Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 01:12   #4581
Na zalost forum mi ne dopusta da pretrazujem.
ribolovactom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 08:41   #4582
To ne radi već dugo, ali u google.hr upiši riječ, nick, frazu i forum.hr i dobit ćeš sve vezane linkove.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:46   #4583
Pozdrav svima....evo malo skiciram proucavm i razmisljam pa reko da vidim s vama
Kao sto sam naveo radi se o podkrovlju oko 150m2...dio potkrovlja sto se tice zida je izoliran s 5cm vune a krov s 15cm...stiropora nema i iz slavonije sam...
Trebao bih pomoc oko odabira peci i radijatora ako je netko voljan pomoci...a slici je onako kako ja planiram a sad nezz dali je dobro...
Posto ce se pec nalaziti u dnevnom boravku i posto ona sama zagrijava prostor neznam koliko i koje velicine trebam radjatore u dnevnom...isto tako neznam ni za ostale dijelove kuce...bio bih zahvalan na pomoci

ddaky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 19:12   #4584
U dnevnu ne bih stavljao nikakve radijatore.
Ona gore lijevo, što bu to?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 19:28   #4585
Mislis da bi pec ugrijala taj prostor?
To je buduca djecija soba
A dali imas neku pec za preporucit?i radjatore koja velicina?
ddaky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 20:57   #4586
Quote:
seqoi kaže: Pogledaj post
Čitajući potonje postove o izolaciji deke/ploče odlučih se ubaciti sa pitanjima i općenito o grijanju na pelet i peltecu.

Prije svega želim reči da sam slušao savjete da pročitam i čitao ovu temu (došao sam na page 130...hura). Osim toga nek se zna da sam prirodno kreten za shvatiti sustave centralnog grijanja i termine. Dobar sam PHP programer i od toga živim ali ovo mi je banana...bog da bog uzme šta ćeš

Ali eto čak sam uspio shvatiti između prepucavanja nekih ljudi što je to miš ventil, koja mu je svrha, što znači dok je grijanje spojeno na peć na pelet po "bosanski", šta je polaz, povrat i tako eto trudim se i ide mi ali teško.

Čak sam uspio i shvatit da meni ne treba miš ventil jer ga peć već ima u sebi (Peltec 36 kw) i tako pomalo hvatam.

Najbolji savjet koji sam pokupio ovdje je "razgovaraj sa serviserima i pitaj ih" - i to je urodilo plodom međutim i zbunjolom. Oke uvod u prvi set pitanja (kasnije ću postati ostala pitanja).

Pet majstora pitam i tražim ponudu. Kažem im da hoću peltec i da sam čuo da mi treba pufer. Tri od pet mi tvrde da mi pufer ne treba jer Peltec ima "modulacijski" način rada i da je to bacanje novaca OSIM ako u budućnosti ne namjeravam imati i solarno dogrijavanje itd. Ona dva majstora su mi rekli da je puffer kao super jer skladišti energiju, ali isto tako primjetio sam da se nisu susreli sa peltecom.

E sad....treba li Peltec puffer ili ne? Čitam ovu temu i tu je kao općeprihvačeno da takvi sistemi to ne trebaju jer imaju "modulaciju" i puffer bi eventualno bio za "peglanje" u međusezoni.

1. Dali je ta teorija još uvijek točna, da peltec 36kw, spojen po bosanski, grijat će 200 kvadrata ne treba puffer ili su vođe i znalci ove teme promijenile mišljenje (raspravljano je tokom prošle godine pa zato pitam ima li promijena)?

2. Modulacija kotla - dali sam dobro shvatio to je u principu doziranje peleta u kotao pa se njegova nazivna snaga smanjuje. Piše da peltec može od 30% do 100% - _Jel to modulacija dakle doziranje jačine vatre po potrebi ili po namještenim parametrima?

3. dva servisera mi tvrde da peltec ima neku kakti dobru automatizaciju i održavanje i da dobro radi i sa lošijim peletima, navodno je ključ u tome da se mora modulacija i izgaranje dobro podesiti i cilj je da mi se peć što manje puta gasi na dan jer će tako imati najmanju potrošnju. Dali je to točno?

4. Ako je točno nije mi jasno ako ja na termostatu namjestim karikiram 24, onda on zagrije vodu kolko treba da je u kući u prostoriji 24 ok to mi je jasno, ali onda termostat šalje signal da više ne treba kuriti? Pa dali se onda peć gasi (jer joj termostat to kaže) ili šta radi ode u taj mod gdje kao "modulira" tojest samo se smanji ? To će serviser namjestiti da se nužno ne gasi i da ode u modulaciju ? Kao samo dogrijava ili radi na minimumu i pritopljava kao "održava" toplu vodu? Ja to vidim kao ono auto manje troši goriva dok je na autoputu i gas je konstantan nego dok je ugradu pa drkam po papučici. Dal je ta analogija točna?

5. Namještanje izgaranja pelete se radi posebno ? To nema veze sa namještanjem modulacije? Mislim shvaćam da je jedno povezano sa drugim, ali pitam dali je set parametara za izgaranje peleta individualiziran od setova parametra za namještanje "modulacije" ?




Pitnaje o izolaciji deke/ploče - ovakvo je stanje. Kuća. Neizolirana. donja etaža 100 kvadrata, gornja 90. Gornja nedovršena. Samo prozori zatvoreni. čisti beton dolje. Dakle peltec 38kw će grijati samo 100 kvadrata ovu sezonu. Prije nego mi neko kaže "ejjj kupio si prejaki kotao" - ok kužim ali druge sezone će se kat dovršiti a nemogu sada kupovat neznam 24 ili manje, pa druge godine prodavati i kupovati jači.

5. Dali će biti uštede ako gore na katu (iliti tavanu kak nam sada služi) postavim kakav stiropor na pod? Neki kažu i najlon? Zašto najlon, kamo ispod stiropora ili iznad? Moja je ideja bila da kupim kamenu vunu (dal ide vuna ili oni neki tvrdi paneli od vune) koju bih sad ovu zimu postavio na pod, a dok dođe toplo vrijeme to bi onda iskoristio za izolaciju krovišta. Krovište je ono crijep, ljepenka, podaskano pa reko ionako će mi trebati izolacija krova pa sada uzmem kamenu vunu postavim na pod pa će plafoni dolje možda biti kako tako izolirano za prizemlje koje kanim grijati..Ima li to smisla?
Pozdrav,
po meni peć će ti biti puno prejaka.
Ja imam novogradnju 130m2 netto površine, i prema projektu fizika zgrade trebati će mi 8,5kw za grijanje i 3 za PTV. Ja ću uzeti PELTEC 12kW s lambda sondom.

E sad nisam više pametan dali u startu uzimati akumulaciju 500 lit ili ne.
Jer prije cca.50 stranica je bilo dosta govora o tome i sad više mi nije jasno.
Navodno je bolje uzet akumulaciju i zbog razloga što se peć neće često paliti i gasiti. Kao ona zagrije tih 500 lit vode i ona kruži sistemom i kad se ohladi peć se ponovo pali. A da nema te akumulacije praktički kad se ohladi voda u radijatorima ona se opet pali, ako sam dobro to shvatio.

Taj dio ni meni nije potpuno jasan.

Ali u svakom slučaju mislim da je , samo za pelete kad govorimo, PELTEC po svemu sudeći za sad među top 5.

Svakako razmisli o 18kw Peltec-u
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 00:10   #4587
@nidi
Ako misliš imati radijatorsko grijanje ne kupuj pufer, jer peltec sa puferom ne modulira (mogu se donekle podesiti temperature max kotla i pufera pa da ponekad izmodulira).
dud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:31   #4588
Pozdrav svima
Novi sam na forumu aktivno , star pasivno…
Uglavnom ljuti boj bijem s Centrometalovim CPPL 50 kw pelet setom s CM 50kw kotlom
Famozno nakupljanje dreka na rešetci .
Koristio sam Spačvu, Viševicu i Galeković , rezultati približno isti , čišćenje rešetke 2-3 puta dnevno
Povećavanjem brzine ventilatora situacija se nešto popravi , ali izgaranje postane lošije, (čitaj peleti vrcaju na sve strane)
Dnevno ložim 30-tak kg peleta cca 220m2
Prelistavajući podugi forum vidio sam da je bilo dosta rasprave o tome u proteklih godina ,ali nisam skužio dali je išta pomoglo .
Bilo je riječi o postavljanju lima na rešetku, nisam uspio vidjeti nijednu sliku kako to izgleda jer su postovi dosta stari.
Može li neko potvrdit da to sa limom pomaže ?
Vidi da CM ekipa ima u ponudi automatsko čišćenje komprimiranim zrakom , korisnik dadoposušje je išao na tu opciju pa me zanimaju iskustva …
Koliki su najdulji periodi rada bez čišćenja rešetke s ovim sustavom i cijena istog
Unaprijed hvala na bilo kakvoj sugestija…
msteg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 12:23   #4589
Quote:
dud kaže: Pogledaj post
@nidi
Ako misliš imati radijatorsko grijanje ne kupuj pufer, jer peltec sa puferom ne modulira (mogu se donekle podesiti temperature max kotla i pufera pa da ponekad izmodulira).
Pa, to je ispravno! Čemu modulacija ako se koristi pufer?

Modulacija bez pufera - da, svakako! Međutim, ako je u igri pufer, tada se modulacija mora isključiti, te dopustiti kotlu da se isključi nakon što napuni pufer. Jedino što nisam znao da se kod Peltec-a modulacija isključi sama kada se izabere hidro-shema sa puferom.
dajc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 12:53   #4590
Pozdrav!

Da li netko ima peć Kolton ST-491 (može na drva i pelete). Zanimaju me iskustva s navedenom peći. Hvala
prestiž is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:37   #4591
Ekipa... znaci kad postavim load pelet na 7 motoric mi se pali svake 3 sekunde. Rad motorica tad traje najduze (2.5sek). Kad Load pelet stavim na npr -1 tad mi se pali npr svake 4 sekunde. I nesto krace radi... dali se to moze u postavkama namjestit da mi se npr pali svakih 10 sekundi jer frend mi ima pec i njemu se pali svakih 10 sek. (nije ista marka peci). Pec mi je u dnevnome i stvarno pila po mozgu cjeli dan taj motorić.
ribolovactom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 16:18   #4592
Quote:
ribolovactom kaže: Pogledaj post
Ekipa... znaci kad postavim load pelet na 7 motoric mi se pali svake 3 sekunde. Rad motorica tad traje najduze (2.5sek). Kad Load pelet stavim na npr -1 tad mi se pali npr svake 4 sekunde. I nesto krace radi... dali se to moze u postavkama namjestit da mi se npr pali svakih 10 sekundi jer frend mi ima pec i njemu se pali svakih 10 sek. (nije ista marka peci). Pec mi je u dnevnome i stvarno pila po mozgu cjeli dan taj motorić.
Nisi napisao koja pec. Centrometal zv24 moze, ali je pitanje dostatnosti peleta. U mene se isto cuje taj puž, nesto ko puhanje u ruke kad ti je hladno. Tiho je, navikao sam se na to. Svjestan sam da drugacije ne moze. Cuju se vatra, puž i padanje peleta. Nista strasno, u odnosu na lozenje drva, ovo sve je mila majka. I hamer cekic bih podnosio samo da se ne bavim s drvima.
Pucko300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 17:14   #4593
Koliko ja znam ne može. Interval rada motora je 5 sekundi, i sad ako je u parametrima doziranje 2 sek,onda motorić radi 2 sek,miruje 3 sek. Ako je doziranje 1.5sek,onda radi 1.5sek i miruje 3.5sek. Taj interval rada od 5 sek se ne može mijenjati koliko ja znam. Nisam još naišao na nekoga da mu toliko smeta taj zvuk motorića, ali ni na pećima na kojima sam radio se nikad nije toliko čuo taj motorić. Na mojoj se više čuje plamen od motorića.
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 17:48   #4594
Pucko kako si rekao sve je mila majka naspram drva.

Inače da napomenem ja imam 10 hektara šume i grijem se na pelete.
Mirage44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:01   #4595
Ok. Zahvaljujem. Znaci moram se naucit. Imam je tek tjedan dana. Pec je rossini opera.
ribolovactom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 19:34   #4596
Quote:
ribolovactom kaže: Pogledaj post
Ok. Zahvaljujem. Znaci moram se naucit. Imam je tek tjedan dana. Pec je rossini opera.
Nisam nikad čuo. Probaj na talijanskim forumima pronaći upute za servisere, za tehničke parametre, za podešavanje i sl. Vjerujem da ćeš naći što trebaš.
Pucko300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:06   #4597
Pozdrav,
izvinjavam se što ovako upadam na peletarski forum. Ne bavim se grijanjem na pelete ( samo loža, drva i mazut ) ali rado proučavam i sudjelujem u svemu što je vezano za grijanje i energetiku (valjda je to več profesionalna deformacija ), pa tako rado pogledam i teme o grijanju na pelete.
Slučajno sam na internetnoj stranici udruge potrošača Slovenije naletio na test o kvaliteti peleta, pa sam ga skinuo u svoj dropbox. Jest da je test iz 2015. godine ali ako nekoga zanima i ako razumije slovenski, neka si pročita.
lp
https://www.dropbox.com/sh/0usap7l7e...ATzRTzLKa?dl=0
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:12   #4598
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
.... Jedino što nisam znao da se kod Peltec-a modulacija isključi sama kada se izabere hidro-shema sa puferom.
Ne isključuje se automatski kod te hidro-sheme.Modulacija se uključuje kad se temp. kotla približi 3 stupnja C max. zadanoj temp. kotla (npr 80C).Modulaciju bi dobili da smanjimo max.zadanu temp. kotla, ali to nema smisla jer temperatura kotla šeta gore dole od 64,5-71 (barem kod mene) dok se ne postigne određena temp. u puferu i dalje grije do zadane temp. pufera za gašenje.
dud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 07:32   #4599
Quote:
Pucko300 kaže: Pogledaj post
Nisam nikad čuo. Probaj na talijanskim forumima pronaći upute za servisere, za tehničke parametre, za podešavanje i sl. Vjerujem da ćeš naći što trebaš.
To je navodno Nordica. Tako kazu u ducanu. A i cjenom je ko ona. Malo vise...
ribolovactom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 08:26   #4600
Quote:
dud kaže: Pogledaj post
Ne isključuje se automatski kod te hidro-sheme.Modulacija se uključuje kad se temp. kotla približi 3 stupnja C max. zadanoj temp. kotla (npr 80C).Modulaciju bi dobili da smanjimo max.zadanu temp. kotla, ali to nema smisla jer temperatura kotla šeta gore dole od 64,5-71 (barem kod mene) dok se ne postigne određena temp. u puferu i dalje grije do zadane temp. pufera za gašenje.
Kod te sheme automatika kotla te vrijednosti (primarno) ne uzima u obzir vec se ravna po osjetnicima u puferu.
Kod postizanja temp "gleda" donji osjetnik a kad se ugasi, za novo paljenje mjeri gornji osjetnik.
Rijeka555 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.