Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2010., 14:35   #1
Telefonska telepatija - eksperimenti dr. Sheldrakea

Dr. Rupert Sheldrake vodi eksperimente koji nastoje utvrditi postoje li neobjasnjivi telepatski fenomeni kod koristenja telefona.

Eksperimenti se vrse u okviru sveucilista Trinity u Cambridgeu, a temelje se na navodnom cestom fenomenu svjesnosti toga tko nas zove prije nego dignemo slusalicu.

Provodio se (izvorni) tako da je svaki ispitanik dao popis nekolicine bliskih osoba, neku od njih bi se nazvalo i trazilo da nazove ispitanika, a ovaj bi prije odgovaranja trebao pogoditi tko ga zove. Statisticki se broj tocnih pogodaka kretao daleko iznad ocekivane brojke po cistoj vjerojatnosti.

Medjutim zbog nedostatne kontrole i malog broja ispitanika (60ak) javile su se odredjene sumnje. Skeptici su napravili slican eksperiment sa drugacijim rezultatima, no taj je pak eksperiment osporio Dr. Sheldrake. Debata se i dalje nastavlja.

Sto mislite o tom eksperimentu i kakva su vasa iskustva sa slicnim "intuicijama"?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 14:45   #2
Često mi se događa da mislim na nekoga i onda zazvoni telefon, isto tako odlučim nekoga nazvati i on je zauzet, da bi se na kraju ispostavilo da smo jedno drugo zvali u isti trenutak. Koliko je to telepatija, a koliko slučajnost, neznam...
__________________
Muškarci koji tvrde da je ženama mjesto u kuhinji, obično ne znaju što bi sa njima radili u spavaćoj sobi...
Kalira_bei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 14:50   #3
Evo i nesto s youtuba (ENG)..

objasnjenje emisije sa Sheldrakeove stranice (ENG)

Clanak u Sunday Timesu (ENG)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 16.10.2010. at 15:02.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 15:14   #4
Rasprava (audio, podcast) izmedju autora eksperimenta i skeptika (ENG)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 17:02   #5
mislim da se to često dešava sa ljudima s kojima si jako blizak, npr. sa dečkom se ne čujem cijeli dan, i malo po malo razmišljam o tome da mu se javim, ali se ipak ne javim..na kraju taman kad mu pošaljem poruku ili krenem pisat, on mene nazove.
to mi se puno puta dogodilo..
a većinom mogu pretpostavit ko me zove po tome šta je logično. jebiga, ako sam imala neki dogovor s nekim i taj neko kasni, očekivat ću da će me ta osoba zvat,a ne tetka iz njemačke.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 17:07   #6
nije o telefonu rijec ali ko klincu mi je ostalo "urezano" sjecanje kad me stara jednom pozvala da to dodjem vidit na tv, a ja tocno znao sto joj je tako zanimljivo i sto zeli da vidim, i fakat bilo naravno moguce je da sam podsvjesno cuo nekakve zvukove sa tva, kolko god tihe, te da sam nekako intuitivno zakljucio koji bi njen komentar mogao bit..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 23:12   #7
Pozdrav , mogu reci da se i meni to desavalo ...mislim da tu vaznu ulogu igra podsvijest.
El-Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 00:05   #8
Masu puta mi se desilo, pogotovo ako se s nekim tad intenzivnije družim, da mi zazvoni tel. i znam da ta osoba zove ili pomislim na nju i ona taj tren ili ubrzo nazove i obratno, onda uobičajena rečenica: baš sam mislila na tebe. Jedno vrijeme kad sam se češće družila sa rođakinjom, idem je nazvati, dignem slušalicu i nema uobičajenog signala već tišina i ne znam zašto sam rekla halo, kad s druge strane ona i kaže ej, ugl. i ona je taj tren išla mene zvati ali nijednoj nije zazvonio tel. već smo obadvije istovremeno digle slušalicu i već bile na liniji.

Moj prijatelj je sjedio na kauču i preko puta njega na ormariću je bio telefon, rekao je da je bio nešto zamišljen gledajući u telefon i u jednom trenu je rekao nekom tko je bio s njim u sobi:. sad će (ime njegove cure) nazvati, i telefon je zazvonio, taj netko ga je pitao: kako si znao? on je rekao: vidio sam iskru kako prolazi kroz žicu, od telefona do slušalice i naravno kad je došla do slušalice rekao je ono, zvala je njegova cura.
Lyndra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 13:43   #9
Takve stvari sa telefonom dogodile su mi se previše puta da bi bilo slučajno.
Ne toliko da kad zazvoni da osjećam tko bi mogao biti ,već nekoliko sekundi prije nego što će zazvoniti ,ja spontano pomislim na tu osobu.U dva slučaja bilo je stvarno nevjerojatno.Čovjek sa kojim sam se posvađao i nisam čuo 4 godine nazvao je par sekundi kasnije da se ispriča!Ne znam zašto ,ja sam počeo razmišljati i o njemu i pitati se jel uopće živ i gdje je.A on onda nazove iz Bostona!Heeeej .Mislim,znanstvenik sam i ne vjerujem baš u nekakve paranormalne stvari,ali telepatske stvari po mom iskustvu postoje.Siguran sam da će znanost jednog dana dokučiti kako se događaju ovakvi fenomeni.Jednako kao što je protumačila da potresu i gromovi nisu posljedica bijesa nekih ljutih bogova već prirodne pojave.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 15:50   #10
Treba on jači eksperiment. To jest sa više ispitanika. Bar 300 po mojoj slobodnoj procjeni.
__________________
..si dobar??
džekičen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 22:36   #11
Mislim da se negdje na navedenim linkovima spomenulo da se na tome radi, opsirnijem eksperimentu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 09:19   #12
Rupert Sheldrake - The Science Delusion

Rupert Sheldrake, znanstvenik sa Cambridge-a, govori o znanstvenim dogmama koje treba prevazići kako bi znanost opet procvjetala. Inače Shledrake tvrdi da su razvoj i evolucija organizma i ljudske svijesti vođeni holističkom silom koju on imenuje kao morfičko polje. Morfičko polje je prirodni fenomen putem kojeg će ako se neki oblik ili misao pojavi u prirodi i drugi članovi vrste preuzeti i ponoviti taj oblik. U prirodi takav primer djelovanja morfičkog polja su istovremena neovisna znanstvena otkrića.

pogledaj video
zagorski is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 12:23   #13
Studirao je na Cambridgu, ne znam je li ikad radio (asistent, novak isl), ali sumnjem da je sada tamo, da ne ispadne dezinformacija.

Osobno mi teorija nije bitna, a morficko polje je ipak samo to. Jedino mi je zanimljivo da postoje eksperimenti poput njegovih (ima ih jos) koji u principu zadovoljavaju znanstvene standarde (po metodologiji, ponovljivosti itd), a ignoriraju se.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 22:42   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Jedino mi je zanimljivo da postoje eksperimenti poput njegovih (ima ih jos) koji u principu zadovoljavaju znanstvene standarde (po metodologiji, ponovljivosti itd), a ignoriraju se.
Kad na znanost pogledas kao na religiju, onda ces lakse razumjeti... postoje autoriteti koje se slusa, autoriteti imaju svoja istrazivanja koja ne zele dovoditi u pitanje, autoriteti su urednici casopisa, a casopisi su mjerilo kvalitete..Kao i svaka organizirana religija, znanstvenici to slusaju bez razmisljanja...

I uvijek se za sve moze naci neko "racionalno" objasnjenje, pa koliko god glupo bilo...

Inace, sto se tice teme.. imam frenda i masu puta ustanem po mob ili odem po mob kad on salje poruku.. dakle, krenem po mob ili ga vadim iz dzepa prije nego cujem zvuk poruke...

Vjerujem da ta intuicija s telefonom funkcionira s bliskim osobama...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 08:35   #15
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Kad na znanost pogledas kao na religiju, onda ces lakse razumjeti... postoje autoriteti koje se slusa, autoriteti imaju svoja istrazivanja koja ne zele dovoditi u pitanje, autoriteti su urednici casopisa, a casopisi su mjerilo kvalitete..Kao i svaka organizirana religija, znanstvenici to slusaju bez razmisljanja...

I uvijek se za sve moze naci neko "racionalno" objasnjenje, pa koliko god glupo bilo...

Inace, sto se tice teme.. imam frenda i masu puta ustanem po mob ili odem po mob kad on salje poruku.. dakle, krenem po mob ili ga vadim iz dzepa prije nego cujem zvuk poruke...

Vjerujem da ta intuicija s telefonom funkcionira s bliskim osobama...
Potpuno se slažem ovdje u vezi svega što si rekao o znanosti da je postala vrsta dogme i religije, kao i racionalno objašnjenje ma koliko god to racionalno objašnjenje glupo bilo.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 11:09   #16
Racionalno objasnjenje uopce nije problem. Religijski scientizam i ideoloski redukcionisticki materijalizam su problem kao i bilo koja ideologija kada se slijepo prihvacaju do mjere kada prestaju same sebe kriticki propitivati i preuzmu ulogu "sigurne oaze" koju uobicajeno pruzaju ideologije te se pocinju racionalizirati informacije i cak (potencijalno) dokazane cinjenice koje dovode do kognitivne disonance zbog sukoba sa ideoloski motiviranim pretpostavkama te ignorirati istrazivanja koja ne idu u prilog, odnosno selektivno filtrirati informacije. Samu racionalnost i skepticizam treba uvijek podrzavati, problem je upravo kada se oni napuste te koriste dvostruki kriteriji, a istovremeno na njih poziva.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 18:01   #17
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Racionalno objasnjenje uopce nije problem. Religijski scientizam i ideoloski redukcionisticki materijalizam su problem kao i bilo koja ideologija kada se slijepo prihvacaju do mjere kada prestaju same sebe kriticki propitivati i preuzmu ulogu "sigurne oaze" koju uobicajeno pruzaju ideologije te se pocinju racionalizirati informacije i cak (potencijalno) dokazane cinjenice koje dovode do kognitivne disonance zbog sukoba sa ideoloski motiviranim pretpostavkama te ignorirati istrazivanja koja ne idu u prilog, odnosno selektivno filtrirati informacije. Samu racionalnost i skepticizam treba uvijek podrzavati, problem je upravo kada se oni napuste te koriste dvostruki kriteriji, a istovremeno na njih poziva.
To je to, pogodio si u sridu, Mon Ami!
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:49   #18
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Dr. Rupert Sheldrake vodi eksperimente koji nastoje utvrditi postoje li neobjasnjivi telepatski fenomeni kod koristenja telefona.

Eksperimenti se vrse u okviru sveucilista Trinity u Cambridgeu, a temelje se na navodnom cestom fenomenu svjesnosti toga tko nas zove prije nego dignemo slusalicu.

Provodio se (izvorni) tako da je svaki ispitanik dao popis nekolicine bliskih osoba, neku od njih bi se nazvalo i trazilo da nazove ispitanika, a ovaj bi prije odgovaranja trebao pogoditi tko ga zove. Statisticki se broj tocnih pogodaka kretao daleko iznad ocekivane brojke po cistoj vjerojatnosti.

Medjutim zbog nedostatne kontrole i malog broja ispitanika (60ak) javile su se odredjene sumnje. Skeptici su napravili slican eksperiment sa drugacijim rezultatima, no taj je pak eksperiment osporio Dr. Sheldrake. Debata se i dalje nastavlja.

Sto mislite o tom eksperimentu i kakva su vasa iskustva sa slicnim "intuicijama"?
meni se to desilo puno puta, ali do sad sam na to gledala kao na slučajnost
__________________
*** si portami con te, tra misteri d'angeli e sorrisi demoni...
e li trasformero in coriandoli di luce tenera ***
Gucci girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 22:15   #19
standardno objasnjenje bi bilo da subjektivno interpretiramo i selektivno (slicno kao sto vise pamtimo crveno na semaforu pa imamo osjecaj da nam se stlno desva iako je vjerojatno statisticki podjednako), da podsvjesno procesiramo banalne informacije kroz intuiciju - npr odredjena osoba zove uvijek u slicno vrijeme pa "predosjecamo" da je ona kada tada zvoni. I tome slicno.

No ovaj je eksperiment kontrolirano provodjen i otklonio te mogucnosti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 02:39   #20
Privukao me naslov teme pa sam pročitao napisano i podijelio bih moja iskustva sa vama . To sa telefonom jako mi je čudno nisam baš pridavao neki značaj tome ali zbunjuje . Naime u mobilnom telefonu imam jako puno brojeva i većina su poslovni kontakti . Privatnik sam od 2004 i nikad ne brišem brojeve od klijenata jer nikad ne znaš kad će ti neko nekad zatrebati . Dosta često mi se desi da slučajno pomislim na nekog sa kim sam radio prije recimo 5 godina i nakon toga nikako se nismo čuli a da bi taj dan taj isti nazvao . Uvijek u šali kažem eto telepatija baš sam danas pomislio na tebe . Ali što dalje to mi se dešava sve češće . Kućni telefon skoro nikad ne koristim niti me iko zove na njega ali kad zvoni ja kažem supruzi tebe zove majka na primjer i istina je pogodio sam , drugi put neko drugi i opet pogodim . Ajde manje više ovo sa fiksnim uglavnom poznate osobe sa kojima se češće čujemo ali ono sa mobilnim to mi je već nešto drugo . Čak ponekad kad zvoni prvo pomislim ko bi mogao zvati i kad pogledam opet bingo . Opet ako je manji krug prijatelja koji me često zivkaju veća je vjerojatnoća da pogodim ali ako nekog nisam vidio niti čuo više godina i da pomislim na tu osobu onako slučajno i da me ta ista tad nazove e to je već nešto .
fisch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.