Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2012., 16:37   #1
Kako se "skinuti" s progesterona - iskustva, mišljenja, opasnosti

Izdvojeno s MPO chata.
Sashica


Znam da cete me odmah opomenuti da ovo nije tema za takvo pitanje, ali ja ne znam gdje drugdje da pitam
Iako se ovim pitanjem bave nasi lijecnici mozda nebi bilo lose da se ipak otvori i zasebna tema da usporedimo iskustva.....
Kako je kod koga to islo, u kojem tjednu ste prestale uzimati utrice, gelove....postepeno ili naglo...jel bilo kakvih problema, simptoma...koje su osnovne preporuke i tako......

Evo, ja sam sada u 13 tjednu i pregled mi pada kad budem vec debelo u 15 tjednu pa se pitam je li to predugi period za punu terapiju.
Koristim Crinone gel 8% vaginalno jednom na dan ali sam na svoju ruku u par navrata (kad sma imala odredjene sumnje da mi ovo nije dosta) dodala i 1-2 tabletice utrogestana na dan. Nisam nista spominjala svojoj dr. a cini se da nisam pogrijesila s samoterapijom jer je za sada sve super s trudnocom i bebama
Trenutno sam pospanije nego inace pa se pitam ako mi je vec malo previse tog progesterona, jer koliko cujem u prelasku u drugi semestar prestane ta silna pospanost, a kod mene se pojacala....

Evo, zanimaju me vasa iskustva i da li je prestanak ove terapije rizican za trudnocu?

Zadnje uređivanje Sashica : 05.07.2012. at 21:48.
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 21:51   #2
Ja sam od punkcije bila na Utrogestanu 3x1. Tek s 15+5 tt na pregledu su mi Utrogestan smanjili na 2x1, a onda s 19+5 su ga skroz ukinuli.

Nisam imala problema nakon prestanka uzimanja, dapače, jedva sam dočekala jer sam imala užasan svrbež od utrića dok sam ih stavljala vaginalno i kad sam ih prestala stavljati, to se odmah smirilo

Inače, utrogestan bi se trebao uzimati samo u prvom tomjesečju kao podrška posteljici, kod nas koje smo bile na MPO, a pogotovo ako imaš neke komplikacije (krvarenja, hematome...), kasnije nema smisla jer posteljica u potpunosti preuzima svoju funkciju. Ali, eto, meni su ga ostavili do 20. tjedna.

A čula sam i da neke cure uzimaju do kraja trudnoće
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 10:36   #3
Quote:
RedDoor kaže: Pogledaj post
Izdvojeno s MPO chata.
Sashica


Znam da cete me odmah opomenuti da ovo nije tema za takvo pitanje, ali ja ne znam gdje drugdje da pitam
Iako se ovim pitanjem bave nasi lijecnici mozda nebi bilo lose da se ipak otvori i zasebna tema da usporedimo iskustva.....
Kako je kod koga to islo, u kojem tjednu ste prestale uzimati utrice, gelove....postepeno ili naglo...jel bilo kakvih problema, simptoma...koje su osnovne preporuke i tako......

Evo, ja sam sada u 13 tjednu i pregled mi pada kad budem vec debelo u 15 tjednu pa se pitam je li to predugi period za punu terapiju.
Koristim Crinone gel 8% vaginalno jednom na dan ali sam na svoju ruku u par navrata (kad sma imala odredjene sumnje da mi ovo nije dosta) dodala i 1-2 tabletice utrogestana na dan. Nisam nista spominjala svojoj dr. a cini se da nisam pogrijesila s samoterapijom jer je za sada sve super s trudnocom i bebama
Trenutno sam pospanije nego inace pa se pitam ako mi je vec malo previse tog progesterona, jer koliko cujem u prelasku u drugi semestar prestane ta silna pospanost, a kod mene se pojacala....

Evo, zanimaju me vasa iskustva i da li je prestanak ove terapije rizican za trudnocu?
ne vjerujem da je rizičan.. mene je moj MPO doktor skinuo s terapije Utrogestana 3x1 u 16tt..tj taj zadnji tjedan sam par dana stavljala samo 2 dnevno..pa ona samo 1 i nakon toga komplet prestala

znam opet dosta cura koje su uzimale na do kraja trudnoće jer im je doktor tako rekao..

mene je bilo jako frka skinuti se sa utrića..ali sve je bilo ok.. mislim da je tako bilo svakome tko je trebao prestati uzimati

ja smo ne bih mijenjala na svoju ruku terapiju.. tj ne bi više radila da si sama dodavala utrogestane... po meni nema potrebe..a i mijenjaš si na taj način razinu progesterona..što nije dobro.. ok sad si u drugom tromjesječju, ali zanima me.. na što si sumnjala kada si pojačavala dozu?
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 10:59   #4
Mene je ugledni privatnik u st skinuo s utrogestana s 13+2,nije spomenuo postepeno ukidanje,pa sam ga za svaki slučaj pitala,rekao je da nema potrebe postupno smanjivati jer je posteljica u potpunosti preuzela svoju funkciju...tako sam i napravila i sve je ispalo ok
__________________
sara29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 11:51   #5
Da, i ja sam u medjuvremenu procitala razna iskustva....od uzimanja do 12 tt pa naglog prekida pa do uzimanja do kraja trudnoce....
Nekako mi se cini da je optimalno (pod uvjetom da se sve Ok razvija) postupno smanjivati terapiju od 12-og do 14-og tjedna. Nasla sam to na forumu gdje dr. Radoncic daje odgovore i nekako sma tome najsklonija.
Medjutim ja sam na gelu a s njim bas i nema puno iskustava za usporedbu jer se jos ne primjenjuje masovno kao Utrogestan.
Sjecam se kad mi je dr. nesto spominjala kako cemo mi vec u 10 tjednu pocet skidat dozu a onda me naruci za mjesec dana bez da ista spomene oko toga...ali dobro, ako neke zene uzimaju i puno kasniej od 15-og tjedna onda valjda nema opasnosti od predoziranja....
Mene samo peru strahovi od toga sto sam ja ukljucivala par puta utrice uz gel....
Jesen buduci da sam imala dvije biokemijske pozitivan kucni test me istovremeno i obradovao i preplasio. Radila sam ga vec na 5 dan transfera blastocisti i odlucila sam si boostati progesteron kako bih smanjila sanse da se oljustim...mislila sma poslije sto bude-bude, samo da izguram do bete.
Onda je bio hematom pa sam kompletno presla na utrogestan oralno jedno tjedan dana. Kad je to proslo uzimala sma ga vaginalno da bih od 11-12 tt bila opet vracena na crinone vaginalno. Medjutim, krajem 12 tjedna sam se pocela nocu buditi s nekim probadanjima i strahovima pa sam mislila da mozda gel i nije dovoljan pa sam si uvela jos i dnevnu dozu utrica 1-2 kapsulice na dan. I od jucer sam ga opet ukinula i sad trtarim
Dakle sad sam samo an gelu onako kako mi je inicijalno propisano i tjesim se da je to dosta buduci sam vec u 13-om tjednu a tu se polako terapija smanjuje.....Do ponovnog kontakta s mpo dr. imam jos 7 dana, a na zadnejm UZV kod dr. Kosa prije tri dana je sve bilo super, bebe napredne i lijepo razvijene.....
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 11:27   #6
Quote:
RedDoor kaže: Pogledaj post
Da, i ja sam u medjuvremenu procitala razna iskustva....od uzimanja do 12 tt pa naglog prekida pa do uzimanja do kraja trudnoce....
Nekako mi se cini da je optimalno (pod uvjetom da se sve Ok razvija) postupno smanjivati terapiju od 12-og do 14-og tjedna. Nasla sam to na forumu gdje dr. Radoncic daje odgovore i nekako sma tome najsklonija.
Medjutim ja sam na gelu a s njim bas i nema puno iskustava za usporedbu jer se jos ne primjenjuje masovno kao Utrogestan.
Sjecam se kad mi je dr. nesto spominjala kako cemo mi vec u 10 tjednu pocet skidat dozu a onda me naruci za mjesec dana bez da ista spomene oko toga...ali dobro, ako neke zene uzimaju i puno kasniej od 15-og tjedna onda valjda nema opasnosti od predoziranja....
Mene samo peru strahovi od toga sto sam ja ukljucivala par puta utrice uz gel....
Jesen buduci da sam imala dvije biokemijske pozitivan kucni test me istovremeno i obradovao i preplasio. Radila sam ga vec na 5 dan transfera blastocisti i odlucila sam si boostati progesteron kako bih smanjila sanse da se oljustim...mislila sma poslije sto bude-bude, samo da izguram do bete.
Onda je bio hematom pa sam kompletno presla na utrogestan oralno jedno tjedan dana. Kad je to proslo uzimala sma ga vaginalno da bih od 11-12 tt bila opet vracena na crinone vaginalno. Medjutim, krajem 12 tjedna sam se pocela nocu buditi s nekim probadanjima i strahovima pa sam mislila da mozda gel i nije dovoljan pa sam si uvela jos i dnevnu dozu utrica 1-2 kapsulice na dan. I od jucer sam ga opet ukinula i sad trtarim
Dakle sad sam samo an gelu onako kako mi je inicijalno propisano i tjesim se da je to dosta buduci sam vec u 13-om tjednu a tu se polako terapija smanjuje.....Do ponovnog kontakta s mpo dr. imam jos 7 dana, a na zadnejm UZV kod dr. Kosa prije tri dana je sve bilo super, bebe napredne i lijepo razvijene.....
Red kužim tvoj strah... ali mislim da ovo uzimanje po 1-2 utrića pa prestajanje nije baš sretno rješenje... bar sam ja shvatila da je kod progesterona važno održavati razinu konstantnom...opet sad kad razmislim, s tim si možda dokazala da ti je gel dovoljan.. jer uzimanje pa prestajanje s utrićima na svoju ruku ti je htjela, nehtjela dizalo i spuštalo razinu progesterona i sve je ok

znači posteljica radi što bi trebala

vjeruj mi, znam što je strah.. nisam imala biokemijske, ali sam imala hematom do 11tt koji je krvario par puta, pa ciste, pa u 2 i 3 tromjesječju druge probleme.. ali eto vjerovala sam svojem doktoru i uzimala i radila točno što mi je rekao

MPO ostavi traga na čovjeku.. na meni je... većinu trudnoće sam provela u grču, strahu, s manje više stalno nekim problemima, i jednostavno si stalno svjestan koliko je to sve krhko...

ali da mi je sada ova pamet bi drugačije.. strah samo hrani razno razne paranoje i nikad nemaš mira
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 11:50   #7
Uhh dobro si me sad prepala s tim progesteronom...u biti ja i dalje ne znam sto da radim...jucer sam od straha opet umetnula jedan utric usred dana iako sam bila odlucila da ih ukinem jer je vrijeme za polagani prekid....
Sto sad?
Svojoj mpo dr. ne smijem ovo ni spomenut, a niti imam prilike dok ne dodjem k njoj za sedam dana....
Mozda da uzimam jos jedno tri dana taj dnevni utric pa onda svaki drugi dan pa onda ukinem i ostanem samo na gelu dok mi ona ne kaze sto i s tim gelom?

Da i ja sam kao vjerujem i sve mi sanjala o ogromnoj sreci koja ce me zadesit kad ostanem trudna, o 9 mjeseci cistog veselja i slatkog iscekivanja, a na kraju paranoje, strahovi, suzdrzanost da se ikom pohvalis jer ne znas sto ce donijeti sutra....steta...ovo bi trebao biti jedan poseban period....
Lako je kad konacno rodis i kad sve ispadne super, onda mozes misliti kako si pretjerivao i bio glup ali treba doci do cilja....osobito je tesko kod nas koje smo otpocetka rizicne...i ja sam imala hematom i nekoliko krvarenja usred noci pa su mi se noge odsijecale od straha prva dva puta i trcali smo na hitnu, da bih nakon treceg krvarenja samo otisla natrag u krevet kao da nista nije bilo.....
Pa onda vjecito podsjecanje od strane svoje dr. "ajoooj vi ni ne znate koje se horor price desavaju s blizancima u trudnoci...." pa onda gledat na papiru stalno onu dg. prijeteceg pobacaja....pa iscekivati mjerenje nuhalnog i ostalih biljega, pa sad cekam i ove nalaze od krvi ko ozebli sunce....a jedva je prvo tromjesjecje polako na kraju.....samo da se s tim progesteronom ne sjebem....al ionako su mi oni sami stalno mijenjali i doziranje i vrstu lijeka i nacin primjene...vjerujem da je i tada nivo jako varirao a bila sam u osjetljivijoj fazi nego sada....jel mogu bas nesto znacajno sjebat ako sad u 13-om tt uzmema pa ne uzmem jednu jedinu kapsulicu?
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 13:34   #8
Nisam do sada pisala na ovoj temi ali sam vas pratila.
Ja sam uspjela zatrudniti prirodno u išćekivanju prvog polustimuliranog IVF-a.
Sada sam u 11 tjednu a u 6 tjednu sam imala smeđi iscjedak i završila na hitnoj. Tamo je ustanovljeno da je sve u redu i da nema hematoma i vjerovatno je bila pukla neka kapilara ali dobila sam terapiju progesteronom-duphaston tablete koje sam tada pila 3x1 na dan. Kada sam došla na pregled početkom 8 tjedna kod svog mpo doktora kod kojeg sam ostala privatno voditi trudnoću pošto je sve bilo u redu on je rekao da sad pijem 2x1 na dan jer se sad trebam postepeno skidati sa toga i da tako pijem 2 tjedna i onda da pređem na 1x1 i da tako pijem sve do pregleda početkom 13 tjedna pa ćemo onda vidjeti da li ukidamo skroz ili ostajem na 1x1.
Jedan dan dok sam tek prešla na 2x1 sam slučajno zaboravila ponjeti na posao tablete i mislila sam pa nemože se desiti ništa ako popijem sa par sati zakašnjenja....međutim moja seka koja je doktor-nije ginekolog ali nešto ipak zna o tome mi je rekla da se ne zezam jer tablete imaju specifičan način otpuštanja progesterona i bio bi preveliki šok da sat to preskočim tako da sam išla doma po tablete.
Uglavnom htjela sam reći da netreba ništa raditi na svoju ruku jer mi nismo doktori i neznamo kako ljekovi funkcioniraju i mislim da ti je najbolje priznati svom doktoru da si uzimala još dodatne progesterone na svoju ruku i da dogovorite plan kako, na koj način i kroz koji period ćeš se skinuti s njega.....treba slušati doktore i vjerovati im koliko god mi mislili da znamo puno o cijeloj problematici ipak smo mi laici a oni stručnjaci koji su se školovali za to.
RedDoor samo bez panike......posavjetuj se sa doktorom jer on i je tu da ti pomogne i da zajedno surađujete.
BubiLoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 18:03   #9
BubiLoo tvoja zadnja recenica je onako kako je to normalno da bude, i nadam se da vecina vas to ima sa svojim doktorima.
Prozivjela sam jedno bas traumaticno iskustvo sa svojom doktoricom u vezi progesterona i cinjenice da sam postupila izvan onoga sto mi je bilo propisano. Pogrijesila sam, svjesna sam, ali onakvu predstavu kakvu sam ja jucer imala nebih pozeljela nijednoj zeni, osobito ne jednoj trudnici. Ali pustimo to tako....buduci da sam vec postavila ovu temu red je da kazem kako ce skidanje ici kod mene, osobito jer su iskustva s Crinone gelom jos uvijek malobrojna.

Dakle: prvi tjedan skidanja (kod mene od kraja 14-og tt) ide jedna doza gela svako drugo vece; drugi tjedan jedna doza gela svako trece vece, treci tjedan svako cetvrto i tako dok se ne dodje do jednog tjedno.

Eto...valjda ce to funkcionirati.
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 15:16   #10
i ja sam o tome razmišljala
koristila sam utrogestan 3x2 od punkcije do 13+1
u sub mi je mpo dr rekao da je i dalje sve u redu te da sljedećih 5 dana smanjim na 3x1 i to je to, kraj

isto sam mislila da li je to dovoljno, da li da još sama malo produžim, ali opet on je stručnjak, a ne ja, i nadam se da će i dalje biti sve ok

i već su mi stvarno dosadili i utrići i ta curkanja

Zadnje uređivanje Ninna : 19.07.2012. at 15:22.
Ninna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 20:43   #11
vidim da ste bili u razlicitim shemama glede 'skidanja' s progesterona.
ja uzimam 3x2 utrogest. ovdje su me vec htjeli skinuti s terapije (uzimam i estrifam) odmah cim se potvrdila trudnoca, sto sam naravno odbila. tako da ovdje ne mogu nikoga pitati sto se tice toga.
razmisljam s napunjenih 12 tjedana (dakle 13+0) ici na 3x1..ili? sad sam 11+2
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 21:07   #12
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
vidim da ste bili u razlicitim shemama glede 'skidanja' s progesterona.
ja uzimam 3x2 utrogest. ovdje su me vec htjeli skinuti s terapije (uzimam i estrifam) odmah cim se potvrdila trudnoca, sto sam naravno odbila. tako da ovdje ne mogu nikoga pitati sto se tice toga.
razmisljam s napunjenih 12 tjedana (dakle 13+0) ici na 3x1..ili? sad sam 11+2
Ja sam se počela skidati po shemi pila sam do 12tj 3x2 pa 2x2+1x1 prvi dan
1x2+2x1 drugi dan
3x1 treći dan
2x1 četvrti dan
1x1 peti dan
tako da sam do 13.tj skinula utrogestan.
__________________
13.04.2011. Stigla Marta
tini75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 21:22   #13
Vidim da se svi skidaju najranije u 12. tjednu. Meni je dr. jučer rekla da se krenem skidati u 8. tjednu, svaki dan jedan utrić manje i da sam "čista" do 9. tjedna kad imamo dejt.

Je li se još netko ovako rano skidao s progesterona nakon ivf-a? Dosad sve što mi je dr. rekla se obistinilo (koliko će biti stanica u stimulaciji, koliko će biti oplođenih, koliko će biti dobrih za smrzlice... baš mi je sve dobro predvidjela i nemam razloga sumnjati da ne zna što radi, valjda postoji razlog za to rano skidanje). Samo mi je čudno da me ovako brzo skida pa me zanima je li se netko isto tako rano skinuo i da je sve prošlo dobro?
Cliodhna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 21:49   #14
Ja sam se isto skidala s 9tt, nikakvih problema nije bilo

Jel to dr. D? Ona je pristaša toga da se ne mora dugo uzimati progesteron, čak mi je davala neke podatke iz studija...
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 21:55   #15
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Ja sam se isto skidala s 9tt, nikakvih problema nije bilo

Jel to dr. D? Ona je pristaša toga da se ne mora dugo uzimati progesteron, čak mi je davala neke podatke iz studija...
Je, je, dr. D. Dobro, sad mi je malo lakše.
Cliodhna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 23:08   #16
Na vv je prakra do 12tt jer tad posteljica preuzima ulogu.
Ne znam, vecina mpo dr preporuca do 12tt.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 05:43   #17
Ja još ne znam kako ce kod mene biti. Na sljedecoj kontroli cu biti 8+5 i gin mi je rekao da normalno nastavljam terapiju.
Bas i mene zanima do kada moram tolike tablete uzimati.
Reina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 08:59   #18
slučajno naletih na ovu temu....

ja sam u drugoj trudnoći bila na 3x2 utrogestanu do 37TT .... u trećoj do 30 TT....

meni su utrići bili živi uzas
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 09:38   #19
ja sam u prvoj bila na crinonu vaginalno do 12 tt i utrićima per os do 16 tt. sad sam do 16 tt na crinonu bila ja mislim ili čak manje, a duphastone do kraja 2x1. sad sam 29+1. nije mi baš najdetaljnije objašnjeno zašto, ali vjerujem svojoj profi i ne dovodim u pitanje odluku.
Twin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 12:42   #20
Joj meni je dr jednom navodila zasto prekida prije 12tt, zasto nije opasno ranije prekinuti,al sam zaboravila
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:55.