali je bitno da je ona vlastoručno potpiše uz dva istodobno prisutna svjedoka a to mogu biti i djelatnice doma. Uvjet je da pred tim svjedocima izjavi da je to njezina posljednja želja i naravno da je sposobna za rasuđivanje, inače je oporuka nevažeća.
Alternativa je da jednog dana u ostavinskoj raspravi pobijate onaj dio u kojem nećakinje dobivaju novac s obzirom na to da se za nju ni na koji način nisu brinule, a vi ste i plaćali dom i posjećivali je ili, ako je ta cifra dovoljna, da svoje uplate prikažete kao dug i da se onda za toliku cifru umanji ono što bi one naslijedile.
Mislim da bi bilo bolje da ste, umjesto nove oporuke, s njom sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem vam ona sve ostavlja jer se u tom slučaju, osim navedenih osoba, ne mogu pojaviti ni nužni nasljednici.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2023., 23:35   #528
Quote:
jelena1777 kaže: Pogledaj post
Njezine režije i dom plaćam ja. Vidljivo preko mog tekućeg računa.
E onda u krajnjoj varijanti na ostavinskoj zatražiš povrat novaca koji si potrošila na nju.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2023., 10:07   #529
Ljudi hvala na odgovorima.
Plaćam za režije za stan koji bi u budućnosti trebao prema toj oporuci naslijediti moj muž.
U svakom slučaju mislim da bi trebala napraviti Ugovor o doživotnom uzdržavanju...e, sad da li na njemu možemo biti i ja i muž?
Drugo, da li to može sastaviti i odvjetnik?
Treće ja imam sve račune koje sam za nju platila preko svog tekućeg to nije problem, ali ja sam npr. zadnjih tjedan dana bila 3 puta kod nje i 1 dan cijelo jutro u bolnici, jer sam htjela da je odvedem jer ima problema sa bolovima u očima.
Tako da....4 godine sada, a i prije toga je suprug odlazio kod nje i ja kad je bolesna i mi smo je jedino od obitelji i obilazili.
__________________
"Ljubav je poput rata:lako ju je započeti, ali vrlo teško zaustaviti."
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2023., 10:25   #530
Ljudi hvala na odgovorima.
Plaćam za režije za stan koji bi u budućnosti trebao prema toj oporuci naslijediti moj muž.
U svakom slučaju mislim da bi trebala napraviti Ugovor o doživotnom uzdržavanju...e, sad da li na njemu možemo biti i ja i muž?
Drugo, da li to može sastaviti i odvjetnik?
Treće ja imam sve račune koje sam za nju platila preko svog tekućeg to nije problem, ali ja sam npr. zadnjih tjedan dana bila 3 puta kod nje i 1 dan cijelo jutro u bolnici, jer sam htjela da je odvedem jer ima problema sa bolovima u očima.
Tako da....4 godine sada, a i prije toga je suprug odlazio kod nje i ja kad je bolesna i mi smo je jedino od obitelji i obilazili.
__________________
"Ljubav je poput rata:lako ju je započeti, ali vrlo teško zaustaviti."
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2023., 10:41   #531
Isto bih rekla da je jedino sigurno Ugovor o doživotnom uzdržavanju jer iako sad postoji oporuka koja vam barem dijelom ide u korist, sutra ona može nakon posjeta nećakinje napisati drugu oporuku, a vi svaki mjesec nemale pare plaćate njoj za dom.

Iako pretpostavljam da plaćate razliku od njezine mirovine do pune cijene doma, a ne cijeli iznos?
Što naravno opet nisu male pare u pitanju pogotovo u 4 godine.
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2023., 12:49   #532
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Isto bih rekla da je jedino sigurno Ugovor o doživotnom uzdržavanju jer iako sad postoji oporuka koja vam barem dijelom ide u korist, sutra ona može nakon posjeta nećakinje napisati drugu oporuku, a vi svaki mjesec nemale pare plaćate njoj za dom.

Iako pretpostavljam da plaćate razliku od njezine mirovine do pune cijene doma, a ne cijeli iznos?
Što naravno opet nisu male pare u pitanju pogotovo u 4 godine.
Ne nisam mogla doći do njezine penzije, da iznos je oko 40.000 eur cca, ali sad znam da to mogu potraživati od nasljednika, ukoliko se to ne odvije onako kako ja mislim da bi trebalo.

I Ugovor o doživotnom može napisati bilježnk? On sastavlja ili da ja pripremim sve što treba?
__________________
"Ljubav je poput rata:lako ju je započeti, ali vrlo teško zaustaviti."
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2023., 13:56   #533
imam pitanje.
brat i ja bi jednu nekretninu koja glasi na nas oboje, vlasnici smo svako po pola nekretnine darovali majci.
naravno da izbjegnemo porez jer se dijelimo da svako dobije nekretnine 1/1.
sad ima caka majka bi htjela odmah isti dan napisati i oporuku ali ja ne znam moze li se zakonski to napraviti jer u tom trenu nekretnina nije na njeno ime....treba vremena dok se ne rijesi na sudu i poreznoj.
moze li se napisati oporuka kada u tom trenu nisi vlasnik i hoce li biti problema.
meni osobno i nije vazna njena oporuka eto samo da zastitim brata koji se odrice svog dijela , jer ce ta nekretnina u konacnici pripasti meni, a njemu u podjeli pripada druga nekretnina koja je trenutno cijela na majčino ime.
može li se ta oporuka koristiti samo za nas privatno,da javni bilježnik ne šalje dalje samo da je ovjeri.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2023., 15:32   #534
Svjesni ste da nakon napisane oporuke majka može potpisati novih oporuka koliko želi? Prodati nekretninu? Sklopiti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju? Udati se ili imati izvanbračnog partnera.. Sklopiti životno partnerstvo ili živjeti s neformalnom životnom partnericom...
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2023., 16:17   #535
svjesni smo svakakvih scenarija. ionako je jedna nekretnina 1/1 njena. mogu izgubit polovicu druge.
starija je žena.
sad ako i izvisim ...fala Bogu...
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2023., 20:07   #536
Pozdrav, ako je na javnoj oporuci koja je sastavljena na sudu, kao svjedok bio dugogodisnji decko one kojoj je sve ostavljeno, ima li tu sanse za pobijanje oporuke? S tim da su u vezi preko 12 godina, ali ne zive zajedno pa ne znam jel to ona izvanbracna zajednica
Jaisamoja12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2023., 12:29   #537
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne. Ostavinske se prijavljuju u matičnom uredu općine. Možete tamo di je pokojnica umrla i onda će to automatski biti proslijeđeno nekom JB-u i on će vam poslati poziv za ostavinsku raspravu.
Nastavljam na ovo gore.. predmet je došao do javnog bilježnika, sutkinja je potvrdila oporuku. Ali sad JB traži da nađemo ostale nasljednike jer se oni moraju očitovati o toj oporuci. Ponavljam teta je oporučno ostavila stan mom suprugu i njegovom bratu, pohranila oporuku u sudu, nema djece a umrla je iza svog supruga. Dakle nema zakonskog nasljednika!
U Zakonu o nasljeđivanju nisam našla da se u tom slučaju pita ostala rodbina.
I čini mi se da je traženje ostalih nasljednika njihov zadatak!
Imam li pravo ja ili javna bilježnica?
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2023., 12:40   #538
Ben2010 ispravno bi bilo reći da nema nužne nasljednike (to bi bila djeca, suprug ili posvojena djeca)
Tamika Melvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2023., 00:49   #539
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Nastavljam na ovo gore.. predmet je došao do javnog bilježnika, sutkinja je potvrdila oporuku. Ali sad JB traži da nađemo ostale nasljednike jer se oni moraju očitovati o toj oporuci.
Lijepo izjavite da nema nikakvih drugih nasljednika i da teta nema više nikavih drugih živih rođaka.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2023., 18:09   #540
Molio bi za pojasnjenje. Mama sad sastavlja oporuku. u njoj je napisala sve standardno da ostavlja svom sinu to i to i ona bi htjela da ja cuvam tu oporuku. Ja sam onda izvrsitelj oporuke? Da li i kako onda to napisat u oporuci? Da li se ona prvo potpisuje, u xy gradu, dana tog i tog pa ja ispod napisem "izvrsitelj oporuke" i svoje podatke?
Square1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.