Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2007., 22:20   #1
Od Savla do Pavla

Još jedan argument koji ide u prilog verodostojnosti novozavetnih spisa

Apostol Pavle, najveći apologeta hrišćanstva, iako ne neposredni Hristov učenik i očevidac njegove smrti, zaslužuje da se spomene kao veoma važan svedok. Nemilosrdni progonitelj hrišćana doživeo je, po sopstvenoj tvrdnji, čudesno obraćenje u susretu sa Hristom i to je odredilo čitav dalji tok njegovog života (Poslanica Galatima 1:13-15). Taj čovek je svoje svedočenje platio mukotrpnim životom i mučeničkom smrću – odsečena mu je glava. Evo šta sam o tome kaže: „Više sam se trudio, više sam boja podneo, više puta sam bio u tamnici, mnogo puta sam dolazio do straha smrtnoga; od Jevreja primio sam pet puta četrdeset manje jedan udarac; triput sam bio šiban, jednom su kamenje bacali na me, tri puta se lađa sa mnom razbijala, noć i dan proveo sam u dubini morskoj. Mnogo puta sam putovao, bio sam u strahu na vodama, u strahu od hajduka, u strahu od rodbine, u strahu od neznabožaca, u strahu u gradovima, u strahu u pustinji, u strahu na moru, u strahu među lažnom braćom; u trudu i poslu, u mnogom nespavanju, u gladovanju i žeđi, u mnogom pošćenju, u zimi i golotinji...” (Druga poslanica Korinćanima 11:23-27). Ko bi ovako živeo i umro za zabludu ili laž? Šta je od Savla – farisejskog „inkvizitora” - netrpeljivog, ogorčenog, oholog verskog fanatika žestoke ćudi, kakvim ga Enciklopedija Britanika prikazuje pre njegovog obraćenja, načinilo najvećeg hrišćanskog misionara i osnivača crkava širom Rimskog carstva? (Naučnici, inače, ne dovode u pitanje njegovo autorstvo poslanica koje sam spomenuo u ovom tekstu).
onisifor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 20:50   #2
Quote:
onisifor kaže: Pogledaj post
Još jedan argument koji ide u prilog verodostojnosti novozavetnih spisa
Priča o Savlu je zanimljiva, ali ni po čemu ne pridonosi vjerodstojnosti novozavjetnih spisa. Ono što je meni osobno najzanimljivije u toj priči, je način na koji se Bog objavio Savlu. Dakle, kako si rekao, čovjek koji je svoj život posvetio proganjanju kršćana, doživio je prosvjetljenje direktnom spoznajom. Ako je Bog to učinio sa Savlom, pitam se zbog čega nije to učinio sa svim ljudima? Da se Bog svim ljudima odlučio objaviti kao što se objavio Savlu, onda Isus ne bi morao trpjeti sovju muku i ne bi više bilo grješnika na Zemlji.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 21:27   #3
ovo je vrlo dobro rečeno wheel. no pitaj svakog iskrenog obraćenika, svi će ti ispričati svoj put za Damask...

a Pavlov poziv je time bio upečatiljiviji zbog njegove buduće službe koju je dobio...

neki i danas imaju takve ISTE putove za Damask, samo se ne hvale time u medijima jer znaju čisti smisao poniznosti pokraj Moći Ukazanja

no dijelim mišljenje da ako bi se Bog ukazao svima na samo jednu sekundu da bi se velika većina probratila u sekundi...

zašto to ne želi?

da li je čovječanstvo dostojno toga?
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 21:49   #4
Quote:
-Daniel- kaže: Pogledaj post

no dijelim mišljenje da ako bi se Bog ukazao svima na samo jednu sekundu da bi se velika većina probratila u sekundi...

zašto to ne želi?

da li je čovječanstvo dostojno toga?
Odgovor je vrlo jednostan. Bog je stvorio ljude onako kako je želio i onakvima kakvi jesu. Sasvim je nebitno jesu li dostojni toga ili ne kad je ON taj koji ih je stvorio. Vratimo se na bitno - Bog se ne želi objaviti ljudima kao što se objavio Savlu jer želi nešto drugo. A to je ono što imamo sad. Ništa manje različito ili drugačije. Ti i ja smo upravo tamo gdje trebamo biti, kao i svi ostali ljudi na svijetu, kao i sunce, mjesec i ostala svemirska tijela. Sve je upravo onako kako je On to zamislio. Onaj tko to pokuša osporiti negira Božju svemoć jer bi to značilo da se negdje u prostoru i vremenu događa nešto suprotno Njegovoj volji i usprkos Njegovoj svemoći.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:38   #5
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Odgovor je vrlo jednostan. Bog je stvorio ljude onako kako je želio i onakvima kakvi jesu. Sasvim je nebitno jesu li dostojni toga ili ne kad je ON taj koji ih je stvorio. Vratimo se na bitno - Bog se ne želi objaviti ljudima kao što se objavio Savlu jer želi nešto drugo. A to je ono što imamo sad. Ništa manje različito ili drugačije. Ti i ja smo upravo tamo gdje trebamo biti, kao i svi ostali ljudi na svijetu, kao i sunce, mjesec i ostala svemirska tijela. Sve je upravo onako kako je On to zamislio. Onaj tko to pokuša osporiti negira Božju svemoć jer bi to značilo da se negdje u prostoru i vremenu događa nešto suprotno Njegovoj volji i usprkos Njegovoj svemoći.
vidiš, ovo nije točno jer time negiraš slobodnu volju Njegovih bića...i gledaš u samo 3 dimenzije, što opet ne možeš zaključiti na valjan način Njegovu Volju...

On ima plan svoj za svoje, odnosno one koji Mu se pokoravaju, no za druge Njegov Plan nije ono što Želi, nego ono što Mora...a to je sve Volja po Zakonu
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 09:33   #6
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Priča o Savlu je zanimljiva,
Bila bi i zanimljivija da čovjek nije imao simptome "morbus sacer" ilti svete bolesti kako su je nazivali nekad a danas se prepoznaje u medicini kao epilepsija. Nekom jučer epilepsija i evo ti svetosti, danas epilepsija i dobiješ tabletice..o tempora o mores
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:10   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bila bi i zanimljivija da čovjek nije imao simptome "morbus sacer" ilti svete bolesti kako su je nazivali nekad a danas se prepoznaje u medicini kao epilepsija. Nekom jučer epilepsija i evo ti svetosti, danas epilepsija i dobiješ tabletice..o tempora o mores
Bez obzira radi li se o vjerodostojnoj i autentičnoj spoznaji ili o epileptičnom napadu, Bog je po svojoj definiciji svemoguć, pa prema tome, niko mu ne brani da se uistinu nekima (ili svima) objavi putem direktne spoznaje.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:55   #8
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Bez obzira radi li se o vjerodostojnoj i autentičnoj spoznaji ili o epileptičnom napadu, Bog je po svojoj definiciji svemoguć, pa prema tome, niko mu ne brani da se uistinu nekima (ili svima) objavi putem direktne spoznaje.
a kak ces raspoznat epilepticara kojem je objavljen bog i obicnog epilepticara? eci-peci-pec? ili ces ko i sa biblijom samo birat ono kaj zelis? communis opinio?
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 12:24   #9
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
a kak ces raspoznat epilepticara kojem je objavljen bog i obicnog epilepticara? eci-peci-pec? ili ces ko i sa biblijom samo birat ono kaj zelis? communis opinio?
Topic glasi "Od Savla do Pavla", pa ako već raspravljamo o Savlu, konkretnoj biblijskoj ličnosti a ne običnom epileptičaru, onda to radimo pod pretpostavkom da je on postojao i da je ta priča istinita. Naravno, ako želiš izraziti sumnju u njegovu autentičnost, to je u redu, ali to je već napravila Nemruth.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 12:32   #10
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Bez obzira radi li se o vjerodostojnoj i autentičnoj spoznaji ili o epileptičnom napadu, Bog je po svojoj definiciji svemoguć, pa prema tome, niko mu ne brani da se uistinu nekima (ili svima) objavi putem direktne spoznaje.
U tome je i problem koji teologija ne može razrješiti, jer je po njoj već sve rečeno padom s konja i udarcem šljema u kamen prije toliko vremena.
Znači li to da današnje vrijeme nije povoljno da Bog sruši sve konjanike na zemlji i prasne im spoznaju kod kažeš keks?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 12:53   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
U tome je i problem koji teologija ne može razrješiti, jer je po njoj već sve rečeno padom s konja i udarcem šljema u kamen prije toliko vremena.
Znači li to da današnje vrijeme nije povoljno da Bog sruši sve konjanike na zemlji i prasne im spoznaju kod kažeš keks?
Ne, to samo znači da to Bog ne želi. Bog želi da je sve upravo onako kako je sada i u skladu sa svojim ovlastima izvršava svoju volju (dok ti i ja skačemo s jedne noge na drugu ).
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 18:02   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bila bi i zanimljivija da čovjek nije imao simptome "morbus sacer" ilti svete bolesti kako su je nazivali nekad a danas se prepoznaje u medicini kao epilepsija. Nekom jučer epilepsija i evo ti svetosti, danas epilepsija i dobiješ tabletice..o tempora o mores
Neki su mu našli i malo jaču dijagnozu:

Quote:
Dutton says on pages 189-192 that there is even a patron saint of psychopaths, St. Paul, AKA Saul of Tarsus, a tough Jew who — in the view of many scholars more than any other biblical figure was responsible for the survival and success of Christianity.
https://davidkinchen.wordpress.com/2...psychopaths-4/
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 18:52   #13
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Priča o Savlu je zanimljiva, ali ni po čemu ne pridonosi vjerodstojnosti novozavjetnih spisa. Ono što je meni osobno najzanimljivije u toj priči, je način na koji se Bog objavio Savlu. Dakle, kako si rekao, čovjek koji je svoj život posvetio proganjanju kršćana, doživio je prosvjetljenje direktnom spoznajom. Ako je Bog to učinio sa Savlom, pitam se zbog čega nije to učinio sa svim ljudima? Da se Bog svim ljudima odlučio objaviti kao što se objavio Savlu, onda Isus ne bi morao trpjeti sovju muku i ne bi više bilo grješnika na Zemlji.
Bog zadržava pravo na Svoju suverenu volju u pogledu načina objave ljudima, iz prostog razloga što On zna kakav način objave je najbolji za svakog pojedinca. Pavlu se javio na ovaj način, ali je za Njega imao i poseban zadatak. Ne znam ko bi od nas poželeo da živi kao što je Pavle živeo i propati koliko je Pavle propatio. Uostalom, Hristos je tri godine činio čuda među tadašnjim Jevrejima i dao im i više nego dovoljno dokaza da je On Božji Sin, pa Ga opet nisu prihvatili nego razapeli.
onisifor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 19:30   #14
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Priča o Savlu je zanimljiva, ali ni po čemu ne pridonosi vjerodstojnosti novozavjetnih spisa. Ono što je meni osobno najzanimljivije u toj priči, je način na koji se Bog objavio Savlu. Dakle, kako si rekao, čovjek koji je svoj život posvetio proganjanju kršćana, doživio je prosvjetljenje direktnom spoznajom. Ako je Bog to učinio sa Savlom, pitam se zbog čega nije to učinio sa svim ljudima? Da se Bog svim ljudima odlučio objaviti kao što se objavio Savlu, onda Isus ne bi morao trpjeti sovju muku i ne bi više bilo grješnika na Zemlji.
Ne bih se složio da Pavlov život nije jedan od dokaza o verodostojnosti novozavetnih spisa. Svedočenje ovog čoveka da je video Hrista, a zatim posvetio svoj život propovedanju Hrista i izložio sebe životu punom patnje i samoodricanja, za mene je itekakav dokaz za verodostojnost novozavetnih spisa. (O halucinaciji i privremenom ludilu, što je, čini mi se neko spomenuo nema ni govora, jer bi ga to neko vreme držalo i onda pustilo. A, on je do kraja živeo u skladu sa onim što je propovedao i na kraju bio ubijen zbog toga. Uostalom, iz njegovih poslanica vidimo da je to bio vrlo staložen i psihički uravnotežen čovek, izuzetno zdravog razuma).
onisifor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:08   #15
Dobro, da ne počinjem opet temu o slobodnoj volji, čak i da je to jest tako kako veliš, ako je moja teorija negiranje slobodne volje, opet se moraš složiti da je Bog negirao Savlovu slobodnu volju. Ako je to bilo u redu (a ne vidim zašto ne bi bilo) onda je u redu da tako bude i ostalim izgubljenim dušama.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:43   #16
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Dobro, da ne počinjem opet temu o slobodnoj volji, čak i da je to jest tako kako veliš, ako je moja teorija negiranje slobodne volje, opet se moraš složiti da je Bog negirao Savlovu slobodnu volju. Ako je to bilo u redu (a ne vidim zašto ne bi bilo) onda je u redu da tako bude i ostalim izgubljenim dušama.
kako je negirao Savlovu slobodnu volju? pa danas u svijetu ima dosta Savla koji i nakon onakve scene kakvu je doživio Savao samo odmahnu rukom i nastave dalje po svom...to je njihova slobodna volja...Savao je prihvatio poziv no nitko mu nije branio da samo odmahne rukom pred Kristom...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:51   #17
Quote:
-Daniel- kaže: Pogledaj post
kako je negirao Savlovu slobodnu volju? pa danas u svijetu ima dosta Savla koji i nakon onakve scene kakvu je doživio Savao samo odmahnu rukom i nastave dalje po svom...to je njihova slobodna volja...Savao je prihvatio poziv no nitko mu nije branio da samo odmahne rukom pred Kristom...
Onda tako može Bog napraviti i sa svima ostalima i pri tome ne negirati njihovu slobodnu volju. Ti si rekao da bi Bog tako negirao slobodnu volju ljudi (ako sam dobro shvatio).
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 23:39   #18
Za rasvijetliti priču trebamo znati što znači Saul a to je pomazanik kralj koji je ujedinio 12 plemena Izraela u starom zavjetu i takav se čekao i Mesija koji će ujediniti razjedinjeni Israel i osloboditi Israel od Rimske okupacije u to doba.
Transformacije Saula u Paul je slijedeća etapa tu je konvertiranje na Paul religiju koja propovjeda neopiranje Rimu...
Agende su različite s više svrha u novom zavjetu..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 15:31   #19
Za rasvijetliti priču potrebno je znati što se desilo Savlu onog jednog dana i zašto više nije bio Savao nego je postao Pavao, i zašto mu je revolucione postala nedobrodošlom pomišlju, njemu znanom prije kao progonitelju sveg što je Rimsko carstvo naredilo da se progoniti treba.
Nacionalizam u Savlu pokoren je Pavlom prezirateljem sveg nacionalnog.

To se zbilo i pouka je svim nacijama, ne tek jednoj.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 15:56   #20
Strpljenje je mudrost a stvari od početka se razumijevaju ili kuća se gradi od temelja,jako malo ljudi uopće zna što simbolizira Saul a Saul je pomazanik božiji Israelski Mesija u starom zavjetu koji okuplja u jedno sva razjedinjena plemena u ratu protiv agresora.Ukoliko strpljivi ljudi uzmu tekstove u ruke vezano za rat protiv Rima koji je pokrenut u 1st na Israelskom teritoriju možda uvide i razlog neuspjeha Israela ili razbijanja Saula u Paul što znači i u čemu je zapravo ležao razlog neuspjeha oslobođenje zemlje od okupatora iz Rima.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.